Uzgajivači svinja: Domaćeg mesa uskoro neće biti ukoliko država ne ograniči uvoz iz EU
Udruženja poljorivrednika koji se bave stočarstvom, a pre svega uzgojom svinja, poručili su da je tržište u velikoj krizi zbog nemogućnosti prodaje domaćih svinja i davanja prednosti uvoznicima.
Foto: Pixabay
Stočari kažu da ne mogu da prodaju svoje svinje jer se prednost daje uvoznicima, piše Danas.
"Srbija od nekadašnjeg najvećeg izvoznika svinja, danas je na pragu potpune zavisnosti od uvoza svinjskog mesa. U proteklih pet godina uvoz je porastao 300-500 odsto, dok tražnja za domaćim svinjama opada. Samo za prvih osam meseci 2023. i 2024. godine uvezeno je blizu 40.000 tona svinjskog mesa, u vrednosti 134 milona evra. Država ima na raspolaganju mehanizme za zaštitu domaćih proizvođača, kao što su uvozne kvote ili dažbine, ali ih ne primenjuje", žale se oni.
Zahtevaju od nadležnih ministarstava da "hitno ograniče prekomeran uvoz zbog kog se smanjuje stočni fond i da primene zakonom propisane mere za zaštitu domaćih primarnih proizvođača".
Kako se navodi u zajedničkom saopštenju odgajivača svinja, otkupna cena tovljenika pala je u proteklom periodu za preko 30 odsto, dok su cene mesa u maloprodaji gotovo na istom nivou, osim sporadičnih akcija.
U Udruženju uzgajivača kažu je dokaz da "nešto nije u redu sa cenama u maloprodaji" je i skoro pokrenut postupak Komisije za zaštitu konkurencije protiv trgovačkih lanaca zbog sumnje oko dogovaranja cena.
"Potrošači u Srbiji nisu informisani da je za proizvodnju svinjskog mesa, poreklom iz EU u najvećoj meri korišćena GMO sojina sačma, jer se takva informacija uopšte ne nalazi na deklaraciji, niti se obavezno posebno navodi država porekla. Imamo pravo i obavezu da zakonski regulišemo ovo pitanje kako bi potrošači raspolagali svim informacijama o hrani pre donošenja odluke kakvo meso će kupiti. Domaće farmere dodatno ugrožava zabrana izvoza svinjskog mesa u EU zbog brojnih nerešenih pitanja, na prvom mestu i dalje prisutne afričke svinjske kuge. Takve okolnosti idu na ruku „klaničarima“ i ostalim prerađivačima koji formiraju cene koristeći mogućnost izbora – da li će meso uvesti ili sirovine za proizvodnju nabaviti od domaćih odgajivača svinja. Na ovaj način naše farmere potiskuju sa tržišta, uvozeći ogromne količine smrznutog i svežeg vakumiranog mesa sa rokom trajanja i do tri nedelje", poručuju oni.
Navode da je nabavna cena mesa iz uvoza niža, jer se u EU za ishranu životinja koristi jeftinija, GMO sojina sačma.
"Na ovaj način zaobilaze se domaći propisi koji zabranjuju promet GMO soje za ishranu životinja i srpski proizvođači čine nekonkurentnim. Situaciju dodatno komplikuje širenje zarazne afričke svinjske kuge, koja je izuzetno opasna za populaciju svinja, jer izaziva smrtnost životinja u preko 90 odsto slučajeva, a nakon prodora virusa na farmu, nad svim životinjama mora se izvršiti eutanazija. Treba istaći da je virus potpuno neškodljiv za ljude, što dodatno motiviše trgovce koji kupuju životinje iz zaraženih područija bez ikakve veterinarske dokumentacije. Da bi se stalo na put širenju bolesti i sprečila ilegalna trgovina, neophodno je sprovesti popis i kategorizaciju svih objekata u kojima se drže svinje i dozvoliti naseljavanje novih životinja uz strogu primenu biosigurnosnih mera, ali se to ne sprovodi", kažu farmeri.
Ukazuju na pradoks da se danas uvozi meso za 60-70 odsto svojih potreba, a izvoze se žitarice.
"S razlogom se pitamo - da li neko svesno i namerno uništava domaću proizvodnju ili je ovakvo stanje posledica ignorisanja zahteva i apela domaćih proizvođača i stručne javnosti. Zaštitim domaćih farmera, štite se i ratari koji proizvode hranu za naše životinje i čitava poljoprivreda koji je strateški važna za svaku državu. Ovim dopisom želimo da probudimo pažnju domaće javnosti i pokrenemo široku debatu o ovoj temi jer domaćeg mesa uskoro neće biti ukoliko se nešto hitno ne preduzme", zaključuje se u saopštenju Udruženja uzgajivača.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
ANEM: Veranu Matiću upućene nove pretnje smrću
08.08.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopštila je da su predsedniku Upravnog odbora te organizacije Veranu Matiću upućene nove pretnje smrću i niz uznemirujućih poruka.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - pravo osveženje
08.08.2026.•
0
Svakog dana na 021.rs čeka vas novi kviz - da se razonodite u ove vrele dane.
Na Batrovcima se od jutros čeka oko četiri sata
08.08.2026.•
0
Na graničnom prelazu Batrovci od jutros se prilikom izlaza iz Srbije čeka oko četiri sata, dok se na prelazu Šid čeka oko dva sata, saopštio je Auto moto savez Srbije (AMSS).
Hidrogeolog: Nizak Dunav i duga suša ne ugrožavaju snabdevanje, ali vodovodi traže ulaganja
08.08.2026.•
0
Iako se Srbija suočava sa specifičnom hidrološkom situacijom i dugim periodom bez padavina, nema razloga za preteranu zabrinutost, kaže hidrogeolog Zoran Stevanović.
Deo vikendica izgoreo u Deliblatskoj peščari, vatrogasci uspeli da odbrane kuće: U Srbiji aktivno šest požara
08.08.2026.•
1
Uprkos jakom vetru, vatrogasci su uspeli da odbrane kuće u Deliblatskoj peščari kojima je pretila vatra.
Jovanović o dimu i mirisu paljevine u Beogradu: Zabeleženo povećanje nekih PM10 čestica
08.08.2026.•
0
Za miris paljevine koji se u petak uveče osećao u gotovo svim delovima Beograda Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije kaže da je to najverovatnije usled meteoroloških uslova, odnosno zbog vetra.
Zelenski danas sa Vučićem: Od evropskog puta i energetike do moguće proizvodnje dronova u Srbiji
08.08.2026.•
12
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski danas boravi u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji tokom koje se sastaje sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Vulin: Srbija da se obaveže da neće prodati ni metak neprijateljima Rusije, poseta Zelenskog pritisak Brisela
08.08.2026.•
21
Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin izjavio je da poseta Srbiji predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog niije želja građana Srbije niti potreba rukovodstva Srbije.
Požar uništio prostorije i dokumentaciju ekološkog udruženja iz Valjeva
08.08.2026.•
0
Prostorije i dokumentacija ekološkog udruženja "iRevolucija", iz Valjeva, uništene su sinoć u požaru, koji su vatrogasci uspeli da lokalizuju.
Večera za Zelenskog, a šta će biti "na stolu": Đukić ne isključuje razgovore o dronovima i vojnoj opremi
08.08.2026.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je priredio večeru u čast predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koji je došao u posetu Srbiji.
MUP: Aktivna četiri veća požara, najveći izbio u mestu Šumarak u Deliblatskoj peščari
07.08.2026.•
0
Na teritoriji Srbije trenutno su aktivna četiri veća požara na otvorenom prostoru, na kojima je angažovano ukupno 484 pripadnika različitih službi, uključujući Vojsku Srbije, kao i više od 110 vozila i helikoptere.
MUP apelovao na posetioce Sabora trubača u Guči: Ne vozite pijani
07.08.2026.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je danas apelovalo na posetioce Sabora trubača u Guči da unapred isplaniraju bezbedan povratak sa manifestacije i da, ukoliko su konzumirali alkohol, ne upravljaju vozilom.
Osumnjičenom za zlostavljanje i mučenje i napad na službeno lice određen pritvor u Valjevu
07.08.2026.•
0
Sud u Valjevu odredio je pritvor do 30 dana osumnjičenom za protivpravno lišenje slobode i zlostavljanje i mučenje i za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti koji je uhapšen u Beogradu, saopšteno je danas.
Direktor Telekoma Vladimir Lučić proglašen personom non grata na Kosovu: "Boriću se svim pravnim sredstvima"
07.08.2026.•
16
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da nije dobio zvaničnu informaciju da mu je prištinska administracija trajno zabranila ulazak na Kosovo i Metohiju i proglasila ga personom non grata.
Protestno saopštenje sto ličnosti protiv dolaska Zelenskog u Srbiju
07.08.2026.•
71
Tačno sto ličnosti potpisalo je saopštenje - protest protiv pozivanja u zaničnu posetu Srbiji predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.
Direktorka Batuta: Virus Zapadnog Nila prenose komarci Culex od juna do kraja septembra
07.08.2026.•
2
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović je kazala da virus zapadnog Nila u Srbiji dominantno prenose komarci tipa "Kuleks", od 1. juna do kraja septembra.
Komentari 12
Sale
Nocna smena
Dzoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar