Prvi zbor građana u Kragujevcu: Vlast da isplati prosvetarima 50 odsto plate iz budžetske rezerve
U Kragujevcu je večeras održan prvi zbor građana, na kome su okupljeni, jednoglasno, dizanjem ruke, postavili vlastima nekoliko zahteva.
Zbor je održan na Trgu "kod Krsta", a organizovano su na skup došli i kragujevački bajkeri.
Poručeno je da je ovaj zbor samo početak, te da građani neće odustati sve dok ne budu popravili društvo, kao i da neće ćutati i da će istrajati.
Ovim zborom, kako je rečeno, pored studentskog se otvara se još jedan front - narodni, odnosno građanski.
#Kragujevac prvi zbor, puno ljudi i samo tri zastave: srpska, Karađorđeva ustanička i Ferari. Dosta od prve prestonice pic.twitter.com/o3hvMm1pj5
— Bojan Stojadinovic (@DunjinTata) March 22, 2025
Na zboru je odlučeno da se lokalnoj vlasti pošalje zahtev - da se prosvetnim radnicima u tokom iduće nedelje isplati 50 posto plate iz budžetske rezerve.
Treći zahtev se odnosi na, kako su ga nazvali, "mučeni medijski cirkus- RTK (Radio-televizija Kragujevac), koji građane košta đavo i po".
Taj zahtev su građani ispratili skandiranjem: "Ua RTK". Takođe, zahteva se da se u program RTK do sledećeg zbora pozovu predstavnici studenta, a ako se to ne dogodi, demonstranti su najavili da će i njih da obiđu.
Zatraženo je i da se otkriju odgovorni za napad na narod 15. marta i identifikuje sredstvo kojim je to počinjeno tokom mirnog skupa u Beogradu. Traže i da se obavežu organi sile da neće narušavati autonomiju Univerzietata, jer će, kako su kazali, "životima braniti studente".
Advokat Nikolaj Petronijević je poručio Ministarstvu prosvete i policije da ne pokušavaju sledeće nedelje da urade nešto protivno zakonu i Ustavu.
On ih je pozvao "da ne narušavaju autonomiju univerziteta i nepovredivost akademskog prostora" i zamolio ih da ne zaborave "da će biti pobeđeni u svakom sudskom postupku".
On je rekao da misli da neće biti upada na fakultete, ali ako ih bude, kako je naveo, građani će doći da zaštite studente. Petronijević je pozvao Tužilaštvo da radi svoj posao, jer "narod želi odgovor o tome šta se dogodilo 15. marta u Beogradu".
Najavljeno je i da će po mesnim zajednicama biti organizovani zborovi građana, kao i da će biti pojačana aktivnost na društvenim mrežama.
Nastavnica Jelena Tomašević je rekla da su, dok je državu i ministarstvo zanimala forma, prosvetni radnici siromašili.
"Dogodio se režim koji ne želi obrazovane osvešćene poreske obveznike koji misle svojom glavom", kazala je Tomašević.
Ona je ocenila da je su znanje i obrazovanje obezvređeni i obesmišljeni, te da je "propast obrazovanja, propast jednog naroda".
Na zboru je govorilo i nekoliko građana koji su iskoristili priliku da u po dva minuta daju svoje predloge.
Neki od njih su poručili da se građani organizuju u mesnim zajednicama i da nikada više ne dozvole da članovi Saveta budu stranačke ličnosti.
Usvojen je i predlog da se održi nova akcija, u slučaju da vlasti ostanu neme, što se, kako su rekli okupljeni građani i očekuje. Novi zbor građana će biti održan u sredu 26. marta u 18.00 časova ispred Skupštine grada, sa zahtevom da se obrati gradski većnik za obrazovanje Dušan Aleksić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Štandard: Politička kontrola sudstva u Srbiji ili Vučićeva predstava
30.01.2026.•
0
Austrijski dnevnik Štandard piše da to što je Skupština Srbije izmenila zakone o pravosuđu dokaz da vladajuća SNS i njen lider predsednik Aleksandar Vučić žele da stave pravosuđe pod svoju kontrolu.
Prevoznici iz Srbije i BiH nastavljaju sa blokadama
30.01.2026.•
0
Teretni terminali na graničnim prelazima su i dalje u blokadi.
Ministarstvo odbrane proverava stabilnost konstrukcije zgrada Generalštaba
29.01.2026.•
4
Ministarstvo odbrane je u januaru pozvalo nekoliko institucija i jednu privatnu firmu da utvrde stabilnost i otpornost konstrukcija kompleksa zgrada Generalštaba, pokazuje dokument u koji je Insajder imao uvid.
Aleksić: Jedan od uhapšenih kod Kruševca odbornik SNS; Gašić: Akcija pokazuje da nema zaštićenih
29.01.2026.•
13
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić objavio je da je jedan od uhapšenih u akciji zaplene više od pet tona marihuane kod Kruševca odbornik vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Guranje prsta u oko: "Mrdićevi zakoni politički igrokaz i test odnosa sa Evropskom unijom"
29.01.2026.•
5
Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković ocenila je da su takozvani "Mrdićevi zakoni" svesno gurnuti u proceduru kao politički igrokaz i test odnosa sa Evropskom unijom.
VIDEO Zaplenjeno pet tona marihuane: "Najveća zaplena do sada u Srbiji"
29.01.2026.•
28
U selu Konjuh kod Kruševca zaplenjeno je pet tona marihuane i uhapšene su dve osobe.
Opljačkali ženu sa kojom su dogovorili prodaju kriptovaluta
29.01.2026.•
2
Beogradska policija uhapsila je ruske državljane M. Č. (18) i V. P. (18) koji su osumnjičeni za razbojništvo.
Đorđević: Projekat Jadar nije zatvoren, Rio Tinto nema nameru da se povuče samo su se primirili
29.01.2026.•
8
Projekat Jadar nije zatvoren i kompanija Rio Tinto nema nikakvu nameru da se povuče, rekao je advokat Sreten Đorđević na predstavljanju monografije "Projekat Jadar: Litijumsko-borna katastrofa", čiji je jedan od autora.
Prevoznik iz Srbije: Nismo još dobili obaveštenje iz EU, blokade i dalje
29.01.2026.•
1
Vlasnik firme za prevoz "Unitrag Pižon" Dušan Nikolić rekao je da još nisu dobili obaveštenje iz EU o načinu rešavanja problema sa dužinom boravka vozača kamiona u zemljama EU i Šengenskog sporazuma.
Vučić već u kampanji za premijera: Očekuje se da će ovo biti najprljavija trka do sada
29.01.2026.•
38
Krajem prošle godine Aleksandar Vučić najavio je da neće menjati Ustav kako bi dobio treći mandat, ali da li će biti kandidat za premijera na predstojećim izborima zavisiće od toga da li će on "imati volje za to ili ne".
Ruski državni hakeri prikupljaju informacije u Srbiji: Poznato ko je bio na meti
29.01.2026.•
14
Hakerske grupe, koje vlade SAD i Velike Britanije od ranije povezuju sa obaveštajnim i bezbednosnim strukturama Rusije, pristupile su delu arhive Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Izabrana imena maskota za "Expo 2027"
29.01.2026.•
31
Rastko i Milica zvanično su izabrani za imena maskota specijalizovane izložbe Expo 2027 u Beogradu.
Vlast ignorisala prijave protiv izvođača radova na železnici
29.01.2026.•
6
Anketna komisija došla je u posed dokumenta koji, kako tvrde članovi Ognjen Radonjić i Vladimir Obradović u tekstu za Radar, ukazuje na korupciju i ignorisanje rizika u vezi sa projektom modernizacije pruge.
Novi datum: Obavezni vojni rok od decembra ove ili marta sledeće godine
29.01.2026.•
59
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će se u roku od mesec, dva doneti odluka da li će se zvanično sa služenjem obaveznog vojnog roka krenuti od decembra ili od marta sledeće godine.
Ponovljeno suđenje roditeljima osumnjičenog za ubistva u Ribnikaru biće zatvoreno za javnost
29.01.2026.•
0
Viši sud u Beogradu doneo je odluku da isključi javnost sa ponovljenog suđenja roditeljima dečaka koji je 3. maja 2023. godine u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro dece i čuvara škole.
Pao deo plafona u Školi za osnovno i srednje obrazovanje dece sa invaliditetom u Nišu, nema povređenih
29.01.2026.•
3
Direktorka Škole za osnovno i srednje obrazovanje dece sa invaliditetom "Carica Jelena" Nataša Kaličanin rekla je da prilikom pada dela plafona u kancelariji logopeda u toj školi srećom nije bilo povređenih.
Sindikati prosvetara zatražili sastanak sa ministrom zbog najave skraćivanja časova
29.01.2026.•
1
Četiri reprezentativna sindikata u prosveti izrazila su "ozbiljnu zabrinutost" povodom najave mogućeg skraćivanja trajanja nastavnog časa sa 45 minuta na 30 minuta.
Kos: Skupština Srbije što pre da revidira "Mrdićeve zakone"
29.01.2026.•
23
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos pozvala je danas Skupštinu Srbije da što pre revidira upravo usvojene pravosudne zakone i dovede ih u saglasnost sa evropskim standardima.
Usvojene izmene uredbe o podsticajima poljoprivrednicima
29.01.2026.•
0
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o izmenama i dopuni Uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2026. godini.
Mladić ostao bez prsta dok je sekao drva, lekari VMA mu ga uspešno prišili nazad
29.01.2026.•
3
Lekari Vojno medicnske akademijer (VMA) u Beogradu uspešno su izveli operaciju replantacije prsta kod pacijenta sa teškom povredom šake.
Komentari 13
Tanja
Mikokiko
Ni ja nisam radio.
Moja se zena nije radila 6godina,cuva decu kod kuce,hoce i ona 50posto,posto i ona ne radi.
Sto vi da dobijete pare na nerad,pa mozemo i mi..?
Hocete iz budzeta jel,a ko placa taj budzet?Gradjani?Cije su tu pare iz budzeta?Nije valjda realno da zevamo po ulici i da trazimo plate iz budzeta?
Vi prosvetari ,strajkujte ok ali ima da sedite u skoli od 6 do 14h svaki dan,da vidite kako je narodu koji RADI ,a vama bi se samo sedenje smucilo...
Sve bi vas najurio...
Toma
Dal Vas je penzija i starost tolko unazadila da to ne vidite ili su Vas isplatili iz njihove budzetake rezerve pitanje je sad?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar