Stručnjaci: Zabrana uvoza ruskog gasa u EU i tranzita preko tih država teško će se sprovesti
Zabrana uvoza ruskog gasa u EU i tranzita preko tih država teško će se sprovesti jer na tržištu nema dovoljno gasa, trpi evropska industrija, a autori te odluke verovatno neće biti na istim pozicijama, kažu stručnjaci.
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Od zabrane uvoza i tranzita ruskog gasa preko zemalja EU neće biti ništa, pa ni Srbija ne bi trebalo da ima problem zbog tranzita tog energenta iz Rusije, Balkanskim tokom, preko Bugarske", ocenio je za Betu predsednik Skupštine Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.
Gas će, prema njegovim rečima i dalje da teče, iako Bugarska može da zabrani tranzit ruskog gasa Balkanskim tokom jer je "minirala" i izgradnju gasovoda Južni tok, koji je trebalo da bude izgrađen istom trasom kao sada Balkanski tok.
"Postoje instance u Evropi kojima Srbija može da se žali na osnovu čega nam zatvaraju dotog ruskog gasa. To mora da padne na bilo kom evropskom sudu jer su to političke odluke kako bi EU pokazala da je jaka", smatra Vuletić.
Dodao je da, ako Bugari zatvore gas Srbiji, zatoriće ga i u Mađarskoj i Slovačkoj, kao članicama EU.
Vuletić je rekao da gasa nema dovoljno na svetskom tržištu.
"Ima ga najviše u Rusiji koja ga malo troši, pa može da ga izvozi, zatim u Americi koja je veliki potrošač. Veliki su proizvođači gasa i Australija i Katar, ali nemaju takve mogućnosti za izvoz u Evropu, kao Rusija", naveo je Vuletić.
Dodao je da je naveće ležište gasa Južni Pars u vlasništvu Irana i Katara, čija je trodnevna proizvodnja ravna potrošnji Srbije za godinu dana.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković, na pitanje da li će Srbija biti pošteđena najavljenim izuzećima od zabrane kupovine ruskog gasa od 1. januara 2026. kada se uvodi postepena zabrana uvoza, a konačna od 1. januara 2028, rekao je da su izjave političara problematične i često nisu u skladu sa istinom.
"Srbija nije članica EU i ne koristi benefite te zajednice, pa po pravilu ne bi trebalo da se na nju odnose njihove odluke. Kada zabrane tranzit ruskog gasa, pa makar to bilo i 2028, očekujem prvo tužbu Mađarske, a nisam siguran ni da će ova nomenklatura koja vodi Evropsku komisiju biti na vlasti", rekao je Zdravković za Betu.
Istakao je da je bivši premijer Italije i predsednik Evropske centralne banke u otvorenom pismu upozorio predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da je iluzija da Evropa može bez ruskog gasa i da već trpi industrija.
"Ako do 1. januara 2026. Srbija ne potpiše ugovor, ograđujem se, nisam pravnik, ali pravnici tvrde da će biti problematično snabdevanje gasom", rekao je Zdravković.
Naveo je da bi, u slučaju da se odluka o zabrani uvoza i tranzita gasa sprovede, Srbiji ostao interkonektor od 1,8 milijardi kubika koji postoji prema Bugarskoj i koji nema veze sa Rusima, ali se naslanja na cevovod koji Bugari još nisu izgradili.
Taj gasovod ide, prema njegovim rečima, do luke Aleksandropulos u Grčkoj i može da bude izvor za snabdevanje, ali je pitanje da li će i tamo biti dovoljno gasa jer je terminal mali i to tržište nije kurentno.
"Osim toga za isporuku gasa moraju da postoje ranije potpisani ugovori. Naša industrija troši 1,73 milijardi kubika gasa, sa tendencijom rasta, gradovi za grejanje troše 650 miliona kubika, domaćinstva blizu 300 miliona kubika, a postoji i želja za gasifikacijom zbog ekologije i energetske efikasnosti", rekao je Zdravković.
Naveo je da ga ne čudi uvođenje američkih sankcija prema ruskim firmama Lukoil i Rosnjeft jer rat ulazi u "terminalnu fazu i stanje na frontu nije kako su zamišljali".
Na pitanje da li će Srbija imati problema i sa strujom jer se uvoz povećava na oko 15 odsto, Zdravković je rekao da je EPS devastiran.
"Veliki uspeh u revitalizaciji EPS-a je imao Miroslav Tomašević, ali ga je ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović smenila i sad ona rukovodi EPS-om, mada je direktor Dušan Živković diplomirani inženjer elektrotehnike, ali ili ima slabo znanje ili slab karakter, pa sluša Đedović Handanović koja nema ni formalno znanje o energetici niti radno iskustvo, pa se posledice njenog rada sada vide na sve gorim i gorim bilansima", rekao je Zdravković.
Dodao je da stanje sa električnom energijom nije dobro ni u Evropi jer je Ukrajina bila veliki izvoznik, a ratom joj je uništena infrastruktura, Nemačka je zatvorila nuklearne elektrane, "sprovodi se zelena agenda i stvari ne idu dobro".
Savet EU je pre nekoliko dana zazuzeo stav da uvoz ruskog gasa u zemlje EU treba da bude zabranjen od 1. januara 2026. godine, što se odnosi i na tranzit tog energenta kroz EU u treće zemlje.
Uredba predviđa pravno-obavezujuću, postepenu zabranu uvoza gasa iz Rusije, dok će potpuna zabrana biti na snazi od 1. januara 2028. godine. U prelaznom periodu kratkoročni ugovori koji su zaključeni pre 17. juna 2025. mogu da budu realizovani do 17. juna 2026. godine, a dugoročni ugovori do 1. januara 2028. godine.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je nakon toga da je "laž" da će Srbiji biti onemogućen transfer ruskog gasa.
Nakon objavljivanja stava Saveta EU, ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da se Srbija, koja se gasom snabdeva Balkanskim tokom iz Rusije, nalazi "u veoma teškoj i gotovo bezizlaznoj situaciji".
Srbija nema potpisan dugoročni ugovor sa Gaspromom koji traži već mesecima, ali je najavljeno da će sigurno snabdevanje imati do kraja godine.
Ministarka Đedović Handanović razgovarala je o snabdevanju energentima sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom.
Fon Bekerat je rekao da je Evropska unija spremna da pruži podršku Srbiji u pripremi i izgradnji alternativnih pravaca snabdevanja energentima, navedeno je u saopštenju.
Ministarka je rekla da je za diverzifikaciju pravaca i izvora snabdevanja gasom neophodno i razvijanje transportnog sistema unutar države, kao i da je Srbija deo zajedničkog mehanizma EU za nabavku gasa.
"Razvijamo i projekte za nove pravce i izvore snabdevanja uz pomoć EU, gasne interkonekcije sa Rumunijom i Severnom Makedonijom, sa namerom da ih završimo do 2027. godine i koje bi bile u upotrebi već od 2028. godine", rekla je ministarka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo: Razumemo probleme mlekara, ali njih izazivaju spoljni faktori
12.12.2025.•
1
Država je svesna izazova sa kojima se domaći mlekarski sektor trenutno suočava, odnosno rast domaće proizvodnje uz istovremeni pad potrošnje, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Međugodišnja inflacija u novembru bila 2,8 odsto
12.12.2025.•
0
Međugodišnja inflacija u Srbiji u novembru je bila 2,8 odsto, a mesečna 0,2 odsto, obavio je danas Republički zavod za statistiku.
Cene goriva nepromenjene
12.12.2025.•
1
Cene goriva u narednoj nedelji biće iste kao i u prethodnih sedam dana.
Novo zaduživanje: Država proširila emisiju obveznica
11.12.2025.•
1
Pred sam kraj godine, prema odluci koja je izašla u Službenom glasniku, Vlada Srbije odlučila je da se zaduži za dodatnih 200 miliona evra emisijom obveznica.
Na ECD platformi od danas kupovina i prodaja digitalne verzije zlata
11.12.2025.•
0
Na ECD platformi od danas je dostupna kupovina/prodaja Tether Golda (XAUt) - digitalne verzije zlata.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto
11.12.2025.•
1
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Lavrov: Pod određenim uslovima moguća nacionalizacija NIS-a uz saglasnost Rusije
11.12.2025.•
46
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da pod određenim uslovima može doći do nacionalizacije NIS-a, uz saglasnost Rusije, objavila je agencija Tas.
Ekonomista Đogović: Država neće smanjiti akcize na gorivo jer mora da puni budžet zbog Expo-a
11.12.2025.•
12
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da zbog nerešavanja situacije oko NIS-a zemlja već trpi ekonomske posledice i upozorio da bi negativni efekti mogli biti daleko ozbiljniji ukoliko se taj problem ne reši u januaru.
Manje od 60.000 multimilionera kontroliše većinu bogatstva u svetu
10.12.2025.•
3
Manje od 60.000 multimilionera, odnosno 0,001 odsto stanovništva sveta, danas kontroliše tri puta veće bogatstvo od donje polovine čovečanstva.
Francuska kompanija Vansi više nije zainteresovana za banjalučki aerodrom
10.12.2025.•
1
Francuska kompanija Vansi Erports, jedan od najvećih aerodromskih operatera na svetu, više nije zainteresovana za koncesiju nad Aerodromom Banjaluka.
SAD produžio rok za pregovore o kupovini imovine Lukoila do 17. januara
10.12.2025.•
1
Sjedinjene Američke Države produžile su danas rok za pregovore o kupovini globalne imovine ruske naftne kompanije Lukoil za nešto više od mesec dana, odnosno do 17. januara.
Ko je Milan Nedeljković, budući šef BMW-a: Nemački mediji detaljno o "novom čoveku" iz Srbije
10.12.2025.•
10
Nemački mediji detaljno se bave novim šefom BMW-a Milanom Nedeljkovićem, koji je rođen u Srbiji, a odrastao u Nemačkoj.
Narodna banka Srbije: Nema nestašice evra, kazne svima koji izvlače korist iz trenutne situacije
10.12.2025.•
8
Narodna banka Srbije kaže da je preduzela mere iz svoje nadležnosti kako bi osigurala da kanali snabdevanja banaka i ovlašćenih menjača evrom i drugim stranim valutama i u danima povećane tražnje funkcionišu nesmetano.
Fajnenšel tajms: Arapski Adnok glavni kandidat za kupovinu NIS-a, a vlast Srbije sve nervoznija zbog Rusa
10.12.2025.•
10
Državna energetska kompanija UAE "Adnok" pojavila se kao glavni kandidat za kupovinu ruskog većinskog udela u jedinoj rafineriji nafte u Srbiji, dok Beograd postaje sve frustriraniji zbog odugovlačenja Moskve.
Koliki maksimalni kurs smeju da računaju menjačnice?
10.12.2025.•
23
U Bujanovcu se evro u utorak u menjačnicama prodavao i po 120 dinara, uz ocenu da će, zbog velike tražnje kurs biti još viši.
Srbin Milan Nedeljković preuzima čelo BMW-a od maja 2026. godine
09.12.2025.•
18
Inženjer dr Milan Nedeljković preuzeće funkciju predsednika Upravnog odbora BMW AG počevši od 14. maja 2026. godine.
Dug Srbije i precenjeni dinar: Skupo će nas koštati
09.12.2025.•
42
Aleksandar Vučić često ističe kako je javni dug Srbije iznosi 43 odsto BDP-a.
Mali: BDP po glavi stanovnika u Srbiji porastao sa 4.800 na 15.800 evra
09.12.2025.•
17
Ministar finansija Srbije, Siniša Mali izjavio je da je Srbija od 2012. godine do danas uvećala bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika sa 4.800 na 15.800 evra, saopštilo je to Ministarstvo.
Vučić: Krajnji rok za rešavanje pitanja NIS-a 15. januar
09.12.2025.•
41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da su moguće tri opcije za rešenje situcije u kojoj se našla Naftna industrija Srbije (NIS) koja je pod američkim sankcijama.
Evro u Bujanovcu 120 dinara
09.12.2025.•
6
Jedan evro se u lokalnim menjačnicama u Bujanovcu prodaje za 120 dinara, ali menjači kažu da će zbog velike potražnje danas probiti ovu cifru, piše portal Bujanovačke.
Ekonomisti o tome zašto je došlo do nestašice evra u menjačnicama: Tri su razloga za to
09.12.2025.•
38
U poslednje dve nedelje došlo je do porasta tražnje evra u menjačnicama, a to je deličino rezultat objave informacija o Naftnoj industriji Srbije.
Komentari 8
Dr Miggyy
Toman
NS oldtajmer
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar