Kina uvela sankcije biblioteci u SAD koju je posetila predsednica Tajvana
Kina uvodi sankcije rukovodstvu predsedničke biblioteke "Ronald Regan" i drugih organizacija sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama i Aziji.
Foto: Beta/AP
Za ovaj potez se Kina odlučila kao odgovor na susret predsednika donjeg doma američkog Kongresa Kevina Makartija i tajvanske predsednice Cai Ing-ven, objavljeno je.
Makarti i Ing-ven susreli su se u sredu, 5. aprila u biblioteci "Ronald Regan" u Simi Valiju na jugu Kalifornije, a sastanku su prisustvovali i poslanici obe partije američkog Kongresa.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je da su uvedene sankcije Institutu Hadson i Reganovoj biblioteci, "zbog obezbeđivanja platforme za tajvanske separatističke aktivnosti". Navedena su imena četvoro ljudi iz tih organizacija na rukovodećim mestima.
Sankcije se sastoje u zabrani putovanja za pojedince koji rukovode tim organizacijama. Njima je takođe zabranjeno da rade u kineskim organizacijama.
Tajvan je još od građanskog rata u Kini 1949. godine samoupravno ostrvo sa demokratskom upravom, a komunistička Kina ga smatra svojom teritorijom i svaku interakciju tajvanskih i američkih zvaničnika smatra "izazovom svome suverenitetu".
Susret Cai-Makarti održan je u vreme kada su američko-kineski odnosi na veoma niskom nivou i kada su porasle tenzije između Tajvana i Kine.
Kina smatra sve zvanične kontakte između stranih vlada i Tajvana nastojanjima da se podigne status Tajvana u svetu, i prema tome narušavanje suvereniteta Pekinga nad ostrvom.
Peking je obećao da će preduzeti kontramere prema Tajpeju zbog interakcija sa SAD, navodeći da će ga kazniti zbog akcija separatističkih snaga ostrva i da će sačuvati suverenitet i teritorijalni integritet Kine.
"Sankcije su uvedene i Prospekt fondaciji i Savetu azijskih liberala i demokrata, koje imaju sedište u Aziji, zbog promovisanja tajvanske nezavisnosti pod velom akadmske razmene i istraživanja", rekla je portparolka kineske Kancelarije za tajvanske poslove Džu Fenglian.
Kineska Kancelarija za tajvanske poslove je objavila i da uvodi dodatne sankcije za Hsiao Bi-Kim, predstavnicu Tajvana u SAD.
Sankcije ne izgleda da su mnogo različite od onih koje su joj uvedene prošlog avgusta, kada je tadašnja predsednica donjeg doma američkog Kongresa Nensi Pelosi posetila Tajvan.
Tada je Kina objavila sankcije nizu pojedinaca iz tajvanske Demokratske napredne partije i vladajuće administracije, uključujući Hsiao.
Tada je zabranjeno pojedincima, članovima porodice i povezanim organizacijama da putuju i rade u Kini, uključujući i u Hongkongu.
U kineskoj objavi navodi se da sankcije obuhvataju i finansijske sponzore Hsiao.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Tramp otkazao najavljene udare na Iran za večeras, poziva se na napredak u pregovorima
11.06.2026.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da je otkazao napade Iran planirane za večeras, samo nekoliko sati pošto je zapretio dodatnim bombardovanjem te zemlje.
U BiH podrška građana članstvu u EU porasla na više od odsto
11.06.2026.•
0
Podrška građana članstvu Bosne i Hercegovine (BiH) u Evropskoj uniji (EU) porasla je na 74,4 odsto, saopšteno je danas iz Direkcije za evropske integracije BiH (DEI).
Pokušao iz Grčke da prošvercuje 10 kompjutera u Severnu Makedoniju
11.06.2026.•
1
Državljanin Severne Makedonije uhvaćen je u pokušaju krijumčarenja deset kompjutera - laptopa marke Del (DELL), vrednosti gotovo 13.000 evra, saopštila je danas Carina te zemlje.
Granata eksplodirala u kontejneru za smeće u banjalučkom naselju Lauš
11.06.2026.•
0
U banjalučkom naselju Lauš rano jutros je eksplodirala protivoklopna granata "zolja" koja je bila bačena u kontejner za smeće.
VIDEO: Druga noć nereda u Severnoj Irskoj, policija upotrebila vodene topove
11.06.2026.•
6
Policija Severne Irske upotrebila je vodene topove kako bi rasterala demonstrante tokom druge noći antimigrantskih protesta u oblasti Njutaunabi, severno od Belfasta.
Posle ostavke zbog vožnje u alkoholisanom stanju: Stevandić tvrdi da je Ljubojević izložena "masovnom teroru"
10.06.2026.•
4
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić je ocenio da je potpredsednica tog tela Anja Ljubojević koja je podnela ostavku jer je alkoholisana slupala službeni automobil, postala meta "masovnog terora"
Antifašistička liga Hrvatske: Milanović treba Glavašu da oduzme odlikovanja i generalski čin
10.06.2026.•
2
Jedan od najistaknutijih hrvatskih aktivista za ljudska prava i predsednik Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić pozvao je predsednika Zorana Milanovića da oduzme generalski čin i ratna odlikovanja Branimiru Glavašu.
Srbija na 70. mestu Globalnog indeksa mira, Slovenija četvrta u svetu
10.06.2026.•
5
Dugogodišnji trend pogoršanja nivoa mira u svetu je nastavljen, a u poslednjih godinu dana stanje je pogoršano u 99 država sveta, pokazao je ovogodišnji izveštaj Globalnog indeksa mira.
Presuda Branimiru Glavašu za ratne zločine u Osijeku 1991. postala pravosnažna
10.06.2026.•
1
Visoki krivični sud Hrvatske je danas saopštio potvrdio prvostepenu presudu kojom je Branimir Glavaš osuđen na sedam godina zatvora zbog ratnog zločina nad osječkim Srbima 1991.
Pet puta jeftiniji od Patriota: Ukrajina testira novi domaći protivraketni sistem
10.06.2026.•
3
Ukrajina testira nov domaći odbrambeni raketni sistem zemlja-vazduh kao moguću zamenu za pet puta skuplji američki sistem Patriot iste namene, pišu ukrajinski mediji.
Sto godina od smrti Antonia Gaudija: Svečanosti u Španiji, poseta pape, Sagrada Familija dostigla vrhunac
10.06.2026.•
0
Barselona danas obeležava 100 godina od smrti Antonija Gaudija, i glavna struktura bazilike Sagrada familije konačno je završena, a papa Lav XIV predvodi večernju molitvu u njegovu čast.
Poverenje Evropljana u SAD na istorijskom minimumu
10.06.2026.•
0
Poverenje Evropljana u američke "bezbednosne garancije" na istorijskom je minimumu i tek svaki deseti ispitanik u 15 zemalja vidi SAD kao saveznika, a većina sumnja da bi im ta zemlja pritekla u pomoć u slučaju rata.
Netanjahu želi još jedan mandat premijera
10.06.2026.•
2
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu će se na izborima koji bi trebalo da budu u oktobru kandidovati za još jedan mandat, saopštila je danas njegova stranka Likud.
VIDEO: U Vašingtonu otvorena "Spomen-čitaonica Trampa i Epstina"
10.06.2026.•
1
U Vašingtonu je juče za javnost otvorena izložba s oko 3,5 miliona stranica spisa povezanih s Džefrijem Epstinom.
Orban pre odlaska sa premijerskog mesta morao da prijavi imovinu: Evo šta sve poseduje
10.06.2026.•
12
Nakon odlaska s vlasti, Viktor Orban je poslednji put morao da podnese imovinsku kartu.
Kanadski pilot godinama leteo bez odgovarajuće dozvole
10.06.2026.•
0
Bivši pilot kompanije Er Kanada Džefri Vol optužen je nakon što je godinama leteo bez odgovarajuće dozvole, saopštila je kanadska policija.
Većina građana SAD veruje da je "američki san" nedostižan
10.06.2026.•
1
Više od polovine odraslih u SAD smatra da je "američki san" trenutno nedostižan za većinu ljudi, pokazuje istraživanje sprovedeno na više od 4.000 ispitanika.
Evropska komisija predložila 21. paket sankcija Rusiji: Fokus na sektore sa najvećim uticajem
10.06.2026.•
3
Evropska komisija predložila je danas 21. paket sankcija Rusiji fokusiran na sektore sa najvećim uticajem - energiju, finansijske usluge i kriptovalute, trgovinu.
EU prihoduje stotine miliona evra od odbijenih viza: Sve veće nezadovoljstvo zbog "nepovratnih taksi"
09.06.2026.•
3
Zemlje EU zaradile su prošle godine 157,1 milion evra od taksi za zahteve za vize koji su na kraju odbijeni, pokazao je novi izveštaj nevladine organizacije LAGO Kolektiv zasnovan na podacima Evropske komisije.
Nova vlada Bugarske obustavlja isporuku oružja Ukrajini
09.06.2026.•
4
Bugarska više neće slati oružje Ukrajini, izjavio je danas ministar odbrane Dimitar Stojanov.
AP: Ćutanje kineskog predsednika Sija o nuklearnom oružju poklon severnokorejskom lideru Kimu
09.06.2026.•
1
Kineski i severnokorejski državni mediji su prošle nedelje posvetili hiljade reči sastanku Si Đinpinga sa Kim Džong Unom, ali nisu pomenuli ključno pitanje za Vašington: upornu težnju Severa ka nuklearnom oružju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar