Sindikati: Podaci RSZ o nezaposlenosti nelogični i "naduvani", bez posla bar milion građana
Stopa zaposlenosti u Srbiji koju je nedavno javnosti predočio Republički zavod za statistiku izazvala je reakcije sindikata, u kojima smatraju da ona ne odražava realno stanje na tržištu rada.
Foto: Pixabay
Stopa zaposlenosti se, prema tvrdnjama sindikalaca, veštački uvećava da bi se tako prikazalo da je nezaposlenost u zemlji niska, iako to u praksi nije slučaj.
Naime, prema podacima Ankete o radnoj snazi, koju je objavio Republički zavod za statistiku broj zaposlenih u Srbiji na kraju trećeg kvartala ove godine iznosio je 2.888.500, dok je broj nezaposlenih 285.700, piše Danas. Stopa zaposlenosti za taj period iznosila je 50,7 odsto i u odnosu na prethodni kvartal veća je za 0,5 odsto, pokazuju podaci Ankete.
U Vojvodini je zabeležen porast stope nezaposlenosti od 3,2 odsto, dok u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji pad stope nezaposlenosti iznosi 1,6 odsto.
Broj mladih uzrasta od 15 do 24 godine je niži za 1.300 lica. Među mladima je broj radno aktivnih veći za 9.100, a stanovništvo van radne snage smanjeno je za 10.500. Takav trend je doveo do porasta stope zaposlenosti među mladima za jedan odsto.
Anketa o radnoj snazi tretira kao zaposlene sve osobe koje su najmanje jedan sat u posmatranoj sedmici obavljale plaćeni posao, bilo u novcu ili naturi i nezavisno od toga o kom tipu posla i radnog angažovanja se radi. Tako se zaposlenim smatra i osoba koja je radila 40 sati u preduzeću u kojem je stalno zaposlena i osoba koju je tokom te nedelje neko platio da mu sat vremena pomogne da utovari ugalj u šupu - i ta osoba se smatra zaposlenom.
U pitanju je metodologija koja je neretko kritikovana od strane eksperata, ali je međunarodno priznata i primenjuje se širom sveta.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije "Sloga" Željko Veselinović smatra da su najnoviji podaci RZS "potpuno nelogični" i dodaje da ga "ne bi iznenadilo da nadležni uskoro saopšte da u našoj zemlji uopšte nema nezaposlenih".
"Naravno da ne verujem u tačnost objavljenih podataka i sasvim je jasno da su oni potpuno netačni i da ne održavaju realno stanje na tržištu rada u Srbiji. Ne samo da ti podaci nisu realni, već se i razlikuju od onih koje iznose predstavnici vlasti. Tako, recimo, ministar finansija Siniša Mali tvrdi da je u Srbiji zaposleno nešto više od dva miliona ljudi, a Republički zavod za statistiku tu cifru podiže na blizu 2,9 miliona. Dakle sa ciframa se licitira, a dodatno se postavlja i pitanje kome onda verovati - članu Vlade ili anketi RZS. U suštini, oba izneta podatka su netačna. Nadležni u Srbiji ciljano povećavaju broj zaposlenih a na drugoj strani umanjuju cifru nezaposlenih, kako bi se prikazalo da je situacija na tom polju dobra, iako u suštini ipak nije", smatra Veselinović.
Stopa zaposlenosti, kako veruje predsednik Sloge, veštački se povećava tako što se status zaposlenih pripisuje i građanima koji su radili određeni broj dana ili meseci, a iako više nisu na svojim radnim mestima, i dalje ulaze u statistiku i, kako on tvrdi, "prikazuju se kao zaposleni do kraja kalendarske godine".
"Takođe, kada neko preduzeće angažuje određeni broj radnika i u međuvremenu raskine ugovore sa njima, a na njihova mesta dovede druge, oni koji su skinuti sa platnog spiska, iako više ne rade, i dalje se prikazuju kao da su zaposleni iako u praksi to nisu", tvrdi Veselinović.
S druge strane, ističe sagovornik lista Danas, broj nezaposlenih se smanjuje tako što se svi oni koji nisu evidentirani u spiskovima Nacionalne službe za zapošljavanje ne vode zvanično kao nezaposleni. Ako se u određeno vreme građani u tom statusu ne prijave NZS, ona ih briše sa svoje evidencije nezaposlenih.
Dakle, iako su objektivno bez posla, oni se kao takvi ne vode u zvaničnoj statistici.
"Kada se sagleda izneto, jasno je da podaci o zaposlenosti i nezaposlenosti koje javnosti prezentuju nadležni nisu objektivni. Teško je odrediti tačan broj zaposlenih u ovom trenutku, ali prema našim sindikalnim podacima u Srbiji ih je sada između 1,8 i dva miliona. Kada je pak reč o nezaposlenosti cifra je daleko veća od one koju iznosi RZS, jer je u tom statusu više od milion ljudi. To znači da je stopa nezaposlenosti veoma visoka i da iznosi oko 20 odsto", tvrdi Veselinović.
Marija Martinić iz Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" ističe za Danas da je metodologija po kojoj se radi Anketa o radnoj snazi u Srbiji izmenjena 2017. godine i zasniva se na principima Međunarodne organizacije rada.
"Ta metodologija u zaposlene svrstava sve one koji su radili određeno vreme, pa onda prestali da rade. Shodno tome, može se konstatovati da ona ne daje reaalno stanje kada je reč o broju zaposlenih i nezaposlenih u Srbiji. Mi u “Nezavisnosti” van podataka koje objavljuje RZS nemamo druge koji bi mogli da pokažu važeću stopu zaposlenosti. Drugim rečima, nemamo svoju ili neku drugu anketu koju bismo mogli da koristimo kako bismo došli do potrebnih podataka vezanih za tu tematiku", dodaje Martinić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Umesto dosadašnjeg naučnika na funkciji direktora Fonda za nauku: Vlada postavila Dariju Kisić
01.11.2025.•
0
Darija Kisić smenjena je sa funkcije direktorke Instituta Torlak koji je već duže vreme u teškoj finansijskoj situaciji. Ona je međutim dobila novu direktorsku funkciju.
VIDEO: U Nišu održan skup povodom godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
0
U Nišu je večeras, u tišini, bez transparenata i pištaljki, obeležena godišnjica pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.
Beograđani održali 16 minuta tišine: Na više lokacija za one koji nisu otišli u Novi Sad
01.11.2025.•
0
Beograđani koji nisu mogli da danas odu u Novi Sad održali su 16 minuta tišine na Trgu republike.
Vozio 160 kilometara na čas: Uhapšen pijani vozač bez dozvole
01.11.2025.•
1
Policija je u Zemunu isključila iz saobraćaja vozača (55) koji je upravljao automobilom brzinom od 159,6 kilometara na čas.
Tadić: Licemerno izvinjenje Vučića, režim će već sutra nastaviti sa propagandom
01.11.2025.•
6
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je kao "licemerno" sinoćno izvinjenje sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića studentima i građanima koji su protiv vlasti.
Nova osnovica za utvrđivanje novčane socijalne pomoći iznosi 12.266 dinara
01.11.2025.•
1
Novi nominalni iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca odnosno nosioca prava u porodici iznosi 12.266 dinara, objavljeno je u Službenom glasniku.
Bursać: SNS nepovratno izgubila deo rejtinga, zato ni ne raspisuje izbore
01.11.2025.•
13
Viši naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ocenio je da je SNS nepovratno izgubila deo svog rejtinga.
Od danas obavezne zimske gume - ako na putu ima snega, leda ili poledice
01.11.2025.•
1
U Srbiji su od danas, 1. novembra do 1. aprila na vozilima obavezne zimske gume na sva četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice.
Vučić na listi "predatora slobode medija" Reportera bez granica
01.11.2025.•
1
Reporteri bez granica (RSF) objavili su listu 34 "predatora slobode medija" koji su 2025. godine napadali novinare i pravo na informisanje među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uskoro pokretanje sajta na kom će moći da se prati kretanje cena u trgovinama
01.11.2025.•
4
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će uskoro svim građanima biti dostupna platforma preko koje će moći u svakom trenutku da prate kretanje cena u trgovinama.
Poljski mediji: EU mora da prestane da tapše Vučića po ramenu
01.11.2025.•
3
Evropa mora da izvuče pouke iz fatalne politike tapšanja po ramenu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naivne vere da je on garant stabilnosti na Balkanu.
Nakon što su osobe u fantomkama razlupale autobuse: Čačani se organizovali - automobilima u Novi Sad
01.11.2025.•
3
Jutros su Čačani krenuli u velikoj koloni svojim automobilima na komemorativni skup u Novom Sadu.
Latinović: Srbija nazaduje u evrointegracijama
01.11.2025.•
2
Srbija nazaduje od svih zemalja regiona u dinamici procesa pristupanja EU i to je ključna poruka koje je rezimirana od strane zvaničnika Evropske unije.
Veliki broj izlagača na Sajmu knjiga danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
2
Veliki broj izlagača na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga najavio je da danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 osoba.
Ruski plaćenici preko Telegrama regrutuju dobrovoljce iz Srbije i BiH za rat u Ukrajini
01.11.2025.•
7
Ruski plaćenici sa dugogodišnjim iskustvom na ratištima preko privatnih grupa na aplikaciji Telegram regrutuju nove dobrovoljce iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
U toku anketiranje građana Srbije o njihovom zdravlju: Ovo su neka od pitanja koja anketari postavljaju
01.11.2025.•
3
Republički zavod za statistiku (RZS), u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije i Ministarstvom zdravlja, 1. oktobra počeo je realizaciju istraživanja zdravlja stanovništva Srbije 2025.
Dan žalosti u Srbiji
01.11.2025.•
12
Danas, 1. novembra, u Srbiji je Dan žalosti povodom godišnjice pogibije 16 građana u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novim Sadu.
Maskirani napadači polupali autobuse kojim su Čačani planirali da dođu u Novi Sad
31.10.2025.•
14
Maskirani napadači polupali su stakla na autobusima privatnog prevoznika koji je trebalo da prevoze Čačane sutra u Novi Sad na komemorativni skup.
Poslanik SNS počeo štrajk glađu: Nije zadovoljan radom tužilaštva u slučaju pada nadstrešnice
31.10.2025.•
13
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić rekao je večeras da počinje štrajk glađu jer nije zadovoljan postupanjem tužilaštva u ispitivanju odgovornosti za pad nadstrešnice novosadske Železničke stanice.
Željko Mitrović proglašen krivim po tužbi Sava Manojlovića
31.10.2025.•
4
Pokret Kreni-promeni je saopštio da je u krivičnom postupku koji je Savo Manojlović pokrenuo protiv vlasnika Pinka Željka Mitrovića jer ga je vređao sud doneo prvostepenu presudu kojom je Mitrović oglašen krivim.
Komentari 12
Mbm
Dr mr
wolf30
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar