Stranke desnice najavljuju protest protiv sporazuma, nazivaju ga "nadstranačkim ujedinjenjem"
Protest protiv sporazuma sa Prištinom najavljen je za 17. mart u Beogradu.
Foto: 021.rs
Parlamentarne partije Nova Demokratska stranka Srbije (Nova DSS), Dveri, Zavetnici i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštile su da skup 17. marta u Beogradu neće biti protest ili demonstracije, već "nadstranačko patriotsko ujedinjenje" svih koji su protiv sporazuma EU o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Lideri tih stranaka rekli su novinarima u skupštini Srbije da će skup "Srbija pamti, brani i ne da" početi u 18 časova ispred Hrama Svetog Save, a potom će biti povorka do zgrade Predsedništva.
Kažu da će taj skup biti miran i dostojanstven i da je cilj "da se svi okupe oko srpske trobojke, bez podela i bez stranačkih obeležja".
Predsednik Nove DSS Miloš Jovanović kazao je da će na skupu ponoviti zahteve da se taj sporazum odbije u celini, da predsednik Srbije Aleksandar Vučić podnese ostavku, jer je, kako tvrdi, prihvatio taj sporazum, kao i da se zahteva raspisivanje vanrednih parlamentarnih i predsedničkih izbora.
"U ime državotvorne patriotske opozicije, a verujem da i druge opozicione stranke to isto misle: 'Gospodine Vučiću, gospodo iz Srpske napredne stranke, haj'mo na te izbore!. Ali bi bilo pošteno, ako imate iole poštenja, kandidujte na vašoj listi sve ove ljude koji vas danas podržavaju u svom antidržavnom delovanju - Sonju Biserko, Natašu Kandić, Dragana Šutanovca' ", kazao je on.
Jovanović je ocenio da je to "demokratski, pošteno i da će to biti volja naroda" i da svi zahtevi moraju da budu ispunjeni.
"Ako ne budu ispunjeni, mi sasvim sigurno gubimo državu", rekao je predsednik Nove DSS.
Lider Dveri Boško Obradović kazao je da će na skupu obeležiti 19. godišnjicu pogroma i stradanja Srba i svetinja na Kosovu i Metohiji, 24. godišnjicu od početka NATO bombardovanja Srbije, i da će taj skup biti izraz sećanja na sve srpske heroje "od Kosovskog boja do Košara" i porodice ubijenih, kidnapovanih, proteranih i na sve porodice koje danas žive tamo.
"Pozivam apsolutno sve srpske patriote u otadžbini, u regionu i u rasejanju, sve političke stranke koje su jasno rekle 'Ne!' francusko-nemačkom sporazumu o prihvatanju lažne države Kosovo, sva patriotska udruženja, ratne veterane, porodice poginulih, sve koji nose Kosovo i Metohiju u srcu, da zajedno sa svojim porodicama i decom dođu u Beograd 17. marta i da pokažemo koliko nam je stalo do Kosova i Metohije u sastavu Srbije", rekao je Obradović.
Dodao je da će taj skup biti uoči sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Ohridu, i da je cilj da pokažu "šta je ono što Srbija misli o onome što radi aktuelna vlast".
Poslanik Zavetnika, Nikola Dragićević, rekao je da će povorka imati i "molitveni karakter" i naglasio da oni ne pozivaju na demonstracije i proteste, već na "iskreno nacionalno okupljanje srpskih patriota i rodoljuba".
"Okupljamo se da obeležimo 17. mart, datum velikog stradanja srpskog naroda, ali i da se pošaljemo jasne poruke Evropi i svetu, ali i državnom rukovodstvu i predsedniku Aleksandru Vučiću da Srbija pamti, da Srbija brani i da Srbija ne da", rekao je i on.
Dragićević je naveo da tim skupom pokažu da ne žele da dozvole da se parlamentarne stranke i oni koji su glasali za njih nazivaju "antidržavnim elementom".
"To danas rade zajednički oni koji su počeli izdaju Kosova i Metohije kroz Briselski sporazum i oni koji se trude da tu izdaju završe. To danas zajednički rade i Aleksandar Vučić i Dragan Đilas, i jedan i drugi preko svojih medija, ujedinjeni preko državotvorne opozicije", ocenio je Dragićević.
Predsednik POKS-a Vojislav Mihailović ocenio je da se "ne sme upasti u zamku" da li je Vučić neovlašćeno i protivustavno potpisao taj sporazum, jer taj sporazum ne mora da se potpiše, ali ipak ima međunarodnu pravnu snagu.
"Sada se opet od nas krije ta 'mapa puta', odnosno datumi i redosled ispunjavanja svih članova iz tog antisrpskog sporazuma koji će naš predsednik najverovatnije da prihvati, a ne mora da potpiše", rekao je Mihailović.
Upitani od strane novinarke televizije Nova S da prokomentariše konkretne uslove i rokove za vanredne izbore i šta će biti njihovi dalji ukoliko ne budu ispunjeni ti uslovi, Boško Obradović je kazao da su sve to objasnili tokom konferencije i dodao da "razume potrebu svih medija da se bave državotvornom opozicijom", kao i da "vidi simbiozu prorežimskih i prozapadnih medija u ovom trenutku".
Prema njegovim rečima, i jedni i drugi mediji "imaju za cilj da se sprovede u delo ono što je Aleksandar Vučić prihvatio u Briselu 27. februara, odnosno francusko-nemački sporazum o priznanju lažne države Kosovo".
Ocenio je i da se mediji "više zalažu za sprovođenje francusko-nemačkog sporazuma nego Vučićevi koalicioni partneri" i naveo da oni već neko vreme govore da će svim metodama, parlamentarnim i vanparlamentarnim, suprotstaviti tom sporazumu.
Novinar Juronjuza upitao je da li je to targetiranje medija i novinara i da li će preuzeti odgovornost ako zbog toga što govore novinare neko napadne, Obradović je naveo da oni nikoga ne targetiraju, ali da bi se moglo reći da mediji targetiraju njih.
"Da li možda vi nas targetirate i u režimskim i prozapadnim medijima, gde nas nazivaju da smo antidržavni elementi, da želimo haos i nasilje na srpskim ulicama, da smo nekakvi ekstremni desničari... Dokle ta priča o ekstremnoj desnici... Mi smo Srbi, hrišćani, patriote, domaćini, porodični ljudi", kazao je Obradović.
Ponovio je da mediji "prozapadnog opredeljenja, prozapadnih finansija, prozapadne ideologije, prozapadne uređivačke politike podržavaju Aleksandra Vučića u kršenju ustava".
Lider POKS-a Vojislav Mihailović kazao je da su termini "prozapadni i prorežimski" možda neodgovarajući, ali naveo primer "zastupničkog novinarstva" koje u Srbiji, prema njegovim rečima, u Srbiji prelazi 95 odsto svih medija.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niški gimnazijalci najavili bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki
11.11.2025.•
0
Učenici niške Gimnazije "9. maj" najavili su za sutra jednodnevni bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki, koja već deset dana štrajkuje glađu ispred Narodne skupštine u Beogradu.
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo optužnicu protiv ministarke Hajdari
11.11.2025.•
1
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv ministarke za industriju, preduzetništvo i trgovinu Rozete Hajdari i još tri osobe u vezi sa slučajem ugovaranja državnih robnih rezervi tokom 2022. godine.
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta organizuju humanitarni sajam "Slobodna strana"
11.11.2025.•
0
Beogradski studenti u blokadi organizuju humanitarni studentski sajam knjiga i kulture "Slobodna strana", koji će se održati 15. i 16. novembra na Studentskom trgu.
Radnici "Gradske čistoće" u Beogradu uklanjaju crvenu liniju koju su studenti iscrtali oko Generalštaba
11.11.2025.•
4
Radnici Javnog komunalnog preduzeća Gradska čistoća počeli su večeras da uklanjaju crvenu liniju na uglu Birčaninove i Kneza Miloša, koju su tokom dana studenti iscrtali oko kompleksa Generalštaba.
Bošković: VBA zastrašuje vojnike umesto da se bavi bezbednošću države
11.11.2025.•
1
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Petar Bošković ocenio je da Vojnobezbednosna agencija (VBA) sprovodi zastrašivanje pripadnika vojske umesto da se bavi svojim primarnim poslom.
Godinu dana pritisaka bez izbora: Koliko još Vučić može da izdrži?
11.11.2025.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov režim izdržali su godinu dana velikog studentskog i građanskog pritiska na ulicama.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo mirno
11.11.2025.•
11
Vaš 021.rs dnevni kviz je tu i na praznični dan.
Vučić: Razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman, ali neću goniti nikoga
11.11.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas da ga je Vojnobezbednosna agencija obavestila da je njegov jučerašnji razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman.
AMSS: Kamioni na Horgošu i Šidu čekaju po pet sati, na Kelebiji i Batrovcima oko četiri
11.11.2025.•
0
Teretna vozila na graničnim prelazima Horgoš ka Mađarskoj i Šid ka Hrvatskoj čekaju oko pet sati na izlazu iz Srbije, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Odbijen zahtev Ratka Mladića za odlazak na pomen članu porodice
11.11.2025.•
0
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbacio je zahtev generala Ratka Mladića za dobijanje dozvole da izađe iz zatvora na sedam dana, kako bi prisustvovao pomenu članu porodice koji je nedavno preminuo.
Ponoš: Vučić pokušao da korumpira Trampa preko projekta Generalštab
11.11.2025.•
5
Projekat Generalštab ima dimenziju pokušaja međunarodne korupcije, jer je Vučić jednim placem za hotel pokušao da korumpira američkog predsednika Donalda Trampa, ocenio je danas Zdravko Ponoš.
Tužilaštvo u Čačku neće pokrenuti postupak zbog napada na studente FTN: Delo se ne goni po službenoj dužnosti
11.11.2025.•
3
Više javno tužilaštvo u Čačku saopštilo je da neće pokrenuti krivični postupak zbog napada na dvojicu studenata Fakulteta tehničkih nauka 5. novembra u ovom mestu.
Nemački medij o odnosima Srbije i Hrvatske: "Kada je Vučiću teško, HDZ uvek izazove neki incident"
11.11.2025.•
21
Tri incidenta za sedam dana u Hrvatskoj - to između ostalog skreće pažnju i na stalno prisutne napetosti u odnosima Srbije i Hrvatske.
VIDEO Studenti izneli zahteve za Generalštab: "Ovo je naše prvo upozorenje"
11.11.2025.•
21
Protest upozorenja pod nazivom "Mi smo živi zid" održan je kod zgrade Generalštaba u Beogradu. Studenti su na kraju protesta izneli zahteve za vlast.
Ministar informisanja Boris Bratina optužio N1, Novu S i Radio slobodnu Evropu "za mnogo toga"
11.11.2025.•
7
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina je u gostovanju na TV Informer napao i optužio medije N1, Nova S i Radio slobodna Evropa (RSE).
Zašto ne vezujemo pojaseve u autobusima?
11.11.2025.•
9
Ako niste znali, vezivanje u autobusima je obavezno. Već 16 godina.
Ujedinjuju se Stranka slobode i pravde i Pokret za preokret
11.11.2025.•
25
Stranka slobode i pravde (SSP) i Pokret za preokret (PZP) odlučili su da se formalno ujedine.
Deseti dan štrajka glađu Dijane Hrke
11.11.2025.•
4
Dijana Hrka, majka Stefana Hrke koji je poginuo u padu nadstrešnice u Novom Sadu, deseti dan štrajkuje glađu blizu Skupštine Srbije u Beogradu.
Štrajk glađu kao poslednje mirno sredstvo u borbi za pravdu: U kolikom je problemu vlast?
11.11.2025.•
15
U Srbiji trenutno tri osobe štrajkuju glađu.
Dvoje odraslih i dvoje dece povređeno u prevrtanju automobila, devojka izbodena u Beogradu
11.11.2025.•
0
Tokom noći je u Beogradu došlo do saobraćajne nezgode u kojoj su povređeni dvoje odraslih i dvoje dece, a jedna devojka je na ulici izbodena.
Studenti u blokadi organizuju protest upozorenja kod Generalštaba: "Mi smo živi zid"
11.11.2025.•
2
Studenti u blokadi fakulteta organizuju danas, 11. novembra, protest upozorenja zbog Generalštaba.
Komentari 17
Joca
Uvek uz vetar
ARMAGEDON
Što je više desničara više je i masturbriranja, a ni to nisu sposobni ko ljudi, već se "materijal" uvozi iz Španije!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar