Šta se Srbija tačno dogovorila sa MOL-om oko NIS-a: Da li će se znati šta piše u akcionarskom ugovoru?
Dan koji je počeo sa informacijom da je NIS od američkog OFAC-a zatražio novu operativnu licencu završio se objavom ministarke Dubravke Đedović Handanović da su Srbija i MOL postigli dogovor o akcionarskom ugovoru.
Foto: 021.rs
Zanimljivo je kako se po prvi put u poslednjih nekoliko meseci otkad vlast insistira na pregovorima koje vodi sa MOL-om kao da su oni najvažniji ovaj ugovor naziva akcionarskim. Što on od samog početka u osnovi i jeste. Ma koliko da su se predstavnici Srbije u javnosti trudili da ga predstave kao da je to glavna i jedina linija pregovora. Time namećući zaključak da Srbija zapravo daje završnu reč, piše Forbes Srbija.
Ovim sinoćnim dogovorom, kako je obelodanila Đedović Handanović, Srbija i MOL su postigli dogovor o ugovoru. Nije eksplicitno naglašeno da je ugovor i potpisan.
"Ukoliko Gaspromnjeft napravi dogovor sa MOL-om o prodaji 56,15 odsto udela u NIS-u, a američki OFAC odobri transakciju, država Srbija će kupiti dodatnih pet odsto akcija u NIS-u", napisala je ona.
Kapacitet rafinerije
Navela je da će sa dodatnih pet odsto Srbija imati veća prava u odlučivanju i veća prava u blokiranju nekih odluka. Takođe, dogovoreno je da će u Odboru direktora NIS-a predstavnici Srbije imati veća ovlašćenja.
"Što se rada Rafinerije u Pančevu tiče, mađarska strana se obavezala da će Rafinerija nastaviti da radi kao i do sada. I to sa najmanje istim prosečnim godišnjim kapacitetima kao u poslednje četiri godine pre uvođenja američkih sankcija. Upravo ovakav rad Rafinerije bio je jedno od ključnih pitanja za srpsku stranu. Ponosna sam što smo uspeli da napravimo veoma važan i koristan dogovor za građane Srbije".
Ova vest mogla bi, sa jedne strane, da znači da je i dogovor Gaspromnjefta i MOL-a konačno na pomolu, odnosno da će uskoro biti potpisan kupoprodajni ugovor. Rok koji je dao OFAC ističe 16. juna kada i licenca za rad NIS-a.
Sa druge strane, pojedini analitičari smatraju da ovo nije nikakav dokaz da smo na pragu prodaje većinskog paketa akcija. Jer to što su MOL i Srbija postigli dogovor ne mora automatski da znači da je Gaspromnjeft pristao da proda svoj udeo u NIS-u.
Dodatnih pet odsto i blokada odluka
Ipak, prva opcija je nešto verovatnija. Ako se nakon potpisivanja ovog akcionarskog ugovora njegov sadržaj i objavi, tek tada će biti poznati svi detalji, pa i činjenica da je MOL pristao da garantuje da će u pančevačkoj Rafineriji prerađivati najmanje onoliko koliko je to bilo u četiri godine koje su prethodile sankcijama.
Jer, u Instagram objavi ministarka Đedović Handanović ne precizira da li se MOL na ovo obavezao dugoročno. Preciznije da li je to njegova trajna obaveza ili samo u nekom ograničenom i definisanom roku.
Takođe, nije precizirano ni kada će Srbija steći tih dodatnih pet odsto akcija NIS-a. Time bi se njen vlasnički udeo povećao na oko 35 odsto akcija. MOL bi tada ostao vlasnik 51,15, što mu omogućava da bude kontrolni vlasnik.
Ono što, takođe, u ovom trenutku nije poznato je na koji način će Srbija steći veća prava u odlučivanju. I koja tačno prava? Koje odluke će ona moći da blokira ukoliko se sa njima ne slaže? I na donošenje kojih odluka će moći da utiče ukoliko joj se ne sviđaju?
Ako se, pretpostavke radi, govori o strateškim odlukama o poslovnim planovima, onda bi joj ovih pet odsto bilo dovoljno da zaustavi eventualno nepovoljne planove MOL-a u vezi sa budućim radom rafinerije.
Ugovor bolji od onog sa Rusima?
Da je to tako, Srbija u pregovorima ne bi toliko insistirala da dobije garancije MOL-a da će Rafinerija nastaviti da radi u postojećim kapacitetima i da se oni neće smanjivati. Takvu, eventualnu odluku predstavnika većinskog vlasnika mogla bi da zaustavi kada ona bude na dnevnom redu, a ne da traži garancije unapred.
Zato je nejasno na kakve tačno odluke će predstavnici Srbije kao manjinskog akcionara moći da utiču, ako ne na strateške kakva je budući kapacitet rada rafinerije.
To, međutim, Đedović Handanović nije objavila sinoć na Instagramu. Ali jeste sledeće:
"Ovakav uticaj Srbija nije imala od 2008. kada je NIS privatizovan".
Koliko će taj uticaj zaista biti veći od onoga koji je Srbija ishodovala u pregovorima sa Gaspromnjeftom znaće se tek ako i kada ugovor sa MOL-om bude pred očima javnosti.
Ono što je, međutim, već sada poznato jeste da je ugovorom sa Gaspromnjeftom Srbija imala mogućnost da ona stekne većinski paket akcija. I time praktično, izuzimajući male akcionare, postane jedini vlasnik NIS-a.
Pravo preče kupovine
Forbes Srbija podseća da ugovor sa ruskom stranom koji je još na snazi, jer je Gaspromnjeft i dalje vlasnik kontrolnog paketa akcija, podrazumeva pravo preče kupovine. Drugim rečima, dve strane ugovornice, i Srbija i Gaspromnjeft obavezale su se da će u slučaju prodaje svog paketa akcija, taj paket najpre ponuditi drugoj strani. A tek ukoliko ona ne bude zainteresovana, onda će moći da prodaju trećoj.
Srbija se, međutim, do sada lišavala ovog prava. Predsednik Srbije je u nekoliko navrata pominjao da Rusija, iz njemu nepoznatih razloga, ne želi da Srbija bude kupac većinskog paketa akcija NIS-a.
U jednom od objašnjenja Vučić je naveo da Srbija ne može da insistira na pravu preče kupovine u okolnostima u kojima ruska strana svoj udeo prodaje praktično prisilno i u kojem traži od Srbije da svoj udeo u takvim okolnostima proda kome ona želi.
Dakle, Srbija nije niti, barem za sada, ima nameru da iskoristi pravo koje joj daje taj ugovor sa Gaspromnjeftom. I da na taj način postane vlasnik više od 85 odsto akcija u NIS-u čime bi zaista mogla da utiče na strateške i sve druge odluke.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Srbija privatizuje "Jat apartmane" na Kopaoniku: Početna cena 5,16 miliona evra
22.07.2026.•
0
Ministarstvo privrede Srbije objavilo je poziv za privatizaciju preduzeća "Jat apartmani Kopaonik", po početnoj ceni od 5,2 miliona evra, a kupac mora da bude domaće pravno lice registrovano za hotelsku delatnost.
Tramp se sprema da uvede nove carine: To bi pogodilo 60 zemalja
22.07.2026.•
0
Američki predsednik Donald Tramp spreman je da već ove nedelje uvede nove carine desetinama zemalja, nakon što isteknu važeće carine od deset odsto.
Agencija Fič: Dug bogatih zemalja u 2026. dostići će rekordnih 75,8 biliona dolara
22.07.2026.•
0
Ukupan državni dug razvijenih ekonomija dostignuće do kraja 2026. godine rekordnih 75,8 biliona dolara (oko 65,2 biliona evra), usled trajno visokih budžetskih deficita, geopolitičkih tenzija i sve većih rashoda država.
Raspisan tender za dokumentaciju za RHE Đerdap 3 vredan 625 miliona dinara
21.07.2026.•
2
Ministartsvo rudarstva i energetike raspisalo je nabavku za Izradu planske i dela tehničke dokumentacije za realizaciju Projekta izgradnje reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3, objavljeno je na Portalu javnih nabavki.
Šta je sa Rio Tintom i projektom Jadar: Promenjeno rukovodstvo, ne odustaju od vađenja litijuma
21.07.2026.•
9
Australijanac Čed Bluit, dugogodišnji prvi čovek kompanije Rio Tinto, pre nedelju dana zvanično je napustio funkciju direktora Rio Sava Exploration, ćerke firme rudarskog giganta u Srbiji.
Tramp uvodi Kanadi dodatne carine od 50 odsto zbog "diskriminacije američkih proizvoda"
21.07.2026.•
5
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je uredbe kojima se uvode dodatne carine od 50 odsto na više kategorija proizvoda iz Kanade, zbog "diskriminatornog odnosa prema američkim proizvodima i industriji".
Sud privremeno pauzirao spajanje Vorner Brosa i Paramaunta
21.07.2026.•
1
Američki federalni sudija naredio je Paramaunt-Skajdensu i Vorner Bros-Diskaveriju da na barem dve sedmice zaustave svoje mega-spajanje vredno 81 milijardu dolara.
Evropska komisija kaznila Aliekspres sa 550 miliona evra
20.07.2026.•
4
Evropska komisija kaznila je Aliekspres zbog toga što platforma nije smanjivala rizike u vezi sa prodajom nelegalnih, nebezbednih i falsifikovanih proizvoda na tržištu Evropske unije.
Projekat star pola veka ponovo na stolu: Šta znamo o Đerdapu 3 i otkud Amerikanci?
20.07.2026.•
10
Gvozdena kapija 3, odnosno Đerdap 3, jedan je od strateških projekata Srbije, ali i jedna od ključnih tema strateškog dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Koje industrije Srbija štiti ove godine?
20.07.2026.•
2
Uobičajena narudžbina metalne žice iz Hrvatske jednu srpsku firmu krajem juna koštala je znatno više od očekivanog. Obračunata carina bila je nekoliko puta veća nego prilikom ranijih uvoza.
Sve manje ljudi kupuje dijamante, hiljade radnih mesta ugroženo
20.07.2026.•
3
Hiljade radnih mesta je ugroženo u južnoafričkim rudnicima jer se industrija prirodnih dijamanata suočava sa jednom od najtežih kriza u dosadašnjoj istoriji.
Kompanija Tifani tužila kineski brend "Alffany" jer zvuči slično
20.07.2026.•
3
Američki luksuzni brend nakita Tifani, koji je u vlasništvu francuskog konglomerata LVMH, pokrenuo je spor protiv kineskog proizvođača higijenskih uložaka "Alffany", tvrdeći da naziv podseća na zaštićeni žig brenda.
Građani se sve više zadužuju za osnovne potrebe: "To pokazuje bedu u kojoj većina živi"
20.07.2026.•
10
Gotovinski, odnosno keš krediti, za godinu dana porasli su za četvrtinu i glavni su uzrok rasta zaduženosti građana Srbije.
Telekom Srbija dužan 5,4 milijardi evra, direktor Lučić zadovoljan poslovanjem
20.07.2026.•
33
Vodeći ovdašnji operater Telekom Srbija ponovo se našao u žiži javnosti.
Cena gasa za domaćinstva neće biti povećana
20.07.2026.•
0
Novi sukobi na Bliskom istoku ponovo su značajno uzburkali svetsko naftno i gasno tržište. Naftne berze u petak su zatvorene sa cenom barela od preko 88 dolara, a jutros cena već premašuje 90 dolara.
Akcize na gorivo od danas 20 odsto niže
20.07.2026.•
2
U Srbiji će od danas, 20. jula do 26. jula akcize na derivate nafte biti smanjene 20 odsto, objavljeno je u Službenom glasniku.
Kafa u Srbiji već skupa - a biće još skuplja: Ekonomista o tome kada i koliko
20.07.2026.•
10
Novi talas poskupljenja sirove kafe na svetskim berzama mogao bi u narednih nekoliko meseci da se prelije i na tržište Srbije.
Đedović: Pratimo razgovore MOL-a i NIS-a, ali na ishod ne možemo da utičemo
19.07.2026.•
11
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da država prati razgovore mađarske kompanije MOL i većinskih ruskih vlasnika Naftne industrije Srbije (NIS).
"Zadužujemo se za 500 miliona evra, a imamo pet milijardi na računu": Novac za vojsku ili za građane?
19.07.2026.•
10
Bez javne aukcije, bez unapred najavljene emisije i bez podatka o tome ko je kupac, Srbija se zadužila za novih 500 miliona evra.
Srbija milione tona uglja kupuje od Indonezije, a posrednik je Kina: Cena skoči i tri puta dok stigne do nas
19.07.2026.•
36
Iz Indonezije je u protekle četiri godine nabavljeno više od četiri miliona tona uglja, za potrebe Elektroprivrede Srbije (EPS).
Banke za stambene kredite traže 20 odsto učešća, a mogle bi upola manje: Ovo su razlozi zašto to ne rade
19.07.2026.•
10
Kupovina stana na kredit u Srbiji za većinu građana ne počinje odlaskom u banku, već višegodišnjim skupljanjem novca za učešće.
Komentari 8
Гојко
Ееее је....
Мењај власт
Dogovor
Samo da se pare vrte.
Zoran
Stojim na raspolaganju.
Hvala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar