Prevremeni izbori i promena cenzusa: Ko time dobija, a ko gubi?
Dok se priča o izlasku na birališta možda već do kraja godine, u javnosti se spekuliše da bi moglo da dođe i do promena u izbornom procesu – najpre, da se vrati cenzus sa tri na pet odsto.
Foto: 021.rs
Samostalni poslanik Dejan Bulatović rekao je tokom rasprave u Skupštini Srbije da smatra da se trenutna situacija rešava na prevremenim izborima, prenosi RTS.
"Idemo na izbore pa ćemo da vidimo, kako će se stvari dalje rešavati. Siguran sam da će tada stvari biti jednostavnije i zato situaciju treba rešiti novim parlamentarnim izborima", naveo je Bulatović.
Predsednik Aleksandar Vučić smatra da nije vreme za izbore.
"Imamo mnogo važnog posla. Ali, kada vidim ovakvu situaciju, 'dok nas ne obore ovako moćni i veliki', možda bolje što pre da idemo. Možda je bolje da što pre malo podignemo cenzus, pa 'da nas pobede da ne pređemo taj veliki cenzus'", rekao je Vučić.
I sve češće se čuje baš to – da bi izborni prag mogao da se vrati na prvobitnih pet odsto. Nakon 11 parlamentarnih izbora i tri decenije od početka višestranačja, cenzus je 2020. godine spušten na tri odsto.
Očekivao se veći broj političkih opcija u zakonodavnom telu. Ipak, to se, zbog bojkota dela opozicije, nije dogodilo. Nakon aprilskih izbora 2022, sastav u parlamentu je drugačiji.
Bojan Klačar iz CESID-a konstatuje da je spuštanje izbornog praga dovelo do većeg političkog pluralizma i raznolikosti u parlamentu.
"Za očekivati je da bi vraćanje cenzusa na pet odsto značilo da one stranke koje su ga samostalno prelazile da bi vrlo verovatno morale da se okrenu potrazi za koalicionim partnerima kako ne bi rizikovali da završe ispod cenzusa od pet odsto", navodi Klačar za RTS.
Najglasniji argumenti čuju se u korist opstanka cenzusa od tri odsto. Međutim, istraživači javnog mnjenja ukazuju i na negativne posledice.
Vladimir Pejić iz agencije "Faktor plus" smatra da se niskim cenzusom povećava ucenjivački kapacitet malih stranaka.
"To što imamo veliki broj malih stranaka koje ne mogu tako snažno da zastupaju određenu politiku, omogućava kalkulacije i nakon izbora bez jasno definisane politike pre izbora", ocenjuje Pejić.
Viši cenzus tera manje stranke u koaliciju
Matematika je, kaže Pejić, jasna. Vraćanje cenzusa na pet odsto išlo bi na ruku naprednjacima, socijalistima i opozicionoj SSP. I stranke desnog centra, i one kojima su ekološki problemi u fokusu, kao i proevropske partije, prema istraživanju, gravitiraju nižem pragu. Njegovo podizanje navelo bi ih, tumači se, da razmišljaju o ukrupnjavanju.
Prema Pejićevim rečima, taj potez bi ih naterao, pored političkih motiva, da formiraju blok. Dodaje da će se neke stvari ogoliti i pre izbora.
Stranke sa trenutnim cenzusom mogu da kalkulišu pre pa i nakon izbora, da prave veće koalicije da prelaze iz jednog tabora u drugi. Sa većim izbornim pragom, stranke bi morale prilično jasno da definišu svoju politiku i da je predstave da formiraju koaliciju i pre samih izbora a ne samo posle.
Politička praksa poznaje i stepenasti cenzus. Izborni prag raste u odnosu na broj stranaka u koaliciji. Za Bojana Klačara, to bi bilo dobro rešenje u kombinaciji sa modelima koji se tiču izbornih jedinica i zatvorenih lista.
Ipak, smatra da pod sadašnjim okolnostima to ne bi donelo dramatične promene.
Navodi da bi stranke kalkulisale kako bi na izborima nastupile ako procene da mogu u maloj koaliciji da pređu cenzus pa onda ne bi ni pravile velike.
"Za SNS je potpuno svejedno da li će stepenasti cenzus biti 10 ili 11 odsto u slučaju pet ili više stranaka zato što naprednjaci u startu imaju više od toga", dodaje Klačar.
Naredni redovni izbori bi trebalo da budu pokrajinski i lokalni 2024. godine, osim ako pre toga ne dođe do raspisivanja vanrednih parlamentarnih i najavljivanih beogradskih izbora.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nemanja Matić podneo prijavu protiv Kokeze za ugrožavanje bezbednosti
21.07.2026.•
0
Nemanja Matić, bivši kapiten fudbalske reprezentacije Srbije, podneo je krivičnu prijavu protiv bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Slaviše Kokeze za ugrožavanje bezbednosti.
Od danas dostupna internet kupovina karata za međunarodne vozove
21.07.2026.•
0
Vozne karte za međunarodne vozove prema Crnoj Gori, kao i za vozove koji saobraćaju na relaciji Subotica - Segedin - Subotica od danas se mogu kupiti putem interneta odnosno putem zvaničnog veb-sajta i mobilne aplikacije
Tužilac Lazić: Ako je zvučni top laž, šta je onda odavanje službene tajne?
21.07.2026.•
3
Krivično delo Odavanje tajnih podataka ponovo je u centru pažnje sa istragom koju je Više javno tužilaštvo u Beogradu prošle nedelje pokrenulo protiv vojnog analitičara i novinara Aleksandra Radića.
Vozača Hitne pomoći iz Vranja udario kamion nakon kvara na sanitetu dok je prevozio dete za Niš
21.07.2026.•
1
Vozač Službe hitne medicinske pomoći iz Vranja teško je povređen kada je na njega naleteo teretni kamion nakon što je zbog kvara na elektroinstalaciji zaustavio sanitetsko vozilo kojim je prevozio dete ka UKC Niš.
Srbin skoro isisan kroz prozor aviona, prethodni putnik preminuo: Koliko su rizični low cost letovi?
21.07.2026.•
7
Događaj kada je putnik Rajanera delimično izvučen kroz razbijeni prozor tokom leta iz Grčke za Nemačku jedan je od 56 incidenata i nesreća zabeleženih na putničkim letovima od početka 2026. godine globalno.
Dve osobe uhapšene u Požarevcu sa 17 kilograma droge
21.07.2026.•
1
P. I. (31) i I. J. (32), kod kojih je nađena veća količina materije za koju se sumnja da je droga uhapšeni su u Požarevcu.
Preminula Olivera Katarina
21.07.2026.•
7
Legendarna glumica Olivera Katarina umrla je posle kraće bolesti u 86. godini, saopštila je dans njena porodica.
Da li je GPS navigacija jedan od "krivaca" za vožnju u suprotnom smeru?
21.07.2026.•
15
Zbog vožnje u kontra smeru koja se može kvalifikovati kao "nasilnička vožnja", MUP je apelovao na građane da budu oprezniji u saobraćaju. Takva reakcija usledila je nakon većeg broja zabeleženih slučajeva.
RHMZ: Krupan grad i orkanski naleti vetra mogući na jugu Srbije
21.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je danas na nevreme.
Skupština Pljevalja usvojila deklaraciju o nepriznavanju odluke Crne Gore o Kosovu
21.07.2026.•
1
Skupština Opštine (SO) Pljevlja usvojila je Deklaraciju o nepriznavanju odluke Crne Gore o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
EU kritikovala Kosovo jer nije dozvolilo srpskim tužiocima da se vrate na posao
21.07.2026.•
1
EU je izrazila zabrinutost zbog odluke Kosovskog tužilačkog saveta da prihvati ostavke srpskih sudija, tužilaca i pomoćnog osoblja, kao i odluke kosovske predsednice u tehničkom mandatu da ih proglasi važećim.
Ekspo: Više od 1.000 kandidata iz inostranstva prijavilo se da volontira na izložbi
21.07.2026.•
6
Više od 7.400 kandidata prijavilo se za volenterski program na specijlizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, među kojima je 1.025 iz inostranstva, saopšteno je danas.
Sednica o nepoverenju Vladi u ponedeljak: Posle glasanja moguće raspisivanje vanrednih izbora
21.07.2026.•
17
Sednica Narodne skupštine na kojoj će se naći tačka dnevnog reda Predlog glasanja o nepoverenju Vladi biće održana u ponedeljak.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili tri medalje i pohvalu na Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi
21.07.2026.•
4
Srednjoškolci iz Srbije osvojili su tri medalje i pohvalu na 58. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi u Taškentu, glavnom gradu Uzbekistana.
U avgustu počinje podela 30.000 turističkih vaučera za odmor u Srbiji
21.07.2026.•
2
Ministar turizma i omladine Srbije Husein Memić najavio je danas da će 3. avgusta početi podela 30.000 turističkih vaučera za odmor u Srbiji.
Ništa od otvaranja Klastera 3 sa EU do kraja leta
21.07.2026.•
9
Srbija do kraja leta neće otvoriti Klaster 3, s obzirom da ovo pitanje nije na dnevnom redu poslednjih sastanaka tela Saveta EU pred letnju pauzu.
Rektor Đokić u Raškoj: Početak kampanje za premijera?
21.07.2026.•
12
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić posetio je Rašku, ali tom prilikom nije želeo da komentariše da li će biti nosilac studentske liste na predstojećim izborima.
Obavljen uviđaj u smederevskom akvaparku u kojem se utopilo dete
21.07.2026.•
2
Tužilaštvo je obavilo uviđaj u akvaparku u kojem se juče dete utopilo u bazenu.
Komentari 15
J
Aleksej
g pen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar