Zlatan Elek izabran za novog predsednika Srpske liste: Ko je on?
Direktor Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek izabran je za novog predsednika Srpske liste. Elek je, na sednici stranke, izabran jednoglasno.
Izglasano je i pet potpredsednika, kao i članovi Predsedništva. Srpska lista će i u narednom periodu biti stožer oko koga će se okupljati srpski narod na Kosovu i Metohiji, poručuje Elek.
Ko je Elek?
Zlatan Elek je u maju 2020. godine imenovan za vršioca dužnosti direktora Kliničko-bolničkog centra u severnoj Kosovskoj Mitrovici. Imenovala ga je Vlada Srbije.
KBC u Kosovskoj Mitrovici, inače, radi u sistemu Srbije, prenosi N1.
Elek je, kako prenose mediji, u međuvremenu prisustvovao skupovima u organizaciji Srpske liste, uključujući onaj 6. novembra, dan nakon izlaska Srba iz kosovskih institucija na severu.
On je tada u svom govoru rekao kako su "opstali zahvaljujući podršci našeg rukovodstva, prevashodno predsednika Aleksandra Vučića".
U poslednje vreme je ukazivao kako zbog "Kurtijevog terora" zdravstvenim institucijama u srpskim sredinama na Kosovu preti "humanitarna katastrofa". Naveo je da kosovske vlasti ne dozvoljavaju uvoz lekova i medicinskog materijala, što je Ministarstvo zdravlja Kosova demantovalo.
Kada su 29. septembra ove godine kosovski specijalci upali u KBC Kosovska Mitrovica, Elek je rekao da je to bilo "čisto zastrašivanje naroda".
"KBC u Kosovskoj Mitrovici dežura 24 časa i nije bilo potrebe za razbijanjem stakla i pravljenjem haosa, reč je o čistom zastrašivanju ionako uznemirenog naroda. Došli su s 15 džipova, naoružani do zuba s dugim cevima", rekao je tada Elek.
Izjavio je da su specijalci "razbili vrata vešernice i kotlarnice", ali da nisu ništa našli.
"Izvršili su premetačinu. Duge cevi i antiterorističke jedinice, bilo ih je samo u farmericama s policijskim prslucima, ali naoružani dugim cevima. EULEX je samo nemi posmatrač, mi smo 15 minuta čekali da nam kažu da imaju nalog za pretres. Dali su neki zapis na albanskom jeziku da nisu našli ništa", izjavio je tada.
Elek je komentarisao i zaustavljanje sanitetskog vozila tog zdravstvenog centra pre 10-ak dana.
Elek je rekao da su "pripadnici Kosovske policije zaustavili na punktu na Bistričkom mostu sanitetsko vozilo te zdravstvene ustanove koje je prevozilo sanitetski materijal iz Doma zdravlja u Leposaviću ka KBC Kosovska Mitrovica, i uputili ga na terminal u južnom delu Kosovske Mitrovice".
On je ponovio da se u prethodnom periodu svako vozilo zaustavlja više puta, pretresaju se i maltretiraju radnici, i "izvlače" se iz vozila.
Elek posle Radoičića
Elek će na mestu prvog čoveka Srpske liste smeniti Gorana Rakića.
Potpredsednik ove političke ove stranke bio je Milan Radoičić, koji je podneo ostavku na tu funkciju krajem septembra, pošto je zajedno sa grupom naoružanih Srba kod mesta Banjska napao Kosovsku policiju. U tom incidentu ubijeni su jedan policajac i trojica napadača.
Ovaj napad dodatno je pojačao napetosti između Beograda i Prištine, a Radoičić je saslušan u Beogradu, gde je proveo 24 sata u pritvoru, a onda je pušten na slobodu.
Vlasti u Prištini su optužile Beograd da je stajao iza ovog napada, a Radoičić tvrdi da nije imao podršku srpskih vlasti. Amerika i Evropska unija pozvale se Srbiju da sarađuje sa kosovskom istragom.
Za potpredsednike Srpske liste izabrani su Dragiša Milović, Ivan Zaporožac, Tanja Vujović, Dragana Antonijević i Dalibor Jevtić. Od pet potpredsednika četvoro je sa severa Kosova, a južno od reke Ibar koja deli Mitrovicu na severni i južni deo, samo je Jevtić, gradonačelnik Štrpca.
Lider Građanske inicijative Srpski opstanak Aleksandar Arsenijević rekao je za Glas Amerike da kadrovske promene u Srpskoj listi neće uticati na poboljšanje položaja Srba na Kosovu.
"Što bi naš narod rekao 'sjaši Kurta da uzjaše Murta'. Ništa se neće promeniti u politici, ako se politika suštinski ne promeni, nema nikakvih promena", naveo je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kolima naleteo na devojčicu u Beogradu i nije se zaustavio: Dete zadobilo lakše povrede
02.03.2026.•
0
Devojčica od 14 godina lakše je povređena kada je na nju danas prepodne naleteo automobil na uglu Mileševske i Sinđelićeve ulice u beogradskoj opštini Vračar.
Ponovo uhapšen Zlatko Kokanović
02.03.2026.•
0
Aktivista i poljoprivrednik Zlatko Kokanović ponovo je priveden.
Ambasador Irana u Srbiji: Napad SAD i Izraela je teroristička akcija
02.03.2026.•
1
Iranski ambasador u Srbiji Mohamed Sadeg Fazli osudio je vojnu agresiju na njegovu zemlju i nazvao napade SAD i Izraela terorističkom akcijom na najvišem novou.
Uskoro e-kartoni u celoj Srbiji: Da li to znači spajanje privatnog i državnog zdravstva?
02.03.2026.•
9
Još od 2021. godine Ministarstvo zdravlja najavljuje uvođenje e-kartona, a 2023. formirano je Koordinaciono telo za digitalizaciju u zdravstvenom sistemu u cilju spajanja kartona državnog i privatnog zdravstva.
Lončar: Stanje Ivice Dačića bolje, ima razloga za optimizam
02.03.2026.•
0
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića bolje nego što je bilo, dodajući da ima razloga za optimizam.
Nedavno odlikovala Vučića: Eparhiji u BiH milion evra iz budžetske rezerve Srbije
02.03.2026.•
17
Vlada Srbije odobrila je 118 miliona dinara, odnosno oko milion evra, na ime dotacije pravoslavnoj Eparhiji bihaćko-petrovačkoj u Bosni i Hercegovini.
Muškarac iz Gnjilana uhapšen zbog pretnji i uvreda na račun policije, predsednika i drugih zvaničnika
02.03.2026.•
0
P.S. (58) iz Gnjilana uhapšen je zbog sumnje da je na društvenim mrežama uputio pretnje policijskim službenicama iz Bujanovca, uz uvredljive komentare na račun predsednika Republike, ministara i generala.
Otkazani današnji letovi iz Beograda za Dohu i Dubai
02.03.2026.•
1
Današnji letovi iz Beograda za Dohu i Dubai su otkazani, navedeno je na sajtu Aerodroma "Nikola Tesla Beograd".
Poljoprivrednici nastavljaju blokade puteva: Poznato na kojim deonicama
02.03.2026.•
1
Poljoprivrednici danas nastavljaju blokade puteva u više mesta širom Srbiji.
Vozači i dalje na meti SMS prevare: Pokušaj izvlačenja para preko neplaćene putarine ili prekoračenja brzine
02.03.2026.•
0
"Putevi Srbije" ponovo su upozorili na SMS poruke koje prevaranti šalju građanima.
Rekordno poskupljenje voća u Srbiji: Ko diktira cene?
02.03.2026.•
12
U poslednjih godinu dana voće u Srbiji je poskupelo za 68 odsto, što predstavlja rekordan skok cena na domaćem tržištu.
Treba li opozicija da se povuče u korist studentske liste? Trenutno ni ne komuniciraju
02.03.2026.•
44
Predsednik pokreta Solidarnost Goran Ješić izjavio je da je na predlog predstavnika novosadskog i beogradskog univerziteta bio izabran da bude veza između studentskog pokreta i opozicije.
Počelo onlajn prijavljivanje za subvencije za električna vozila
02.03.2026.•
4
Počelo je onlajn prijavljivanje preko portala eUprava za subvencionisanu kupovinu električnih vozila.
Bivši direktor VBA: Na razbijanju studentskog pokreta angažovani svi kapaciteti službi bezbednosti
02.03.2026.•
20
Na razbijanju studentskog pokreta u Srbiji angažovani su svi kapaciteti službi bezbednosti i postoji realna mogućnost da se on razbije iznutra, što bi bio najgori scenario.
"Mrdićevi zakoni" nisu jedina kočnica za otvaranje Klastera 3 sa EU - problem mnogo dublji
02.03.2026.•
4
Tvrdnje predstavnika vlasti da je Klaster 3 blokiran isključivo zbog proceduralnog propusta oko Venecijanske komisije predstavlja pokušaj da se javnosti ponudi jednostavno objašnjenje za mnogo dublji problem.
Advokat o akciji "Svoj na svome": Mogući su pravni haos i tužbe
02.03.2026.•
7
Iako je država najavila da će projekat "Svoj na svome" rešiti višedecenijski problem divlje gradnje, stručnjaci upozoravaju da "amatersko" sprovođenje upisa svojine nekretnina može dovesti do prevara i tužbi.
Proširuje se lista beneficiranog staža: Poznato ko će ranije u penziju
02.03.2026.•
6
Spisak zanimanja sa beneficiranim radnim stažom u Srbiji uskoro će biti proširen, a među novima su radnici iz železare u Smederevu, vatrogasci i deo zaposlenih u Hitnoj pomoći.
Državljani Srbije "zarobljeni" u Dubaiju čekaju pomoć
01.03.2026.•
6
Iran je lansirao rakete ka Abu Dabiju, Dubaiju i Dohi, koji su ključna vazduhoplovna sedišta između istoka i zapada.
Klinički centar: Dačićevo stanje i dalje ozbiljno, ali ima razloga za optimizam
01.03.2026.•
1
Zdravstveno stanje ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i dalje je ozbiljno, ali ima razloga za optimizam, navodi tim lekara Kliničkog centra Srbije.
Zlatko Kokanović pušten iz pritvora
01.03.2026.•
9
Aktivista i poljoprivrednik Zlatko Kokanović koji je danas uhapšen kod graničnog prelaza Trbušnica kod Loznice pušten je da se brani sa slobode, potvrdili su za N1 njegovi advokati.
Komentari 12
Marina
TsiBB
Pokazali su se. Srpsku listu treba zaboraviti.
Dajte šansu Marku Jakšiću, Momčilu Trajkoviću....
Bilo kome. Srpska Lista? Ili možda Lista Katastrofalni Poteza?
Majkic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar