Suđenje Aleksandru Jovičiću ne počinje više od dve godine: Partijska knjižica ipak štiti od suda?
Suđenje Aleksandru Jovičiću, nekadašnjem predsedniku beogradske opštine Palilula, nije počelo ni više od dve godine od hapšenja.
Kada je uhapšen, vlast je to koristila kao ključni argument za tvrdnju da u Srbiji ne postoje nedodirljivi, te da partijska knjižica nikoga ne može da zaštiti od krivičnog gonjenja. Dve godine kasnije, još se čeka početak suđenja, piše Danas.
Ove nedelje ponovo je bilo zakazano pripremno ročište u ovom predmetu, treće otkako je potvrđena optužnica. Ročište je odloženo, a kao razlog navedeno je zdravstveno stanje jednog od okrivljenih.
Optužnica Višeg tužilaštva u Beogradu tereti Jovičića da je od juna 2016. do novembra 2018. godine uzimao novac kako bi omogućio legalizaciju nezakonito izgrađenih objekata na opštini Palilula.
On se sumnjiči da je u tom periodu uticao na zaposlenog u opštini Palilula, a ovaj dalje na građevinske inspektore, kako bi se na teritoriji opštine omogućila izgradnja objekata bez neophodnih dozvola.
Na taj način je, tvrdi se, Jovičić dobio više od 245 hiljada evra. Pored njega, optuženo je još devet osoba. Oni se terete za zloupotrebu službenog položaja, trgovinu uticajem i falsifikovanje isprava.
Aleksandar Jovičić uhapšen je u junu 2021. godine, a u javnosti su se pojavili i snimci na kojem se vide pripadnici policije kako ga iz zgrade opštine izvode u lisicama.
Nedugo nakon toga, tadašnji ministar policije Aleksandar Vulin je istakao da je hapšenje Jovičića, u tom trenutku člana Predsedništva Srpske napredne stranke, dokaz da niko, ko je počinio krivično delo, neće biti zaštićen, te da "nema te partijske knjižice koja će nekoga zaštititi".
Činjenica da dve godine kasnije još nije počelo suđenje, za člana Saveta za borbu protiv korupcije Dušana Slijepčevića je dokaz da partijska knjižica apsolutno može nekoga da zaštiti od krivičnog gonjenja.
"Navedite jednog visokog funkcionera vladajuće koalicije koji je krivično odgovarao? Ja ne mogu", kazao je Slijepčević.
Prema njegovim rečima, svi sudski predmeti u kojima se pojavljuju osobe povezane sa predstavnicima vlasti imaju sličnu dinamiku.
"U svim slučajevima se ide na to da protokom vremena slučaj zastari. Isti princip nekažnjivosti, koji je važio u doba komunizma, važi i danas. Samo se stvari drugačije nazivaju", kaže Slijepčević.
On ističe da su sve reforme pravosuđa bila kozmetičke prirode, te da se niko nije bavio suštniskom promenom sistema.
"Bez tužilačke policije, tužioci ne mogu samostalno da vode istrage. Oni moraju da se oslone na policiju, kojom trenutno rukovodi Bratislav Gašić, a pre njega je na tom mestu bio Aleksandar Vulin. Kako ti ljudi mogu da sprovedu efikasnu borbu proti korupcije? To naravno pod pretpostavkom da tužioci žele da istražuju korupciju, a veliki broj njih je opravdano zastrašen da to čini", kaže Slijepčević.
Advokat Jovica Todorović ističe da za ostvarivanje pravde jednak značaj imaju kvalitet i suđenje u razumnom roku.
"Ako efikasnost svedemo na suđenje u razumnom roku, nije dobro da se efikasnost postiže nauštrb kvaliteta, naravno. Međutim, neefikasnost može u velikoj meri da obesmisli kvalitet. Tako, pravda koja je spora, ali dostižna, ako se dostigne prekasno, može da bude obesmišljena. To je često slučaj u građanskoj materiji, ali i u krivičnim stvarima – prekasno izrečena pravda može biti besmislena, posebno za oštećene. Protek vremena često ne ide u prilog ni okrivljenima, čega oni u toku postupka i ne moraju biti svesni", ističe Todorović.
On dodaje da je, s druge strane, ponekad protok vremena u krivičnim stvarima jedina odbrana.
"Međutim, zloupotreba tog legitimnog sredstva odbrane je nezakonita. Sud ima zakonom propisana sredstva da spreči zloupotrebu procesnih prava kojima se odugovlači postupak, što sud ne sme da čini nauštrb bilo kog procesnog prava koje ima okrivljeni. U tome sud mora da pokaže posebnu veštinu i odmerenost", ističe Todorović.
Kako dodaje, izvesno je da u našim prilikama politička moć gotovo isključivo determiniše otpočinjanje, vođenje i okončanje krivičnih postupaka protiv onih koji pripadaju političkom estamblišmentu.
"Dakle, tačno je da politička pripadnost jeste sredstvo svojevrsnog izuzimanja od primene zakona, samo je pitanje mere u kojoj se dešava, a ta mera zavisi od političke pozicije u političkoj hijerarihiji. Da stvari budu još gore, uspostavlja se jedan princip političke 'kulture' po kome samo politički vođa odlučuje koga će 'dati', a on krug onih koje 'daje' drži što užim i 'daje' samo kad mora, a i onima koje je morao da pomaže u suočavanju sa pravdom jer je to u interesu njegovog održanja na poziciji vođe političkog establišmenta", zaključuje Todorović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Počinje predizborna kampanja na Kosovu za vanredne parlamentarne izbore
16.12.2025.•
0
Od sutra do 27. decembra u ponoć na Kosovu će trajati predizborna kampanja za vanredne parlamentarne izbore zakazane za 28. decembar ove godine.
Srbija neće prisustvovati samitu EU o Zapadnom Balkanu
16.12.2025.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da sutra, u sredu 17. decembra, neće prisustvovati samitu EU o Zapadnom Balkanu koji je sazvao predsednik Evropskog saveta Antonio Košta.
Ruskim službama upućen zahtev za informacije o smrti predstavnika Jugoimport SDPR u Moskvi
16.12.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras izjavio da je ruskim službama zvanično upućen zahtev u vezi sa smrću predstavnika Jugoimport SDPR u Moskvi i da očekuje odgovor.
Vučić o JTOK-u: "Bogovi osmišljeni da ruše vlade nezavisnih i suverenih zemalja"
16.12.2025.•
9
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da će se zakoni koji uređuju tužilaštva biti promenjeni vrlo brzo, da ga "ne interesuje šta ko ima da kaže protiv toga".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sve na znanje
16.12.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Njujork Tajms: Vučić pravdao rušenje Generalštaba uprkos sumnjama u falsifikate
16.12.2025.•
8
Privatna investiciona kompanija koju vodi Džared Kušner, zet predsednika SAD Donalda Trampa, saopštila je u ponedeljak da se Kušner povlači iz planiranog posla sa nekretninama u Srbiji pod Trampovim brendom.
Batrovci, Šid, Bezdan: Višesatna zadržavanja kamiona na izlazu iz Srbije
16.12.2025.•
1
Kamioni na graničnom prelazu sa Hrvatskom Batrovci na izlazu iz zemlje čekaju i do 14 sati, saopštili su "Putevi Srbije".
Pavkov: Srbija ostaje posvećena povećanju zaštićenih područja
16.12.2025.•
2
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je danas da Srbija ostaje posvećena povećanju teritorije pod zaštitom.
Mali: Odustajanje Kušnera od projekta Generalštab loše će uticati i na potencijalni dolazak drugih investitora
16.12.2025.•
45
Povlačenje firme Džareda Kušnera iz projekta Generalštab loše će uticati i na potencijalni dolazak drugih investitora u našu zemlju, ocenjuje ministar finansija Siniša Mali.
Evroposlanica Joveva o srpskim studentima: Borba za demokratiju i fer izbore prepoznata u EU
16.12.2025.•
10
U Evropskom parlamentu u Strazburu danas je održana svečana dodela Nagrade Saharov za 2025. godinu.
Agencija za sprečavanje korupcije: Olivera Zekić bila u sukobu interesa 2023. godine
16.12.2025.•
2
Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je da je bivša predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić postupila suprotno zakonu.
Sumnjiva smrt predstavnika srpskog preduzeća za naoružanje u Moskvi
16.12.2025.•
23
Predstavnik državnog preduzeća za trgovinu vojnom opremom i naoružanjem Jugoimport SDPR u Moskvi, R. K, umro je u Rusiji pod sumnjivim okolnostima.
Predsednik rekao "da će zamoliti dobre ljude u Ćacilendu da se pomere odatle"
16.12.2025.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će u narednim danima otići u šatorsko naselje ispred Skupštine Srbije, takozvani Ćacilend i da će zamoliti ljude koji tamo borave da se pomere.
Vučić o povlačenju Kušnera iz projekta Generalštab: Mi smo veliki gubitnici, podneću krivične prijave
16.12.2025.•
97
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će podneti krivičnu prijavu protiv svih koji su "učestvovali u uništenju planirane američke investicije na mestu Generalštaba u centru Beograda".
Za Expo iz budžetske rezerve još 600 miliona dinara
16.12.2025.•
2
Vlada Srbije donela je rešenje kojim izdvaja dodatnih 600 miliona dinara (oko 5,1 milion evra) za Expo 2027.
Selaković se sumnjiči za dva krivična dela, preti mu pet godina zatvora: Da li Vučić već može da ga pomiluje?
16.12.2025.•
10
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) sumnjiči ministra kulture Nikolu Selakovića za dva krivična dela za koje je propisana kazna do pet godina zatvora.
Pokrenut postupak protiv tri kompanije zbog dogovaranja prilikom učešća na tenderima EPS-a
16.12.2025.•
2
Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak protiv tri kompanije zbog sumnje da su se dogovarale prilikom učestvovanja u javnim nabavkama Elektroprivrede Srbije (EPS).
Vučević ponovio Vučićev predlog: Bilo bi dobro da ceo Zapadni Balkan odjednom uđe u EU
16.12.2025.•
17
Savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je da bi bilo dobro da ceo Zapadni Balkan bude jedinstveno integrisan u Evropsku uniju.
Počela kampanja "od vrata do vrata": Student iz Novog Sada opisuje kako to izgleda i šta očekuju
16.12.2025.•
40
Da je izborna godina počela, ukazuje više faktora. Najvidljiviji - kampanja u koju je vladajuća stranka na čelu sa Aleksandrom Vučićem već uveliko krenula. U intenzivnije predizborne aktivnosti kreću i studenti.
VIDEO: Pogledajte imanje Bratislava Gašića
16.12.2025.•
38
Ministar odbrane Bratislav Gašić jedan je od srpskih političara i funkcionera sa najvećom imovinom.
Kušner se samovoljno povukao iz projekta Generalštab - da li ipak ima pravo na odštetu?
16.12.2025.•
23
Firma Džareda Kušnera, Affinity Partners, potvrdila je za Volstrit žurnal da se povlači iz projekta Generalštab.
Komentari 3
Zanovetalo
Stanko
Zebra
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar