VIDEO: Evropska svemirska agencija lansirala satelit Smajl

Evropska svemirska agencija uspešno je lansirala satelit Smajl koji će u okviru tri godine duge misije iz orbite detaljno proučavati magnetno polje Zemlje i interakciju tog prirodnog zaštinog omotača sa solarnim olujama.
Satelit je rano jutros uspešno lansiran pomoću rakete-nosača klase Vega-C iz evropskog svemirskog centra Kuru u Francuskoj Gvajani, prenele su agencije.  
 
Misija i satelit Smajl (SMILE) su u prvom redu plod saradnje ESA sa Kinom, a u višegodišnjem projektu učestvovale su, među drugim zemljama, i Velika Britanija, Francuska, Švajcarska i Nemačka, i naučne ustanove i univerziteti iz SAD i Kanade.
SMILE je akronim za Solar wind - Magnetosphere - Ionosphere Link Explorer. 
 
Naučnici se nadaju da će pomoću preciznih instrumenata steći potpuniju sliku o prostiranju i obliku zemljine magnetosfere i o tome kako solarne oluje i solarne čestice izazivaju polarnu svetlost i oluje.
Satelit je opremljen sa četiri instrumenta vrhunske preciznosti. To su rentgenska kamera koja će "videti" inače nevidljivu magnetosferu i ultraljubičasta kamera koja će beležiti polarna svetla. 
 
Magnetometar će beležiti magnetno polje, a maseni spektrometar energiju i pravac kretanje solarnih čestica koje pogađaju planetu, piše agencija dpa.
 
 
Prvi naučni rezultati će ipak biti dostupni tek za nekoliko meseci. 
 
Planirano je da raketa ponese satelit samo na početnu orbitu u visini od oko 700 kilometara, a tek uz pomoć dodatnih manevara satelit će dostići ciljanu eliptičnu orbitu na visini od između 5.000 i 121.000 kilometara.  
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Od 2028. velika promena za korisnike Plejstejšna

Japanska kompanija Soni saopštila je da će od januara 2028. godine prestati da proizvodi fizičke diskove za sve nove video-igre za konzole Plejstejšn, čime će buduća izdanja biti dostupna isključivo u digitalnom formatu.

Otkriveno i snimljeno samo srce Mlečnog puta

Evropska svemirska agencija (ESA) otkrila je srce Mlečnog puta, pomoću teleskopa Eukild, a to otkriće će pomoći u identifikaciji novih egzoplaneta, preneli su francuski mediji.

Asteroid će u subotu proći pored Zemlje

Asteroid (152637) 1997 NC1 u subotu, 27. juna će bezopasno projuriti pored Zemlje i biće vidljiv posmatračima uz pomoć malog teleskopa ili većeg dvogleda, saopštila je Evropska svemirska agencija (ESA).

Arheolozi otkrili tekstilni centar iz doba Vikinga

Arheolozi u Danskoj otkrili su veliko nalazište iz doba Vikinga staro više od 1.000 godina, za koje smatraju da je predstavljalo značajan centar za proizvodnju tekstila i svedoči o visokom stepenu organizacije tadašnjeg