Vlada ograničila cene šećera, brašna, mleka, uredba za gorivo važi do kraja jula
Vlada Srbije donela je danas novu Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica - brašna, suncokretovog ulja, mesa svinjski but, kristal šećera i UHT mleka sa 2,8 odsto masti.
Foto: 021.rs
Izmenjena je i Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte koja ističe danas, čime je produženo njeno trajanje do 31. jula.
"Uredbom o ograničavanju visine cena osnovnih životnih namirnica ograničavaju se cene, kako proizvođačke, tako i one u trgovini na veliko i malo, za brašno tip T- 400 glatko, u pakovanju do pet kilograma, uključujujući i pet kilograma, brašno tip T-500 u pakovanju do pet kilograma, uključujući i pet kilograma, jestivo suncokretovo ulje u pakovanju od jednog litra i svinjsko meso – but, tako da ne prelaze nivo cena od 15. novembra 2021. godine", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je propisana maksimalna maloprodajna cena UHT mleka sa 2,8 procenata mlečne masti u pakovanju od jednog litra, maksimalna marža koju trgovci mogu da zaračunaju, kao i maksimalna maloprodajna i proizvođačke cene belog kristal šećepa po kilogramu.
Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica doneta je kako je navedeno, s obzirom na to da su cene sirovina i proizvođačkih inputa i dalje na visokom nivou, a situacija na berzama u zemlji i okruženju i dalje nedovoljno predvidiva.
"Zbog toga je neophodno nastaviti sa primenom mere ograničenja cena ovih proizvoda", navedeno je u saopštenju.
Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte imenjena je čime je produženo trajanje sa obrazloženjem da postoji globalni poremećaj na tržištu naftnih derivata. Vlada je donela odluku i o privremenoj zabrani izvoza evrodizela EN 590 u cilju sprečavanja nestašice i obezbeđivanja sigurnog snabdevanja tržišta tim derivatom.
Ističe se i da je zbog povećanja proizvođačkih cena derivata nafte u prethodnom periodu, a u cilju očuvanja makroekonomske stabilnosti i standarda građana i neometanog snabdevanja tržišta derivatima nafte, doneta odluka o privremenom smanjenju iznosa akciza na derivate nafte, olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja za 20 odsto u periodu od 1. jula 2022. godine zaključno sa 31. julom 2022. godine.
Na sednici je usvojena Uredba o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa.
"Usled globalnog poremećaja na tržištu prirodnog gasa i naglog skoka cene tog energenta u celoj Evropi, subjekti koji obavljaju delatnost snabdevanja i snabdevanja na veliko prirodnim gasom, prinuđeni su da ovaj energent uvoze po višestruko višoj ceni od cene iz novembra 2021. godine, pa uredba ima za cilj da se otklone posledice skoka cene tog energenta, zaštite privreda i građani i obezbedi se pravo na nadoknadu razlike", navedeno je u saopštenju.
Vlada Srbije usvojila je izmene i dopune Uredbe o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača i snabdevača električne energije, čime je dodatno pojednostavljena procedura za proizvodnju energije za sopstvene potrebe iz OIE.
Izmenama će biti omogućeno dodatno skraćivanje procedura i smanjenje troškova za kupce-proizvođače koji celokupnu proizvedenu električnu energiju koriste samo za sopstvenu potrošnju, i ne isporučuju višak energije u prenosni, distributivni, odnosno zatvoreni distributivni sistem.
U tom slučaju, građani ili privredni subjekti sa statusom kupca-proizvođača dužni su da snabdevaču podnesu zahtev za zaključenje ugovora o potpunom snabdevanju ili ugovora o snabdevanju sa unapred odrejenim količinama električne energije za svaki obračunski period tokom perioda snabdevanja, čime je procedura za ovu kategoriju dodatno pojednostavljena.
Na današnjoj sednici doneta je izmenjena i dopunjena odluka o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, bitnih za stanovništvo kojom se određuje količina ulja od semena suncokreta u pakovanjima za prodaju na malo za koje se dozvoljava izvoz na mesečnom nivou.
Odluka je doneta imajući u vidu da je potrebno omogućiti realizaciju zaključenih ugovora u što većem obimu, a radi očuvanja tradicionalnog tržišta, pri tome vodeći računa o snadbevenosti domaćeg tržišta.
Na sednici Vlade donet je i Zaključak o saglasnosti da Republička direkcija za robne rezerve kupi do 131.000 tona merkantilne pšenice ovogodišnjeg roda po ceni od 40 dinara po kilogramu, sa PDV-om.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ako krećete za Grčku pripremite se na čekanje: Grčki carinici štrajkuju u ponedeljak ujutru
26.07.2026.•
0
Građani Srbije koji planiraju da u ponedeljak, 27. jula, krenu u Grčku trebalo bi da se pripreme na moguće duže čekanje na granici zbog obustave rada grčkih carinskih službi, saopštila je JUTA.
BIRODI: Da se zakonom utvrdi da javni funkcioner tokom mandata ne može biti i stranački
26.07.2026.•
0
BIRODI ocenjuje da predstojeće izmene Zakona o sprečavanju korupcije treba da razdvoje državu od partija, ojačaju integritet javnih funkcionera i stranaka i unaprede nezavisnost Agencije za sprečavanje korupcije.
Kosovska policija pretresala građane koji su došli na manastirsku slavu kod Prizrena
26.07.2026.•
0
Pripadnici kosovske policije pretresali su danas sve koji su došli na manastirsku slavu u Svetim Arhangelima, kod Prizrena.
Opozicija o tome šta očekuje i planira na sutrašnjoj sednici Skupštine o nepoverenju Vladi
26.07.2026.•
3
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se glasati o poverenju Vladi zakazana je za ponedeljak, 27. jul.
Studenti u blokadi: Napadnuta studentkinja u Novoj Varoši
26.07.2026.•
1
Studenti u blokadi saopštili su da je sinoć u Novoj Varoši napadnuta njihova koleginica.
Srbija otvara konzulat u Luksemburgu, imenovan i počasni konzul
26.07.2026.•
2
Vlada Srbije donela je odluku o otvaranju konzulata Srbije u Luksemburgu, objavljeno je u Službenom glasniku.
Ko će glasati za studente?
26.07.2026.•
79
Istraživanja javnog mnjenja, bar ona koja se ne prepoznaju kao da su pod uticajem režima Aleksandra Vučića, zabeležila su da podrška studentskoj listi raste, dok ona koja se odnosi na režim stagnira.
Češki premijer rekao da će "Ekspo 2027" biti prva liga i pohvalio se prodajom oružja Srbiji i Crnoj Gori
26.07.2026.•
4
Češki premijer Andrej Babiš pohvalio je predstojeću specijalizovanu izložbu "Ekspo 2027" u Beogradu i pohvalio svoju vladu kako uspešno prodaje oružje Crnoj Gori i Srbiji.
Vučić: Ako studenti pobede, ja ću da im se smejem u lice sve vreme, i iz pritvora, i iz zatvora, i iz groba
26.07.2026.•
86
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će predsednički izbori u Srbiji najranije biti održani krajem decembra ove godine, a najkasnije početkom februara 2027. godine.
Šlepani autobus se u Beogradu otkačio sa kamiona i udario u tramvaj, pa se zapalio
26.07.2026.•
4
Autobus se jutros oko 7.30 časova otkačio sa kamiona koji ga je šlepao i udario u tramvaj na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, a u tom incidentu nije bilo povređenih.
Pet faktora koji drže cene nekretnina
26.07.2026.•
19
Tržište nekretnina u Srbiji ušlo je u fazu stabilizacije. Dok kupci čekaju povoljniji trenutak za kupovinu, investitori i dalje nalaze računicu za ulaganje.
Darko Glišić tvrdi da zbog "blokadera" nećemo imati stručni kadar: "Vidi se da su naprednjaci uzdrmani"
26.07.2026.•
52
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić izjavio je da će Srbija zbog blokada univerziteta u narednim godinama imati manjak stručnog kadra.
Posle afričke kuge svinja: Ministar Glamočić kaže da se pojavila još jedna bolest
26.07.2026.•
27
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da se u Srbiji pojavila nova bolest životinja - boginje ovaca i koza koja je najverovatnije došla sa prostora Kosova i Metohije švercerskim kanalima.
Još jedna burna noć u Beogradu: Devojka pala sa konja, dečak od 13 godina u bolnici zbog alkoholisanosti
26.07.2026.•
0
Ekipe Hitne pomoći intervenisale su sinoć u 19.43 u Paštrovićevoj ulici kod Hipodroma u Beogradu jer je devojka od 29 godina izgubila kontrolu tokom jahanja, pala sa konja i povredila glavu.
Hidrolog upozorava: Moguće restrikcije vode u avgustu zbog niskog vodostaja reka
26.07.2026.•
18
Osim niskog vodostaja Dunava, koji je prethodnih dana zabeležio i istorijski minimum, iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) stižu najave da bi loša hidrološka situacija mogla da zahvati i manje reke u Srbiji.
Poskupeo pelet, već postoje liste čekanja: "Neće biti nestašica"
26.07.2026.•
16
Cena peleta tokom leta porasla je za dve do četiri hiljade dinara po toni i sada se kreće od 38.000 do čak 44.000 dinara.
Ministarstvo poljoprivrede najavilo uništavanje ambrozije u gradovima i opštinama
26.07.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputiće svim gradovima i opštinama zahtev da hitno dostave podatke o najvećim žarištima ambrozije i preduzmu mere za njeno uništavanje.
Komentari 6
Aleksej
Paja
Gvozden
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar