Ponovo optužbe protiv Marte Kos za saradnju sa jugoslovenskom tajnom policijom
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos ponovo je suočena sa optužbom da je 1980-ih sarađivala sa jugoslovenskom tajnom policijom.
Foto: Screenshot (Youtube/N1)
Te navode je ranije negirala tokom saslušanja pred odborima Evropskog parlamenta pre stupanja na dužnost.
Slovenačka evroposlanica Romana Tomc, potpredsednica konzervativne Evropske narodne partije (EPP), izjavila je da postoje novi dokazi da je Kos, koja je takođe Slovenka, sarađivala sa jugoslovenskom Službom državne bezbednosti za vreme komunističke vlasti i da je zatražila istragu, piše danas briselski portal Politiko.
Tomc je 10. marta u Evropskom parlamentu organizovala promociju knjige "Komesarka", čiji autor Igor Omerza tvrdi da su u njoj predstavljeni dokumenti koji dokazuju da je Kos sarađivala sa jugoslovenskom tajnom policijom.
"Novi dokumenti nagoveštavaju da je Marta Kos, kao kandidatkinja, lagala pred odborom Evropskog parlamenta, jer je izjavila da nikada nije bila saradnica jugoslovenske tajne policije", navela je Tomc u pismu Evropskoj komisiji koje je objavila na Iksu. Tomc je potom rekla Politiku da "nešto mora da se uradi sa tim informacijama".
Portparol EPP je naveo da je Tomc obavestila tu najveću poslaničku grupu u Evropskom parlamentu o novim otkrićima u vezi sa komesarkom Kos i dodao da će "pažljivo ispitati tu stvar".
Portparol Evropske komisije Gijom Mersije rekao je da je Kos "prošla kroz opsežan i temeljan proces provere" da bi postala komesarka i da je Evropski parlament odobrio njeno imenovanje, kao i svih drugih komesara.
Zvaničnik blizak kabinetu Marte Kos kazao je za Politiko da je ona "potpuno fokusirana na posao komesarke za proširenje" i da je "itekako svesna da će politički protivnici koristiti takve stvari da bi osvojili poene na slovenačkim izborima".
Slovenci će 22. marta glasati na parlamentarnim izborima, na kojima je desna Slovenačka demokratska stranka Janeza Janše, kojoj pripada i Romana Tomc, glavni rival vladajuće liberalno-leve koalicije.
Marta Kos je kratko, od aprila do septembra 2022. godine, bila potpredsednica vladajućeg Pokreta sloboda premijera Roberta Goloba, ali je 2023. napustila tu stranku. Komesarka je od 1. decembra 2024. godine.
Optužbe da je Kos bila saradnica jugoslovenske tajne policije prvi put su se pojavile 2024. tokom saslušanja za potvrdu njenog imenovanja za evropsku komesarku. Kos je tada te navode nazvala lažima i dezinformacijama.
"Nikada nisam bila saradnik ili doušnik tajne službe Jugoslavije", rekla je Kos poslanicima Evropskog parlamenta na saslušanju 2024. godine.
Kos je 16. marta trebalo da učestvuje na sednici Odbora Evropskog parlamenta za spoljne poslove (AFET), na kojoj će se diskutovati o proširenju EU, ali je danas obavestila to telo da neće moći da prisustvuje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Srpska dijaspora iz više od 70 gradova potpisala zajednički edikt: Pozvali na podršku studentima
13.03.2026.•
0
Srpska dijaspora okupljena u formalne i neformalne grupe lociranih u preko 70 gradova širom sveta potpisala je "Dijasporski edikt".
SAD nude nagradu do 10 miliona dolara za informacije o iranskim liderima
13.03.2026.•
0
Američka vlada ponudila je nagradu do 10 miliona dolara za informacije o ključnim iranskim liderima, uključujući novog vrhovnog vođu Modžtabu Hamneija.
U UAE privedena 21 osoba zbog snimanja raketnih napada
13.03.2026.•
2
Dvadeset jedna osoba optužena je prema zakonima Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) o sajber kriminalu zbog snimanja i deljenja snimaka iranskih raketnih napada, saopštila je organizacija za pravnu pomoć privedenima.
Četiri američka vojnika poginula u padu aviona u Iraku
13.03.2026.•
4
Najmanje četiri pripadnika američke vojske poginula su nakon što se avion za dopunu goriva srušio na zapadu Iraka, saopštila je američka vojska.
Eksplozija u Teheranu, na trgu punom demonstranata
13.03.2026.•
2
Velika eksplozija dogodila se u Teheranu na trgu prepunom demonstranata, javila je iranska državna televizija.
Srušio se američki vojni avion u Iraku, u toku spasilačka misija
13.03.2026.•
2
Avion KC-135 Stratotanker američkog vazduhoplovstva za punjenje goriva srušio se u zapadnom Iraku, saopštila je američka vojska.
UNICEF: Oko 1.100 dece poginulo ili ranjeno od početka rata na Bliskom istoku
12.03.2026.•
2
Od početka rata na Bliskom istoku 28. februara je 1.100 dece poginulo ili je ranjeno, saopštio je UNICEF.
Pucnjava ispred sinagoge kod Detroita, osumnjičeni pronađen mrtav u automobilu
12.03.2026.•
0
Policija američke savezne države Mičigen javila je danas da je u toku aktivni incident sa pucnjavom kod sinagoge Templ Izrael u Vest Blumfildu u Mičigenu, i policija je hitno poslata na to mesto.
Plenković: Upozorićemo NATO o novom oružju u arsenalu Vojske Srbije
12.03.2026.•
22
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je da Hrvatska ne očekuje da bi Srbija mogla u bilo kojoj varijanti da dođe u poziciju da koristi hipersonične rakete prema susednim zemljama, Hrvatskoj ili nekoj drugoj.
Generalni štrajk u Belgiji: Demonstracije na ulicama Brisela, obustavljen rad u državi
12.03.2026.•
3
Desetine hiljada Belgijanaca demonstrirale su u Briselu, u okviru generalnog štrajka zbog socijalne politike vlade, javljaju belgijski mediji.
Ministar BiH: Blokade prevoznika nanele višemilionske gubitke, dodatna šteta ako potraju
12.03.2026.•
2
Ministar saobraćaja i komunikacija Bosne i Hercegovine (BiH) Edin Forto je izjavio da su protesti prevoznika BiH i blokade graničnih prelaza sa Evropskom unijom naneli višemilionske gubitke pojedinim firmama.
Prva poruka novog vrhovnog vođe Irana: Hormuski moreuz ostaje zatvoren
12.03.2026.•
0
Novi vrhovni vođa Irana Modžtaba Hamnei objavio je svoju prvu poruku.
Glavni tužilac BiH: Slučaj kupovine Dodikove vile na Dedinju nije rešen, jer Srbija nije ustupila dokaze
12.03.2026.•
1
Problem rešavanja predmeta kupovine vile lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika na Dedinju u Beogradu je u tome što Srbija nije državnom tužilaštvu ustupila tražene dokaze u tom slučaju.
Senegal pooštrio kazne za homoseksualnost
12.03.2026.•
3
Parlament Senegala usvojio je zakon kojim se pooštravaju kazne za homoseksualnost u ovoj pretežno muslimanskoj zemlji na zapadu Afrike.
Koje zemlje su zabeležile najveće cene benzina od početka rata sa Iranom?
12.03.2026.•
2
Najmanje 85 zemalja prijavilo je povećanje cena benzina otkako su napadi na Iran od strane SAD i Izraela počeli 28. februara.
U toku druga nedelja napada na Iran: Prva je SAD koštala 11,3 milijarde dolara
12.03.2026.•
2
Pentagon - Ministarstvo odbrane SAD rekao je Kongresu - palamentu SAD da je prva nedelja rata u Iranu koštala SAD 11,3 milijarde dolara, prenela je osoba upoznata s tim.
Hrvatska ministarka kulture o Cetinskom i otkazivanju koncerta na Spensu: Svako odlučuje po svojoj savesti
12.03.2026.•
42
Ministarka kulture i medija Hrvatska Nina Obuljen Koržinek je, komentarišiću otkazivanje nastupa pevača Tonija Cetinskog na Spensu, izjavila da svaki izvođač po savesti odlučuje gde će da nastupa.
Evropski parlament usvojio Strategiju o proširenju: Šta ona sadrži?
12.03.2026.•
0
U Evropskom parlamentu usvojena je Strategija o proširenju sa 385 glasova za, 147 glasova protiv i 98 uzdržanih.
Predsednik Irana postavio uslove za okončanje rata
11.03.2026.•
8
Iranski predsednik Masud Pezeškijan postavio je uslove za okončanje rata započetog 28. februara američko-izraelskim napadima na Iran.
Odlaže se rušenje zgrade Vjesnika u Zagrebu, otkriven azbest
11.03.2026.•
2
Azbest je otkriven na 16. spratu Vjesnika, potvrdio je državni sekretar Tonči Glavinić.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar