Neeksplodirane bombe i dalje širom Srbije: Nadležni najavljuju finalno čišćenje ovih područja
Dvadeset četiri godine nakon NATO bombardovanja, neeksplodirane kasetne bombe i dalje se nalaze na teritoriji Srbije, a razminiranje je zahtevan i skup proces.
Foto: Pixabay
U međuvremenu, iako je Srbija 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije, još nije potpisala taj dokument, piše Euronews Srbija.
Jedna od žrtava kasetnih bombi je penzionisani zastavnik prve klase i pirotehničar Slađan Vučković iz Niša. Tog 25. aprila 1999. godine, dok je na Kopaoniku čistio teren od ubojnih sredstava, život mu se zauvek izmenio.
"Bio sam na terenu po zadatku i uništavao te bombe – 107. u tom danu, a bilo ih je mnogo više, koštala me je da sam ostao bez ruku, dela noge i gluv sam. Međutim, Hvala Bogu, ostao sam živ tako da mogu da prenesem iskustva narednim generacijama koje, nadam se, nikada se neće sresti sa tim i takvim zlom kao što su kasetne bombe", naveo je Slađan Vučković za Euronews Srbija.
NATO avijacija je masovno koristila kasetne bombe u napadima na položaje Vojske Jugoslavije na Kosovu i Metohiji. Osim tog dela teritorije, Alijansa je delovala ovim oružjem u 16 opština u Srbiji, najčešće u južnom, jugozapadnom i centralnom delu zemlje.
Kasetne bombe u upotrebi su još od Drugog svetskog rata. Tokom osam decenija sejale su smrt u nekoliko desetina zemalja sveta, uključujući i Srbiju 1999. godine. Ono što ih čini posebno opasnim jeste činjenica da su one neeksplodirane funkcionišu poput minskog polja i kao takve predstavljaju opasnost za okolinu godinama po završetku sukoba.
Tokom NATO bombardovanja, kasetne bombe ugrozile su i naseljena mesta u Srbiji. Niš ih je posebno zapamtio 7. i 12. maja 1999. godine. One neeksplodirane, godinama su predstavljale opasnost za žitelje grada na Nišavi, a za osoblje Centra za razminiranje složen zadatak.
"Jednostavno, kasetne bombe ne smete pomerati kada ih pronađete, potrebno je svaku uništiti na mestu pronalaska bilo gde je pronađete, da li je to na nekoj njivi, livadi ili šumi, da li je na nekom krovu, da li je u nekom oluku, bilo gde gde ona može da padne sa svojim padobranćićem, gde može da završi, vi tu morate da je uništite. Dve kasetne bombe su bile na fudbalskom terenu, na kojem se igrao fudbal 20 godina nakon toga i taj fudbalski teren je obrađivan i tretiran, a dve kasetne bombe su bile na skoro samom centru tog terena i nalazile su se na dubini od 35 centimetara", rekao je direktor Centra za razminiranje Bojan Glamočlija.
Srbija je 2008. godine inicirala Konvenciju o zabrani upotrebe, proizvodnje i skladištenja kasetne municije. Ovaj dokument je u međuvremenu potpisalo više od stotinu država, međutim, potpisa Srbije još uvek nema na vidiku.
"Vojska Srbije kao jedno od malobrojnih ofanzivnih sredstava nasleđenih iz prošlosti ima kasetne avionske bombe i kasetna punjenja na višecevnom raketnom lanseru M-87 orkan. Odricanjem tih sredstava Vojska Srbije gubi ozbiljan vojni potencijal, a pritom ne dobija odgovarajuću nadoknadu", napomenuo je vojni analitičar Aleksandar Radić.
Svestan opasnosti koje kasetne bombe donose, Slađan Vučković se godinama zalaže za njihovo uništenje.
"Moj veliki prijatelj, drug i ne znam kako bih nazvao, nastradao je na Kopaoniku 1. decembra 2012. godine. Njih dvojica su nastradali, vrhunski pirotehničari. Vrhunski kada kažem, a možete zamisliti ljude koji uopšte ne znaju šta je bomba", rekao je i dodao da mu je žao što se ne zna tačan broj žrtava.
Prema proceni Centra za razminiranje, površine obuhvaćene kasetnim bombama trebalo bi da budu očišćene u narednih godinu dana ili dve.
Govoreći o tome koji su razlozi što Srbija još nije potpisala konvenciju o zabrani kasetnih bombi, novinar Politike Milan Galović je rekao za Euronews Srbija da je ranije postojao dualizam između Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, i da je Ministarstvo odbrane bilo uzdržano iz vojnih razloga.
"Došli smo u paradoksalnu situaciju u mesecima kada obeležavamo godišnjicu bombardovanja. Ističu se naše žrtve stradale od kasetne municije, ali zvuči paradoksalno da Srbija i dalje nije potpisala tu konvenciju. Nemamo noviji stav na tu temu, ondašnji stav je bio neophodnost da vojska zadrži određene kapacitete", istakao je Galović.
Dodaje da određeni razlozi protiv zabrane kasetne municije i dalje stoje i da se plaši da će oni stajati sve dok bude trajao rat u Ukrajini jer sada razoružavanje nije tema.
Na pitanje koliko Srbija ima kasetnih bombi, kaže da ne zna tačne količine.
Tekst u celosti čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen "nigerijski princ": Dvojac ljudima govorio da im stižu pare, žena im uplatila pola miliona za troškove
04.12.2025.•
2
Policija je uhapsila D.S.C. (30) iz Nigerije i M.D. (42) koji su osumnjičeni za prevaru.
Vučić: Izbori u maju ili decembru naredne godine
04.12.2025.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je realno da izbori budu u maju ili decembru naredne godine.
Agencija: U Kosjeriću, Užicu, Požegi i Prokuplju vazduh danas veoma zagađen
04.12.2025.•
1
U Kosjeriću, Užicu, Požegi i Prokuplju, po merenjima od 17 časova do 17.59h, kvalitet vazduha je bio "veoma zagađen", objavila je Agencija za zaštitu životne sredine.
TOK: Selakoviću se na teret stavljaju dva krivična dela
04.12.2025.•
0
Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da se ministru kulture Nikoli Selakoviću na teret stavljaju dva krivična dela.
Krušik: Dogodio se "akcident u pogonu", jednoj radnici povređeno oko
04.12.2025.•
1
Fabrika Krušik je saopštila da je danas u drugoj smeni, u pogonu za proizvodnju inicijalnih sredstava, došlo do "akcidenta pri laboraciji pojačnika", a tom prilikom povređene su tri radnice.
Vučić: Očekujemo skoro potpisivanje kratkoročnog ugovora za gas sa Rusijom
04.12.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje skoro potpisivanje kratkoročnog ugovora sa Rusijom o snabdevanju gasom.
Saslušan Selaković: Tužilaštvo za organizovani kriminal nazvao autoimunim oboljenjem
04.12.2025.•
11
Ministar kulture Nikola Selaković saslušan je u Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) u svojstvu osumnjičenog, a nakon saslušanja je izneo niz optužbi na račun TOK-a.
Selaković stigao na saslušanje u TOK zbog slučaja Generalštab
04.12.2025.•
1
Ministar kulture Nikola Selaković stigao je danas na saslušanje u Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) u Beogradu povodom slučaja "Generalštab" u pratnji advokata Vladimira Đukanovića.
Ninić: Udaljenje s posla odbornika koji je pobedio u Mionici je revanšizam vlasti
04.12.2025.•
3
Advokat Ivan Ninić izjavio je da odluka RGZ o udaljenju s posla novoizabranog odbornika u Mionici Nenada Rakića predstavlja revanšizam vlasti i ugrožavanje egzistencije čoveku koji ničim nije povredio radnu disciplinu.
Brnabić: Ne očekuje se otvaranje Klastera 3 iako su se stekli uslovi pre četiri godine, zavisi od volje EU
04.12.2025.•
6
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne očekuje da će Klaster 3 u okviru pregovora Srbije o prijemu u EU biti otvoren, iako su tehnički uslovi ispunjeni pre četiri godine.
Anđelković: Od 8. decembra prijava imovine za legalizaciju i u Pošti Srbije, bez naplate usluge
04.12.2025.•
6
Građani Srbije će od ponedeljka, 8. decembra, u poštama širom Srbije moći da prijave svoju imovinu za legalizaciju.
Srbin iz Zvečana osuđen na dve godine zatvora i 14.000 evra zbog napada na Kfor
04.12.2025.•
1
Srbin iz Zvečana Ljubiša Miljković osuđen je u Prištini na dve godine zatvora i 14.000 evra zbog napada na Kfor i policiju u maju 2023. godine.
Pet opština još uvek nisu završile konkurse za sufinansiranje medijskih projekata
04.12.2025.•
1
Pet lokalnih samouprava u Srbiji još nisu završile konkurse za projektno sufinansiranje medijskih sadržaja za 2025. godinu iako su pozivi medijima davno objavljeni. To su Sjenica, Preševo, Vrbas, Gadžin Han i Bujanovac.
Vučić i Bocan-Harčenko o snabdevanju gasom i ostalom: "Dijalogom do sigurnosti i stabilnosti Srbije"
04.12.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na sastanku sa ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan-Harčenkom govorio o snabdevanju gasom i projektima vezanim za energetiku.
I seljaci pod nadzorom: BIA ubacivala špijunski softver u telefone poljoprivrednika
04.12.2025.•
12
Kad su ga ujutru 1. oktobra 2024. trojica nepoznatih ljudi ubacili u crni kombi, Slobodan Vidojević, poljoprivrednik iz Bresnice i predsednik Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, prvo je pomislio na ćerku.
Vozačima još stižu SMS-ovi o navodnim prekršajima - ne otvarajte ih
04.12.2025.•
0
"Putevi Srbije" ponovo su upozorili na lažne SMS poruke o navodnom prekoračenju brzine, nenaplaćenoj putarini ili drugom saobraćajnom prekršaju.
Đedović Handanović razgovarala sa predstavnicima naftnih kompanija, pomenula i Krizni plan
04.12.2025.•
19
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa predstavnicima naftnih kompanija o obezbeđivanju sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta.
Šta Brisel očekuje od Srbije: Pominju se Rusija, Banjska, protesti...
04.12.2025.•
14
Srbija treba značajno da ubrza reforme u oblasti vladavine prava i primeni usvojene zakone o medijima i jedinstvenom biračkom spisku, navodi se u nacrtu zaključaka Saveta ministara EU o Srbiji i politici proširenja.
Tužiteljka Savović: Još letos pokušano privođenje Nikole Selakovića i još nekih ministara
04.12.2025.•
27
Tužiteljka Bojana Savović rekla je da je još letos pokušano privođenje ministra kulture Nikole Selakovića u vezi sa predmetom "Generalštab", koje vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, ali i još nekih ministara.
AKS: Napadnuta dva advokata u Beogradu, jedan ima teške telesne povrede
03.12.2025.•
6
Advokatska komora Srbije (AKS) saopštila je da su advokati Luka i Danilo Nikolić napadnuti u jednom ugostiteljskom objektu u Beogradu i da je jedan od njih zadobio teške telesne povrede.
Komentari 2
Zato
Salamander
Nato bi trebslo sudski goniti pred medjunarodnim institucijama, sli zašto to pitanje još nije pokrenuto, pitati sadašnje i prethodne vlasti, jer su sve one iste.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar