Prosvetari o skraćenju polugodišta: U strahu od širenja slobodarskog duha, hoće da isprazne škole
Reprezentativni prosvetni sindikati su nazvali "nasilnim prekidom nastave" predlog Miniistarstva prosvete da zimski raspust počne za sve osnovne i srednje škole u Srbije u utorak, 24. decembra.
Foto: 021.rs
Oni su zatražili da predlog bude povučen.
"Zbog namere nasilnog prekida polugodiša Ministarstva prosvete i Vlade Srbije, rukovodeći se samo najmanjom štetom koja se ishitrenom odlukom može naneti, tražimo da se predlog povuče", saopštili su sindikati.
Reprezentativni prosvetni sindikati su Unija sindikata prosvetnih radnika, Sindikat obrazovanja Srbije, granski sindikat Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
"Nastavni plan i program podrazuma i realizaciju nastavnih sadržaja kroz utvrđivanje i sistematizaciju pa su ovakvom odlukom naši đaci dovedeni pred svršen čin. Onemogućeno im je da budu istrajni u svom procesu učenja", piše u zajedničkom saopštenju sindikata.
Oni su upitali su Vladu Srbije i Ministarstvo prosvete "kakve buduće generacije izvode ovakvim odlukama i kakve poruke šalju".
"Vlada Srbije nije svesna da mi u školama radimo sa živim ljudima, sa decom, i da je, u najmanju ruku neodgovorno dovoditi ih u ovako nepovoljan položaj u kakav su sada dovedeni", navodi se u saopštenju.
NSPRS: Svim učenicima zaključiti petice
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije ocenio je da "u strahu od širenja slobodarskog duha koji je zahvatio učenike i nastavnike u Srbiji, Ministarstvo prosvete predlaže da se škole ubrzano isprazne i zaključaju".
Taj sindikat poziva sve nastavnike da "odmah svim učenicima na polugodištu zaključe ocene 'odličan 5'".
Kako navode, "to je trenutno najbolji mogući odgovor nastavnika na besmisao školskog sistema do kojeg nas je dovela aktuelna vlast".
"Učenici su zaslužili odlične ocene i zbog toga što su svojom hrabrošću naterali Ministarstvo prosvete da pokaže svoje pravo lice, a to je lice institucije koja radi po političkom diktatu vladajuće koalicije, a ne u interesu obrazovanja u Srbiji", navodi ovaj sindikat.
Oni pozivaju prosvetne radnike da "i u narednom periodu, sa ili bez nastave, u školama ili na ulicama, budu uz svoje učenike, da podržavaju njihove zahteve i da ih zaštite od provokacija i nasilja".
Forum beogradskih gimnazija: Skraćenje polugodišta suprotno zakonu
Forum beogradskih gimnazija upozorio je Ministarstvo prosvete i Vladu Srbije da bi eventualna odluka Vlade o skraćenju polugodišta bila apsolutno suprotna zakonu.
U saopštenju se navodi da članovi Foruma smatraju moguću odluku o skraćenju polugodišta krajnje lošom jer šteti ugledu obrazovnog sistema i ne doprinosi jačanju ugleda škola.
Dodaju da očekuju od ministarke i da objasni javnosti i roditeljima kako je to po potrebi prosveta delatnost od posebnog značaja u kojoj nije moguća potpuna obustava nastave u slučaju štrajka, dok istovremeno resorni ministar može učenike da otera iz škole kad on to odluči.
Podsetimo, Ministarstvo prosvete saopštilo je da je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za sve osnovne i srednje škole u Srbiji, u utorak, 24. decembra.
Ovaj predlog će Vlada Srbije razmatrati u petak.
Maturanti više srednjih škola u Srbiji pridružili su se studentskim blokadama, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je kritikovao ministre, ali i direktore škola što ne reaguju na to.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kamioni na Batrovcima čekaju osam sati
20.12.2025.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju osam sati, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije.
Briselski portal se izvinio Draganu Šolaku zbog lažnih optužbi o vezi sa Rusijom
20.12.2025.•
0
Briselski portal "EU Political Report" povukao je tekstove i izvinio se Draganu Šolaku zbog lažnih optužbi da ima veze sa Rusijom.
Studenti iz cele Srbije brane univerzitet u Novom Pazaru; Muftija sandžački: "To je pitanje budućnosti"
20.12.2025.•
3
"Ili oni ili mi" slogan je studenata u blokadi Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP), a protest zakazan za nedelju, 21. decembar, njihov je pokušaj da stanu na put uništavanju univerziteta u tom gradu.
VIDEO Vučić uz snimke aviona i tenkova: Srbija na svojoj strani, makar se to ne sviđalo Vašingtonu i Moskvi
20.12.2025.•
16
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija na svojoj strani, "ma koliko se to ne sviđalo Vašingtonu i Moskvi".
"Reči se zacrvenele": Prijava protiv banke jer se reklamirala preko privatnih poruka korisnika Vibera
20.12.2025.•
10
Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" podnelo je prijavu NBS protiv jedne banke koja se reklamirala na Viberu i to na način da su prikazivane reklame pored određenih reči prepoznatih u privatnim porukama korisnika.
Meteorolog Todorović o tome kakva nas zima očekuje: "Tipična"
20.12.2025.•
3
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas sledećeg vikenda očekuju manje količine snežnih padavina, ali bez dužeg zadržavanja i da je pred nama zima koja neće biti mnogo hladna.
Aptiv zatvara fabriku u Zaječaru u prvom kvartalu 2026.
20.12.2025.•
16
Kompanija Aptiv zatvoriće fabriku u Zaječaru u prvom kvartalu 2026. godine, potvrđeno je za "Vreme" u toj kompaniji.
Stručnjaci o novom zakonu SAD u kom je istaknuta Srbija: Priprema terena za konkretnije poteze
20.12.2025.•
18
Predsednik SAD potpisao je Zakon o autorizaciji nacionalne bezbednosti (NDAA), čiji je sastavni deo i Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana.
Direktor Spoljnoobaveštajne službe Rusije: Zapad nije odustao od planova da organizuje "majdan" u Srbiji
20.12.2025.•
28
Zapad nije odustao od planova za organizovanje takozvanog "majdana" u Srbiji i trenutno pojačava pritiske na političko rukovodstvo zemlje, izjavio je direktor Spoljnoobaveštajne službe (SVR) Rusije.
Nemački dnevnik o slučaju "Generalštab": Vučić bi mogao da potone zajedno sa Trampovom kulom
20.12.2025.•
9
Mnogo zaludno uloženih para - američki tajkun Džared Kušner, zet Donalda Trampa, povlači se iz velikog projekta izgradnje hotela na mestu Generalštaba u Beogradu, piše dnevnik Junge velt.
EU: Sa žaljenjem konstatujemo da Srbija i dalje ostaje bez funkcionalnog Saveta REM-a
19.12.2025.•
3
Evropska unija (EU) sa žaljenjem konstatuje da Srbija i dalje ostaje bez funkcionalnog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), posle ostavki članova koji su ukazali na neregularnosti u izbornom procesu.
Izvestiteljka UN o Generalštabu: Investitori da izbegavaju projekte koji ne poštuju vladavinu prava
19.12.2025.•
10
Specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija (UN) za kuturna prava Aleksandra Ksantaki pozdravila je povlačenje projekta kojim bi se uništio kompleks Generalštaba u Beogradu, saopštio je UN.
Ministarstvo: Ministar Bratina se izvinio zbog izjave o Hrvatskoj i Ukrajini
19.12.2025.•
11
Ministar informisanja Boris Bratina uputio je javno izvinjenje zbog izjave da Hrvatska i Ukrajina treba da plate gubitkom teritorija zbog svojih ranijih ponašanja, saopštilo je ministarstvo.
UNS: Nedopustivo utišavanje mikrofona novinarki u Skupštini Srbije
19.12.2025.•
0
Udruženje novinara Srbije protestuje jer je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije utišan mikrofon novinarki N1 Žaklini Tatalović, kada je želela da postavi potpitanje predsednici parlamenta Ani Brnabić.
Vozio 200 km/h na putu Loznica - Šabac gde je ograničenje 100 km/h
19.12.2025.•
5
Saobraćajna policija je, za četiri dana, otkrila više od 13.000 prekršaja, a gotovo 900 vozača je isključeno iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola, saopštio je MUP.
Ministarstvo: Krajnji rok da fakulteti dostave podatke o plaćenim školarinama je 23. decembar
19.12.2025.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da je do sada 49.911 samofinansirajućih studenata dobilo sredstva na ime povraćaja 50 odsto plaćene školarine za školsku 2024/2025. godinu.
Kamioni čekaju 14 sati na Batrovcima
19.12.2025.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) saopštio je da se danas može očekivati više zastoja na putevima zbog većeg broja vozila.
Analitičari: Uskoro ćemo saznati prva imena iz vrha vlasti kojima će SAD uvesti sankcije
19.12.2025.•
32
Bivši diplomata Nebojša Vujović kaže da će danas potpisanim zakonom predsednik SAD dobiti pravni osnov za kažnjavanje srpskih političara i biznismena koji ugrožavaju vladavinu prava i koji su umešani u koruptivne radnje.
SNS mora da plati Vukašinu Obradoviću zbog povrede časti i ugleda
19.12.2025.•
1
Treći osnovni sud u Beogradu delimično je usvojio tužbeni zahtev novinara Vukašina Obradovića protiv Srpske napredne stranke.
Komentari 32
Nikola
Marko
Zika zivac
skriva ponos.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar