Starović: Suočavamo se sa jasnim i direktnim pretnjama - ako odbijemo plan slede sankcije
Najvažnija poruka koju smo čuli u sinoćnjem obraćanju predsednika Vučića jeste da se suočavamo sa prilično jasnim i direktnim pretnjama.
To je rekao državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović.
Govoreći o detaljima jučerašnjeg obraćanja predsednika Srbije, Starović je naveo da je sinoć moglo da se čuje više važnih poruka od predsednika i da je jedna od tih poruka da u tom dokumentu Evropske unije "za nas nema ništa lepo ni prijatno".
"Druga važna poruka jeste da više ne možemo govoriti o nekakvom francusko-nemačkom planu, već da to jeste plan iza kog stoji evropska dvadesetsedmorka, on je prihvaćen na Savetu za spoljne poslove, iza tog sporazuma stoji čak i onih pet država koje su nepriznavači, te, u tom smislu, ne možemo u potpunosti da očekujemo ni njihovu podršku u suočavanju sa ovim velikim izazovom", naveo je Starović.
Istakao je da je najvažnija poruka koju smo čuli jeste da se suočavamo sa prilično jasnim i direktnim pretnjama i da bismo se odbijanjem suočili sa veoma jasnim sankcijama u najmanje tri vida.
"Jedan je apsolutni prekid evropskih integracija, što nekome može da bude manje ili više bitno, imajući u vidu i da je sam cilj punopravnog članstva prilično maglovit i deluje kao pokretna meta, ali druge dve stvari su mnogo ozbiljnije. To je obustavljanje daljeg dolaska direktnih stranih investicija i povlačenje postojećih. Dakle, govorimo o mogućnosti da 50, 100 ili 150.000 ljudi ostane bez svojih radnih mesta, da se jednak broj porodica nađe u egzistencijalnom problemu i treći su formulacije koje govore o nekakvim sveobuhvatnim ekonomskim merama koje bi išle na štetu Srbije", rekao je Starović.
Poručio je da je potrebno biti oprezan i da ne smemo doći u situaciju da, zbog reakcije koja je možda opravdana na emotivnom planu, dobijemo za godinu dana malu, slabu, ekonomski devastiranu Srbiju koja neće biti u mogućnosti da zaštiti niti svoje građane, niti naše sunarodnike bilo gde u regionu.
"Zato je potrebno mnogo mudrosti kada se sa ovim izazovom suočavamo. Ne treba primenjivati tu vrstu nekog inicijalno emotivnog pristupa, već zaista odmeriti kakve su sve moguće posledice bilo kojeg od poteza. To ne znači da mi treba da se saglasimo i da prihvatimo ono što bi za nas predstavljalo neku vrstu nacionalnog poniženja, već prosto da ostajemo u procesu, da ostajemo za stolom i da se borimo, ako već nema najboljih, onda za najmanje loše rešenje", naveo je Starović.
Državni sekretar je ocenio da Evropska unija ima uvid u dešavanja na terenu i da se često od međunarodnih predstavnika može čuti da Aljbin Kurti sprovodi jednostrane mere, ali kada se sve to materijalizuje na papiru u vidu predloga, na kraju izgleda kao da je Kurti nagrađen za svoje ponašanje, a da se od Srbije za koju se zna da je konstruktivni partner u procesu pregovora, stalno zahtevaju novi ustupci.
"Ono što je takođe jako važno, to je kontekst ovih zbivanja. Iako će možda reći danas, da kada govorimo o tim otvorenim i jasnim pretnjama sa ekonomskim konsekvencama i merama protiv Srbije, da se radi o pretnjama praznom puškom, bojim se da ukupne geopolitičke okolnosti i činjenice da se EU faktički nalazi u ratu iako to možda formalno nije, to mene lično veoma onespokojava i uverava da ta puška nije prazna", rekao je Starović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Isplata treće i četvrte rate stipendija za nadarene učenike i studente počinje u petak
19.03.2026.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je da isplata treće i četvrte mesečne rate stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente počinje u petak, 20. marta.
AMSS upozorio vozače na poledicu i maglu, posebno uveče i ujutro
19.03.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je upozorio vozače da uveče i ujutro budu dodatno oprezni zbog moguće magle i poledice.
Izveštaj Fridom hausa: Srbija ponovo nazadovala, najgore ocenjena u regionu
19.03.2026.•
7
Stanje ljudskih prava i sloboda u Srbiji konstantno se pogoršava od 2019.
Ministarstvo apelovalo da se ne pali strnjika
19.03.2026.•
2
Ministarstvo poljoprivrede apelovalo je na građane da ne pale vatru tokom izvođenja poljoprivrednih radova, kao i da ne pale vatru na otvorenom prostoru.
Apelacioni sud potvrdio presudu: Predsednik Skupštine Niša osuđen zbog zloupotrebe položaja
19.03.2026.•
1
Predsednik Skupštine grada Niša i predsednik niškog odbora SPS-a Igor Novaković osuđen je na godinu i po dana zatvora, saopštio je Apelacioni sud u Nišu.
Na Horgošu zaplenjeno 140 satova
19.03.2026.•
0
Carinici su 18. marta na graničnom prelazu Horgoš sprečili putnika da prokrijumčari satove čija je vrednost procenjena na preko 10.000 evra.
FOTO: Dvojac iz Priboja uhapšen zbog 79 kg marihuane, kokaina, heroina, smeše za uvećanje mase droge i vagica
19.03.2026.•
2
M. B. (54) i B. B. (25), obojica iz Priboja, uhapšeni su zbog trgovine drogom.
FOTO, VIDEO: U Novom Sadu i drugim gradovima hapšenja članova grupe koja je švercovala drogu po Evropi
19.03.2026.•
4
N. K. (48), M. Lj. (70), Đ. S. (42), D. B. (46) i D. S. (53), koji su članovi organizovane kriminalne grupe, uhapšeni su, dok se za još dve osobe traga.
Srpske kamiondžije neće pre 14. aprila blokirati granične prelaze
19.03.2026.•
1
Predsednik poslovnog udruženja Međunarodni transport Neđo Mandić rekao je da ima pozitivnih nagoveštaja da će se pre 10. aprila naći odgovarajuće rešenje za profesionalne vozače koji rade u zemljama Šengena.
Vlada usvojila Predlog Zakona o zaštiti potrošača: Trgovci će morati dnevno da objavljuju cene
19.03.2026.•
0
Trgovinski lanci biće obavezni da na svojoj internet stranici kao i na svom nalogu na Nacionalnom portalu otvorenih podataka objavljuju cenovnik proizvoda i to na dnevnom nivou.
Letnje računanje vremena počinje 29. marta - pomeramo časovnike unapred
19.03.2026.•
1
Letnje računanje vremena počeće 29. marta u dva časa, tako što se časovnik pomera za jedan sat unapred.
Meštanin Bačke Palanke ubedio ženu iz Niša da mu uplati 96.000 evra da sa nje skine crnu magiju
19.03.2026.•
2
Niška policija uhapsila je N.N. (31) iz okoline Bačke Palanke zbog prevare.
Veran Matić odgovorio Ani Brnabić: Neka argumentuje šifriranu poruku Centra za društvenu stabilnost
19.03.2026.•
0
Tokom posete Evropskoj komisiji Ana Brnabić je izjavila da je tražila sastanak sa medijskom platformom Saveta Evrope kako bi joj objasnili šta je problem sa slobodom medija u Srbiji.
Predstojeći izbori se predstavljaju kao "presudni": Da li dramatično menjaju nešto?
19.03.2026.•
17
Lokalni izbori zakazani za 29. mart, koji će biti održani u deset sredina širom Srbije, neće dramatično promeniti odnos političkih snaga, ali mogu potvrditi dublje političke trendove.
Vencijanska komisija objaviće mišljenje o "Mrdićevim zakonima" narednih nedelja, a usvajanje je u junu
19.03.2026.•
0
Venecijanska komisija Saveta Evrope objaviće Mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u narednim nedeljama, a njegovo usvajanje predviđeno je na zasedanju 12-13. juna, saopšteno je iz Saveta Evrope.
Srbija se uskladila sa odlukama EU o restriktivnim merama u vezi sa Rusijom i Ukrajinom
19.03.2026.•
2
Srbija se uskladila sa odlukom EU o restriktivnim merama prema pojedincima i entitetima, a u vezi sa situacijom u Ukrajini i odlukom o restriktivnim merama u vezi sa ruskom okupacijom, ili aneksijom delova Ukrajine.
Ništa od rušenja nelegalnih vikendica Tomislava Nikolića
19.03.2026.•
9
Nelegalne vikendice Tomislava Nikolića, odnosno njegovih sinova Radomira i Branislava koje su izgrađene na Novom Beogradu, na obali Save, u zaštićenoj zoni, neće biti srušene, bar ne zbog međunarodne izložbe Ekspo.
Srbija će isplatiti po 300.000 dinara pomoći Srbima koji su u zatvorima na Kosovu
19.03.2026.•
4
Vlada Srbije je donela zaključak da se isplati jednokratna novčana pomoć od po 300.000 dinara osobama koje se nalaze u zatvorima i sudskim pritvorima na Kosovu.
VIDEO: Trojica iz Aranđelovca, Bora i Subotice uhapšena zbog više gigabajta dečije pornografije
19.03.2026.•
0
Policija je u nastavku akcije "Armagedon" uhapsila S. S. (35) iz Aranđelovca, B. Đ. (69) iz Subotice i A. M. (38) iz Bora zbog pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnika za pornografiju.
U Srbiji pojačan nadzor zbog pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori
19.03.2026.•
0
Ministarstvo poljoprivrede je, povodom pojave ptičjeg gripa u Crnoj Gori, obavestilo javnost da Srbija kontinuirano sprovodi sve propisane mere i da nema takvih slučajeva.
Ilegalan rad na gradilištu Expo-a: Samo tokom jednog meseca zatečeno 30 radnika na crno, a nije prvi put
19.03.2026.•
7
Dokumentacija do koje je došao CINS pokazuje da je samo tokom jednog meseca republička Inspekcija rada na gradilištu EXPO-a zatekla 30 radnika iz Turske i Kine bez radnih dozvola.
Komentari 75
Voja
ja
Zar nam se to ne dešava već deceniju, ako ne i više unazad?
Parazit
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar