Razlog je odluka da se Rusiji omogući ponovno otvaranje paviljona na ovogodišnjoj manifestaciji.
"Postoji samo jedan tekući grant, od dva miliona(evra) za naredne tri godine i to je onaj koji nameravamo da prekinemo ili obustavimo", rekao je portparol Evropske komisije novinarima.
On je naveo da Bijenale ima 30 dana da odgovori na pismo EU.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je u utorak da blok namerava da smanji finansiranje Venecijanskog bijenala nakon odluke umetničke izložbe da ponovo primi ruske umetnike na ovogodišnju izložbu.
"Dok Rusija bombarduje muzeje, uništava crkve i nastoji da izbriše ukrajinsku kulturu, ne bi trebalo da joj se dozvoli da izlaže svoju. Povratak Rusije na Venecijansko bijenale je moralno pogrešan i EU namerava da smanji finansiranje tog događaja", rekla je Kalas nakon sastanka ministara spoljnih poslova EU.
Venecijanski bijenale, jedna od najznačajnijih svetskih umetničkih izložbi, biće domaćin Rusiji prvi put od njenog napada na Ukrajinu 2022. godine.
Letonska ministarka kulture Agnese Lace, koja je predvodila zajednički stav 25 evropskih zemalja u kojem se poziva na isključenje Rusije, rekla je da će bojkotovati otvaranje Bijenala 9. maja ako Moskva bude učestvovala.
U saopštenju, letonsko Ministarstvo kulture tvrdi da bi dozvoljavanje Rusiji da učestvuje dalo "legitimitet kroz veliku evropsku kulturnu platformu koju podržavaju evropska sredstva" sankcionisanoj državi agresoru i upozorilo da pojedinci povezani sa paviljonom imaju veze sa ruskim državnim strukturama i prokremljovskim narativima.
U pismu predsednici Komisije Ursuli fon der Lajen i Kalas, 37 poslanika Evropskog parlamenta takođe je pozvalo EU da obustavi finansiranje i razmotri restriktivne mere protiv pojedinaca povezanih sa ruskim paviljonom.
Organizatori Bijenala su branili svoju odluku, tvrdeći da ostaje prostor za dijalog gde je umetnost odvojena od politike.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar