Radonjić: Dogovor Đilasa i Vučića pre ili tokom izborne noći uz pomoć stranog faktora
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić izjavio je da je dogovor Aleksandra Vučića i Dragana Đilasa uspostavljen pre ili tokom izborne noći uz posredstvo stranog faktora.
Odgovarajući na pitanje zbog čega je predsednik Srpske napredne stranke (SNS) najavio prevremene izbore kada će u gradskoj skupštini SNS i SPS imati većinu od 56 odbornika, Radonjić je u intervjuu agenciji Beta kazao da je Vučić najavio da će se konsultovati sa strankom u vezi sa ponavljanjem izbora u Beogradu, "nakon režiranog razgovora s Đilasom, navodno zbog legitimiteta većine".
"To, naravno, ništa ne znači jer njega nije nikada zanimao, niti ga zanima legitimitet. Da ga zanima, ne bi jednopartijska skupština funkcionisala u prethodne dve godine i izbori bi bili regularni, a ne šarada obeležena brojnim nepravilnostima, pritiscima na birače, kupovinom glasova, bugarskim vozovima, maltretiranjem opozicionih kontrolora na biračkim mestima... Stoga, slutim da je njihov dogovor uspostavljen pre ili tokom izborne noći uz posredstvo stranog faktora", ocenio je Radonjić.
Prema njegovim rečima, ukoliko se pažljivo prati diskurs i jednog i drugog aktera, uočiće se neobično preklapanje u korišćenim frazama, od legitimiteta, do spuštanja tenzija, pa čak i obostrane empatije povodom toga kako li se sada osećaju opozicioni i naprednjački glasači zbog njihovog susreta.
"Susret Vučić - Đilas je jeftina režija čiji je krajnji ishod uzurpacija institucija. U najmanju ruku, osiono je pregovarati o ponavljanju izbora koji i dalje traju. Imali smo, zbog uočenih nepravilnosti, ponavljanje izbora na nekim biralištima 16. aprila, a imaćemo ih ponovo 21. aprila. I sve to, ne računajući ogroman broj žalbi pred Upravnim sudom koje još nisu rešene", kazao je profesor.
Naglasio je da priča o ponavljanju izbora u Beogradu velikim delom liči na paravan za priznavanje neregularnih izbora za parlament i predsednika.
Upitan koliko je realno da na prevremenim izborima u Beogradu dođe do promene vlasti, Radonjić je kazao da je na eventualno ponovljenim izborima to malo verovatno "jer tako govore iskustva s ovih izbora".
"Opozicija je izašla na njih u pokušaju da uđe u institucije. Međutim, ovo iskustvo nam je pokazalo da su uzaludne nade u njihovu koliku-toliku regularnost. Najvećim delom je izborna krađa učinjena pre izbora, kroz ucenjivanje, zastrašivanje i kupovinu glasova i kroz medije s nacionalnom frekvencijom kojoj opozicija nema pristup", objasnio je profesor.
Dodao je da opozicija na izborima nastupa praktično bez resursa i s kontrolorima za koje se ispostavilo da ili nisu bili dovoljno obučeni ili dovoljno motivisani da brane rezultate glasanja.
"Ne možete da se oslonite na kontrolore koji su se javili na oglas. Kontrolori moraju da budu stranački aktivisti. Da bi došlo do promene vlasti, moraju se dramatično promeniti izborni uslovi, pristup medijima, ali i tužilaštvo koje uporno ćuti na brojne izborne nepravilnosti", istakao je Radonjić.
Naveo je da među opozicionim strankama nema elementarnog dogovora i da koalicija Ujedinjene opozicije Srbije neće opstati.
"Od Đilasovog istupa su se ogradili Narodna i Demokratska stranka, kao i predvodnik liste za Beograd profesor Vladeta Janković, koji neće biti kandidat ovog bloka na eventualno ponovljenim izborima. Dakle, verovatno je da koalicija neće opstati, a ukoliko opstane, biće to proizvod čiju je trulež nemoguće ne osetiti", ocenio je profesor.
Na pitanje da li su, nakon održanih izbora, birači u Beogradu delimično izgubili poverenje u pojedine stranke i lidere, Radonjić je kazao da su odnosi u opoziciji "šizofreni i oportuni".
Na pitanje Bete kako bi opozicija trebalo da nastupi na eventualnim prevremenim izborima u Beogradu, Radonjić je kazao da bi prethodno trebalo da se izbori za "dramatične" promene izbornih uslova, pristup medijima i ravnomernu zastupljenost u Gradskoj izbornoj komisiji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Er Srbija uvodi letove iz Niša za Beč i Maltu
10.08.2026.•
3
Er Srbija saopštila je da će od 25. oktobra uspostaviti dva nova direktna leta iz Niša, jedan do Beča, a drugi do Malte.
VJT ponovo o Vladimir Cvijanu: Za svaku smrt koja nije prirodna se koristi termin "nasilna"
10.08.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu ponovo je reagovalo na tvrdnje grupe advokata u vezi sa smrću Vladimira Cvijana.
Miletić: Problemi u zdravstvu nisu vezani za jedan grad, svugde su u Srbiji
10.08.2026.•
0
Poslanica Nove Demokratske stranke Srbije Slađana Miletić upozorila je da problemi u zdravstvu nisu problem jednog grada, već tog celokupnog sektora u Srbiji.
RZS objavio vrednost građevinskih radova: U Vojvodini manja za dva odsto
10.08.2026.•
0
Prema Republičkom zavodu za statistiku, vrednost građevinskih radova u drugom kvartalu ove godine veća je za 20,6 odsto u tekućim cenama u odnosu na isti period prošle godine.
"Utisak nedelje" prelazi na N1 sa Nove
10.08.2026.•
0
Emisija "Utisak nedelje" Olje Bećkoviće emitovaće se od 20. septembra na N1 televiziji, umesto na Novoj.
Tokom MUP-ove pojačane kontrole otkriveno gotovo 44.000 prekršaja u nedelju dana
10.08.2026.•
1
Tokom sedmodnevne akcije pojačane kontrole saobraćaja otkriveno je više od 43.800 prekršaja prekoračenja brzine od kojih je 5.267 otkriveno i sankcionisano u zonama pešačkih prelaza.
Vučić: Srazmerno veličini, Srbija jedan od giganata u Evropi po helikopterima za gašenje požara
10.08.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je, srazmerno veličini, Srbija jedan od "giganata" u Evropi po helikopterskim kapacitetima za gašenje požara.
Izmene zakona "Svoj na svome" stigle u Skupštinu: Ovo su novine za vlasnike nekretnina
10.08.2026.•
7
Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, poznatom po nadimku "Svoj na svome".
VIDEO Orban u Guči: "Pije rakiju, zanimljivije je u čijem je društvu"
10.08.2026.•
5
Bivši premijer Mađarske Viktor Orban nakon što je, bar za sada, napustio politiku, odlučio je da se posveti potpuno drugačijim prioritetima, a jedan od njih je i festival trube u Guči.
Profesor Radonjić: Ko želi promenu sistema, da podrži studentsku listu
10.08.2026.•
9
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić izjavio je ključ za one koji stvarno žele promenu režima je da podrže studentsku listu.
Prva reakcija sa Kosova nakon Vučićeve izjave o promeni toka Ibra
10.08.2026.•
31
Stigla je prva zvanična reakcija iz Prištine na najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o mogućnosti promene toka Ibra.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - laganica
10.08.2026.•
10
Novi ciklus pitanja u 021.rs dnevnom kviz je pred vama.
Ponoš o poseti Zelenskog: Svaki put kad Vučić dobije, Srbija gubi
10.08.2026.•
14
Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš smatra da će Srbija od posete predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog "dobiti jednog veliko ništa".
Policija legitimisala učesnike studentskog skupa za vreme Expo karavana u Kragujevcu
09.08.2026.•
5
Na poziv studenata u blokadi na trgu Kod krsta, u vreme održavanja EXPO karavana, okupili su se nezadovoljni građani i studenti jer je, kako su naveli, "vreme da se kaže šta se misli o Ekspu 2027".
Vlada oprostila JRB-u dug od 1,3 miliona evra, oni uplatili 1,7 miliona fondu Vista rika
09.08.2026.•
16
Vlada Srbije je u decembru prošle godine dozvolila da se Jugoslovenskom rečnom brodarstvu (JRB) otpiše više od 1,3 miliona evra duga prema državi, piše portal Pištaljka.
Nema gužve na Batrovcima na izlazu iz zemlje, najduže se čeka na Horgošu 2
09.08.2026.•
0
Automobili trenutno na izlaz iz zemlje čekaju najduže na prelazu Horgoš 2 sa Mađarskom, gde se zadržavaju 90 minuta, saopštili su Putevi Srbije.
Komentari 10
Ima
I oni zazmure - ne vide, ne cuju nas koji saljemo Munkov krik u nebo!
ne
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar