
Zakon o zabrani nacističkih obeležja: Postoji, kazne i milion dinara - ali se jedva primenjuje
Iako u Srbiji postoji Zakon o zabrani upotrebe neonacističkih i fašističkih obeležja, ovakvi simboli često se nalaze u slobodnoj prodaji na sajtovima.
Kako piše Danas, za pravna lica koja se ogluše o ovaj zakon predviđena je kazna do miliona dinara a za fizička do 50.000 dinara. Takođe je predviđena i zaštitna mera oduzimanja predmeta kojim je prekršaj izvršen.
Da bi se ovo međutim ostvailo potrebno je da se pokrene postupak pred Prekršajnim sudom. U stavarnosti to se izuzetno retko dešava.
Kako za Danas objašnjava predsednica Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović u ovom sudu, po prijavi fizičkog lica, kao oštećenog, primljen je u 2021. godini jedan zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, i to je po ovom zakonu jedini predmet.
Prodaja predmeta sa problematičnim obeležjima nije novost i duže vreme je prisutna pre svega u veb šopovima koji su se poslednjih godina jasno profilisali kao mesta koja nude proizvode za ekstremističke organizacije.
Upitana zašto nema više prekršajnih postupaka kada je već prodaja ovakvih predmeta prisutna, Olivera Ristanović kaže da postoje manjkavosti u samom zakonu, te činjenica da se prekršaji mogu pripisati samo pristalicama i pripadnicima neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja, što treba dokazati.
"Verujem da je problem podnošenja prekršajnih prijava, odnosno zahteva za pokretanje prekršajnog postupka od strane MUP-a, činjenica da Zakon uređuje zabranu manifestacija, isticanje simbola ili obeležja ili bilo kakvog drugog delovanja neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja kojima se na bilo koji način povređuju ustavna prava ili slobode građana. Usled ovakve norme, da bi bio podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv pravnog lica, treba da se radi o organizaciji ili udruženju koje je registrovano, a za fizičko lice je potrebno dokazati da se radi o delovanju pripadnika ili pristalica ovih udruženja odnosno organizacija", navodi sagovornica Danasa.
Ona ističe da iako se svi možemo složiti da izazivanje, podsticanje i širenje mržnje i netrpeljivosti nije i ne može biti društveno prihvatljivo ponašanje niti bilo kome može doneti dobro, ovo ponašanje se po Zakonu može pripisati kao prekršaj samo pristalicama i pripadnicima neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja.
Pored veb šopova koji su se jasno profilisali kao promoteri problematičnih simbola postoje i oni kojima se "potkradu" ovakvi predmeti.
U jednom veb šopu, koji nudi postere, upaljače, šolje sa različitim ilustracijama – od Džona Lenona do pogleda na Pariz, ponuđen je bio poster Musolinija sa citatom “Bolje živeti jedan dan kao lav nego sto godina kao ovca“, koji mu se inače pripisuje.
Nakon pitanja Danasa iz ovog veb šopa uklonili su poster a u odgovorima su naveli da hiljade vizuala koji su u ponudi obrađuje program te da nisu ni znali da imaju ovaj poster.
Olivera Ristanović kaže da u slučaju postera sa Musolinijevim likom i citata nije sigurna "da bi se radilo o promovisanju neonacističkih i fašističkih simbola, jer se radi o liku Musolinija i citatu koji se mogu smatrati ispravnim ili ne pogledom na život, a ne isključivo kao promovisanje fašizma ili neonacizma".
Upitana da li je situacija jasnija ako neko na primer prodaje šolje sa svastikom, sagovornica Danasa kaže da jeste.
"Percepcija građana kod situacije prodaje šolja sa nacističkim simbolom je potpuno drugačija, iako se pojava svastike kao simbola vezuje za period koji je istorijski bio mnogo ranije od pojave nacizma (čak se smatra svetim simbolom u pojedinim religijama), građani je doživljavaju kao isključivo nacistički simbol…i kod jednih i kod drugih po Zakonu o kome govorimo bilo bi teško dokazati svojstvo okrivljenog", kaže sagovornica Danasa.
Advokat Mihailo Pavlović za Danas kaže da bi u oba slučaja moglo da se kaže da je prekršen Zakon o zabrani upotrebe nenonacističkih i fašističkih simbola i obeležja i da postoji prekršajna odgovornost, a da se u određenim situacijama može govoriti i o Krivičnoj odgovornosti, kada postoji rasna i druga diskriminacija.
"Iako je Zakon o zabrani upotrebe nenonacističkih i fašističkih simbola i obeležja u primeni od 2009, znači 15 godina, ja nisam čuo do sada da je neko odgovarao na osnovu primene ovog zakona. Moguće da je bilo kažnjavanja zbog ponašanja na sportskim priredbama ali ni za to nisam siguran", objašnjava.
Prethodno pomenut Musolinijev citat pre nekoliko godina preneo je i bivši američki predsednik Donald Tramp na Tviteru. On se kasnije branio da nije znao da se te reči pripisuju Musoliniju. Predmeti sa ovakvim i sličnim citatima zločinaca mogu se naći u prodaji i u Evropi i Americi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Institut "Kareja": Od pada nadstrešnice zabeleženo 949 događaja političkog nasilja
04.09.2025.•
0
Institut za istraživanje korupcije "Kareja" saopštio je da je od pada nadstrešnice Železničke stanice zabeleženo 949 događaja političkog nasilja.
Macut uputio saučešće portugalskom premijeru povodom nesreće u Lisabonu
04.09.2025.•
0
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut uputio je telegram saučešća predsedniku Vlade Portugala Luišu Montenegru povodom nesreće u Lisabonu u kojoj je poginulo najmanje 17 osoba.
Advokat Ninić: Antić i Momčilović se brane sa slobode, Matović u kućnom pritvoru
04.09.2025.•
0
Nekadašnji predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić i ratni veteran Branko Momčilović Majkan braniće se sa slobode, saopštio je advokat Ivan Ninić.
Vučić se u pismu fon der Lajen žalio na studente: Pokažite snimke iz garaže Vlade, poručio advokat Ivanović
04.09.2025.•
28
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pisao je 21. avgusta predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen.
Poslanici EP u utorak o protestima i upotrebi sile protiv demonstranata u Srbiji
04.09.2025.•
2
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljaće u utorak, 9. septembra, o protestima i upotrebi sile protiv demonstranata u Srbiji sa predstavnicima Saveta i Komisije, saopšteno je na portalu Evropskog parlamenta.
Vlada usvojila predlog dopuna Zakona o izvršenju i obezbeđenju: Evo šta izvršitelji ne mogu oduzeti
04.09.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici predlog izmena i dopuna Zakona o izvršenju i obezbeđenju kojim se precizira šta i pod kojim uslovima ne može biti predmet izvršenja.
Poverenica: Pokrenuti postupci zbog potencijalne diskriminacije pojedinih prosvetnih radnika
04.09.2025.•
2
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da su, nakon pritužbi pojedinih prosvetnih radnika zbog potencijalne diskriminacije na osnovu političkog ili sindikalnog delovanja, pokrenuti postupci.
Nova.rs: Vlada stavila van snage Aneks 5 ugovora o rekonstrukciji pruge Beograd-Kelebija
04.09.2025.•
1
Vlada Srbije je na današnjoj sednici navodno usvojila predlog ministarke Aleksandre Sofronijević, da se van snage stavi Zaključak o usvajanju Aneksa 5 rekonstrukcije pruge od Beograda do granice Srbije i Mađarske.
Picula: EU nije jasno osudila prisustvo Vučića i Fica na vojnim paradama autokratskih režima
04.09.2025.•
14
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je da Evropska unija nije jasno osudila prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića i slovačkog premijera Roberta Fica na vojnoj paradi u Kini.
Bivša službenica OEBS-a na Kosovu optužena za špijunažu: "Poverljiva dokumenta obezbeđivala za BIA"
04.09.2025.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je pred Osnovnim sudom u Prištini optužnicu protiv okrivljene Jelene Đukanović, bivše službenice Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, za krivično delo "špijunaža".
Vojni avioni i helikopteri od sutra nadleću širi centar Beograda u sklopu priprema za vojnu paradu
04.09.2025.•
2
Vazduhoplovi Vojske Srbije će od sutra, 5. septembra, nadletati područje Beograda u okviru priprema za vojnu paradu "Snaga jedinstva", koja će biti održana 20. septembra.
Dačić i Fon Bekerat razgovarali u Beogradu o sprovođenju Poglavlja 24
04.09.2025.•
5
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić sastao se u Beogradu sa novoimenovanim šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji, Andreasom fon Bekeratom.
Studenti se "malo zaglavili": "Sami mogu mnogo, ali ne mogu sve"
04.09.2025.•
25
Svi akteri pobune moraju da rade na zajedničkom frontu, ocenili su kolumnista Peščanika Dejan Ilić i docent na Filozofskom fakultetu u Nišu i poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Lančani sudar četiri vozila u tunelu Laz, jedna osoba lakše povređena
04.09.2025.•
2
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da se u tunelu Laz u 10.26 časova dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala četiri putnička motorna vozila, a u kojem je jedna osoba lakše povređena.
Niš prvi grad koji je dobio lokalni odbor Vučićevog Pokreta za narod i državu
04.09.2025.•
5
Niš je postao prvi grad u Srbiji u kom je formiran lokalni odbor Pokreta za narod i državu čiji je osnivač Aleksandar Vučić.
Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije: Vučić i Macut nisu ni bili pozvani na Bledski forum
04.09.2025.•
11
Predsednik i premijer Srbije Aleksandar Vučić i Đuro Macut nisu ni bili pozvani na Bledski strateški forum, saopštilo je slovenačko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova.
Zaposleni na Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu od petka obustavljaju rad
04.09.2025.•
1
Zaposleni na Vazduhoplovnoj akademiji u Beogradu najavili su da će od petka, 5. septembra obustaviti rad zbog nezakonitih odluka Ministarstva prosvete.
Brnabić tvrdi da su prosvetarima porasle plate 140 odsto: "Da je tako, nastavnici bi živeli na Dedinju"
04.09.2025.•
41
"Da je tako kako predstavlja Ana Brnabić prosvetni radnici bi živeli na Dedinju", kaže Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Vučić: Moji protivnici ni đuture ne bi mogli da me pobede, pa i da ukradu pola miliona glasova
04.09.2025.•
23
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da u ovom trenutku ne vidi kako bi njegovi politički protivnici mogli da pobede na izborima i to "svi đuture, taman da ukradu 500.000 glasova".
Transparentnost: Ustavni sud od početka 2024. ne reaguje na neustavnu odredbu u zakonu o "Expo 2027"
04.09.2025.•
0
Ustavni sud od januara 2024. godine nije razmotrio inicijativu Transparentnosti Srbije da oglasi neustavnom odredbu Zakona o posebnim postupcima radi realizacije "Ekspo Beograd 2027".
Komentari 12
Nena
pape
@penzos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar