EU do 2028. zabranjuje rusku naftu i gas: Koliko će to uticati na energetsku bezbednost Srbije?
EU je na putu da do kraja 2027. godine u potpunosti ukine uvoz ruskog gasa i nafte, a većina zemalja članica ima izlaz na more i problem snabdevanjem gasom mogle bi da reše izgradnjom sopstvenih LNG terminala.
Foto: Pixabay
Srbija svoju energetsku politiku zasniva na daljoj diversifikaciji izvora snabdevanja kroz izgradnju gasnih interkonektora, pre svega, sa Rumunijom i Severnom Makedonijom.
Od 27 država-članica Evropske unije, samo njih pet nema izlaz na more, što znači da LNG terminali nisu rešenja za Mađarsku, Austriju, Češku, Slovačku i Luksemburg.
Reč je o postrojenjima u luci koja primaju, skladište i pretvaraju tečni prirodni gas (LNG) u gasovito stanje nakon čega se gas kroz gasovod doprema do građana i privrede.
Troškovi izgradnje LNG terminala variraju u zavisnosti od veličine, tipa terminala, lokacije i prateće infrastrukture. Prema pisanju Rojtersa, izgradnja jednog takvog postrojenja u nemačkom gradu Štade, koja je otpočela 2024, mogla bi da košta oko 1,6 milijardi evra.
Za Evropsku uniju alternative ruskom gasu predstavljaju gas iz Norveške i istočnog Mediterana, kao i LNG iz Sjedinjenih Američkih Država.
Ruski gas je za Evropu 50 odsto jeftiniji od američkog LNG, navodi ruska novinska agencija Tas.
Evropska unija je od početka godine, kroz REPowerEU plan, započela postepenu obustavu uvoza ruskog gasa na svoju teritoriju, sa ciljem da potpuna zabrana bude na snazi najkasnije do kraja 2027. godine.
Zbog velike zavisnosti od ruskog gasa i infrastrukturnih ograničenja, Mađarska i Slovačka su dobile privremeno izuzeće.
Po svim kratkoročnim ugovorima za transport prirodnog gasa, koji su zaključeni pre 17. juna 2025. godine, zabrana uvoza kreće nakon 17. juna 2026. godine, a po dugoročnim do 30. septembra 2027. godine.
Kada je u pitanju tečni prirodni gas, prema kratkoročnim ugovorima, zaključenim pre 17. juna 2025. godine, zabrana uvoza počinje 25. aprila ove godine, a prema dugoročnim ugovorima od 1. januara 2027.
Izuzetak se može napraviti ukoliko neka zemlja članica ne uspe da ostvari ciljeve u vezi sa skladištenjem i taj rok bi mogao da se produži do 1. novembra.
Odluka se ne odnosi na tranzit ruskog gasa ka trećim zemljama, ali se od Srbije, kao zemlje kandidata za pristupanje EU, očekuje da postepeno usklađuje svoje zakonodavstvo sa pravnim tekovinama Unije, uključujući i energetsku politiku.
Iako mediji često navode da je REPowerEU pokrenut kao odgovor na krizu izazvanu ratom u Ukrajini, predstavnici Evropske unije u Srbiji tvrde da je rat samo ubrzao prethodno donetu odluku EU o smanjenju uvoza ruskog gasa.
"Rusija je u jednom trenutku imalo skoro 50 odsto udela u snabdevanju gasa Evropom. Svaki ekonomista može da potvrdi da je to suviše velika zavisnost", kažu iz Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Imajući u vidu da je Srbija visoko uvozno-zavisna zemlja kada je u pitanju prirodni gas i bez značajnih otkrića novih nalazišta, postavlja se pitanje koliko ovakva odluka Evropske unije utiče na energetsku bezbednost naše zemlje.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, udeo ruskog gasa u ukupnom uvozu Srbije u 2025. iznosio je 80 odsto. Taj gas u našu zemlju stiže Balkanskim tokom, preko Turske i Bugarske.
U Srbiju je 2024. ušao gas iz Azerbejdžana preko gasnog interkonektora Dimitrovgrad-Niš. Do 2026. ugovorena je godišnja isporuka do 400 miliona kubnih metara i ta količina ne bi trebalo da se poveća pre 2027.
Time je, nakon višedecenijskog snabdevanja ruskim gasom preko Ukrajine i Mađarske, sa jednom ulaznom tačkom u transportni sistem (Horgoš), omogućeno snabdevanje iz dva pravca Bugarske, odnosno prirodnim gasom iz Rusije i Azerbejdžana.
Srbija trenuntno radi na izgradnji dodatnih interkonekcija sa Rumunijom i Severnom Makedonijom, a nedavno se pojavila informacija da bi na isti način mogla da se poveže i sa Hrvatskom, preko LNG terminala na ostrvu Krk.
Ove interkonekcije će omogućiti snabdevanje prirodnim gasom iz gasovoda BRUA (Bugarska, Rumunija, Mađarska, Austrija), Trans-anadolijskog i Transjadranskog gasovoda (TAN i TANAP), sa terminala za utečnjeni prirodni gas u Grčkoj i Hrvatskoj, kao i gasom proizvedenim u Rumuniji.
Gasne interkonekcije sa Rumunijom i Severnom Makedonijom trebalo bi da budu gotove do 2027. godine, a prema procenama, iz Rumunije bi godišnje trebalo da stigne između 1,6 i 2,5 milijardi kubika gasa, odnosno oko 1,5 milijardi kubnih metara gasa iz Severne Makedonije.
Na ovaj način, Srbija ukida zavisnost od samo jednog snabdevača i omogućava sebi bolju pregovaračku poziciju u smislu cena i kapaciteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je početkom februara za Rojters da će Srbija nastaviti da kupuje velike količine gasa od Rusije, ali da država planira da obezbedi i 500 miliona kubnih metara gasa godišnje kroz mehanizam zajedničke nabavke gasa Evropske unije, a što predstavlja petinu naših ukupnih potreba.
Nakon isteka trogodišnjeg gasnog aranžmana u maja 2025, Srbija i Rusija imale su dogovor o kratkoročnim produženjima snabdevanja gasom.
Trenutni rok je 31. mart, a generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović nedavno je najavio produženje tog roka za još šest meseci.
Rusija trenutno snabdeva Srbiju sa oko šest miliona kubnih metara dnevno po ceni od oko 290 evra za 1.000 kubnih metara, u poređenju sa evropskom tržišnom cenom od oko 360 evra, preneo je ranije The Moscow Times.
Udeo Rusije u snabdevanju EU gasom pao je sa 45 odsto u 2021. na 19 odsto u 2024. godini.
Od januara 2026. ruski gas čini oko 13 odsto ukupne potrošnje gasa u EU.
Za REPowerEU mobilisano je gotovo 300 milijardi evra, a glavni izvor finansiranja je Mehanizam za oporavak i otpornost.
Ovaj plan Evropske unije počiva na tri stuba: ušteda energije i povećanje energetske efikasnosti, divesrsifikacija izvora snabdevanja energijom i smanjenje zavisnosti od Rusije, kao i ubrzanje prelaska na čistu i obnovljivu energiju.
Iz Evropske unije poručuju da je najjeftinija energija ona koja se ne potroši, ali se postavlja pitanje kolika je cena energetske "nezavisnosti".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Dok cene hrane rastu, EU rešenje traži u kravljem izmetu
21.05.2026.•
2
Plan Evropske komisije za jačanje snabdevanja Evrope usmeren je na dugoročni regulatorni podsticaj za veću reciklažu stajnjaka i poljoprivrednog otpada u đubrivo.
Mask bi mogao da postane prvi bilioner nakon što SpaceX izađe na berzu
21.05.2026.•
1
Ilon Mask mogao bi da postane prvi bilioner u istoriji nakon očekivanog izlaska svemirske kompanije SpaceX na berzu, prenose američki poslovni mediji.
Meta počela da deli planiranih 8.000 otkaza
21.05.2026.•
2
Kompanija Meta počela je da sprovodi plan za ukidanje oko 8.000 radnih mesta širom sveta, a mnogim zaposlenima je preporučeno da rade od kuće dok traje taj proces, objavio je Blumberg.
Srbija učetvorostručuje skladišne kapacitete naftnih derivata u Smederevu
20.05.2026.•
1
Republička direkcija za robne rezerve raspisala je tender za izradu projektne dokumentacije za izgradnju osam rezervoara od po 20.000 kubnih metara sa pratećom infrastrukturom na skladištu naftnih derivata u Smederevu.
Tri scenarija Narodne banke za rast cena: Inflacija od 3,6 do čak 6,5 odsto zbog rata u Iranu
20.05.2026.•
2
Stručnjaci Narodne banke Srbije napravili su analizu tri moguća scenarija kretanja inflacije u zavisnosti od dešavanja na Bliskom istoku.
"Država povećala akcize zbog prazne kase": Cene goriva bi od petka mogle da porastu
20.05.2026.•
27
Vlada Srbije je prošlog petka odlučila da koriguje akcize na gorivo, pa su one sada umanjene za 20 odsto, umesto dosadašnjih 25 procenata, a stručnjaci ovu odluku vide kao očekivanu, ali kratkoročnu.
Još dva dana za rešavanje pitanja NIS: Šta će se desiti ako OFAC ne produži rok?
20.05.2026.•
6
Dva su dana do isteka roka za rešavanje situacije sa prodajom većinskog paketa akcija u NIS-u, a OFAC se još uvek nije oglasio.
Zakon o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika pun nelogičnosti, apsurda i ne daje rezultate
20.05.2026.•
6
Krajem prošle godine stupio je na snagu zakon koji reguliše Centralnu evidenciju stvarnih vlasnika u Agenciji za privredne registre (APR), a prema prvim analizama, zakon se nije dobro pokazao.
Stelantis je u krizi, šta će biti sa Fijatom u Kragujevcu?
19.05.2026.•
12
Kriza u automobilskom gigantu Stelantis ulazi u jednu od najtežih faza u poslednjih nekoliko decenija, čemu svedoči činjenica da je proizvodnja na istorijskom minimumu.
NIS uložio 4,9 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa
19.05.2026.•
0
Naftna industrija Srbije (NIS) je danas saopštila da je u prvom kvartalu 2026. godine uložila u oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa 4,9 milijardi dinara, što je 78 odsto njenih ukupnih ulaganja u tom periodu.
EU portal: Veliki zastoj kompanije "Strikland Metals" u Srbiji
19.05.2026.•
5
Australijska kompanija "Strikland Metals", odnosno "Zlatna reka", njena ćerka firma u Srbiji, nije uspela u roku da završi istražna bušenja na Rogozni, piše portal miningsee.eu.
Zašto Srbija ne može bez pančevačke rafinerije i imamo li dovoljne rezerve energenata
19.05.2026.•
1
"Ako ne obezbedimo rezerve sada, nećemo imati ničega tokom leta, a kamoli na zimu", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući situaciju sa energentima u Srbiji.
IKEA otpušta 850 radnika
19.05.2026.•
4
Švedska kompanija IKEA, koja se bavi proizvodnjom nameštaja, najavila je da će otpustiti 850 radnika u 63 zemlje u okviru kampanje smanjenja troškova usled opadanja potražnje.
"Made in China" nije više samo za jeftine proizvode
18.05.2026.•
0
Glavni grad Kine biće do kraja meseca u centru pažnje. U posetu je prvi put došao i Donald Tramp, a nakon njega gostuje i Vladimir Putin.
Vlada Srbije smanjila akcize gorivo do kraja maja
18.05.2026.•
11
Vlada Srbije privremeno je smanjila akcize na naftne derivate odlukom koja će važiti do 31. maja.
Tehnolog o hepatitisu A u zamrznutom voću iz Srbije: Postajemo tranzitna zona za spornu hranu
17.05.2026.•
11
Vest da je u Nemačkoj u zamrznutoj mešavini bobičastog voća poreklom iz Srbije otkriven virus hepatitisa A opet je otvorila pitanje bezbednosti hrane namenjene izvozu, ali i proizvoda koji se nalaze na domaćem tržištu.
Nisu samo Mimović i Karić voljni da preuzmu NIS: U samom foto-finišu ima još zainteresovanih
17.05.2026.•
20
I dok se broj dana do 22. maja kada ističe rok za postizanje dogovora oko prodaje NIS-a smanjuje, neizvesnost u vezi sa razrešenjem ove višemesečne sage raste.
Ističe rok za NIS: Dogovora o vlasništvu i dalje nema
16.05.2026.•
14
Ostalo je nedelju dana do isteka roka za promenu vlasništva u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koji je nametnula američka administracija, odredivši 22. maj kao novi datum.
U Srbiji izdato 19,3 odsto više građevinskih dozvola nego prošlog marta
16.05.2026.•
2
U Srbiji su u martu ove godine izdate 2.634 građevinske dozvole, što je 19,3 odsto više nego u martu prošle godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Cene voća i povrća ponovo ljute građane: Trešnje i do 1.500 dinara
15.05.2026.•
29
Početak maja kupcima donosi negodovanje: trešnje su 1.500 dinara za kilogram, dok borovnice dostižu cenu od 2.200 dinara po kilogramu.
Objavljeno koliko će koštati gorivo u narednih nedelju dana
15.05.2026.•
8
U narednih sedam dana litar evrodizela će biti 223 dinara, dok će benzin koštati 191 dinar po litru.
Komentari 17
Old Dog
Zamenik zamenika
U Zagrebu je naglašeno da bi
Evropa trebalo da se odrekne svoje
zavisnosti od ruskih energetskih
resursa. Petnaestog februara, mađarski ministar spoljnih poslova Peter Szijjarto zatražio je obezbeđenje transporta ruske nafte nakon sastanka sa slovenskom ministarkom privrede Denisom Sakovom. "Nafta kupovana od rusije moze se činiti jeftinijom za neke zemlje, ali pomaže u finansiranju rata i napada na ukrajinski narod. Došlo je vreme da se okončaju ove vojne spekulacije', napisao je na društvenim mrežama hrvatski ministar privrede Ante Sušnjar.
Hrvatska je Evropa. To je evropska saradnja i bezbednost. To je podrška Ukrajini.
Particulare matter
E,tako ce proći i rusi.
Biće i oni pitani, ali nešto drugo u nekom novom Nirnbergu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar