MAT: Pad proizvodnje struje u Srbiji oborio rast ukupne industrije
Ukupna industrijska proizvodnja u Srbiji je u januaru 2022. godine međugodišnje pala 2,2 odsto i u februaru 0,7 odsto.
Presudan razlog je izrazit pad u sektoru snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija koji je u januaru iznosio 18,6 odsto, a u februaru 25,8 odsto, navedeno je u novom broju publikacije Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
U sektoru rudastva zadržan je, kako je navedeno, vrlo visok rast - u januaru međugodišnje 30,6 odsto - zahvaljujući porastu eksploatacije ruda metala koja je više nego utrostručena i gde porast iznosi 230 odsto.
"U januaru i februaru međugodišnji rast u sektoru rudarstva je 37,5 odsto, a u tome eksploatacija rude metala povećana je za 271 odsto", navodi se u analizi MAT-a.
Ukupna vrednost spoljnotrgovinske razmene u februaru 2022. godine iznela je nešto više od pet milijardi evra, što je za 41 odsto više nego u istom mesecu 2021. i to je apsolutno najveća vrednost razmene u jednom mesecu, ali je, ističe se – naglo povećan uvoz.
Izvoz je za dva meseca ove godine međugodišnje povećan za 28 odsto, a uvoz za 51,7 odsto, pa je deficit u februaru bio 1,072 milijarde evra. Najbrže raste uvoz energije koji j u februaru 2022. dostigao vrednost 92 odsto iznad proseka prethodne godine, a slede trendovi uvoza intermedijarnih proizvoda sa 23 odsto.
"U prva dva meseca ove godine vrednost uvoza je više nego dvostruko premašio rast vrednosti izvoza, a glavne komponente tog rasta su uvoz sirove nafte i gasa, koksa, naftnih derivata, hemijskih proizvoda i ektrične energije. U tim iznosima nije razdvojen uticaj povećanih cena i uticaj formiranja rezervi", navedeno je u MAT-u.
Deficit tekućeg računa u januaru 2022. godine iznosio je 141,7 milion evra, a u istom mesecu prethodne godine zabeležen je suficit u iznosu od 249,8 miliona evra.
Neto priliv stranih direktnih investicija (SDI) u januaru 2022. godine iznosio je 125,9 miiona evra, što je za 110,2 miliona evra ili za 46,7 odsto manje. U budžetu Srbije u februaru deficit je iznosio 44,7 milijardi dinara, što je za 38,9 milijardi viši deficit u poređenju sa februarom 2021. godine.
Prosečna bruto zarada u januaru 2022. godine iznosila je 97.877 dinara, dok je prosečna neto zarada iznosila 70.920 dinara.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečna bruto zarada i prosečna neto zarada za januar 2022. godine nominalno su veće za 12,4 odsto, a realno za 3,9 odsto.
U januaru i februaru 2022. međugodišnja inflacija je bila 8,3 i 8,8 odsto u Srbiji, a 5,6 i 6,2 odsto u EU. U poređenju sa Srbijom višu međugodišnju inflaciju imale su Belgija (8,5 odsto), Poljska (8,7), Češka (8,8), Estonija (11) i Litvanija (12,3) u januaru, a Belgija (9,5), Češka (10), Estonija (11,6) i Litvanija (14) u februaru.
U ovom trenutku, prema oceni stručnjaka te publikacije, nije moguće precizno prognozirati dinamiku privredne aktivnosti u predstojećem periodu jer će sankcije Rusiji, sa povratnim dejstvom i na EU, delovati na tokove snabdevanja sirovinama i proizvodnim komponentama, na mogućnosti izvoza, cene i mogućnosti nabavke energenata, cene hrane.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
U Srbiji aktivno 45 požara: U Deliblatskoj peščari i dalje bukti, pogoršala se situacija kod Stolova
18.08.2026.•
0
U Srbiji je aktivno 45 požara.
RHMZ upozorava na novi toplotni talas od četvrtka, temperatura i do 42 stepena
18.08.2026.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je upozorenje na jak toplotni talas koji će područje Srbije zahvatiti od četvrtka, 20. avgusta, do utorka, 25. avgusta.
Nivo Dunava kod Bezdana i Bogojeva u padu, očekuje se još niži vodostaj narednih dana
18.08.2026.•
0
Nivo Dunava kod Bezdana i Bogojeva je u padu usled suše i visokih temperatura, a prema prognozi Republičkog hidrometerološkog zavoda (RHMZ), u narednim danima se očekuje dalji pad, saopštila je Vlada Srbije.
Dačić: Posle izbora želimo sa SNS u koaliciju, a ne sa blokaderima
18.08.2026.•
15
Lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić rekao je da socijalisti nakon izbora žele da razgovaraju sa Srpskom naprednom strankom o nastavku koalicije, a "ne sa blokaderima".
I šakom i kapom: "Vučić obilazeći sela i deleći šta kome treba širi korupciju"
17.08.2026.•
10
Umesto da državne institucije, u okviru svojih nadležnosti, rešavaju probleme u Srbiji, predsednik države obilazi sela i daje kome šta treba i tako širi korupciju, kaže ekonomista Milan Kovačević.
Društvo sudija Srbije traži povlačenje predloga više zakona
17.08.2026.•
0
Društvo sudija Srbije uputilo je dopis na adrese više institucija i zatražilo povlačenje predloženih izmena Zakona o sudijama, Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Pravosudnoj akademiji iz skupštinske procedure.
Ministar pravde osudio paljenje automobila tužioca u Valjevu: "Svaki napad mora biti osuđen"
17.08.2026.•
2
Ministar pravde Nenad Vujić osudio je paljenje automobila tužioca u Valjevu, te istakao da svaki napad na državne institucije i nosioce pravosudnih funkcija mora biti rasvetljen i osuđen od strane javnosti.
Nemanja Vidić dao iskaz u tužilaštvu
17.08.2026.•
0
Bivši fudbaler Nemanja Vidić dao je iskaz u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Kreni-promeni: Počinjemo sami da krpimo rupe na kolovozu, jer vlast to neće da radi
17.08.2026.•
6
Pokret Kreni-promeni saopštio je da će početi sam da krpi rupe na kolovozima jer vlast to neće da radi.
Automobili čekaju po sat vremena na Batrovcima i Bezdanu
17.08.2026.•
0
Putničkim automobilima potrebno je po sat vremena za izlazak iz Srbije na graničnim prelazima Batrovci i Bezdan sa Hrvatskom, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Sindikati Nove, Radara, N1 i Forbsa: Nećemo prihvatiti da novinarstvo bude bilo čiji plen
17.08.2026.•
12
Sindikat Nove i Radara i Sindikat N1 i Forbsa osudili su način na koji kompanija "Alpak kapital" preuzima medije u Srbiji koji posluju u okviru grupacije "Adria news networks", a koja je i dalje deo "United grupe".
Poginuo radnik u "Kolubari"
17.08.2026.•
0
Radnik "Elektroprivrede Srbije" Ž.N. poginuo je danas u Rudarskom basenu "Kolubara", saopštila je Elektroprivreda Srbije.
Ružić: Dačićeva najava o samostalnom izlasku SPS na izbore lekovita, ali je samo prvi korak
17.08.2026.•
25
Potpredsednik SPS Branko Ružić smatra da je najava Ivice Dačića, lidera SPS, o samostalnom izlasku na izbore te partije lekovita, ali da je samo dobar prvi korak.
VJT u Beogradu formiraće predmet zbog curenja informacija iz predistražnog postupka
17.08.2026.•
1
Posebno odeljenje Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu formiraće predmet protiv NN službenih lica u cilju utvrđivanja na koji način u javnost izlaze informacije iz predistražnog postupka i istrage.
Alpak preuzeo N1, Novu, Danas, Radar: Smenjeni direktori
17.08.2026.•
47
Vlasnik kompanije Alpak kapital Pedro Vargas Santos David danas je i zvanično upisan kao direktor svih medija u okviru mreže United grupe u Srbiji.
Šta je sve vlast obećala pred izbore 2023, a nije ispunila
17.08.2026.•
11
Analizirajući realizaciju obećanja vlasti uoči izbora u decembru 2023. godine, portal izlaz.com otkriva da stanje na terenu tri godine kasnije pokazuje da ključni projekti uveliko kasne.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar