Da li biste glasali za studente kada bi bili opcija na izborima?
Ukoliko bi studenti postali politička organizacija, procenti podrške bi se značajno smanjili.
Foto: 021.rs
Verovatno bi u startu svi oni koji podržavaju proteste bili zainteresovani da čuju njihov program, ali je pitanje kako bi glasali. Ipak, pretpostavka je da bi uzeli više simpatizera opoziciji nego vlasti, kažu sagovornici Danasa.
Studentski protesti postali su ključni faktor političkih i društvenih promena u Srbiji, s potencijalom za dalje širenje i jačanje podrške, pokazuju rezultati novog istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela Crta. Studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške u poslednjih mesec dana beleži se među onima koji inače podržavaju partije na vlasti. Crta navodi i da sada svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti podržava proteste, a krajem decembra bilo ih je upola manje.
S obzirom na to da studenti imaju sve veću podršku koja možda može da okrnji i rejting vlasti, otvara se pitanje mogu li akademci to politički da kapitalizuju i koliko bi time okrnjili rejting opozicije.
Izvršni direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja Faktor plus Predrag Lacmanović za Danas kaže da se ništa u odnosu snaga stranaka pozicije i opozicije nije promenilo od kako su počele studentske blokade i protesti. Jer, kako objašnjava, neko bi morao da postane naprasno popularnija stranka da bi se SNS ili SPS rejting smanjio.
"To se ne dešava, jer su protesti pojeli opoziciju, koja stidljivo pokušava da bude prihvaćena i uzme neku reč u svim ovim dešavanjima. Međutim, zasad ne uspeva u tome. Kada se meri i postavlja pitanje za koga bi se glasalo, odnos partija vlasti i opozicije trenutno stoji", navodi on.
Na pitanje šta bi se desilo kada bi se u igru uveli studenti kao opcija, odgovara da Faktor plus to nije radio jer takva pitanja metodolški smatraju neispravnim.
"Dokle god neko ne osnuje pokret ili stranku, ne merimo ga. Studenti jesu trenutni fenomen, ali mi kao agencija nemamo pravo da kandidujemo nekog ko sam nije tako nešto najavio. Od studenata ne dobijamo poruku da žele da menjaju vlast, već da žele da izvrše pritisak na sadašnje činioce vlasti da rade bolje i menjaju sistem. Niko se jasno i decidno nije postavio kao politički činilac koji želi da učestvuje na taj način u političkom životu. Oni u njemu učestvuju, ali ne kao pretendenti za ulazak u parlament", objašnjava on.
Podseća da bi osnivanjem partije studenti opovrgli sve ono za šta su se borili jer izričito kažu da nisu zainteresovani da se bore za vlast već za promenu sistema.
Upitan može li se pretpostaviti na čiji bi konto išlo poverenje studentima kao političkim činiocima, odnosno ko bi bio "oštećen", kaže da je to velika zamka.
"Dokle god je neko aktivista, pa i politički, bori se za jednu ideju. Kada osnuje stranku ili pokret mora da odgovara na mnoge teme koje se tiču funkcionisanja države, od ekonomije do međunarodnih odnosa. I onda popularnost može da ide nagore, a često može da ide rapidno dole", kaže Lacmanović.
Kao primer navodi Sava Manojlovića koji je imao izuzetno veliku popularnost kada je krenuo u borbu protiv iskopavanja litijuma i pravi blokade.
"Tad je viđen kao politička figura. Međutim, kada je osnovao pokret Kreni-promeni i aktivno se uključio u političku borbu na način na koji to rade političke stranke, njegova popularnost nije išla tako rapidno gore. Ima je, ali je to svedeno na nekoliko procenata", kaže direktor Faktor plusa.
I dodaje da se zato ne može unapred na osnovu studentske popularnosti reći da bi sutra osvojili, na primer, 20 odsto. Zaključuje da je dalek put od popularnosti i podrške nekog do zaokruživanja tog na izbornom listiću.
Slično misli i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović. Kaže da u ovom trenutku možemo reći da je podrška studentima velika i većinska i prema istraživanju NSPM ide preko 50 odsto. Ali dodaje da to nije njihov budući izborni rezultat.
"Studenti su namerno nastupili tako, insistiraju na tome i mediji ih tretiraju kao da su nešto drugo, nešto iznad i izvan podele na vlast i opoziciju. Zato se ne može većinska podrška njima uzimati kao podrška političkoj organizaciji ili pokretu koju bi oni vodili. To je nešto što tek može ili treba da bude ispitivano", navodi on.
Prema njegovim rečima, da bi se to moglo ispitivati, studenti bi morali da se pojave kao politički faktor, politička organizacija, pokret ili lista koja se meri u odnosu na vlast i opoziciju.
"Sada oni to nisu, ne rade i najavljuju da ne žele da rade. Možemo samo da spekulišemo koliko bi njihova eventualna lista ili grupacija imala uspeha. I dvostruko spekulišući možemo da kažemo da bi verovatno imali solidnu prođu. Kada bi direktno ušli u političku arenu, sa programom, liderima, kandidatima, onda bi se ti procenti podrške značajno smanjili. Pretpostavka je da bi, ako hoće i ako uđu u političku arenu, uzimali više opoziciji a vlasti mnogo manje", zaključuje Vukadinović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Putevi Srbije: "Saobraćaj iz Beograda ka Novom Sadu odvijaće se normalno"
28.10.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" demantovalo je navode medija da su objavljeni spiskovi zatvorenih i alternativnih saobraćajnica do 10. novembra 2025. godine i da je većina puteva ka Novom Sadu zatvorena.
AKS objavila listu kandidata za izbore: Osporene kandidature Kakanovića i Beljanskog
28.10.2025.•
0
Advokatska komora Srbije (AKS) danas je na svom sajtu objavila odluku o utvrđivanju liste kandidata za izbore u toj komori.
Deo studenata iz Novog Pazara dočekan u Beogradu
28.10.2025.•
1
Četiri dana pred najavljeno obeležavanje prve godišnjice pada nadstrešnice u Novom Sadu u Beogradu su organizovana dva dočeka za studente.
Mesarović: Država će pomoći radnicima fabrike Kentaur Balkans da se zaposle u Vranju
28.10.2025.•
3
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović razgovarala je sa zaposlenima fabrike "Kentaur Balkans", koja je bez najave prethodno zatvorena.
Zainteresovanost mladih za policiju rekordno niska: Prijave pale za više od 96 odsto u odnosu na 2012. godinu
28.10.2025.•
24
Zainteresovanost za posao policajca kod mladih drastično je opala u poređenju sa 2012. godinom.
Prosvetni sindikati traže sastanak sa premijerom: Povećanje plata i budžet za 2026. u fokusu
28.10.2025.•
4
Četiri prosvetna sindikata zatražila su danas sastanak s premijerom Srbije u vezi sa zaradama prosvetnih radnika i planiranja državnog budžeta za 2026, saopštili su danas ti sindikati.
MUP upozorava: 28 poginulih u saobraćaju od početka oktobra, vozači da poštuju zakon
28.10.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je objavilo danas da je od početka oktobra 28 osoba poginulo u saobraćajnim nesrećama i pozvalo građane da poštuju zakon uoči predstojećih praznika i slava.
Od 30. oktobra radovi na petlji Beograd: Vozači treba da koriste alternativne pravce do 10. novembra
28.10.2025.•
24
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da će se od četvrtka, 30. oktobra do ponedeljka, 10. novembra, izvoditi radovi na petlji Beograd na državnom putu I A reda broj 1.
Ministarstvo: Novi medicinski tim Vojske Srbije preuzeo dužnost u misiji EU u Centralnoafričkoj Republici
28.10.2025.•
0
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je danas da je u vojnoj operaciji Evropske unije (EU) za obuku bezbednosnih snaga Centralnoafričke Republike, izvršena redovna zamena kontingenta Vojske Srbije.
Evropski sud presudio: Srbija prekršila prava Iranca pritvorenog na aerodromu u Beogradu
28.10.2025.•
1
Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Srbija povredila pravo na slobodu i bezbednost jednog državljanina Irana.
Šapić nakon nesreće na Novom Beogradu: "Svuda gde je moguće ukinućemo skretanje ulevo"
28.10.2025.•
63
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je da će u Beogradu biti ukinuta leva skretanja gde god je to moguće, kako bi se povećala protočnost i bezbednost saobraćaja.
Uhapšen bivši pomoćnik gradonačelnika Bora zbog nameštanja tendera za nabavku kontejnera
28.10.2025.•
2
Uhapšeni su bivši pomoćnik gradonačelnika Bora N. M. (33), vlasnik privrednog društva "Eastern Office" M. B. (31) i bivši direktor privrednog društva "Resor" iz Gadžinog Hana D. M. (32).
Poljoprivrednici: Zbog pretnje ministarstva se uspaničili oni koji nisu palili njive, šta rade poljočuvari?
28.10.2025.•
4
Ministarstvo poljoprivrede zatražilo je od seoskih domaćinstava, preko sistema eAgrar, da prijave njive na kojima je zapaljen biljni otpad kako bi te parcele za kaznu bile stavljene u pasivan status.
Novi sistem kontrole od danas i na granici sa Mađarskom: Prvo jedan prelaz, pa postepeno i ostali
28.10.2025.•
10
Primena novog ulazno-izlaznog sistema EES počinje danas u 8 časova na graničnom prelazu Tompa - Kelebija.
Najskuplji stan prodat u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, najskuplje garažno mesto 56.000 evra
28.10.2025.•
12
Najskuplji stan u drugom kvartalu prodat je u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, kao i najskuplji kvadrat po ceni od 9.056 evra.
FOTO: Na Gradini zaplenjeno više od 55 kilograma marihuane
27.10.2025.•
2
Policija je na graničnom prelazu Gradina zaplenila više od 55,5 kilograma marihuane.
Međak: Politika vlasti u Srbiji, spoljna i unutrašnja, raspala se za poslednjih godinu dana
27.10.2025.•
9
Pravnik i ekspert evropskih integracija Vladimir Međak izjavio je da Evropska komisija neće moći da ignoriše Rezoluciju Evropskog parlamenta o polarizaciji i represiji u Srbiji.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - prilika za rekord
27.10.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Građani odaju poštu porodici stradaloj u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu
27.10.2025.•
0
Građani Beograda odali su večeras poštu tročlanoj porodici koja je stradala u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu, u noći između subote i nedelje.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
27.10.2025.•
2
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata.
Komentari 116
Biljana
vera
prvo obezbediti uslove za poštene izbore (a trenutno smo podaleko od toga).
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar