Srbija u opasnosti da ostane i bez ruskog gasa: Može li i treba li EU ikako da pomogne?
Iza posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu u vazduhu je ostala jedna rečenica koja bi, prema nekim analitičarima, trebalo da ulije poverenje Srbiji.
"Mi povezujemo Srbiju sa energetskim tržištem Evropske unije i to je prava garancija da će srpske porodice biti sigurne i da će im biti toplo tokom zime", izjavila je Fon der Lajen tokom posete Beogradu.
Između redova ove izjave može se pročitati da bi njen smisao bio da Srbija može da računa na Evropsku uniju u slučaju energetske krize, budući da EU od Srbije očekuje da se odrekne ruskog gasa i nafte i uvede sankcije Rusiji.
Jedan od sagovornika Danasa kaže da je tehnički moguće da Srbija, uz pomoć Evropske unije, obezbedi dovoljne količine gasa u slučaju da iz bilo kog razloga ostane bez ruskog snabdevanja. Kao jedan od mogućih spominje se da bi Bugarska mogla da obustavi isporuke ruskog gasa preko Turskog toka, o čemu je Savet Evropske unije glasao u ponedeljak.
Sagovornik beogradskog lista ističe da bi zamena ruskog gasa Srbiju u ovom trenutku znatno više koštalo, ali da bi joj na duže staze alternativne rute omogućile bolju pregovaračku poziciju prilikom budućih razgovora o dugoročnom gasnom aranžmanu sa Rusijom kada se rat u Ukrajini završi.
Drugi sagovornik beogradskog lista ipak smatra da je izjava Fon der Lajen pre svega politička, da Srbiji ništa konkretno ne obećava i da ne može da bude garancija da ćemo dobijati gas iz Evropske unije.
Profesor na fakultetu FEFA Goran Radosavljević kaže da tehnički posmatrano, bilo bi moguće da Srbija uz pomoć Evropske unije nađe dovoljno gasa na tržištu, ukoliko bi prestala da kupuje gas iz Rusije koji dolazi preko Turskog toka.
"Pre svega, mi imamo konekciju sa Bugarskom, koja je veliko gasno čvorište. Tu je kapacitet oko 1,8 milijardi kubnih metara gasa. Kada bismo se sami pojavili na tržištu, verovatno ne bismo mogli da obezbedimo potrebne količine, ali uz pomoć velikih igrača poput EU i SAD, moguće je da bi oni mogli da pomognu da se taj gas nabavi, bilo iz Azerbejdžana, bilo preko LNG terminala u Grčkoj", navodi Radosavljević za Danas.
Međutim, Radosavljević upozorava da bi to za posledicu verovatno imalo povećanje cene gasa.
Isti sagovornik pretpostavlja da je Fon der Lajen ovom izjavom želela da poruči da ako se Srbija odluči da se uskladi sa evropskom politikom prema Rusiji, oni bi bili spremni da pomognu u obezbeđivanju alternativnih izvora snabdevanja.
"Sada je na nama da procenimo koliki su rizici, jer 'mogli bismo da vam pomognemo' i 'stvarno bismo vam pomogli' nije isto", upozorava Radosavljević.
Podseća da je Srbija prilično zavisna od gasa, pre svega njena industrija i toplane, dodajući da bi ostavljanje bez gasa za Srbiju bilo prilično rizično.
Radosavljević ukazuje da Srbija ima određene rezerve u gasnom skladištu Banatski dvor i u skladištima u Mađarskoj, ali da to nije dovoljno da se prezimi zima.
Na pitanje koliko bi Srbiju koštalo odvajanje od ruskog gasa, Radosavljević odgovara da prvo moramo znati koliko nas sada košta ruski gas.
"Kupovina gasa iz Rusije uvek je nosila više političku nego ekonomsku zavisnost. Osim toga, mi gas ne kupujemo direktno od Rusije, već preko posrednika koji se decenijama bogate na toj trgovini. Lično bih voleo da kupujemo energente direktno na tržištu, jer bi to isključilo posrednike iz igre", kaže Radosavljević.
Međutim, ukazuje da je problem kod kupovine na tržištu visoka cena, dodajući da su cene na spot tržištu (gde se gas kupuje odmah) u nekim trenucima tri, četiri, pet i više puta skuplje od ranije ugovorene (fjučers) cene.
"Znači, u ovom trenutku bi kupovina gasa u takvim okolnostima značila višu cenu, ali dugoročno, Srbija bi mogla da dobije veću pregovaračku moć prema Rusiji. To može biti džoker u pregovorima sa Rusijom kada je reč o budućim aranžmanima, jer ovo što sada imamo nisu pravi pregovori. Rusija nam samo kaže 'može ovako, ne može onako, ugovor na tri meseca, itd'", ukazuje Radosavljević.
Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković smatra da političke poruke koje dolaze iz Evropske unije o podršci Srbiji u energetskom smislu, uključujući i obećanja o isporukama gasa, nisu konkretna garancija da će građani i privreda Srbije imati obezbeđene dovoljne količine ovog energenta.
"Ta njena izjava je zapravo jedna politička izjava koja nama ništa ne obećava kao garanciju da ćemo dobijati gas iz EU", kaže Putniković za Danas.
Prema njenim rečima, Srbija i sada deo potrebnih količina gasa kupuje od evropskih trgovaca, a taj gas može stići iz više pravaca, uključujući i austrijsko skladište Baumgarten, ili čak i od trgovaca koji su zakupili kapacitete na Turskom toku i preprodaju ruski gas.
Kao moguća alternativa ruskom gasu često se pominje gas iz Azerbejdžana, ali Putniković naglašava da EU nema uticaj na to koliko će Azerbejdžan prodavati Srbiji.
"Jednostavno, Azerbejdžan nema dovoljno gasa da bi ozbiljnije povećao prodaju Srbiji. Ima previše zainteresovanih kupaca, a oni do 2027. ne mogu da povećaju kapacitet", objašnjava ona.
Kada je reč o mogućnosti snabdevanja gasom iz LNG terminala u Evropi, a onda gasovodima ka Srbiji, Putniković ukazuje da je nama u tom smislu ključna Mađarska. Ističe da Srbija povezana gasovodom sa Mađarskom, ali je pitanje da li ima dovoljno količina gasa na tržištu koje se mogu kupiti, dodajući da bi svakako taj gas bio skuplji zbog tranzita.
Putniković podseća da Srbija već ima uskladištene količine gasa u Mađarskoj kao deo dogovora o energetskoj saradnji s tom zemljom.
Kada je reč o LNG terminalu u Aleksandropolisu u Grčkoj, Putniković kaže da je reč o manjim količinama koje za sada mogu da stignu, jer nema razvijene gasne infrastrukture koja bi omogućila veću isporuku ka Srbiji preko bugarskog pravca i interkonektora Niš–Dimitrovgrad.
Ceo tekst Danasa čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Država daje do 20.000 evra za stan ili kuću po rođenju deteta
27.01.2026.•
0
Vlada Srbije utvrdila je iznos sredstava za 2026. godinu namenjenih bespovratnoj pomoći za izgradnju ili kupovinu porodične kuće ili stana po osnovu rođenja deteta.
Akcije MOL-a skočile 26 odsto nakon najave preuzimanja većinskog udela u NIS-u
27.01.2026.•
1
Akcije mađarske energetske kompanije MOL su od početka godine porasle za čak 26 odsto nakon vesti da kompanija preuzima većinski udeo u Naftnoj industriji Srbije (NIS).
MK grupa kupuje zrenjaninski Dijamant
27.01.2026.•
9
MK grupa, u vlasništvu porodice Kostić, kupiće od Fortenova grupe zrenjaninski Dijamant.
Brokeri: Ako je MOL dao za NIS oko milijardu evra to je manje od tržišne vrednosti
26.01.2026.•
28
Stručnjaci za berzansko trgovanje kažu da ukoliko je tačna informacija da će MOL za udeo od 56,15 odsto Gaspromnjefta u Naftnoj industriji Srbije platiti 900 miliona do milijardu evra to je manje od tržišne vrednosti.
Evropski savet odobrio zabranu uvoza ruskog gasa u EU
26.01.2026.•
3
Danas je 27 država članica EU zvanično usvojilo uredbu koja vodi ukidanju uvoza gasa iz Rusije u EU, saopštio je Evropski savet.
Za koliko je prodat NIS: Vučić o ceni
26.01.2026.•
33
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je ruski udeo u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koji kupuje mađarski MOL, vredan između 900 miliona evra i milijardu evra.
Saga sa očitavanjem brojila se nastavlja: Opet obustavljen posao od 2,8 milijardi
26.01.2026.•
17
Nastavlja se saga u vezi sa dodelom posla očitavanja brojila u Srbiji. Nakon što su izabrane firme za posao od 2,8 milijardi, uložena je žalba.
Cena zlata prvi put prešla 5.000 dolara
26.01.2026.•
0
Cene zlata danas su porasle na više od 5.000 dolara (4.215 evra) po unci, čime je postignut novi rekord, prenosi BBC.
Macut traži produženje roka za upis nelegalnih objekata
25.01.2026.•
10
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da treba da bude produžen rok za podnošenje prijava po osnovu Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima.
Vlada Srbije produžila ograničenje cena goriva
25.01.2026.•
5
Vlada Srbije donela je Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte, kojom se propisuje način utvrđivanja najviših maloprodajnih cena za evrodizel i benzin evro premijum BMB 95.
U Kragujevcu počela proizvodnja "grande pande" sa benzinskim motorom
24.01.2026.•
7
U Stelantisovoj fabrici automobila u Kragujevcu počela je proizvodnja "grande pande“ sa benzinskim motorom u manjoj seriji koja je već prodata kupcima, rekao je predsednik Samostalnog sindikata fabrike Ivan Ristić.
NBS od 30. januara pušta u opticaj kovani novac sa godinom kovanja "2025"
24.01.2026.•
6
Narodna banka Srbije (NBS) od 30. januara pušta u opticaj kovani novac sa oznakom godine kovanja "2025".
Novi detalji prodaje: NIS preuzima zajednička kompanija MOL-a i ADNOC-a
24.01.2026.•
7
Izvršni direktor mađarske kompanije MOL Đerđ Bača izjavio je da je prilika za kupovinu Naftne industrije Srbije (NIS) istorijska jer retko dolazi do takvih mogućnosti u sprovođenju korporativnih strategija.
Tramp preti Kanadi carinama od 100 odsto ako ne prekine pregovore s Kinom
24.01.2026.•
4
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp zapretio je danas da će uvesti carine od 100 odsto na robu uvezenu iz Kanade ukoliko Kanada nastavi trgovinske pregovore s Kinom.
JANAF-u produžena licenca za transport nafte NIS-u do 20. februara
24.01.2026.•
1
Jadranski naftovod (JANAF) je saopštio da je američka administracija izdala licencu za nastavak transporta nafte Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 20. februara.
Fič potvrdio pozitivne izglede Srbije za dobijanje kreditnog rejtinga investicionog ranga
24.01.2026.•
3
Agencija Fič (Fitch) potvrdila je pozitivne izglede Srbije za dobijanje kreditnog rejtinga investicionog ranga, uz zadržavanje kreditnog rejtinga na nivou BB+, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
Spirić (SSP): Nelogični računi za struju nisu tehnička greška već posledica organizovanog kriminala
24.01.2026.•
101
Stranka slobode i pravde (SSP) ukazala je da "nelogični računi za struju, koji poslednjih dana stižu građanima, nisu tehnička greška – već direktna posledica kriminalnog upravljanja EPS-om i EDS-om.
Crne i sive liste trgovačke prakse, nagrade uzbunjivačima: O nacrtu Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama
24.01.2026.•
7
Nacrt Zakona o nepoštenim trgovačkim praksama predstavljen je javnosti i na javnoj je raspravi do 28. januara.
Mickoski najavio početak izgradnje gasnog interkonektora sa Srbijom
23.01.2026.•
2
Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski izjavio je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu da njegova zemlja gradi gasovod sa Grčkom i da počinje izgradnju sa Srbijom.
Udruženje prevoznika Srbije traži da se ukine ograničenje boravka vozača u zemljama Šengena
23.01.2026.•
7
Predsednik Udruženja prevoznika Srbije, Neđo Mandić je danas u otvorenom pismu predstavnicima država potpisnica Šengenskog sporazuma tražio rešenje za novi evropski sistem ulaska i izlaska (EES).
Potrošnja za Nacionalni stadion na kraju godine povećana 17 puta
23.01.2026.•
18
Država je u prošloj godini potrošila 2,5 milijarde dinara za izgradnju Nacionalnog stadiona u Surčinu, pokazuju podaci Ministarstva finansija o izvršenju budžeta do 31. decembra, preneo je Forbs Srbija.
Komentari 38
Leso
Djomla
Boeser Wolf
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar