Albanija otvara i četvrti klaster u pregovorima sa EU
Albanija će 22. maja u Briselu na petoj konferenciji o pristupanju EU otvoriti klaster 3, najavio je danas Savet EU.
Foto: Pixabay
Klaster 3 - konkurentnost i inkluzivan rast uključuje poglavlja 10 (digitalna transformacija i mediji), 16 (oporezivanje), 17 (ekonomska i monetarna politika), 19 (socijalna politika i zapošljavanje), 20 (preduzeća i industrijska politika), 25 (nauka i istraživanja), 26 (obrazovanje i kultura) i 29 (carinska unija).
Od oktobra 2024. Albanija je otvorila tri pregovaračka klastera - 1, 2 i 6 koji se odnose na osnove, unutrašnje tržište i spoljnu politiku, odnosno, uključujući klaster 3, čak 27 pregovaračkih poglavlja za samo osam meseci.
Za članstvo u EU Albanija se prijavila 2009, status kandidata dobila je 2014, a prva međuvladina konferencija EU i Albanije održana je 2022.
Inače, evropske institucije često su ukazivale na 2030. kao godinu kada će EU dobiti prve nove članice. Govorilo se o Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji, međutim, sada se govori samo o prve dve.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta tokom prošlonedeljne posete Zapadnom Balkanu rekao je da nema fiksnog datuma i da to može da bude i neka godina pre 2030.
"Pristupanje je proces zasnovan na zaslugama. Ako zemlja sprovodi reforme, čak bi mogla da se priključi (EU) i pre 2030", rekao je tada Košta.
Ističući da su zasluge ono što menja stvari, Košta je rekao da su Albanija i Crna Gora očigledno naprednije od ostalih kandidata.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas ranije ovog meseca pozdravila je "ambiciozan" plan Albanije da zatvori pregovore o pristupanju Uniji za dve godine i istakla da je važno održati visok tempo reformi.
Kalas je rekla da je Albanija važan partner EU i da je njena budućnost u Uniji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Milardović: Trampov Odbor za mir je "zadužbina Vita Korleonea"
29.01.2026.•
0
Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je danas da Hrvatska ceni poziv predsednika Donalda Trampa za uključivanje u Odbor za mir, ali da u sadašnjem obliku pristupanje nije moguće.
Skupština Saveta Evrope: Odluke o Grenlandu donose samo Grenland i Danska
29.01.2026.•
0
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) saopštila je da sve odluke koje se tiču statusa Grenlanda ili njegovih odnosa unutar Danske mogu da donesu "samo narod Grenlanda i narod Danske".
Novo uputstvo za agente ICE: Ne ulaziti u interakciju sa provokatorima
29.01.2026.•
0
Službenicima Imigracione i carinske službe (ICE) u Minesoti je naloženo da izbegavaju kontakt sa "provokatorima" dok sprovode akcije, navodi se u unutrašnjim smernicama u koje je uvid imao Rojters.
U Crnoj Gori prevoznici obustavljaju blokade
29.01.2026.•
0
Udruženje prevoznika Crne Gore obustaviće granične blokade teretnog saobraćaja, nakon što je postignut dogovor oko zahteva koje su tražili od vlade.
EU predložila specijalne vize za profesionalne vozače iz zemalja van Šengena
29.01.2026.•
2
Nova vizna strategija koju je objavila EU predviđa sistemsko rešenje za profesionalne vozače iz zemalja van Šengena u vidu specijalnih viza.
Kina je pogubila 11 čanova porodične kriminalne bande zbog prevara
29.01.2026.•
3
Kina je pogubila 11 čanova porodične kriminalne bande bazirane u Mjanmaru koja je ubila 14 kineskih državljana i vodila prevare i kockarske operacije vredne više od milijardu dolara.
Žena prvi put na čelu Engleske crkve
29.01.2026.•
0
Prvi put u istoriji na visokoj poziciji Engleske crkve našla se jedna žena - dama Sara Maleli potvrđena je za prvog ženskog Kenterberijskog nadbiskupa.
EK danas objavljuje novu strategiju za prevoznike - vize kao rešenje, ali ne odmah
29.01.2026.•
9
Rukovodilac Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Aleksandar Radovanović izjavio je da će Evropska komisija danas objaviti radnu verziju nove vizne strategije EU.
Policija traga za sinom bivše predsednice Vrhovnog suda Crne Gore: Utekao pre izricanja presude
29.01.2026.•
2
Crnogorska policija traga za Milošem Medenicom, sinom predsednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, nakon što su oboje juče prvostepeno osuđeni na po 10 godina zatvora.
Optužnica protiv gradonačelnika Budimpešte zbog organizovanja Parade ponosa
28.01.2026.•
2
Protiv liberalnog gradonačelnika Budimpešte Gergelja Karačonja podignuta je optužnica zbog njegove uloge u organizovanju skupa za prava LGBTQ+ osoba, saopštilo je tužilaštvo u Budimpešti.
Bivša čelnica pravosuđa u Crnoj Gori osuđena na 10 godina zatvora, ista kazna i za njenog sina
28.01.2026.•
2
Bivša predsednica Vrhovnog suda i vrhovna državna tužiteljka Vesna Medenica prvostepeno je osuđena na 10 godina zatvora.
Plenković: Hrvatska u ovom trenutku neće pristupiti Trampovom Odboru za mir
28.01.2026.•
2
Premijer Hrvatske Andrej Plenković je posle telefonskog razgovora s predsednikom Zoranom Milanovićem izjavio da Hrvatska "u ovom trenutku" neće pristupiti Odboru za mir američkog predsednika Donalda Trampa.
Sarajevo se priključuje krivičnom postupku u Milanu protiv osumnjičenih za "snajper turizam"
28.01.2026.•
4
Gradsko veće Sarajeva dalo je saglasnost da se grad pridruži krivičnom postupku koji se vodi pred nadležnim pravosudnim organima u Milanu u slučaju "snajper turizma".
Pritvor za navijače "Torcide" koji su u Tuzli napali Delije i naneli im teške povrede
28.01.2026.•
3
Navijačima splitske "Torcide" određen je pritvor u trajanju od mesec dana zbog napada i nanošenja povrede navijačima FK "Crvena zvezda".
Ustavni sud Crne Gore ukinuo neradnu nedelju
28.01.2026.•
1
Ustavni sud Crne Gore ukinuo je neradnu nedelju u prodavnicama.
VIDEO: Ogromno klizište usred grada na Siciliji, više od 1.500 evakuisanih
28.01.2026.•
1
Više od 1.500 stanovnika sicilijanskog gradića Nišemi evakuisano je zbog ogromnog klizišta pokrenutog posle udara ciklona Hari.
Pucnjava u Arizoni: Jedna osoba u kritičnom stanju u incidentu sa graničnom patrolom
27.01.2026.•
0
Jedna osoba je ranjena i u kritičnom je stanju u pucnjavi u koju je uključena granična patrola blizu američko-meksičke granice, javile su danas vlasti američke države Arizone.
Španija isplaćuje 20 miliona evra odštete žrtvama železničke nesreće kod Kordobe
27.01.2026.•
1
Španija će isplatiti odštetu od 20 miliona evra žrtvama železničke nesreće u kojoj je poginulo 45 osoba, dok je više od 150 povređeno, izjavio je danas ministar saobraćaja Oskar Puente.
Australiju pogodio talas ekstremnih vrućina, temperature blizu 50 stepeni
27.01.2026.•
2
Australiju je pogodio talas rekordno velikih vrućina, a temperature dostižu blizu 50 stepeni.
Švedska vlada predložila smanjenje granice za krivičnu odgovornost na 13 godina
27.01.2026.•
0
Švedska vlada predložila je smanjenje minimalne starosti za krivičnu odgovornost za najteža krivična dela na 13 godina.
Seks afera u Crnoj Gori: Savetnik predsednika i državna sekretarka podneli ostavke
27.01.2026.•
8
Pažnju u Crnoj Gori privukla je seks afera, a u fokusu su se našli doskorašnji savetnik za bezbednost predsednika Dejan Vukšić i državna sekretarka Mirjana Pajković.
Komentari 4
Predlog
9
.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar