Tetkice i domari tužili državu zbog toplog obroka i regresa, pa izgubili: Sad im dolaze izvršitelji
Počeli su postupci prinudne naplate, preko javnih izvršitelja, tetkicama i domarima koji su tužili poslodavce zbog neisplaćenih toplih obroka i regresa za godišnji odmor.
Foto: Pixabay
Vrhovni kasacioni sud zauzeo je stav da su topli obrok i regres uračunti u minimalac koji prima pomoćno osoblje u školama, te umesto da dobiju novčani zaostatak, sada oni moraju da plate sudske troškove i kamate.
Izvršitelji su već zakucali na vrata tetkici u Elektrotehničkoj školi u Beogradu, kao i njenoj koleginici u školi u Osečini. U narednim danima se može očekivati da se pokrenu svi postupci naplate, a takvih je oko 5.000 u Srbiji.
Nije samo tetkicama i domarima stigao "hladni tuš", već svim zaposlenim u javnim službama koji su na minimalcu i koji su tužili poslodavce. Oni kažu da se ne bi ni odlučili za pokretanje tužbe da nisu imali tumačenje Vrhovnog kasacionog suda iz 2020. godine, po kome imaju pravo na posebnu isplatu za topli obrok i regres, odnosno da u minimalnoj zaradi ne može biti nikakav drugi dodatak.
Nakon tog zaključka usledile su masovne tužbe zaposlenih, ali i novi Zaključak Vrhovnog kasacionog suda 5. jula 2022. godine u kome se navodi da su topli obrok i regres ipak uračunati u koeficijent minimalne zarade.
Svi koji su podneli tužbe dobili su da plate sudske troškove sa kamatom. Zavisno u kojoj fazi je bio sudski spor iznosi su bili od 20.000 dinara do 120.000 dinara.
"Poslednjih dana Državno pravobranilaštvo je pokrenulo postupke prinudne naplate preko javnih izvršitelja. Konkretno prinudna naplata je pokrenuta protiv jedne tetkice u Elektrotehničkoj školi u Beogradu, kao i u školi u Osečini. Prikupljaju se podaci od škola u Beogradu i unutrašnjosti za pokretanje postupaka prinudne naplate. Možemo očekivati u nekom narednom periodu da će biti pokrenuti svi postupci naplate", kaže za Euronews Srbija advokat Ivan Ječmenica, pravni zastupnik nekih od zaposlenih.
Dodaje da se u postupku prinudne naplate troškovi dodatno uvećavaju za još 30.000 do 40.000 dinara, za troškove izvršetelja. Kada se sve sabere, dolazi se do cifre da tetkice i domari moraju da plate dve, tri svoje mesečne plate.
Preporuka ministarstva
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu dalo je preporuku gradonačelnicima i predsednicima opština da se oprosti dug koji spremačice iz vrtića treba da plate za sudske troškove i kamate.
Preporuka je adresirana gradonačelnicima i predsednicima opština, budući da se taj novac sliva u gradske, odnosno opštinske kase. Međutim, do danas niko nije zvanično pozitivno odgovorio na tu preporuku. Zapravo, niko od lokalnih samouprava nije otpisao dug tetkicama i domarima u vrtićima.
"Ovih dana zaposlene u predškolskim ustanovama u Beogradu, predaju molbe za predsednika privremenog organa Grada Beograda Aleksandra Šapića, gde ga pozivaju da postupi po toj preporuci. Istovremeno dostavljaju odluku suda po kojoj su u obavezi da plate troškove i mole da im se oproste dugovi. Svaka tetkica podnosi molbu pojedinačno i tu navodi iznos svog duga", kaže Ječmenica.
Dodaje da je u Srbiji pokrenuto oko 5.000 takvih sudskih sporova.
"Molba je i da Ministarstvo finansija donese preporuku da se troškovi oproste i ostalim kategorijama zaposlih u školama, bolnicama, kliničkim centrima, domovima zdravlja, budući da su i oni vodili sporove i nalaze se u podjednako teškom materijalnom položaju. Nikakva preporuka nije doneta za njih. Škole, bolnice, kliničke centre je zastupalo državno pravobranilaštvo i troškovi se slivaju u državnu kasu. Zato je logično da Ministarstvo finasija inicira oproštaj tih dugova", smatra Ječmenica.
Sindikati platili za svoje članove
Sindikati su troškove sudskog postupka platili za svoje članove. U problemu su oni koji nisu članovi nijednog sindikata.
Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija kaže da su oni do sada platili oko milion dinara za sudske troškove i kamate svojih članova.
"To su bili iznosi od 20.000 do 60.000 dinara, zavisno u kojoj fazi je postupak prekinut", rekao je on za Euronews Srbija.
U Nezavisnom sindikatu prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV) kažu da su i oni platili sudske troškove za svoje članove.
Predsednik tog sindikata Dušan Kokot kaže da je problem ozbiljan i da su svi predmeti na Ustavnom sudu.
"Kroz minimalnu zaradu ne može biti isplaćen nikakav dodatak. To je bio prvi zaključak Vrhovnog kasacionog suda, da bi kasnije promenili mišljenje. To zabranjuje Rezolucija Međunarodne organizacije rada, koju je Srbija, odnosno Jugoslavija ratifikobvala 1974. godine", rekao je Kokot.
Kako je Vrhovni kasacioni sud prvo doneo zaključak da topli obrok i regres ne ulaze u minimalac pojedini sudski sporovi okončani su u korist tetkica i domara i njima je isplaćen novac. Sada imamo situaciju na terenu da su neki dobili novac, ali će morati da ga vrate, drugi su dobili novac i okončani su sudski sporovi, te neće morati da vraćaju pare. Najviše ima onih koji će morati da plate sudske troškove.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ponoš: Stefanović neka objasni kako je zapisnik iz policije dospeo u Informer
01.07.2026.•
0
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš upitao je glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva Nenada Stefanovića kakvo je to targetiranje ako se u javnost iznese ime tužioca po čijem nalogu je pozvan u policiju
Srbija od 2016. izgubila gotovo 435.000 stanovnika
01.07.2026.•
0
Procenjen broj stanovnika u Srbiji u 2025. godini iznosio je 6.549.901, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
VJT: Nedopustivo targetiranje tužioca u slučaju "zvučni top", traži reakciju Visokog saveta tužilaštva
01.07.2026.•
0
Više javno tužilaštvo najoštrije negoduje zbog, kako je saopštilo, javnog targetiranja postupajućeg javnog tužioca od strane političara Z.P. sa kojim je ranije danas obavljen informativni razgovor u slučaju zvučni top.
Refundacija prvog dela školarine samofinansirajućim studentima 15. jula
01.07.2026.•
0
Prvi deo školarine za školsku 2025/26. godinu biće refundiran samofinansirajućim studentima 15. jula.
RHMZ upozorio na nevreme večeras i sutra
01.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorava na nevreme večeras i sutra.
Stojanović: Ko bi raspisao izbore za koje zna da će ih izgubiti?
01.07.2026.•
12
Politikolog Boban Stojanović ocenio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne raspisuje vanredne parlamentarne izbore, jer procenjuje da bi ih izgubio.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
01.07.2026.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je tu.
Sanirano izlivanje sumporne kiseline na Institutu za majku i dete, medicinska sestra na preventivnom pregledu
01.07.2026.•
4
U obdukcionoj sali u podrumu, na Institutu za majku i dete na Novom Beogradu, došlo je do izlivanja hrom-sumporne kiseline, a problem je saniran.
Četvrtak u Novom Sadu: Dolazi nam osveženje, a tu su i zanimljivi događaji
01.07.2026.•
0
Posle toplotnog talasa koji je zahvatio Novi Sad, dolazi nam zahlađenje sa pljuskovima i grmljavinom, a kada to prođe, spremili smo vam pregled kulturnih sadržaja koje možete posetiti.
Odbor Skupštine Srbije prihvatio ostavku Jerinić i izrekao kazne dvojici poslanika
01.07.2026.•
0
Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja prihvatio je danas ostavku poslanice Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelene Jerinić na tu funkciju.
Manžuka: Vučić izjavama da Radoičić nije kriminalac ohrabruje napade na kosovske policajce
01.07.2026.•
6
Vlada Kosova u tehničkom mandatu saopštila je danas da predsednik Srbije Aleksandar Vučić, izjavom da Milan Radoičić nije kriminalac, ohrabruje napade na kosovske policajce.
Istraživanje: Deo građana Srbije i dalje radije bira "svevišnjeg vođu" nego institucije
01.07.2026.•
20
Deo društva u Srbiji i dalje se oslanja na autoritarne obrasce i očekivanje rešenja od "svevišnjeg vođe", umesto na jačanje državnih institucija i funkcionisanje sistema.
Lekarska komora Vojvodine najavila pomoć lekarima u slučaju "zvučni top"
01.07.2026.•
3
Regionalna lekarska komora Vojvodine (RLKV) najavila je danas da će pružiti pomoć svim lekarima protiv kojih bi Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu moglo podići optužnice.
Državljanin Rusije uhapšen u Crnoj Gori zbog veze sa ubistvom u Beogradu
01.07.2026.•
1
Uprava policije Crne Gore je danas saopštila da je uhapšen i jedan Rus zbog pomaganja učiniocima ubistva 22. juna u Beogradu.
Informer mora da plati milion dinara Štimcu zbog povrede ugleda i časti
01.07.2026.•
21
Kompanija "Insajder tim", izdavač Informera, dobila je presudu po kojoj bivšem košarkašu Vladimiru Štimcu mora da isplati milion dinara na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove zbog povrede ugleda
Dačić o zapleni marihuane kod Konjuha: Istragu vodi tužilaštvo, ne zna se gde je organizator
01.07.2026.•
11
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je zaplena pet tona marihuane u selu Konjuh kod Kruševca veliki uspeh policije.
Fajnenšel tajms: Trampov saveznik Vučić oponaša Putina da bi ostao na vlasti u Srbiji
01.07.2026.•
8
Trampov saveznik Aleksandar Vučić planira da se povuče sa mesta predsednika Srbije i da se vrati na vlast kao premijer, nakon vanrednih izbora ove jeseni, po modelu inspirisanom ruskim liderom Vladimirom Putinom, piše FT
Studenti o presudi Tanku: Prvi osuđeni je student, a niko od odgovornih za pad nadstrešnice
01.07.2026.•
3
Studenti u blokadi saopštili su da je student ETF-a Andrej Tanko prvi osuđeni od početka studentskih protesta, dok niko od odgovornih za pad nadstrešnice u Novom Sadu nije procesuiran.
Sudija Miroljub Tomić stupio na funkciju predsednika Vrhovnog suda
01.07.2026.•
0
Sudija Miroljub Tomić stupio je danas na funkciju predsednika Vrhovnog suda, saopšteno je iz te pravosudne ustanove.
Komentari 56
Koki
Дуле
Seka
Na žalost ne rade u našem interesu.
I na žalost, šta to govori o nama?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar