Novine u školama: Za roditelja nasilnika kazna do 100.000 dinara, nov način ocenjivanja vladanja...
Učenik neće moći da se ispiše iz škole ukoliko je protiv njega pokrenut vaspitno-disciplinski postupak, brojčano ocenjivanje iz vladanja od petog razreda i veće novčane kazne za roditelje...
Foto: 021.rs
Sve su to novine koje su predviđene izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV) i Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, piše Euronews Srbija.
U toku je javna rasprava o izmenama tih zakona koja će trajati do 27. aprila, a nakon toga ulaze u skupštinsku proceduru. Zapravo, izmenama zakona biće omogućeno da se primene neke od mera koje je definisala Radna grupa za prevenciju i sprečavanje nasilja u obrazovnim ustanovama krajem prošle godine, kako bi se bolje zaštitili učenici, ali i nastavnici u školi.
U borbi protiv nasilja u školama je predviđeno i da se zaposli više pedagoga i psihologa, ali i da se povećaju iznosi naknada za razredne starešine sa četiri na sedam odsto. Za to su neophodne izmene Pravilnika o kriterijumima i standardima za finansiranje ustanova, kao i izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama.
Ministarstvo prosvete formiralo je Radnu grupu za prevenciju i sprečavanje nasilja nakon dešavanja u Tehničkoj školi u Trsteniku, kada su učenici izmakli stolicu profesorki engleskog jezika, snimali je kako pada na pod i sve to kačili na društvene mreže.
Nasilnici koristili "rupe" u zakonu
Na primeru iz Trstenika jasno se videlo i šta sve "škripi" kada je u pitanju borba protiv nasilja u školama. Rupe u zakonu dozvoljavale su učenicima da izbegnu kaznu tako što se ispišu iz škole, ukoliko se protiv njih pokrene vaspitno-disciplinski postupak, i prebace u drugu. To je iskoristio i jedan od trojice đaka u Trsteniku.
Izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (ZOSOV) predviđeno je da učenik ne može da se ispiše iz škole dok traje vaspitno-disciplinski postupak.
"Ukoliko u toku trajanja vaspitno-disciplinskog postupka učenik srednje škole, roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik podnese zahtev da se učenik ispiše iz škole, škola će doneti rešenje kojim se izdavanje ispisnice odlaže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka. Prilikom prevođenja, odnosno upisivanja učenika u drugu školu u toku školske godine, podaci o izrečenim vaspitnim i vaspitno-disciplinskim merama moraju biti uneti u odgovarajući deo obrasca prevodnice, odnosno ispisnice", navedeno je u predlogu izmena ZOSOV-a.
Osim toga predviđene su i veće novčane kazne za roditelje učenika.
"Novčanom kaznom od 10.000 do 100.000 dinara kazniće se za prekršaj roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik za povredu obaveze iz člana 84. ovog zakona. Novčanom kaznom od 40.000 do 100.000 dinara kazniće se roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik deteta ili učenika koji učini povredu zabrane iz čl. 111. i 112. ovog zakona", stoji u predlogu.
Do sada je najniža novčana kazna za roditelje bila 5.000 dinara, odnosno 30.000 dinara.
Brojčano ocenjivanje vladanja od 5. razreda
U predlogu izmena Zakona o osnovnom obrazovanju predviđeno je brojčano ocenjivanje vladanja od 5. razreda osnovne škole i da ta ocena ulazi u prosek. Do sada je do petog razreda (uključujući i peti razred) ocena bila opisna.
"Vladanje učenika od petog do osmog razreda ocenjuje se brojčano u toku i na kraju polugodišta", navedeno je u predlogu izmene Zakona.
Radna grupa za prevenciju i sprečavanje nasilja u obrazovnim ustanovama tada nije usvojila predlog sindikata da ukoliko je vladanje treća negativna ocena, učenik ponavlja razred, odnosno da vladanje ulazi u te tri ocene.
Tokom rada Radne grupe dosta se govorilo i o zabrani upotrebe mobilnih telefona na časovima. Međutim, odlučeno je da se to prebaci na škole i da one urede svojim Opštim aktima. Neke škole su uvele zabranu upotrebe telefona na časovima. To inače dozvoljava Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i to član 83 koji kaže da je "upotreba mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u svrhe kojima se ugrožavaju prava drugih ili u svrhe prevare u postupku ocenjivanja jedna je od težih povreda obaveze učenika".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Da li su u Srbiji potrebne kamere na biralištima: Poboljšanje ili opasnost od zloupotreba?
11.04.2026.•
5
Kamere, odnosno video nadzor, na biračkim mestima postoje u nekoliko zemalja regiona. U Srbiji se ponovo čuju predlozi da bi njihovo uvođenje poboljšalo izborni proces i povećalo poverenje građana u njega.
Prevrnuo se čamac na Savi, otac i sin spaseni iz reke
11.04.2026.•
0
U Beogradu na Savi danas posle podne prevrnuo se čamac u kojem su bili otac i sin.
Opljačkan kombi trgovinskog lanca: Dvojica uhapšena zbog krađe dva miliona dinara
11.04.2026.•
0
Policija u Kragujevcu uhapsila je M.M (32) zbog pljačke i R.D. (23) za kojeg se sumnja da mu je pomagao, saopštio je MUP.
Doneto rešenje o zatvaranju gradilišta novog mosta preko Save nakon pogibije radnika
11.04.2026.•
3
Građevinski inspektor doneo je rešenje o zatvaranju gradilišta na Novom Beogradu gde se dogodila nesreća, jer je procenjeno da je mesto nebezbedno i rizično za boravak ljudi.
Kako Agencija za sprečavanje korupcije reaguje na prijave zbog predizborne kampanje: Zavisi koga pitate
11.04.2026.•
4
U zemlji u kojoj događaji prekrivaju jedni druge na dnevnom nivou, ono što je bilo pre deset dana već bi moglo da padne u zaborav.
VIDEO: Vozio 196 km/h na auto-putu, dozvola mu oduzeta pre pet godina
11.04.2026.•
7
Policija je na teritoriji Surčina zaustavila četrdesettrogodišnjaka koji je vozio kola brzinom od 196 kilometara na čas na auto-putu gde je ograničenje 130.
Bekerat povodom godišnjice ubistva Ćuruvije: Pravda još nije dostignuta
11.04.2026.•
0
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Andreas fon Bekerat objavio je da na današnji dan, 11 godina nakon ubistva novinara Slavka Ćuruvije, pravda još uvek nije dostignuta.
Tadić: Samo naše podele stoje na putu naše pobede
11.04.2026.•
11
Nekadašnji predsednik države, lider Socijaldemokratske stranke Boris Tadić izjavio je da je potrebno ujedinjenje i dogovor svih antirežimskih snaga.
Demokratska stranka će se obratiti sudu u Strazburu zbog Vladana Petrova
11.04.2026.•
6
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević najavio je da će se ta stranka obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu povodom krađe izbora.
Blokiranjem EU sredstava Srbiji bili bi pogođeni svi građani
11.04.2026.•
24
Mogućnost ukidanja finansijskih sredstava EU namenjenih Srbiji, u iznosi od 1,5 milijardi evra, trebalo bi ozbiljno razumeti, kaže Jelica Minić iz Evropskog pokreta.
Devojka nastradala, troje mladih povređeno u nesreći kod Aleksinca
11.04.2026.•
0
Devetnaestogodišnja devojka je nastradala, a još troje mladih je povređeno, u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u selu Donji Adrovac kod Aleksinca.
Ubijen mladić u nargila baru u Leskovcu, uhapšen osumnjičeni
11.04.2026.•
0
Dvadesetpetogodišnji mladić ubijen je sinoć, oko 1.30 časova, u jednom nargila baru u Leskovcu. Uhapšen je osumnjičeni V. D. iz Leskovca.
Studenti pokrenuli akciju: Poruka koja najviše nervira vlast
11.04.2026.•
29
Studenti u blokadi pokrenuli su akciju u kojoj pozivaju građane da istaknu parolu "Studenti pobeđuju".
Vučević: Manje bitno da li će izbori biti za tri ili šest meseci
11.04.2026.•
23
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da očekuje parlamentarne izbore do kraja godine.
Razgovor sa Vučićem ugasio poslanički klub u Skupštini Srbije
11.04.2026.•
18
Sonja Pernat i Slavica Radovanović ubuduće će samostalno, van poslaničkih klubova, obavljati funkciju narodnih poslanica u Skupštini Srbije.
Đurđević Stamenkovski: Blagoje Jovović, atentator na Antu Pavelića, biće sahranjen u Srbiji
10.04.2026.•
25
Ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski navela je da je pokrenuta procedura da se posmrtni ostaci Blagoja Jovovića atentatora na poglavnika NDH Antu Pavelića prebace iz Argentine u Srbiju i sahrane uz sve počasti.
Izbori u Mađarskoj: Šta bi pad Orbana značio za Vučića?
10.04.2026.•
27
Izbori koji se u nedelju, 12. aprila, održavaju u Mađarskoj mogu uticati i na spoljnopolitički položaj Srbije. Zato se s pažnjom prate i u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - i još samo ovo
10.04.2026.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Joveva: Srbi zaslužuju novi, demokratski put; Brnabić: Joveva nema pravo da poziva na promene u Srbiji
10.04.2026.•
18
Poslanica Evropskog parlamenta iz grupe Obnovimo Evropu (Renew Europe) Irena Joveva objavila je danas da je Srbija pod vlašću predsednika Aleksandra Vučića videla samo nasilje i korupciju, kao i da je vreme za promenu.
Sindikati: Institucionalno nasilje prema Filozofskom fakultetu u Nišu, direktno ruganje zakonu i struci
10.04.2026.•
5
Sindikalne organizacije fakulteta iz Novog Sada, Beograda i Niša apelovali su da se zaustavi "institucionalno nasilje nad Filozofskim fakultetom u Nišu".
Komentari 23
Инспектор Вишекруна
Лично знам да су се насилна деца понашала различито у зависности од тога да ли им наставници подилазе због родитеља или не.
Hm
Lolek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar