Svetska banka: Inflacija u Srbiji bi mogla da poraste na šest odsto
Glavni pritisak na potrošačke cene u Srbiji u narednom periodu dolaziće iz sektora energetike, rečeno je danas u beogradskoj kancelariji Svetske banke.
Foto: 021.rs
Kako objašnjava Lazar Šestović, viši ekonomista Svetske banke, projekcija do kraja godine kaže da se očekuje rast inflacije na "šest odsto ili nešto malo preko šest odsto", piše Nedeljnik.
"Energenti trenutno čine dve trećine inflacije u Srbiji. Naša projekcija za Srbiju odgovara trenutnom viđenju uticaja cene energenata, i kako one mogu da 'poguraju' domaću inflaciju. Naravno, to može da se sve promeni ukoliko se međunarodna tržišta pokažu otpornija na 'šokove' koji se dešavaju na Bliskom istoku, ali procena za Srbiju urađena je na bazi informacija koje trenutno imamo", pojasnio je Šestović.
Za sada, međutim, očekivanja Svetske banke za Srbiju su da će se privredni rast malo ubrzati u ovoj godini, i to na 2,7 odsto u odnosu na prošlogodišnjih dva odsto, da bi u 2027. godini dostigao tri odsto.
Inflacija će, kako očekuju, ostati povišena tokom cele godine, delom zbog očekivanog efekta konflikta na Bliskom istoku na cene energenata, da bi se na srednji rok stabilizovala i vratila u okvire ciljanog raspona Narodne banke Srbije (od 1,5 do 4,5 odsto).
Rizici ovih očekivanja su, osim razvoja situacije na Bliskom istoku, i neizvesnosti u evropskoj auto-industriji kao i poslovanje domaćih državnih preduzeća, gde su, prema oceni međunarodnih institucija, potrebne reforme, a posebno u energetskom sektoru.
Rešavanje pitanja NIS-a
Šestović je izrazio nadu da sukob na Bliskom istoku neće značajno odložiti rešavanje statusa NIS-a, uz ocenu da kriza vezana za NIS traje sad već prilično dugo i da je važno doći do rešenja u što kraćem roku.
"To je jedno od ključnih pitanja za našu zemlju u ovom trenutku, jer to je deo 'jednačine' oko energetske bezbednosti zemlje. Što pre se dođe do rešenja, to bolje. Postoje rokovi koje određuju strane administracije, tako da nadamo se da će se to ispoštovati i da ćemo krajem maja imati neko poznato rešenje", rekao je Šestović.
Potrebne domaće investicije
Geopolitičke tenzije, sa druge strane, ne utiču samo na cene uvoznih energenata, već i na opšti sentiment investitora, što dodatno otežava pravljenje dugoročnih planova.
Srbija se, pri tome, zajedno sa ostalim državama regiona suočava sa značajnim padom priliva stranog kapitala, ali stručnjaci Svetske banke smatraju da su domaća ulaganja još veći strukturni problem.
"Domaće investicije su oblast u kojoj smo zaista daleko ispod svih zemalja Istočne Evrope. Taj problem traje već 15 godina i predstavlja ključni razlog zašto Srbija generalno sporije raste nego što bi mogla", upozorio je ekonomista Svetske banke, objavio je Nedeljnik.
Usporavanje privredne aktivnosti na Balkanu
Na nivou Zapadnog Balkana primetan je trend usporavanja privredne aktivnosti, praćen specifičnim problemima na tržištu rada, pokazuje najnoviji izveštaj ove međunarodne organizacije.
Ričard Rekord, glavni ekonomista za Zapadni Balkan, rekao je da je prosečan rast u regionu pao sa 3,7 odsto na 2,6 odsto prošle godine, a kao jednu od specifičnih prepreka koja „koči“ ceo region izdvojio je neadekvatno korišćenje ljudskog kapitala.
"Na Zapadnom Balkanu postoji veliki izvor neiskorišćenih talenata, posebno među ženama i mladima, ali uz odgovarajuće mere i politike, u radnu snagu moglo bi da se uključi dodatnih 2,8 miliona ljudi, a posebno žena i mladih", rekao je Rekord.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
OPEK+ povećao proizvodne kvote nafte za septembar
02.08.2026.•
0
Saudijska Arabija, Rusija i ostale članice Organizacije izvoznica nafte (OPEK+) odlučile su danas na onlajn sastanku da povećaju svoje kvote za proizvodnju nafte za septembar.
MOL preuzima 35% udela u kiparskom gasnom polju Afrodita
02.08.2026.•
0
Mađarska naftna kompanija MOL potpisala je ugovor sa kompanijom Shell o kupovini 100 odsto udela u kompaniji BG Cyprus Ltd za oko 720 miliona američkih dolara.
Ko plati 100.000 dolara, može imati brži pristup Trampovim objavama na Truth Social
02.08.2026.•
3
Američki predsednik Donald Tramp nudi korisnicima brži pristup objavama na svojoj društvenoj mreži Truth Social, na kojoj ima ubedljivo najveći broj pratilaca, putem pretplate po ceni i do 100.000 dolara mesečno.
Troškovi razvoja veštačke inteligencije rastu više nego što se očekivalo
02.08.2026.•
3
Troškovi velikih kompanija koje se bave razvojem veštačke inteligancije (AI) rastu više nego što je ranije očekivano, javlja američka biznis TV mreža CNBC.
Vatikan objavio najnovije informacije o svojim finansijama
02.08.2026.•
1
Kancelarija za upravljanje imovinom Vatikana saopštila je da je operativna dobit u 2025. godini smanjena za više od 60 odsto, ali je vrednost ukupne imovine uvećana zahvaljujući zlatu, nekretninama i ulaganjima.
Bogatstvo Ilona Maska skoro prepolovljeno, ali ostaje najbogatiji na svetu
01.08.2026.•
3
Od vrhunca sredinom juna, bogatstvo američkog multimilijardera Ilona Maska se smanjilo za oko 50 odsto, navodi se u Indeksu milijardera američke agencije Blumberg.
Rast BDP-a Srbije u drugom kvartalu 3,6 odsto
01.08.2026.•
8
Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prethodne godine iznosio je 3,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku.
Koliko će Srbiju koštati "helikopter novac" koji Vučić obećava?
01.08.2026.•
28
U septembru kreće isplata novca svim punoletnim građanima, koju vlast predstavlja kao finansijsku pomoć u skladu sa paketom ekonomskih mera koje je ranije predstavio predsednik Vučić.
Ponovo poskupeli i dizel i benzin
31.07.2026.•
10
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 sati.
Akcize na gorivo ostaju smanjene
31.07.2026.•
2
Vlada Srbije još jednom je produžila odluku o privremenom smanjenju akciza na naftne derivate i to do 9. avgusta, navodi RTS.
Izmene Zakona o akcizama: Vlada predlaže brisanje ograničenja na umanjenje
30.07.2026.•
9
Nekoliko meseci nakon što je uredbom privremeno smanjila akcize na gorivo za 25 odsto, iako je Zakon o akcizama dozvoljavao umanjenje od najviše 20 odsto, Vlada Srbije predlaže da se to ograničenje izbriše iz zakona.
Pijace skuplje od marketa: Kako proizvođači treba da postanu i ugostitelji
30.07.2026.•
12
Ova godina je dobra za velike domaće proizvođače, ali malim proizvođačima-trgovcima koji prodaju na pijaci nijedna sezona neće biti dovoljna.
Menja se Zakon o javnom dugu, država će za svaku izdatu garanciju naplaćivati proviziju
30.07.2026.•
2
Ministarstvo finansija predložilo je izmene Zakona o javnom dugu, Nacrtom izmena i dopuna predviđeno je da će sva javna preduzeća kojima Republika Srbija daje garanciju za zaduživanje morati državi da plate proviziju.
Proizvodnja ribe u Srbiji u padu dok uvoz raste
30.07.2026.•
9
Finansijski pokazatelji ukazuju da je delatnost slatkovodne akvakulture i dalje relativno malo i izrazito koncentrisano tržište sa svega 121 aktivnom kompanijom čiji prihodi opadaju već dve godine zaredom.
APR podseća firme: Rok za dostavlјanje dokumentacije uz konsolidovane izveštaje ističe 31. jula
30.07.2026.•
2
Agencija za privredne registre podsetila je matična pravna lica koja su dostavila konsolidovani godišnji finansijski izveštaj (KGFI) za 2025. godinu da 31. jula ističe rok za dostavlјanje dokumentacije uz taj izveštaj.
Helikopter novac iz Akcionarskog fonda: Ko ima pravo na njega?
29.07.2026.•
6
Građani Srbije već su naviknuti da je takozvani helikopter novac koji deli vlast svojevrsni vesnik izbora.
Sutra ističe rok za podnošenje prijave prihoda frilensera za drugi kvartal ove godine
29.07.2026.•
0
Sutra ističe rok za podnošenje prijave prihoda frilensera za drugi kvartal ove godine.
Svi radnici Stelantisa u Kragujevcu idu na kolektivni godišnji odmor
29.07.2026.•
5
Radnici Stelantisove fabrike automobila u Kragujevcu odlaze na dvonedeljni letnji kolektivni godišnji odmor 3. avgusta, a posle te pauze prvi radni dan će im biti ponedeljak, 17. avgust.
Visa ukida 2.600 radnih mesta
29.07.2026.•
1
Američka kompanija za digitalna plaćanja Visa saopštila je da će otpustiti oko sedam odsto zaposlenih, odnosno približno 2.600 radnika, u okviru programa povećanja efikasnosti poslovanja.
SAD uvode nova ograničenja za kineske robote
29.07.2026.•
1
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da uvede zabranu uvoza novih kineskih humanoidnih i četvoronožnih robota, kao i određenih modela kineskih energetskih invertora.
Ziđin Koper: Narodnoj banci Srbije za sedam godina prodali smo 17 tona zlata
28.07.2026.•
19
Kompanija Ziđin Koper Srbija objavila je da je za sedam i po godina predala Narodnoj banci Srbije 17 tona zlata, kako je navedeno, onoliko zlata koliko su do pre 10 godina iznosile ukupne zlatne rezerve države.
Komentari 7
Zebra
…
Tužno je kad ne vidiš dalje od nosa?
Zebra
Aleksej
Eksta se zivi.
...Ako si kriminalac iz SNS.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar