Transparensi Internešnal: Da se utvrdi da li je SNS zloupotrebio javne resurse i kupovao glasove
Državni organi u Srbiji bi hitno trebalo da utvrde da li je vladajuća partija zloupotrebila javne resurse i da li je organizovala kupovinu glasova za izbore, saopštio je "Transparensi Internašnal".
Foto: 021.rs
Javno tužilaštvo i Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) trebalo bi da promptno reaguju na sumnje u neregularnosti, za koje su objavljivani dokazi i pre i na dan izbora, budući da su to do sada propustili da učine, navodi se u saopštenju.
"Ako bi to propustili da urade, dodatno bi se podrilo poverenje građana u institucije i doveli bi se u pitanje pravičnost postupka izbora i legitimnost rezultata", rekao je predsednik "Transparensi Internešnal" Fransoa Valerian.
Međunarodne institucije i ekspertske organizacije dosledno ističu potrebu da se vlasti u Srbiji posvete izgradnji okruženja koje omogućava pravične izbore, a to podrazumeva ograničavanje mogućnosti za zloupotrebu službenog položaja i javnih resursa i uticaja na birače, uključujući i njihovo podmićivanje.
"Umesto da preduzmu odlučne mere kako bi poboljšali pravni okvir u kojem se održavaju izbori i njegovu primenu, Vlada i predsednik Srbije su na nedavnim izborima bili uključeni u još širi spektar aktivnosti koje su mogle uticati na birače", navodi se u saopštenju.
Ističe se da uprkos tome što su domaće civilno društvo, mediji i građani ukazivali na ova i druga sporna pitanja koja se pominju u izveštaju Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava, Javno tužilaštvo, kao nadležni organ, nije odgovorilo na javno iznete pritužbe i prateće dokaze.
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić istakao je da su se i ove godine vladajuće stranke predstavljale kroz funkcionersku kampanju, odnosno promotivne aktivnosti državnih i lokalnih funkcionera.
On je dodao da su takve aktivnosti sada bile četiri puta učestalije nego prošle godine.
"U kampanji je dominantno bio zastupljen predsednik Srbije, pri čemu, u brojnim slučajevima, iz njegovih javnih nastupa nije bilo jasno da li nastupa ispred državnog organa ili izborne liste čiji je bio nosilac, iako je po zakonu bio u obavezi da to predoči na nedvosmislen način", naglasio je Nenadić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sedmoro povređenih u sudaru četiri automobila kod Novog Pazara
01.05.2026.•
0
Sedam osoba povređeno je oko 19 časova u udesu na putu Raška-Novi Pazar kod mesta Panojeviće.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo udarnički
01.05.2026.•
16
Za kvizadžiju nema odmora. Svakog dana 021.rs kviz je pred vama.
Đurica: Neizvesno da li Srbija trajno ostaje bez 1,5 milijardi evra
01.05.2026.•
10
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica kaže da je bolje sačekati zvaničnu odluku EK da bi se videlo da li će Srbija u potpunosti ostati bez preko 1,5 milijardi evra.
"Bolje izgubiti pola sata nego da ne stignete uopšte": Stručnjak o opasnom trendu vožnje u kontrasmeru
01.05.2026.•
5
Sve učestaliji slučajevi ulaska vozila u suprotan smer na putevima u Srbiji više nisu izolovani incidenti, već ukazuju na zabrinjavajući trend, ocenjuje saobraćajni inženjer Ivan Banković.
CIK usvojio plan aktivnosti za vanredne parlamentarne izbore na Kosovu
01.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) je na današnjoj sednici donela odluku o određivanju rokova i usvojio plan aktivnosti za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora.
Strane investicije pod lupom: Dolazak zbog profita, zatvaraju fabrike čim se uslovi promene
01.05.2026.•
11
Nakon zatvaranja fabrike "Leoni" u Malošištu, gde je oko 2.000 radnika ostalo bez posla, ponovo se otvara pitanje stabilnosti radnih mesta u industrijama koje zavise od stranih investicija i državnih subvencija.
Ekonomski položaj novinara nikad lošiji u Srbiji: "Javnost želi da mi opstanemo"
01.05.2026.•
4
Ekonomski položaj novinara i medijskih radnika u Srbiji je i dalje ozbiljan problem, pokazuje analiza istraživanja koje je sproveo Sindikat "Nezavisnost".
Monarhisti traže novog Koštunicu, kažu da rektor Đokić nije rešenje
01.05.2026.•
28
Savez pod nazivom Monarhisti - Pokret za Kraljevinu Srbiju poručio je da je za pobedu na predsedničkim izborima, antirežimskim snagama potreban kandidat "profila" Vojislava Koštunice.
Tri osobe uhapšene zbog planiranja ubistva
01.05.2026.•
1
Policija u Beogradu sprečila je ubistvo uhapsivši tri osobe, među kojima je i jedna maloletna.
Šešelj: Vučić se potpuno vratio na "patriotske pozicije"
01.05.2026.•
51
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj kaže da se Aleksandar Vučić "potpuno vratio na patriotske pozicije".
Sindikat: Hteli smo pred Vladu, ali Đura verovatno negde nešto roštilja
01.05.2026.•
2
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) poručio je, sa skupa kojim je obeležio praznik rada 1. maj, da svoju borbenost podiže na viši nivo i ako bude trebalo biće vrlo brzo na ulici da bi se borio za bolju Srbiju.
Najave izbora bez datuma: Izviđačka misija vlasti
01.05.2026.•
12
Najave skupova vlasti i studenata, kao i ranija nabavka izbornog materijala od strane RIK-a mogu biti nagoveštaj letnjih izbora.
Milivojević: Vučić je Srbiji uskratio milijarde evra
01.05.2026.•
27
Srbija je ostala bez isplata iz evropskog Plana rasta jer više ni evropski zvaničnici ne mogu da ignorišu da je Vučićev režim anticivilizacijski, kaže lider Demokratske stranke Srđan Milivojević.
Odbrana traži oslobađanje Mladića iz humanitarnih razloga
01.05.2026.•
6
Odbrana Ratka Mladića podnela je Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MICT) urgentnu molbu za privremeno oslobađanje ili uslovno rano puštanje na slobodu.
Uhapšen vozač "poršea" koji se zakucao u trafiku, radnica teško povređena
01.05.2026.•
14
Četrdesettrogodišnji vozač "poršea" uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Tomanović: Nema tog režima koji može da nadvlada studente
01.05.2026.•
15
"Nema tog režima koji može da nadvlada svoje studente", kaže advokat Zdenko Tomanović koji je mesecima na meti prorežimskih medija.
Marta Kos: Zaustavljena finansijska pomoć Srbiji
01.05.2026.•
164
Evropska komesarka za proširenje izjavila je da su isplate iz Plana rasta EU za Srbiju za sada zaustavljene.
Vučić: Studenti ne mogu da se uzdrže od siledžijstva kad vide SNS štandove
30.04.2026.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da studenti ne mogu da se uzdrže od "siledžijstva kada na ulici vide štandove Srpske napredne stranke (SNS)".
Savet za štampu odbio žalbu Macuta: KRIK nije prekršio Kodeks
30.04.2026.•
4
Komisija Saveta za štampu odlučila je danas da portal KRIK nije prekršio Kodeks novinara Srbije u slučaju teksta o imovini premijera Srbije Đura Macuta.
Pokrenut portal za nadzor javnih nabavki: Preko milion ugovora vrednosti četiri triliona dostupno svima
30.04.2026.•
3
"Otvorene nabavke", platforma koja građanima, novinarima i istraživačima omogućava besplatan i jednostavan uvid u tokove javnog novca pokrenuta je danas.
Komentari 1
Hani
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar