Većina saveza mađarske manjine u zemljama susedima Mađarske bila je svojevrsni privezak Orbanove stranke Fides. Novi premijer Peter Mađar sada želi da reformiše sistem odnosa prema dijaspori.
Mađari su morali dva puta da se oslobode od ruske okupacije. 1991 i 2026. Svaka čast. Dakle, nije nemoguće. Srbija za sada mora samo jednom. Da li ove godine ili sledeće ?
Dijaspora označava pripadnike jednog naroda koji žive van svoje matične države, rasuti po svetu, ali zadržavaju kulturne, emotivne ili ekonomske veze sa svojom domovinom.
Gresite, Madjari u Vojvodini nisu dijaspora jer su oni tu vec ziveli vise desetina vekova kada je Vojvodina naseljavana kolonistima koje je u velikoj seobi doveo Arsenije Carnojevic, tacnije Madjari u Vojvodini su domacini vise od hiljadu godina, nista manje poput Srba koji nisu dijaspora na KiM.
U Srbiji bi idejni pandan Mađar Peteru bio Zdravko Ponoš.
Obojica su centristička, jasno proevropska alternativa autoritarnom populizmu, kojima patriotizam nije alibi za korupciju, otimanje institucija i kult vođe, već uređena pravedna država i institucije u službi svih građana.I molim da nepažljiviji čitači obrate pažnju na "idejni", u Srbiji je fenomen Mađara nemoguć jer je ovde većina ljudi u političkom smislu trogloditska, iracionalna i otrovana (jer je trovanju bila sklona).
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Mađarska dijaspora - šta nakon Orbana?
Autor: Dojče vele
Info
•10.05.2026.
•07:01 > 05:19
Komentari 6
Particulare matter
Orphan
Realno
Plaćač poreza
Obojica su centristička, jasno proevropska alternativa autoritarnom populizmu, kojima patriotizam nije alibi za korupciju, otimanje institucija i kult vođe, već uređena pravedna država i institucije u službi svih građana.I molim da nepažljiviji čitači obrate pažnju na "idejni", u Srbiji je fenomen Mađara nemoguć jer je ovde većina ljudi u političkom smislu trogloditska, iracionalna i otrovana (jer je trovanju bila sklona).
Чс
regdfh
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H