Država želi veće prihode od akciza u 2026, stručnjaci se slažu - moguće poskupljenje goriva

U državnu kasu će, kako je isplanirano budžetom, naredne godine biti uplaćeno više od tri milijarde evra na ime akciza.
Država želi veće prihode od akciza u 2026, stručnjaci se slažu - moguće poskupljenje goriva
Foto: 021.rs
Dobar deo ovih prihoda, zapravo najveći, iznose akcize na gorivo. Interesantno je da država planira uvećane prihode od akciza u odnosu na tekuću godinu, uprkos neizvesnoj situaciji sa NIS-om, koji je odnedavno pod sankcijama. Ipak, stručnjaci ukazuju na to da će se veći prihodi dostići uvećanjem ovog nameta, piše Nova ekonomija.
 
Akcize su značajan prihod države, i predstavljaju posebnu vrstu poreza koji se plaća prilikom kupovine goriva, cigareta, alkohola, ali i za potrošnju struje.
U narednoj godini, vidi se u predlogu budžeta koji je usvojila Vlada Srbije, planirani su prihodi od akciza u iznosu od 453,3 milijarde dinara, odnosno oko 3,8 milijardi evra. Od toga, 154 milijarde dinara su akcize na duvanske proizvode. Potom, 55,3 milijarde su ostale akcize, među koje spada i struja, koja je ove godine poskupela, pa je samim tim povećan i iznos koji svaki potrošač plaća za ovaj namet, a koji se naplaćuje u iznosu od 7,5 odsto od iznosa utrošene električne energije (i različitih taksi koje se plaćaju kroz račun).
 
Ipak, najveći deo ovog prihoda dolazi od akcize na naftne derivate - 244 milijarde dinara.
Ukupno, akcize će činiti oko 19 odsto svih poreskih prihoda planiranih u 2026. godini.
 
Planirani prihodi od akcize na naftne derivate u 2026. godini veći su 3,8 odsto u odnosu na procenu ovih prihoda u 2025. godini.
 
"Promet naftnih derivata tokom 2025. godine je stabilizovan, pa je tekuća potrošnja dobra osnova za planiranje prihoda od akciza u narednom periodu. Za budžetsku 2026. godinu projekcija prihoda od akciza na derivate nafte pretpostavlja nepromenjen obim potrošnje i iznose akciza koji će, u skladu sa važećom regulativom, biti usklađeni sa inflacijom iz prethodne godine", navodi se u obrazloženju budžeta.
 
Takođe, nastaviće se primena povrata akcize na gorivo koje kupuju poljoprivrednici, ali "pod pretpostavkom nesmetanog snabdevanja domaćeg tržišta svim potrebnim vrstama i količinama naftnih derivata".
 
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže za Novu ekonomiju da će redovno godišnje usklađivanje akcize sa inflacijom iznositi upravo onoliko koliko povećanje očekuje vlast.
 
"Usklađivanje se radi u skladu sa inflacijom, koja je tri odsto, plus-minus jedan procenat. Dakle, to je otprilike onoliko koliko se u budžetu navodi da će biti povećanje prihoda od akciza", kaže Savić.
 
Međutim, sagovornik Nove ekonomije ne isključuje mogućnost da cene goriva u narednoj godini budu više, imajući u vidu činjenicu da je NIS pod američkim sankcijama zbog ruskog vlasništva.
 
"NIS radio ili ne radio, mi ćemo naftu uvoziti. Ipak, može da se desi teži uvoz zbog sankcija, pitanje je kakva će biti mogućnost nabavke, da li ćemo moći dovoljno iz Evrope da uvezemo, a konačno, skuplje je da se uvozi sirova nafta, pa da se onda ona prerađuje. U konačnici, derivati koje će potrošači kupovati biće skuplji", objašnjava Savić.
 
On dodaje da sada postoji Vladina uredba kojom su cene benzina i dizela ograničene, ali da ona može da bude ukinuta, i tada će gorivo moći da poskupi. Međutim, čini se da vlast na takav scenario ne računa, imajući u vidu da je planirano povećanje prihoda od akciza u skladu sa inflacijom.
Da će povećanje akcize biti način na koji će država ostvariti veće prihode, smatra i ekonomista Milan Kovačević.
 
"Međutim, ako država hoće da uveća svoje prihode, bilo bi logičnije da je uvećala PDV na naftne derivate, jer se ovaj iznos naplaćuje u određenom procentu na cenu, dok je akciza fiksni iznos koji se plaća po litru goriva", kaže Kovačević.
 
Inače, akciza akciza na benzin trenutno iznosi 70,11 dinara po litru. Ovaj namet nešto je skuplji za dizel, pa je akciza 72,09 dinara po litru.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Ime

    16.11.2025 08:23
    Naslov
    Kad drzava nema razijenu privredu i nema sta da proda van svojih granica stranim partnerima mora da zaradjuje pljackajuci svoje gradjane .... Idemo u odlicnom smeru ..... Svaka cast trenutnoj i svim proslim vlastima.
    A narod bleji ...... i samo nek je jeftine salame .....
  • Gužve su svuda

    16.11.2025 08:22
    Benzin za 200 i dizel za 250 je minimum cene da se krševi polako sklone s ulica.
  • Brane

    16.11.2025 08:18
    Od pre mesec dana kupujem motane cigare a na korak sam od toga da jednom dvaput mesečno skoknem do Iloka po ostalo.Već sam dobar samo na cigarama oko 1500€ godišnje.Što se mene tiče tigar neka rikne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD produžile licencu Lukoilu do 13. decembra

Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD izdala je licencu kojom se dozvoljava da se transakcije vezane za prodaju međunarodne imovine kompanije Lukoil nastave do 13. decembra.