Britaniju danas očekuje najveći štrajk zdravstvenih radnika u istoriji

Veliku Britaniju danas čeka najveći štrajk zdravstvenih radnika u istoriji, jer će desetine hiljada medicinskih sestara i radnika Hitne pomoći napustiti radna mesta zbog spora o platama sa vladom.
Britaniju danas očekuje najveći štrajk zdravstvenih radnika u istoriji
Foto: Beta/AP
Medicinske sestre i radnici hitne pomoći protestuju odvojeno od kraja prošle godine, ali zajednički izlazak na ulice najavljen za danas, uglavnom u Engleskoj, predstavljaće najveći štrajk u 75-godišnjoj istoriji Nacionalne zdravstvene službe (NHS), piše Rojters.
Zdravstveni radnici zahtevaju povećanje plata koje treba da prati inflaciju u Britaniji, a britanska vlada tvrdi da bi povećanje plata u dvocifrenom procentu u javnom sektoru dovelo do još veće inflacije.
Sindikat medicinskih sestara tražio je povećanje plata od pet odsto iznad inflacije, iako je saopšteno da bi prihvatili i nižu ponudu, ali dve strane nisu uspele da postignu dogovor uprkos nedeljama pregovora.
 
Istovremeno, hiljade radnika hitne pomoći najavilo je štrajk u celoj zemlji 10. februara zbog malih plata i nedostatka osoblja, saopštili su sindikati GMB i Junison.
 
Precizirano je da neće svi radnici hitne pomoći štrajkovati odjednom i da će na hitne pozive biti odgovarano.
 
Oko 500.000 radnika, mnogi od njih iz javnog sektora, štrajkuje od prošlog leta, što je dodatni pritisak na premijera Rišija Sunaka i vladu koja treba da reši sporove i ograniči prekide rada javnih službi kao što su železnica i škole.
 
Sunak je prošle nedelje rekao da bi voleo da medicinskim sestrama poveća plate, ali je naveo da se vlada suočava sa teškim izborima i da mora da finansira NHS u drugim oblastima kao što su obezbeđivanje medicinske opreme i ambulantnih vozila.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • jadni

    06.02.2023 13:43
    englezi
    bar da im se malo vrati kakvi su bili zločinci !
  • Imre

    06.02.2023 09:33
    A u Srbiji svi srecni? Mi imamo Cipuljickog mesiju koji sve resava njegovim carobnim mislima.
  • Minions

    06.02.2023 08:19
    /
    Bravo Englezi! Od vas bi mogli nešto da naučimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

EU odustaje od zabrane dizelaša

Evropska unija će danas predložiti ublažavanje pravila o emisijama za nova vozila, čime se faktički odustaje od planirane zabrane motora sa unutrašnjim sagorevanjem od 2035. godine.

Suprug Ane Volš proglašen krivim za ubistvo

Brajan Volš danas je proglašen krivim za ubistvo svoje supruge Ane, čije telo nikada nije pronađeno nakon što je nestala iz njihovog doma u Masačusetsu, pre gotovo tri godine.