VIDEO: Glečeri se ubrzano tope na Aljasci: Od stene nastalo novo ostrvo
Ubrzano topljenje glečera na jugoistoku Aljaske dovelo je do toga da stena Prou Nob ovog leta postane ostrvo.
Foto: Pixabay
Najnoviji satelitski snimci pokazuju da je voda od otopljenog leda oko nje stvorila jezero.
Stena duga oko dva kilometra do pre nekoliko meseci bila je još uvek spojena sa glečerom Alesk, ali od ovog leta ona je okružena vodom.
Ekspert za glečere Etijen Bertije objasnio je da se ovaj stenoviti komad zemlje najpre nalazio unutar glečera i delom ispod njega, a onda je, usled topljenja leda, postao ostrvo usred jezera, prenosi BFM TV.
Postojanje ostrva otkriveno je zahvaljujući snimcima satelita Američke svemirske agencije NASA.
This video from @USGS shows the Mendenhall Glacier, Alaska, forming a natural ice dam as meltwater triggers a glacial lake outburst flood (GLOF).
— World Meteorological Organization (@WMO) August 20, 2025
This is a stark reminder: the cryosphere is changing, and with it, the risks we face.#Glaciers2025 pic.twitter.com/3ted1a6fle
Glečer koji okružuje stenu smanjio se za pet kilometara u poslednjih 40 godina što je, kako ukazuju stručnjaci, direktna posledica globalnog otopljavanja.
"Ogromna većina glečera u svim regionima sveta se izuzetno ubrzano topi, do te mere da to danas doprinosi porastu nivoa mora za skoro jedan milimetar godišnje", upozorava ekspert Gael Diran.
Ukoliko bi ovi ledeni giganti nestali do kraja veka, to bi takođe imalo posledice po populaciju.
Bertije navodi da su glečeri pravi rezervoari vode koji nam je obezbeđuju leti kada se tope i kada je najpotrebnija, ali ako nestanu - onda ćemo izgubiti ovaj resurs.
Novonastalo ostrvo na Aljasci zato predstavlja signal upozorenja za naučnu zajednicu, pošto bi polovina mase glečera mogla da nestane do kraja ovog veka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Prvomajski skupovi širom sveta: "Hleb, mir i sloboda"
01.05.2026.•
2
Aktivisti širom sveta će organizovati skupove i marševe povodom Međunarodnog praznika rada, Prvog maja, pozivajući na mir, veće plate i bolje uslove rada.
Veritas: Trideset i jedna godina od proterivanja Srba i etničkog čišćenaj u Zapadnoj Slavoniji
01.05.2026.•
4
Na današnji dan, 1. maja 1995. godine, 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga napalo je 15.000 žitelja Zapadne Slavonije sa oko 4.000 vojnika.
WADA završila istragu: Ruskim sportistima više od 300 sankcija zbog dopinga
30.04.2026.•
1
Više od 300 sankcija izrečeno je ruskim sportistima nakon analize podataka iz moskovske laboratorije zaplenjenih 2019. godine, saopštila je danas Svetska antidoping agencija (WADA).
Mađar očekuje 10 milijardi evra iz EU, dok se iz Mađarske iznose milijarde i istražuje korupcija
30.04.2026.•
10
Dok tajkuni bliski na poraženoj mađarskoj vlasti iznose milijarde forinti iz zemlje, budući premijer Mađarske Peter Mađar je izjavio u Briselu da očekuje od EU bar 10 milijardi evra "zamrznutih sredstava".
Prvi direktan komercijalni let između SAD i Venecuele posle sedam godina
30.04.2026.•
1
Prvi direktni komercijalni let između Sjedinjenih Američkih Država i Venecuele trebalo bi danas da bude realizovan između Majamija i venecuelanske prestonice Karakas.
Tramp: Uskoro objavljujemo dosijee o NLO
30.04.2026.•
7
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će njegova administracija u bliskoj budućnosti objaviti dosijee o neidentifikovanim letećim objektima (NLO).
Amsterdamski prajd kandidovan za UNESCO listu nematerijalne baštine
30.04.2026.•
4
Holandska vlada nominovala je Prajd Amsterdam za upis na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine.
Međunarodna agencija za energiju: Najveća energetska kriza u istoriji zbog sukoba SAD i Irana
30.04.2026.•
1
Direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol izjavio je da se zbog poremećaja izazvanih sukobom Irana, SAD i Izraela svet suočava sa najvećom energetskom krizom u istoriji.
Belgija otkupljuje privatizovane nuklearne elektrane
30.04.2026.•
1
Belgijska vlada i francuska energetska kompanija Enži potpisali su pismo o namerama kojim se otvara put za potpuni otkup svih belgijskih nuklearnih elektrana, prenosi Nuklearna perspektiva.
Japan uvodi stroge uslove za sticanje prebivališta
30.04.2026.•
0
Japanska vlada planira da uvede obavezno pohađanje kurseva japanskog jezika, poznavanja kulture i društvenih običaja za strance, kao preduslov za sticanje prebivališta u Japanu, piše dnevnik "The Japan Times".
Milanović: Nadam se da nas niko ne vidi kao neprijatelja, osim ovih koji lupetaju da ćemo napasti Srbiju
30.04.2026.•
25
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da Hrvatska treba da pokuša da uredi svoje odnose sa Srbijom i BiH, i poručio da Hrvatska ni jednu susednu zemlju ne vidi kao neprijatelja.
Naučnici upozoravaju: Vremenske prilike u 2026. bi mogle da budu još ekstremnije
29.04.2026.•
3
Evropa je tokom 2025. zabeležila jednu od najtoplijih godina u istoriji, dok naučnici upozoravaju da bi 2026. mogla da bude još toplija zbog očekivanog jačeg El Ninja.
Britanija proteruje ruskog diplomatu kao odgovor na rusko proterivanje britanskog diplomate
29.04.2026.•
1
Velika Britanija proterala je jednog ruskog diplomatu kao recipročnu meru zbog toga što je Moskva nedavno proterala jednog britanskog diplomatu, ali i zbog kampanje blaćenja koja je usledila.
Peter Mađar najavio objavljivanje tajnih dosijea službi bezbednosti
29.04.2026.•
7
Budući premijer Mađarske Peter Mađar najavio je kada će ispuniti jedno od najvažnijih obećanja promene režima.
Peking od petka zabranjuje kupovinu i korišćenje dronova
29.04.2026.•
1
U Pekingu od petka, 1. maja stupa na snagu mera kojom se zabranjuje kupovina i korišćenje dronova u tom gradu.
Nemački turista umro od ujeda kobre tokom predstave u Hurgadi
29.04.2026.•
5
Turista iz Nemačke (57) preminuo je nakon što ga je ujela kobra tokom predsstave sa zmijama u luksuznom odmaralištu u Hurgadi (Egipat).
Rusija planira paradu u Moskvi 9. maja, ali bez vojne tehnike
29.04.2026.•
4
Rusija će obeležiti pobedu nad nacističkom Nemačkom idućeg meseca vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi ali bez izlaganja vojne tehnike s obzirom na operacionalnu sitauciju u ratu u Ukrajini.
Tramp potapšao kralja Čarlsa po ramenu: Polemike oko toga da li je prekršio protokol
28.04.2026.•
4
Donald Tramp i prva dama Melanija Tramp ugostili su kralja Čarlsa i kraljicu Kamilu tokom njihove državne posete, a nije trebalo dugo da američki predsednik bude optužen za kršenje kraljevskog protokola.
Orban ponudio ostavku na funkciju predsednika Fidesa
28.04.2026.•
1
Odlazeći mađarski premijer Viktor Orban ponudio je ostavku na funkciju predsednika Fidesa. Na stranačkoj skupštini, koja je zakazana za jun, biće odlučeno da li će ona biti prihvaćena.
Buknule teorije zavere o napadu tokom događaja na kom je bio Tramp: I levi i desni sumnjaju
28.04.2026.•
1
Reč "namešteno" ("staged") proširila se društvenim mrežama nakon napada na večeri Udruženja dopisnika iz Bele kuće, kojoj je prisustvovao američki državni vrh.
Informacije FBI dovele do hapšenja u Tetovu: Uhapšeni administratori nelegalnog onlajn tržišta
28.04.2026.•
0
Policija Severne Makedonije saopštila je da je u Tetovu uhapsila dva administratora nelegalnog onlajn tržišta OLVX, na osnovu informacija dobijenih od američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).
Komentari 1
Mihajlo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar