Duplo veće kazne u izmenama zakona o lovstvu - zakonu koji sada ima sankcije od samo 500 dinara
Veće kazne za lovce, nova ovlašćenja lovačkog saveza, nove lovne površine, duža prava na gazdovanje lovištima i nova pravila tokom lova neke su od novina u izmenama zakona o divljači i lovstvu.
Foto: Pixabay
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je radnu verziju nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o divljači i lovstvu, akta koji postoji od 2010. godine i koji je, kažu nadležni, zreo za promene.
Sugestije na ovu radnu verziju se dostavljaju do 8. septembra na adresu lovstvo@minpolj.gov.rs, a 021.rs u nastavku predstavlja neke od najznačajnijih izmena u ovom zakonu.
Pre svega, treba reći da ministarstvo za neke prekršaje u lovstvu planira da uvede duplo oštrije kazne - s tim što su to i dalje vrlo niske novčane kazne zbog ionako niskih početnih sankcija.
Novčana kazna za odgovorna lica u pravnom licu kojima su povereni javni poslovi (javna preduzeća koja se bave regulacijom lova, lovački savez, lovačka komora), a koja su kršila zakon, bila je u rasponu od 500 dinara do 50.000 dinara. Za prekršaje u okviru svojih ovlašćenja i poslova, kazna za odgovorna lica biće od 10.000 dinara do 100.000 dinara.
Odgovorna lica koja su korisnici lovišta do sada su bili kažnjeni sa od 2.000 do 200.000 dinara za niz prestupa poput ugrožavanja opstanka divljači, zarobljavanje i držanje divljači u zatvorenom i ograđenom, trovanje divljači, neregistrovani izvoz divljači. U planu je da te kazne postanu od minimalno 20.000 dinara do dosadašnjih maksimalnih 200.000 dinara.
Lovci, odnosno fizička lica koja ugrožavaju divljač, zlostavljaju, zarobljavaju i truju divljač, do sada su mogli da dobiju minimalnu kaznu od samo 5.000 dinara pa do najviše 30.000 dinara. Predloženo je da te kazne porastu na od 10.000 do 100.000 dinara i biće predviđene i za fizička lica koja ne preduzimaju mere zaštite divljači na nelovnim površinama, nose oružje ili druga sredstva za lov u lovištu, bez lovne karte i dozvole za lov, ako prekrše zabranu lova ili drugom pomogne da prekrše zabranu, ako love lovostajem zabranjenu divljač itd.
Inače, izmenama zakona zadržana je maksimalna kazna od tri miliona dinara za prestupe pravnih lica (preduzeća, saveza) koja proganjaju, zlostavljaju, truju i na druge načine ugrožavaju divljač, kao i maksimalna kazna od milion dinara za ista ta lica koja ne obavljaju poslove koji su im povereni.
Iz dosadašnjeg zakona briše se pomen Strategije razvoja lovstva u Srbiji, koja je osnovni dokument upravljanja i zaštite divljači i koji je donosila Vlada Srbije. I svaki pomen programa razvoja lovnog područja se briše, bez ikakvih pojašnjenja o ovom potezu.
Ostaje lovna osnova, kao planski dokument na osnovu kog se vrši zaštita i gajenje divljači, uređivanje i održavanje lovišta.
Lovački savez Srbije dobija nova ovlašćenja. Između ostalog, Lovački savez će donositi program obuke lovaca, voditi katastar lovišta i centralnu bazu podataka, dok je za izdavanje lovnih karata lovcima biti zaduženo ministarstvo.
Čini se da se izmenama zakona ukida zasebni budžetski fond za razvoj lovstva jer je definisano da se za obavljanje poslova čuvanja, zaštite i gajenja divljači koristi novac iz budžeta Srbije i budžeta Pokrajine.
Do sada su površine koje se koriste za vojne namene bile nelovne, ali izmenama zakona one postaju lovne.
"Iz razloga zaštite, upravljanja, lova, korišćenja i unapređivanja populacija divljači, ali i smanjenja mogućnosti od širenja zaraze i šteta predloženo je da površine koje se koriste za vojne namene, više ne budu nelovne površine", navodi se u obrazloženju nacrtu izmena.
Pravo na gazdovanje lovištem trenutno se daje se na period od 10 godina, a pravo na gazdovanje lovištem posebne namene u kojem je korisnik i vlasnik zemljišta daje se na 20 godina. Predlaže se povećanje perioda prava gazdovanja sa 10 na 20 godina, kao i sa 20 godina na neodređeni period.
"U cilju unapređenja gazdovanja lovištima i ispunjavanja ekonomske funkcije lovstva, utvrđeno je da obzirom da efekte gazdovanja i ulaganja nije moguće realno sagledati i ostvariti u trajanju od 10 godina koliko je važećim Zakonom o divljači i lovstvu predviđeno za period na koji jedno lice dobija pravo gazdovanja lovištem, predloženo je da taj period bude produžen na 20 godina čime se povećava investicioni potencijal lovišta i ispunjava preduslov za povećanje brojnosti populacija divljači", navodi se u obrazloženju.
Ukoliko je vojska korisnik lovnog područja, u budućnosti neće morati da obezbedi odgovarajuće garancije u vrednosti početnih fondova lovostajem zaštićenih vrsta divljači obračunatoj po propisanoj visini naknade.
Gazde lovišta i lovočuvari moći će, ali neće morati da budu naoružani, kao što je trenutno slučaj. Lovočuvari dobijaju ovlašćenje da iz lova udalje lice koje ne poštuje mere sigurnosti u lovu ili lovi divljač suprotno zakonu, bez dozvole za lov.
Ministarstvo izriče meru zabrane bavljenja lovom za one koji krše zakon. Zabrana lova će, ukoliko se usvoje ovakve izmene, moći da se izrekne u trajanju od jedne godine, a ukoliko dođe do ponavljanja, može se izreći i trajna zabrana bavljenja lovom.
Jedna od bitnijih stavki je i najava zabrane kretanja i prisustva drugih lica sa lovcima u toku lova, a kako bi se povećala bezbednost.
"Predloženim izmenama na prvom mestu zabranjuje se prisustvo i kretanje drugih lica sa licima koja učestvuju u lovu (uključujući i dece), i u vezi sa tim adekvatne kaznene odredbe. Obzirom na aktuelna dešavanja u Republici Srbiji, i mnoštvo nesrećnih slučajeva u kojima su učesnici koristili oružje, neophodno je bezbednost u lovu podići na najviši mogući nivo. Predloženim jasnim definisanjem ko može biti učesnik u lovu, a ko ne sme biti prisutan i kretati se sa licima koji su učesnici u lovu, u toku samog lova pojačava se sigurnost učesnika u lovu i drugih lica", navodi se u obrazloženju.
Zašto se menja ovaj zakon?
Divljač je prirodno bogatstvo i imovina Srbije, a zaštita divljači i njihovih staništa je delatnost od opšteg interesa. Nadležni navode da je cilj zakona o divljači i lovstvu obezbeđivanje održivog gazdovanja populacijama divljači i njihovih staništa na način i u obimu kojim se trajno održava i unapređuje vitalnost populacija divljači, proizvodna sposobnost staništa i biološka raznovrsnost.
"Tokom primene zakona od donošenja 2010. godine, uočeni su nedostaci u delu koji se odnosi na bezbednost u lovu, ispunjavanje uslova za dobijanje lovnih karata, kao i nedostaci u funkcionalnosti i teškoće u sprovođenju u delu koji se odnosi na distribuciju lovnih karata. Sem toga neophodno je usklađivanje sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije, Zakonom o budžetskom sistemu, Zakonom o državnim službenicima, Zakonom o inspekcijskom nadzoru, Zakonom o privrednim prestupima i Zakonom o prekršajima", obrazloženo je u nacrtu izmena, koje je objavilo ministarstvo.
Sve odredbe koje se menjaju možete da pogledate OVDE.
O mizernim kaznama 021.rs već pisao
I kada slučajevi šverca i zlostavljanja zaštićenih vrsta stignu do suda, kazne koje bivaju izrečene nekad su i ispod zakonskog minimuma. To je 021.rs dokazao na primeru slučajeva trgovine i zatočeništva ptica na području Vojvodine, predočivši situacije u kojima su sudije za krivolov umanjivale kazne jer je, na primer, krivolovac imao problema sa kičmom. Ovu istraživačku priču čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Komandant obučavao policajce da "pređu na drugu stranu" 15. marta
05.05.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da država poseduje snimak policijskog komandanta koji je, navodno, "obučavao svoje policajce kako da pređu na drugo stranu" za vreme protestea 15. marta prošle godine.
Vučić ponovo odlaže odluku o izborima, najavljuje portal za prijavu bahatih funkcionera
05.05.2026.•
12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da će odluka o izborima biti doneta za desetak dana, iako je prethodno govorio da će se znati za Đurđevdan ili koji dan kasnije.
VIDEO: Studenti najavili skup na Slaviji 23. maja
05.05.2026.•
5
Studenti u blokadi najavili su skup 23. maja, na Trgu Slavija, u Beogradu.
Grbović: Vučić mrcvari javnost, nenormalno da u maju ne znamo da li su izbori u julu
05.05.2026.•
3
Potpuno je nenormalno da se u maju ne zna da li su izbori u julu, smatra predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
Podsekretarka SAD dolazi u Srbiju da formalizuje učešće Amerike na Ekspu
05.05.2026.•
1
Sjedinjene Američke Države formalizovaće svoje učešće na specijalizovanoj iložbi Ekspo 2027. godine.
Studentu preti isključenje sa fakulteta jer je za koleginicu rekao da je "ćaci"
05.05.2026.•
19
Studentu Pravnog fakulteta u Nišu preti kazna zato što je koleginicu nazvao "ćaci".
Sreda u Novom Sadu: Evo šta vas očekuje
05.05.2026.•
1
U Novom Sadu 6. maja, biće toplo i oblačno sa mnogo sunčevih intervala, a mi smo za vas izdvojili nekoliko događaja koje možete posetiti.
Rok za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana ističe 15. maja
05.05.2026.•
1
Poreska uprava Srbije saopštila je da 15. maja ističe rok za podnošenje poreske prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak za ovu godinu i plaćanje obračunatog poreza.
VIDEO Lančani sudar na auto-putu ka Novom Sadu: Četiri osobe povređene, veliki zastoj
05.05.2026.•
4
Četiri osobe su povređene u udesu, koji se dogodio na auto-putu Beograd - Novi Sad, kod Batajničke petlje.
Mladić izboden u Beogradu, podlegao povredama na putu do bolnice
05.05.2026.•
3
Preminuo je mladić koji je izboden nožem u Borskoj ulici, na Kanarevom brdu, u Beogradu.
Uži izbor istraživačkih priča za nagradu "Dejan Anastasijević" - u toku glasanje publike
05.05.2026.•
0
Žiri je doneo odluku o ovogodišnjim nominacijama za Nagradu za istraživačko novinarstvo "Dejan Anastasijević 2026", koju 21. godinu za redom dodeljuje Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Potpukovniku disciplinska prijava zbog objave na Fejsbuku posle odavanja počasti stradalima u Novom Sadu
05.05.2026.•
21
Protiv instruktora i potpukovnika policije u Centru za osnovnu policijsku obuku (COPO) pokrenuta je inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka zbog objave na svom Fejsbuk profilu.
Đedović Handanović: Srbija zainteresovana za otkup vetroparka Plandište
05.05.2026.•
5
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handović istakla je zainteresovanost Srbije za otkup vetroparka Plandište, koji je 50 odsto u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Mali: Potrebno 20.000 volontera na Ekspu, studenti će dobijati ESPB bodove
05.05.2026.•
32
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će za specijalizovanu svetsku izložbu "Ekspo 2027" u Beogradu biti potrebno 20.000 volontera i pozvao zainteresovane da se od 15. maja prijave za volontiranje.
Vukadinović: Ne javljaju mi se ti letnji izbori, odluka o tome zavisi samo od Vučića
05.05.2026.•
15
Urednik Nove Srpske političke misli Đorđe Vukadinović ocenio je da domaći opozicioni akteri ne učestvuju u tome kada će biti datum izbora, ali da on lično smatra da ih neće biti na leto.
SRCE: Promovisanje Čedomira Antića u potencijalnog kandidata vlasti za predsednika Srbije
05.05.2026.•
17
Poslanik Srbija centra (SRCE) Stefan Janjić tvrdi da je vlast počela da promoviše profesora Čedomira Antića u potencijalnog kandidata vlasti za predsednika Srbije.
Đurić: Srbija više doprinela bezbednosti Evrope nego mnoge zemlje regiona
05.05.2026.•
5
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je Srbija više doprinela bezbednosti Evrope nego mnoge druge zemlje u regionu koje su 100 odsto usklađene sa spoljnom politikom Evropske unije.
Vožd Karađorđe i dalje na čekanju: Nema novca, nema ugovora
05.05.2026.•
9
Na osnovu izjava državnih zvaničnika poslednjih meseci, nemoguće je utvrditi kada tačno počinje izgradnja brze saobraćajnice nazvane Vožd Karađorđe koja će se protezati od Šumadije do istoka Srbije.
Maja Gojković, Aleksandar Vulin, bivši radnici MUP-a: Ko nadzire rad energetskog sektora u Srbiji
05.05.2026.•
9
Energetika je ključni sektor za ekonomsku stabilnost, razvoj i budućnost. Da li ćemo imati dovoljno struje, nafte i gasa zavisi u velikoj meri od globalne politike, ali i funkcionisanja niza državnih i javnih preduzeća.
"Putevi Srbije" povodom Đurđevdana apeluju na vozače: Nemojte piti alkohol i voziti
05.05.2026.•
0
"Putevi Srbije" apelovali su na vozače da u sredu, 6. maja, na Đurđevdan, budu odgovorni u saobraćaju, usled očekivanog pojačanog intenziteta saobraćaja.
Komentari 10
Nema
Blaser 300 WM
Meso koje si sinoc vecerao je takodje nastalo “odstrelom” neke zivotinje
Dakle … ne moralisi mi sa glupim frazama i opskurnim opstim mestima.
Za moral idi u crkvu.
Ovde pricamo o grani privrede koja generise veliki broj radnih mesta i prometa novca.
Pwra
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar