
Nema sporazuma koji zabranjuje slanje specijalnih snaga na sever Kosova
Ne postoji sporazum koji zabranjuje slanje ili raspoređivanje specijalnih snaga na sever Kosova, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova.

Foto: Beta/AP (Visar Kryeziu)
Međutim, sporazum između Kosova i NATO-a zahteva da se za razmeštanje snaga Bezbednosne snage Kosova dobije saglasnost KFOR-a, objavio je Radio slobodna Evropa (RSE).
Vlasti u Srbiji su u nekim slučajevima navele da kosovske institucije nemaju pravo da šalju specijalne policijske snage u severne opštine: Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, ali nisu precizirale na koji član ili odredbu Sporazuma Brisela se pozivaju.
Trenutno, u ovom delu Kosova - gde, prema RSE, deluju i paralelne strukture Srbije – pojedini lokalni Srbi postavili su barikade da se suprotstave hapšenju bivšeg srpskog policajca Dejana Pantića.
Zbog napete situacije, kosovska policija je pojačala prisustvo na ovom području, a vlasti su negirale da su tamo upućene specijalne jedinice, kako su tvrdili pojedini srpski zvaničnici.
U "Prvom sporazumu o principima koji regulišu normalizaciju odnosa", poznatiji kao Briselski sporazum, navodi se da treba da postoji samo jedna policija, koja se zove Kosovska policija, i da svi policajci na severu treba da budu integrisani u nju.
Kako je navedeno, postoji pasus gde je navedeno da će postojati regionalni policijski komandir za četiri opštine sa srpskom većinom, koji mora biti Srbin, državljanin Kosova i njega predlažu četiri predsednika opština na severu, a imenuje ga ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova.
Međutim, ni u jednoj tački tog sporazuma se ne pominje odlazak ili ne dolazak specijalnih jedinica kosovske policije na sever. Bivša šefica pregovaračke ekipe Kosova za dijalog sa Srbijom Edita Tahiri takođe je negirala tvrdnje srpskih zvaničnika.
Portparol EU Piter Stano izjavio je 14. oktobra prošle godine da takav sporazum ne postoji, ali je dodao da je uobičajena praksa da se koordinira sa međunarodnom zajednicom pre eventualnog raspoređivanja specijalnih snaga na sever.
Istovremeno Zakon o policiji Kosova obavezuje tu instituciju da obavlja poslove na celoj teritoriji zemlje.
Za razliku od kosovske policije, raspoređivanje Bezbednosne snage Kosova u severnim opštinama je ograničena sporazumom između Kosova i NATO-a, kojim je za njeno stacioniranje na severu Kosova potrebna saglasnost i dozvola komandanta KFOR-a.
Iz KFOR-a su za RSE odgovorili da one mogu biti raspoređene u severnom delu Kosov samo uz prethodnu saglasnost Kfora, ali i da nijedan zahtev za ovo nije podnet komandantu Kfora.
KFOR prati situaciju na severu Kosova
Međunarodna mirovna misija na Kosovu (KFOR) saopštila je večeras da pomno prati dešavanja na severu i da je bliskom kontaktu sa predstavnicima kosovskih i srpskih snaga, javla portal Kosovo onlajn pozivajući se na prištinske medije. Prema navodima portala Reporetri, Kfor nije odgovorio da li će učestvovati u uklanjanju barikada na severu.
"Kfor nastavlja da bude izuzetno oprezan i potpuno sposoban da sprovede svoj mandat UN kako bi omogućio bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice koje žive na Kosovu. To uključuje provećanje patrola na severu Kosova, u bliskoj saradnji sa Kosovskom policijom i Euleksom", navode iz Kfora.
Komanda Kfora ističe i da je u kontaktu i sa bezbednosnim snagama Srbije.
"Komandant Kfora nastavlja da bude u kontaktu sa svojim kolegama, uključujući predstavnike kosovskih institucija i bezbednosnih organizacija Kosova, kao i sa šefom Oružanih snaga Srbije“, navedeno je iz Kfora.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Šapić: Tenkovi svuda u svetu oštete ulice, što više imate da prikažete to je oštećenje veće
16.09.2025.•
2
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da će grad, odmah po završetku vojne parade, popraviti ulice koje su oštećene prolaskom tenkova i ostale oklopne tehnike.
Arhiv javnih skupova doveo u pitanje MUP-ovu procenu broja učesnika protesta "protiv blokada"
16.09.2025.•
11
Arhiv javnih skupova, koji objavljuje procene učesnika skupova širom Srbije, doveo je u pitanje MUP-ovu procenu broja učesnika skupova "Građani protiv blokada".
Jovana Milovanović iz Paraćina predstavljaće Srbiju u Kini na svetskom takmičenju u besedništvu na engleskom
16.09.2025.•
0
Pobednica nacionalnog takmičenja iz engleskog jezika "Pojas i put" je Jovana Milovanović, maturantkinja Opšte gimnazije u Paraćinu.
Šapić: Grad Beograd nema mehanizme da odblokira Pionirski park
16.09.2025.•
8
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da gradske službe nemaju mehanizme da oblokiraju bilo koju ulicu ili park u gradu.
Na štetu žrtava silovanja: Država ponovo pokušava da progura iste izmene zakonika kao i 2016.
16.09.2025.•
2
U Nacrtu izmena i dopuna Krivičnog zakonika predloženo je propisivanje novog krivičnog dela "Obljuba bez pristanka" u članu 178a.
Ponoš tvrdi da vojna parada služi za odvlačenje pažnje, Gašić mu poručio da ne treba da se plaši Vojske
16.09.2025.•
5
Ministar odbrane Bratislav Gašić odbacio je danas kao "perfidnu podmetačinu" tvrdnje predsednika stranke Srbija centar (SRCE) Zdravka Ponoša da predstojeća vojna parada "ima za cilj da odvuče pažnju građana".
Vučić o izveštaju ruske obaveštajne službe o "Majdanu" u Srbiji: Kontaktiraćemo ih
16.09.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se danas ruskoj Spoljnoj obaveštajnoj službi (SVR) na "obaveštenjima" u vezi sa navodnom pripremom nasilnog preuzimanja vlasti na godišnjicu pada nadstrešnice u Novom Sadu.
U toku nova pojačana kontrola saobraćaja: Posebna pažnja na bezbednosti vozača dvotočkaša
16.09.2025.•
4
Saobraćajna policija će od utorka, 16. septembra do ponedeljka, 22. septembra pojačano kontrolisati saobraćaj.
Još predsednikovih "atentata": Vučić iskoristio ubistvo Kirka da kaže su ponovo hteli da ga likvidiraju
16.09.2025.•
0
Posle ubistva američkog konzervativnog aktiviste Čarlija Kirka, predsednik Aleksandar Vučić, gostujući na televiziji Informer, izjavio je da su "blokaderi" planirali da ga 28. septembra ubiju, isto kao i Kirka.
Dve nedelje primene nižih trgovačkih marži: Kakvi su rezultati?
16.09.2025.•
14
Prošle su dve nedelje od stupanja na snagu uredbe o ograničavanju trgovačkih marži.
Politikolog Ilić: Vlast iznurivanjem pokušava da ugasi proteste
16.09.2025.•
6
Politikolog Vujo Ilić ocenio je da vlast u Srbiji primenjuje taktiku iznurivanja kako bi pobedila i ugasila višemesečne proteste.
VIDEO: Španski novinar objavio tizer za dokumentarac o studentskim protestima u Srbiji
16.09.2025.•
2
Španski novinar Raul Galego Abelan objavio je tizer za dokumentarni film "Pumpaj: The student uprising" o protestima u Srbiji.
Pretnje silovanjem, šamaranje, šutiranje, pljuvanje - svedočenja o policijskoj brutalnosti u zgradi Vlade
16.09.2025.•
3
Pretnje silovanjem, šamaranje, šutiranje, pljuvanje, vređanje, lomljenje telefona - ovako je devet osoba do čijih svedočenja je BIRN došao opisalo ono što je doživelo u garaži zgrade Vlade posle protesta 14. avgusta.
Inicijativa "Pustite ih sve": Više od 900 osoba privedeno od pada nadstrešnice
15.09.2025.•
2
Inicijativa "Pustite ih sve" saopštila je da je najmanje 920 osoba privedeno od 1. novembra 2024. godine.
Macut na obeležavanju Dana srpskog jedinstva: Srbija će probleme rešavati institucionalno
15.09.2025.•
9
Premijer Đuro Macut rekao je, na obeležavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave da je Srbija snažna, narodna i demokratska zemlja koja će rešavati unutrašnje probleme institucionalnim putem.
Ruska obaveštajna služba optužuje EU i lokalne medije za pripremanje "Majdana" u Srbiji, usledile reakcije
15.09.2025.•
61
Spoljna obaveštajna služba Rusije optužila je EU da stoji iza protesta u Srbiji i da im je u fokusu "ispiranje mozga" mladih putem medija finansiranih iz Brisela.
Kolima ubio čoveka čijem ocu je prethodno zapalio kuću
15.09.2025.•
0
MUP je saopštio da je uhapšen S.P. (37) koji se sumnjiči da je danas kolima usmrtio četrdesetpetogodišnjeg muškarca.
Ministru Milićeviću pozlilo u Solunu, prevezen u bolnicu
15.09.2025.•
2
Ministru bez portfelja Đorđu Milićeviću večeras je pozlilo u Solunu nakon čega je prevezen u bolnicu, javljaju mediji.
Predsedavajuća OEBS-a: Sa zabrinutošću smo pratili izveštaje o incidentima na protestima u Srbiji
15.09.2025.•
6
Predsedavajuća OEBS i ministarka spoljnih poslova Finske Elina Valtonen izjavila je danas u Beogradu da je OEBS sa zabinutošću pratila nedavne izveštaje o incidentima tokom demonstracija u Srbiji.
Komentari 10
K. B
Slobodan
Nsn
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar