Forin afers: Rusija preko Srbije otvara drugi front u Evropi, Vučić inspirator tenzija sa Kosovom
Američki magazin "Forin afers" objavio je opširnu analizu o ulozi Rusije na Balkanu, ali i o "opasnom doprinosu Srbije raspirivanju krize".
Kako navodi "Forin afers", krajem septembra, "Srbija je rasporedila napredno oružje na svoju granicu sa Kosovom, što je označilo jedno od najvećih gomilanja srpskih vojnih snaga od završetka rata na Kosovu pre skoro četvrt veka".
U Sjedinjenim Državama, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost to je nazvao "neviđenim prikazom napredne srpske artiljerije, tenkova i mehanizovane pešadije".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dalje deluje zainteresovan za nasilno zauzimanje delova Kosova i vreme je da SAD i EU jasno stave do znanja i Beogradu i Moskvi da će oštro reagovati na eventualne provokacije na Balkanu, piše američki časopis.
U tekstu pod nazivom "Drugi front Rusije u Evropi", časopis specijalizovan za spoljnopolitičke teme navodi da Vučić "veruje da bi uskoro mogao da dobije priliku" za operacije na Kosovu, budući da je Zapad zauzet snabdevanjem Ukrajine, podrškom Izraelu i obuzdavanjem Kine.
"Međutim, da bi u tome uspeo, Vučiću je potrebna pomoć (predsednika Rusije Vladimira) Putina. On želi, pre svega, rusku energiju, koja je ključno sredstvo uticaja Moskve", navodi se u tekstu.
Dodaje se da Vučić, poput Putina, koristi paravojne grupe da ostvari ciljeve i da bi mogao da ih iskoristi za preuzimanje kontrole nad severom Kosova.
"Vreme je, dakle, da NATO odlučno stane na kraj Vučićevoj predstavi koju omogućava Kremlj. SAD i Evropa moraju jasno da stave do znanja Beogradu i Moskvi da će reagovati snažno i oštro na buduće provokacije na Balkanu", navodi Forin afers.
Časopis piše da SAD i EU "moraju da ojačaju prisustvo NATO-a u regionu", da uspostave kredibilne "crvene linije" koje Srbija ne može da pređe, a da ne izazove vojnu konfrontaciju sa NATO snagama, kao i da uvedu sankcije Beogradu ako se srpski lideri ne udalje od Moskve i ne doprinesu deeskalaciji tenzija.
Ocenjuje se da je Vučić postao ključni inspirator tenzija sa Kosovom, ali da to ne bi trebalo da bude iznenađenje, imajući u vidu njegovu političku prošlost.
"Vučić je danas više oportunista nego nacionalista, koji je pretežno vođen željom da ostane na funkciji i da uveća moć. Čim je došao na vlast, Vučić je oslabio svu prozapadnu opoziciju dok je jačao ekstremno desne srpske grupe kako bi poboljšao sopstvenu poziciju. Da bi proširio moć u regionu, Vučić takođe pokušava da zadrži kosovske Srbe u orbiti Beograda", navodi se.
Dodaje se da Vučić ima političke koristi od haosa na Balkanu, koji mu pomaže da potvrdi svoju političku relevantnost i da zadrži kontrolu.
"Kriza na Kosovu, na primer, pomaže Vučiću da skrene pažnju sa unutrašnjih političkih pitanja. Eskalacijom i deeskalacijom krize na Kosovu, Vučić se pozicionirao kao akter koji ključno utiče na stabilnost regiona, što mu omogućava da pregovara i da se cenjka sa zemljama Zapada, kojima obećava da će smanjiti tenzije ako one ispune njegove zahteve za ekonomsku podršku", piše u analizi.
U tekstu se navodi da je "takvo cenjkanje samo jedan od načina na koji Vučić nastoji da izigra SAD i Evropu".
"Evropski lideri, uključujući predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, kažu da žele Srbiju u toj organizaciji, a Vučić je, teoretski, pristao na pristupanje Uniji. Ali on to čini zato što mu to donosi pomoć EU, a ono što zaista želi je da zadrži Srbiju na dugom i beskonačnom putu ka Uniji. On ne želi da se pridruži organizaciji koja bi ga primorala da učvrsti vladavinu prava", dodaje se.
Američki časopis piše i da Rusija predstavlja rastuću pretnju za Balkan i da to pokazuju njeni potezi u vreme incidenata na severu Kosova u maju, kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima Kfora, i u septembru, kada se naoružana grupa Srba sukobila sa kosovskim policajcima u selu Banjska.
"Kada je 2022. premijerka Srbije Ana Brnabić rekla da su Kosovo i Srbija na ivici oružanog sukoba, Moskva, koja ne priznaje kosovsku nezavisnost, koristila je informativne operacije da podstakne kosovsko-srpsko nepoverenje i da širi agresivne poruke koje dele region po etničkim i verskim linijama", navodi se.
Rusija je, kako se navodi, takođe naoružavala Srbiju dok je istovremeno povećavala njenu energetsku zavisnost od ruskih kompanija, obezbeđujući joj gas i naftu po povoljnim cenama.
Među razlozima zašto Rusija potpiruje sukob Kosova i Srbije je i njena želja da utiče na resurse NATO-a i da podriva američku moć u Evropi, ocenjuje se u tekstu.
"Ako mir na Balkanu zavisi od Putina, zvaničnici NATO-a će možda morati da načine ustupke Moskvi ako žele da izbegnu rat. Dovodeći u pitanje mir na Balkanu, Putin se takođe nada da će pokazati da je NATO 'tigar od papira' i da neće delovati ako bude istinski izazvan. Čak i ako NATO uzvrati Srbiji, Putin bi ipak mogao da pobedi jer bi Zapad otvaranjem drugog fronta imao manje kapaciteta da pomogne Ukrajini", piše Forin afers.
Časopis dodaje da Kremlj ima i druge razloge da "podržava haos na Balkanu", i ukazuje da Rusija koristi takozvani kosovski presedan da odbrani rusku ilegalnu invaziju na Ukrajinu uz tvrdnje da nezavisnost Kosova opravdava pripajanje ukrajinskih teritorija.
"Prema toj perverznoj logici, nezakoniti i lažni referendumi o aneksiji, održani na okupiranim ukrajinskim teritorijama, slični su borbi Kosova za slobodu od Srbije. Drugim rečima, Kosovo je imalo pravo da napusti Srbiju, pa i okupirane ukrajinske teritorije imaju pravo da se pridruže Rusiji. Činjenica da Rusija ne priznaje nezavisnost Kosova, ili da je nezavisnost Kosova zapravo presedan za ukrajinsku borbu za slobodu, ironije su kojima se Moskva nije pozabavila", navodi se.
Forin afers piše i da NATO mora da stvori "koaliciju voljnih", na čelu sa SAD, koja može uspešno da izvrši pritisak na Beograd i Moskvu da prestanu da promovišu političku nestabilnost, piše u tekstu.
Navodi se da to znači da Vučiću treba "jasno staviti do znanja" da će biti suočen sa sve većim nizom opipljivih posledica, uključujući sankcije, ako nastavi da preduzima eskalatorne mere, i da bi NATO trebalo da pošalje na Kosovo timove za "suprotstavljanje ruskoj i srpskoj propagandnoj mašini".
"Na meti tih timova treba da budu krajnje desne srpske grupe koje bi bile podsećane da ruske poruke o 'slovenskom bratstvu', kojem Srbija tobože pripada, predstavljaju mit i da im Putin neće pomoći u slučaju izbijanja sukoba. Da bi to uradili, treba jedino da govore istinu - da Putin ima pune ruke posla u ratu protiv Ukrajine i da neće obezbediti resurse Srbiji za oružani sukob sa Kosovom", dodaje se.
Časopis navodi da države članice NATO-a možda neće želeti da preduzmu te mere i dodaje da one "zapravo verovatno žele da ignorišu Vučića".
"Alijansa je istrošena pomažući Ukrajini, tako da trošenje vremena i resursa na Kosovo i Srbiju može da bude previše. Ali Zapad mora da shvati da bi tenzije u odnosima Srbije i Kosova, u slučaju nebavljenja njima, mogle da postanu daleko teže i skuplje za rešavanje", navodi se u tekstu.
Dalja eskalacija na Kosovu, kako se dodaje, izazvaće haos u Bosni i Hercegovini, gde je lider bosanskih Srba Milorad Dodik, koji ima bliske veze sa Putinom, zapretio da će otcepiti srpske teritorije BiH.
"Širenje sukoba bi bio još veći poklon za Putina, koji želi da Zapad skrene pažnju sa Ukrajine dok se on bori da zauzme veći deo te zemlje. Da bi zaštitio Evropu i zaustavio Kremlj, od suštinske je važnosti da NATO odmah ojača svoje balkansko krilo, dok su troškovi za to još uvek niski", navodi Forin afers.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak povećan za 5.000 dinara
26.03.2026.•
0
Cenzus za ostvarivanje prava na dečiji dodatak povećan je za oko 5.000 dinara, sa dosadašnjih 13.247 dinara na 18.000 dinara, i biće primenjen od 1. aprila.
Ni energetske zavisnosti, ni bezbednosti: Koliko Srbija uvozi nafte i gasa, i koliko sve to plaća?
26.03.2026.•
0
U svetu koji oblikuju kako klimatske promene, tako i geopolitička previranja koja izazivaju energetske krize, Srbija je već godinama ranjivi uvoznik fosilnih goriva, koji nema niti energetsku nezavisnost, niti bezbednost
Devojku u Nišu napao čopor pasa
26.03.2026.•
0
Čopor pasa napao je sinoć devojku od 20 godina u blizini bazena Čair u Nišu.
Bertelsmanov indeks transformacije kaže: Srbija je postala autokratija
26.03.2026.•
9
Srbija je zbog višegodišnjeg zarobljavanja države, potkopavanja institucija i velikih izbornih manipulacija svrstana u kategoriju umerenih autokratija, sa ograničenom ekonomskom transformacijom i slabim upravljanjem.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ili se zna ili se ne zna
26.03.2026.•
10
Još jedan 021.rs kviz je tu za vas.
Pokret "Kreni-promeni": SNS osnovao lažne organizacije za posmatranje izbora
26.03.2026.•
4
Pokret "Kreni-promeni" saopštio je da su se na lokalnim izborima u 10 opština pojavile, kako tvrde, lažne posmatračke organizacije povezane sa Srpskom naprednom strankom (SNS).
U ponoć počinje predizborna tišina
26.03.2026.•
3
Predizborna tišina, uoči predstojećih lokalnih izbora u deset mesta, 29. marta, koje će pratiti domaći i međunarodni posmatrači, počinje večeras u ponoć i trajaće do završetka glasanja.
Trkaju li se Srbija i Hrvatska u naoružavanju: Vučić komentarisao tvrdnje da je u toku nadmetanje
26.03.2026.•
15
Aleksandar Vučić odbacio je ocenu Dojče velea o trci u naoružanju između Hrvatske i Srbije u osvrtu na najavu iz Hrvatske o kupovini PVO sistema od Izraela, kao odgovor na rakete koje je Srbija kupila od Kineza.
Miletić iz PSG-a: Srbiji je mesto u EU i NATO savezu, to je pitanje budućnosti zemlje
26.03.2026.•
7
Predsednik Izvršnog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) Petar Miletić izjavio je da je Srbiji mesto u EU i NATO savezu i da je to pitanje budućnosti, bezbednosti i razvoja zemlje.
Crta o predizbornoj kampanji: Beskrupulozno negativna, neravnopravna, uz zloupotrebu javnih resursa
25.03.2026.•
13
Posmatračka misija Crta saopštila je da su ključna obeležja kampanje za predstojeće lokalne izbore izrazita neravnopravnost učesnika, visoke tenzije praćene pritiscima, incidentima i beskrupuloznom negativnom kampanjom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - i poklon za dvoje
25.03.2026.•
20
Stigao je novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo.
Kamioni na granici čekaju i po pet sati
25.03.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da automoboli prolaze granicu bez zadržavanja dok kamioni čekaju od sat i po do pet sati.
Srbija među zemljama u kojima je transparentnost budžeta ograničena
25.03.2026.•
2
Srbija se nalazi među zemljama gde je transparentnost budžeta "ograničena", sa ostvarenih 53 poena od mogućih 100 u međunarodnom istraživanju Indeks otvorenosti budžeta, saopštila je organizacija Transparentnost Srbija.
Kompanija DDOR osiguranje realizovala akciju "Za šumu u tvom kraju": 80 stabala za 80 godina
25.03.2026.•
0
U godini u kojoj je obeležilo 80 godina poslovanja, kompanija DDOR osiguranje po treći put je realizovala društveno odgovornu inicijativu "Za šumu u tvom kraju".
Istraga o Fejsbuk grupi "Ćerke i tate dopisivanje"
25.03.2026.•
0
MUP je saopštio da je počeo proveru naloga na Fejsbuku "Ćerke i tate dopisivanje", za koji je prijavljena sumnja da služi za uspostavljanje neprimerene komunikacije između odraslih i maloletnih osoba.
DRI: Eliminisane duple stipendije studenata
25.03.2026.•
1
Ministarstva prosvete i nauke su od školske 2024/25 promenili proces provere podataka i eliminisane su duple stipendije studenata, saopštila je danas Državna revizorska institucija (DRI).
Osmaci u petak i subotu polažu probni završni ispit
25.03.2026.•
0
Učenici osmog razreda polagaće u svojim školama probni završni ispit u petak i subotu, 27. i 28. marta.
Marta Kos odbacila ideju Vučića i Rame: Reforme za jedinstveno tržište i Šengen teške kao i za članstvo u EU
25.03.2026.•
14
Ulazak neke zemlje u Šengen ili zajedničko tržište EU, što su rekli da žele premijer Albanije Edi Rama i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zahteva podjednako teške reforme kao i one za članstvo u EU.
Savet Evrope šalje posmatračku misiju na izbore u Srbiji u nedelju
25.03.2026.•
7
Delegacija Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope posmatraće lokalne izbore u Srbiji od 26. do 30. marta u 10 opština, saopštio je SE.
Vozač kamiona uhapšen u Sremskoj Mitrovici: Vozilom usmrtio pešaka kod Grdelice, pa pobegao
25.03.2026.•
3
Državljanin Severne Makedonije N. K. (33) uhapšen je zbog sumnje da je protekle noći na auto-putu kod Grdelice, upravljajući kamionom usmrtio 57-godišnjeg pešaka, a potom napustio mesto nesreće.
Mudrost Vesne Zmijanac: Ide srce gde je vlast
25.03.2026.•
19
"Ja sam uvek bila uz vlast", rekla je Vesna Zmijanac tokom trajanja velikog predizbornog mitinga Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića u Beogradu.
Komentari 24
Zemlja čudesa
Branislav
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar