Putinovi odjeci i tabloidna reagovanja uz "menjanje ploče": Od "spasibo" do zabijanja noža u leđa
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin pozvao se na Kosovo prilikom razgovora sa generalnim Sekretarom UN-a Antonijom Guterešom, rekavši da Donjeck i Lugansk imaju pravo na nezavisnost.
Putin je istakao da je pročitao sva dokumenta Međunarodnog suda pravde u vezi sa Kosovom i da se dobro seća odluke u kojoj se navodi da u ostvarivanju prava na samoopredeljenje određena teritorija bilo koje države nije u obavezi da od centralnih vlasti traži dozvolu da proglasi suverenitet.
"To je rečeno za Kosovo i to je bila odluka Međunarodnog suda pravde, koju su svi podržali", kazao je Putin, dodavši da DNR i LNR imaju isto pravo kao Kosovo da se izjasne o svom suverenitetu bez dozvole centralne vlasti, "jer je presedan napravljen".
Već izvesno vreme tabloidi u Srbiji, pogotovo oni bliski aktuelnoj vlasti, pišu tako da se udaljavaju od Rusije i kao da "pripremaju teren" za uvođenje sankcija. Tako se i izjava Putina našla na udaru kritika onih koji su koliko juče bili najglasniji u veličanju njegovog lika i dela. Ukoliko tabloidi funkcionišu kao lutke naprednjačkih trbuhozboraca, kroz današnje naslovne strane moglo bi se naslutiti u kom pravcu će se dalje kretati spoljna politika Srbije.
Informer, koji je pre nekoliko godina spremio bilborde dobrodošlice za predsednika Rusije, uz "Spasibo Putin", ovog puta piše da se "svetski sukob preko naših leđa" odvija. Naslov kaže da "Putin igra na Kosovo", a odmah ispod stiže i objašnjenje kako se pozvao na odluku iz 2009. koja je "doneta zaslugom Vuka Jeremića".
Najeksplicitniji je Srpski telegraf, koji preko cele naslovnice piše da je "Putin zabio nož u leđa Srbiji", dodajući kako je "trampio Kosovo za Donbas".

Kurir piše kako je reč o "Golom interesu", objašnjavajući da "Putin svojom izjavom štiti interese Rusije u Donjecku i Lugansku, ne vodeći računa o poziciji Srbije na Kosovu".
Alo i Novosti se fokusiraju na reakcije komšija, pa tako pišu o tome da se napada Vučić zbog izjave Putina, odnosno da se zbog iste slavi u Prištini, Zagrebu i Sarajevu.
Urednici Objektiva nisu bili sigurni šta bi istakli, pa je Putin smešten u ugao naslovne strane, uz poruku da "Putin priznaje Kosovo" i nadnaslov "Nož u leđa". Ovu temu su obradili na četiri strane.
Ovo nije ništa novo, ukazao je nedavno za 021.rs politikolog Dejan Bursać, objašnjavajući tabloidnu transformaciju u izveštavanju o Draganu Đilasu zbog razgovora sa Aleksandrom Vučićem. On je ukazao na to da su tabloidi u poslednjih nekoliko nedelja vrlo jasno počeli da se određuju protiv Rusije, "očigledno pripremajući javnost i za promenu spoljnopolitičkog stava Srbije".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vencijanska komisija objaviće mišljenje o "Mrdićevim zakonima" narednih nedelja, a usvajanje je u junu
19.03.2026.•
0
Venecijanska komisija Saveta Evrope objaviće Mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u narednim nedeljama, a njegovo usvajanje predviđeno je na zasedanju 12-13. juna, saopšteno je iz Saveta Evrope.
Srbija se uskladila sa odlukama EU o restriktivnim merama u vezi sa Rusijom i Ukrajinom
19.03.2026.•
0
Srbija se uskladila sa odlukom EU o restriktivnim merama prema pojedincima i entitetima, a u vezi sa situacijom u Ukrajini i odlukom o restriktivnim merama u vezi sa ruskom okupacijom, ili aneksijom delova Ukrajine.
Ništa od rušenja nelegalnih vikendica Tomislava Nikolića
19.03.2026.•
0
Nelegalne vikendice Tomislava Nikolića, odnosno njegovih sinova Radomira i Branislava koje su izgrađene na Novom Beogradu, na obali Save, u zaštićenoj zoni, neće biti srušene, bar ne zbog međunarodne izložbe Ekspo.
Srbija će isplatiti po 300.000 dinara pomoći Srbima koji su u zatvorima na Kosovu
19.03.2026.•
0
Vlada Srbije je donela zaključak da se isplati jednokratna novčana pomoć od po 300.000 dinara osobama koje se nalaze u zatvorima i sudskim pritvorima na Kosovu.
VIDEO: Trojica iz Aranđelovca, Bora i Subotice uhapšena zbog više gigabajta dečije pornografije
19.03.2026.•
0
Policija je u nastavku akcije "Armagedon" uhapsila S. S. (35) iz Aranđelovca, B. Đ. (69) iz Subotice i A. M. (38) iz Bora zbog pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnika za pornografiju.
U Srbiji pojačan nadzor zbog pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori
19.03.2026.•
0
Ministarstvo poljoprivrede je, povodom pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori, obavestilo javnost da Srbija kontinuirano sprovodi sve propisane mere i da nema takvih slučajeva.
Ilegalan rad na gradilištu Expo-a: Samo tokom jednog meseca zatečeno 30 radnika na crno, a nije prvi put
19.03.2026.•
1
Dokumentacija do koje je došao CINS pokazuje da je samo tokom jednog meseca republička Inspekcija rada na gradilištu EXPO-a zatekla 30 radnika iz Turske i Kine bez radnih dozvola.
Starović: Put Srbije u EU nije blokiran zbog "Mrdićevih zakona", nema zastoja
19.03.2026.•
4
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da evropski put Srbije nije blokiran zbog nedavno usvojenog seta pravosudnih zakona, poznatih kao "Mrdićevi zakoni".
Srbija uz pomoć Kine lansira satelit
19.03.2026.•
1
Srbija će sa Kinom razvijati satelitski projekat MOSAIC koji podrazumeva izradu i lansiranje jednog satelita u orbitu za potrebe Astronomske opservatorije Beograd.
Objavljena konačna rang-lista penzionera koji mogu besplatno u banje
19.03.2026.•
0
Konačne rang-liste penzionera koji imaju pravo na besplatan boravak u banjama istaknute su na oglasnim tablama udruženja penzionera i svim organizacionim jedinicama Fonda PIO.
Vučić sazvao hitan sastanak sa ministrima i institucijama zbog cena nafte i goriva
19.03.2026.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će održati sastanak sa nadležnim ministarstvima i institucijama oko sagledavanja situacije na tržistu goriva i stanja rezervi.
Međak: Crna Gora pokazala kako se ulazi u EU, Srbija bliža Gruziji
19.03.2026.•
11
Potpredsednik Evropskog pokreta Vladimir Međak ocenio je da Srbija stagnira u evropskim integracijama i sve više zaostaje za regionom, dok je Crna Gora "pokazala kako se ulazi u EU".
Berliner cajtung: Vučić iz koristi glumi da želi u EU, a Brisel to zna
19.03.2026.•
21
Ambicija koju Srbija pokazuje da uđe u EU je obična predstava jer to Beogradu omogućava da dobija novac iz EU, a ironija je što je Brisel toga svestan, ali i dalje finansira Srbiju.
Srbija se ipak uskladila sa odlukom EU - da je Iranska revolucionarna garda teroristička organizacija
19.03.2026.•
4
Srbija se uskladila sa odlukom EU kojom se iranski Korpus islamske revolucionarne garde stavlja na listu osoba, grupa i subjekata uključenih u terorističke akte, prenosi Radio slobodna Evropa.
Žena iz okoline Aleksinca otrovala pse, pa ih bacila u bunar
19.03.2026.•
0
Niška policija podneće krivičnu prijavu protiv J. V. (50) iz okoline Aleksinca zbog ubijanja i zlostavljanja životinja.
Mlekari i poljoprivrednici: Izjava ministra o ilegalnom uvozu sireva uznemirila javnost
19.03.2026.•
6
Javnost je uznemirena izjavom ministra poljoprivrede Dragana Glamočića "da se u Srbiji neometano sprovodi ilegalan uvoz sireva".
I SSP ima svoj plan "Srbija 2030.": EU, visoke plate, Fond za povratak opljačkanog novca...
19.03.2026.•
21
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, zajedno sa saradnicima, predstavio je plan "Srbija 2030.".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ne propusti poklon
18.03.2026.•
22
Stiže novi 021.rs dnevni kviz u kom vas i darujemo.
Ministar prosvete najavio nove obrazovne profile u srednjim školama
18.03.2026.•
4
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković najavio je da će se u narednoj školskoj godini naći i potpuno novi obrazovni profili, odnosno zanimanja koja do sada nisu bila zastupljena.
Uhapšena dva člana kriminalne grupe koja se sumnjiči za dva ubistva i trgovinu drogom
18.03.2026.•
0
Uhapšene su dve osobe za koje se sumnja da su članovi organizovane kriminalne grupe koja se sumnjiči za više teških krivičnih dela, među kojima i dva ubistva.
Komentari 25
Vladimir
Marko, Liman
Dosvidanija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar