Vučić: EU nikada nije podržala Srbiju kao Ukrajinu, ko zna šta će se desiti dok ne uđemo u Uniju
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da Evropska unija nikada nije podržavala Srbiju onako kao što sada podržava Ukrajinu, kojoj je status kandidata dodelila iste godine kada je zahtev podnet.
"Nemam ništa protiv Ukrajinaca, ali dodeljivanje Ukrajini statusa kandidata za članstvo u EU u roku od godinu dana od podnošenja zahteva i moguće otpočinjanje pregovora sledeće godine, pokazuje nam da takva politička podrška nikada nije postojala za nas", rekao je Vučić Fajnenšel tajmsu.
List podseća da je Kijev podneo zahtev za članstvo u februaru 2022, nekoliko dana nakon početka sukoba u Ukrajini, a samo četiri meseca kasnije Ukrajini je dodeljen status kandidata, dok je Srbija na početak pregovora čekala više od četiri godine.
Navodi se da su pregovori Srbije i EU u zastoju zbog više pitanja, među kojima je i neuspeh Beograda da normalizuje odnose sa Kosovom.
Osim toga, dodaje Fajnenšel tajms, Srbija je jedina država Zapadnog Balkana koja nije uvela sankcije Rusiji, "što je dodatno umanjilo njene izglede za članstvo u EU".
List navodi i da je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel nedavno najavio da bi EU i države Zapadnog Balkana mogli da budu spremni za proširenje 2030. godine, ali ukazuje i da su neki lideri iz regiona izneli sumnje da će biti tako.
Albanski premijer Edi Rama je na skupu u Sloveniji doveo u pitanje tu godinu, rekavši da slučaj Ukrajine pokazuje da rat može samo da ubrza pristupanje.
"Ko treba koga da napadne da brže dobije članstvo. Bugarska može da napadne Severnu Makedoniju, Hrvatska može da napadne Srbiju, Srbija može da napadne Kosovo, a Bosna može da napadne samu sebe", rekao je u šali Rama.
Fajnenšel tajms podseća i na neuspešan sastanka u okviru dijaloga Beograda i Prištine u četvrtak u Briselu i ukazuje da je nakon njega visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đozep Borelj rekao da "bez normalizacije neće biti evropske budućnosti ni za Kosovo, ni za Srbiju".
Vučić za Fajnenšel tajms kaže da odlaganje članstva ne odražava realnost u Srbiji, jer je ona, prema njegovim rečima, "u mnogo boljem stanju nego što su bile Rumunija i Bugarska 2007. godine, kada su ušle u EU".
Predsednik Srbije je okrivio Uniju zbog toga što je sve manje sposobna da primi nove članice.
"Najpre smo slušali da će to biti 2025, sada je 2030, ali ko zna šta će se dogoditi za sedam godina. Apsorpciona moć EU nije veća nego što je bila. Imate 10 neto uplatilaca i 17 zemalja koje dobijaju taj novac, a ni jedni ni drugi ne žele još članica na platnom spisku", kazao je Vučić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Prevozili decu u Jagodini: Prekršajne prijave zbog brojnih neregularnosti
07.02.2026.•
0
Policija u Jagodini podnela je prekršajne prijave protiv vozača autobusa i organizatora prevoza, koji su prevozili decu u ovom gradu.
Preminula glumica Gordana Marić
07.02.2026.•
0
Glumica i profesorka Fakulteta dramskih umetnosti Gordana Marić preminula je danas u 74. godini, preneli su beogradski mediji.
Milivojević u Briselu tražio personalne sankcije za vlast u Srbiji: Stigao odgovor Ane Brnabić
07.02.2026.•
4
Predsednik Demokratske stranke (DS) Srđan Milivojević izjavio je da je ta stranka od evropskih zvaničnika u Briselu zatražila da predstavnicima vlasti uvedu personalne sankcije.
Nastavak kampanje "Vučić za premijera": Đurđević Stamenkovski - pokazao nam kakav će biti na čelu Vlade
07.02.2026.•
18
Ministarka Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je da misli da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić svojim nastupom na prethodnoj sednici Vlade nagovestio kako će da izgleda vlada na čijem on bude bio čelu.
Nekadašnji šef "Poskok"-a o "slučaju Ćuruvija": Bitku za pravdu smo izgubili, jasno je zašto se ne rešava
07.02.2026.•
3
Nekadašnji šef policijske grupe "Poskok" Ljuba Milanović izjavio je da sam modus izvršenja ubistva novinara Slavka Ćuruvije "ukazuje na profesionalne izvršioce kojima ovo nije prvo ni jedino nedelo".
Optužnica protiv bivše direktorke Kovid bolnice: Za smrt pacijentkinje tokom korone
07.02.2026.•
4
Bivša direktorka Kovid bolnice u Batajnici Tatjana Adžić Vukičević potvrdila je da je protiv nje podignuta optužnica zbog smrti pacijentkinje u toj bolnici 2021. godine.
Beograd: Tinejdžer izboden, mladići povređeni u masovnoj tuči
07.02.2026.•
0
Maloletnik od 15 godina, zadobio je noćas teške povrede nožem u Beogradu.
Nedeljkov (Crta): Totalna moć SNS-a je prošlost, promene moguće uprkos izbornim uslovima
07.02.2026.•
33
Programski direktor Crte Raša Nedeljkov izjavio je da je očigledno da se vlast više ne oseća nepobedivo i da zato izbegava raspisivanje vanrednih izbora.
Dva muškarca uhapšena zbog bacanja bombe na klub na Novom Beogradu
07.02.2026.•
1
Dve osobe uhapšene su zbog bacanja ručne bombe u ugostiteljski objekat na Novom Beogradu.
Trojica uhapšena zbog ubistva žene u Nišu
07.02.2026.•
2
Tri osobe uhapšene su zbog ubistva žene u Nišu.
Uhapšen treći osumnjičeni za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića
06.02.2026.•
3
Beogradska policija večeras je uhapsila i trećeg osumnjičenog za bacanje bombe na kuću pevača Zdravka Čolića.
Može li Zapadni Balkan u paket light članstva u EU: "Teško da iko sem Crne Gore postane profiter tog procesa"
06.02.2026.•
16
Evropska komisija ponudila je "light" članstvo u EU za Ukrajinu.
Povodom Mrdićevih zakona: "Tako direktna poruka EU je presedan u odnosu prema vlastima u Srbiji"
06.02.2026.•
12
U pravnom smislu obustava sprovođenja "Mrdićevih zakona" može da se sprovede bez problema, kaže profesor prava Bojan Pajtić.
Na Batrovcima kamioni čekaju sat vremena
06.02.2026.•
0
Jedina zadržavanje na graničnim prelazima ka inostranstvu beleže se na Batrovcima, gde kamioni na izlaz iz zemlje čekaju sat vremena, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Na čelu Policijske brigade u Beogradu dosadašnji zamenik komandanta Dragan Selaković
06.02.2026.•
0
Dosadašnji zamenik komandanta Policijske brigade Policijske uprave za grad Beograd Dragan Selaković postavljen je na čelo te Posebne jedinice policije, saopštio je MUP.
Aktivisti Ivanu Matoviću iz Kraljeva ukinut kućni pritvor
06.02.2026.•
0
Apelacioni sud u Beogradu je odborniku iz Kraljeva Ivanu Matoviću ukinuo kućni pritvor, objavila je N1.
Umanjenje računa građanima koji su u januaru duže od 24 sata bili bez struje zbog snega
06.02.2026.•
4
Vlada Srbije usvojila je danas zaključak kojim je naloženo da se građanima koji su tokom januara, usled snežnih padavina, bili bez struje duže od 24 sata u kontinuitetu umanji celokupan iznos računa.
ANEM: Nastavlja se opasna medijska kampanja protiv Verana Matića
06.02.2026.•
4
ANEM upozorava da se nastavlja medijska kampanja protiv Verana Matića, predsednika Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija i člana Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Posle dva i po meseca uhapšen napadač na ekipu N1
06.02.2026.•
3
Policija je uhapsila osumnjičenog za napad na ekipu N1 kod Ćacilenda i odredila mu zadržavanje od 48 sati.
Komentari 39
Pametan
Bolje da nas
Umesto da su im rekli, mi vas vojno ne možemo zaštititi od Rusa ako se naljute na vas, pa je bolje da im budete normalni susedi, a njihovoj nacionalnoj manjini od 10 miliona Rusa da date sva prava po EU standardima.
A ne, oni su Ukrajince savetovali da nasilno promene etničku strukturu u Ukrajini, time što će ukinuti Rusima crkvu, finansije ( slično kao u Vojvodini jogurt revolucijom), Ruski jezik, zabranili 12 Ruskih stranaka, Pučem smenili Proruskog predsednika Janukoviča, spalili Ruse u zgradi u Odesi i onda se Rusija naljutila na svog suseda, i desilo im se ono što im se desilo.
Tako da je bolje da nas EU nikad ne podrže kao Ukrajinu.
NS1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar