Janković u opticaju za predsednika Srbije, Macut "oročeni" premijer
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji u nedelju uveče mnogo je govorio o svom prijatelju, gradonačelniku Ljubljane Zoranu Jankoviću.
Foto: 021.rs (ilustracija/YouTube/Al Jazeera Balkans)
Mnogima je privuklo pažnju to na koji način je Vučić govorio o Jankoviću, ali i to da mu je ponudio mesto premijera Srbije.
Delovalo je da je odluka o mandataru novog sastava Vlade Srbije tek usputna tema u moru onoga što Aleksandar Vučić, po običaju, govori u nekom od svojih mnogobrojnih obraćanja javnosti.
Prema pisanju medija, Janković i srpska vlast oličena u Vučiću, imaju prisan, prijateljski i poslovni odnos.
Iako bi Janković mogao da ima značajnu ulogu u projektu "EXPO", po svemu sudeći, mogao da bi da dobije još značajniju ulogu u srpskoj politici u narednim godinama.
Kako piše Nova.rs, pregovori između Jankovića i Vučića o tome da gradonačelnik Ljubljane bude mandatar, trajali su nekoliko dana. U jednom trenutku je Janković prihvatio ponudu, ali je zatim tražio još nekoliko dana da razmisli.
Međutim, Vučiću se žurilo i, kao podoban kandidat, izvučen je javnosti mahom nepoznat doktor Đuro Macut, koji je u prošlosti pružao podršku Vučiću.
"Iako su ti izbori još uvek daleko, na sastanku je izneta ideja o Zoranu Jankoviću kao potencijalnom kandidatu. Naravno, biće do tada još mnogo imena u opticaju, ali je Vučić u ovom trenutku pokazao da je i te kako raspoložen da to bude upravo Zoran Janković", naveo je izvor Nova.rs.
Ovakav scenario odgovarao bi i Vučiću, kojem 2027. godine ističe mandat predsednika. Prema domaćem zakonodavstvu, bez obzira na dužinu trajanja, postoji ograničenje na dva predsednička mandata.
Vučić će 2027. zaokružiti svoju desetogodišnju političku karijeru na funkciji predsednika Srbije. Ono što je njegov naredni korak jeste, najverovatnije, povratak na premijersku funkciju, dok bi budući predsednik bio vraćen u svoje "ustavne okvire", što Vučić trenutno ne radi.
Prvi potez Macuta, da ne govori (često) u javnosti pre podnošenja ekspozea, anticipira da će biti reči o premijeru koji će, više nego premijeri pre njega, biti sporedna ličnost u vučićevskom svetu domaće politike.
Iz tog razloga, Vučić bi "u znak zahvalnosti" Macutu za (ne)urađeni posao, u budućnosti mogao da ponudi, na primer, Ministarstvo zdravlja.
Ono što bi za Vučića mogao da predstavlja problem, jeste odluka Jankovića da na kraju ne prihvati ponudi, a dobar argument za to bi mogle da budu njegove godine. "Večiti" gradonačelnik Ljubljane je u januaru napunio 72 godine.
U slučaju da bude kandidat za predsednika, pa i da na tim izborima pobedi, Janković bi tako postao najstariji predsednik Srbije od uvođenja višestranačja.
Već sada se pokazalo u kojoj meri naprednjaci imaju problem sa kadrom, pa su opcije tražene u inostranstvu. To se ne bi moglo nazvati neuspehom naprednjačke politike, već je bliže istini da je reč o svesnoj odluci Aleksandra Vučića da u svom okruženju nema ljude koji bi mogli da mu pariraju. To je za rezultat dovelo do dekadencije najjače stranke, pa se sada spas traži u "rebrendiranju" kroz takozvani Pokret za narod i državu.
Za trinaest godina naprednjačke vladavine, najjača stranka nije stvorila političara koji uživa poverenje u narodu za koje bi moglo da se kaže da je makar na tragu onom koje, uprkos aferama, i dalje uživa Vučić. To je jedan od razloga zbog kojeg bi nekom moglo da se učini da ne postoji mnogo razlike u kompetencijama između članova Vlade Srbije i saveta neke mesne zajednice.
Ana Brnabić je od premijerke postala inventar prorežimskih televizija sa funkcijom predsednice Skupštine, dok Miloš Vučević, uprkos ambicijama, nije imao ni šta da pokaže tokom svog kratkog mandata, pristajući na potpunu potčinjenost stvarnom predsedniku SNS-a.
Pitanje je na koji način će se u ovom "prelaznom" periodu ponašati Miloš Vučević. Blizak braći Vučić, Vučević je bio dugogodišnji projekat SNS-a, čiji je imidž građen kroz priču o "najuspešnijem" gradonačelniku Novog Sada, zatim ministra, a mandat na čelu Vlade Srbije trebalo je da posluži kao dodatno učvršćivanje autoriteta što bi bilo argument za predsedničku kandidaturu.
Imajući u vidu to da se ovde stvari teško pamte, a lako zaboravljaju, ne bi bilo neočekivano da se Vučević 2027. godine, na kraju, zaista i pojavi kao predsednički kandidat.
Međutim, to su samo kalkulacije koje su od suštinske važnosti za naprednjake, ne nužno i za građane Srbije. Na osnovu svega što se izdešavalo od pada nadstrešnice i pogibije 16 ljudi, jasno je da su dve godine izuzetno dug period koje otvaraju prostor za neočekivano. Studenti su ohrabrili mnoge u Srbiji, a probudili su srednjoškolce, čiji glas na izborima tek treba da bude izbrojan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vozio 160 kilometara na čas: Uhapšen pijani vozač bez dozvole
01.11.2025.•
0
Policija je u Zemunu isključila iz saobraćaja vozača (55) koji je upravljao automobilom brzinom od 159,6 kilometara na čas.
Tadić: Licemerno izvinjenje Vučića, režim će već sutra nastaviti sa propagandom
01.11.2025.•
0
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je kao "licemerno" sinoćno izvinjenje sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića studentima i građanima koji su protiv vlasti.
Nova osnovica za utvrđivanje novčane socijalne pomoći iznosi 12.266 dinara
01.11.2025.•
0
Novi nominalni iznos novčane socijalne pomoći za pojedinca odnosno nosioca prava u porodici iznosi 12.266 dinara, objavljeno je u Službenom glasniku.
Bursać: SNS nepovratno izgubila deo rejtinga, zato ni ne raspisuje izbore
01.11.2025.•
9
Viši naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ocenio je da je SNS nepovratno izgubila deo svog rejtinga.
Od danas obavezne zimske gume - ako na putu ima snega, leda ili poledice
01.11.2025.•
1
U Srbiji su od danas, 1. novembra do 1. aprila na vozilima obavezne zimske gume na sva četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice.
Vučić na listi "predatora slobode medija" Reportera bez granica
01.11.2025.•
1
Reporteri bez granica (RSF) objavili su listu 34 "predatora slobode medija" koji su 2025. godine napadali novinare i pravo na informisanje među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uskoro pokretanje sajta na kom će moći da se prati kretanje cena u trgovinama
01.11.2025.•
4
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će uskoro svim građanima biti dostupna platforma preko koje će moći u svakom trenutku da prate kretanje cena u trgovinama.
Poljski mediji: EU mora da prestane da tapše Vučića po ramenu
01.11.2025.•
1
Evropa mora da izvuče pouke iz fatalne politike tapšanja po ramenu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naivne vere da je on garant stabilnosti na Balkanu.
Nakon što su osobe u fantomkama razlupale autobuse: Čačani se organizovali - automobilima u Novi Sad
01.11.2025.•
3
Jutros su Čačani krenuli u velikoj koloni svojim automobilima na komemorativni skup u Novom Sadu.
Latinović: Srbija nazaduje u evrointegracijama
01.11.2025.•
2
Srbija nazaduje od svih zemalja regiona u dinamici procesa pristupanja EU i to je ključna poruka koje je rezimirana od strane zvaničnika Evropske unije.
Veliki broj izlagača na Sajmu knjiga danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
2
Veliki broj izlagača na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga najavio je da danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 osoba.
Ruski plaćenici preko Telegrama regrutuju dobrovoljce iz Srbije i BiH za rat u Ukrajini
01.11.2025.•
7
Ruski plaćenici sa dugogodišnjim iskustvom na ratištima preko privatnih grupa na aplikaciji Telegram regrutuju nove dobrovoljce iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
U toku anketiranje građana Srbije o njihovom zdravlju: Ovo su neka od pitanja koja anketari postavljaju
01.11.2025.•
3
Republički zavod za statistiku (RZS), u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije i Ministarstvom zdravlja, 1. oktobra počeo je realizaciju istraživanja zdravlja stanovništva Srbije 2025.
Dan žalosti u Srbiji
01.11.2025.•
12
Danas, 1. novembra, u Srbiji je Dan žalosti povodom godišnjice pogibije 16 građana u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novim Sadu.
Maskirani napadači polupali autobuse kojim su Čačani planirali da dođu u Novi Sad
31.10.2025.•
14
Maskirani napadači polupali su stakla na autobusima privatnog prevoznika koji je trebalo da prevoze Čačane sutra u Novi Sad na komemorativni skup.
Poslanik SNS počeo štrajk glađu: Nije zadovoljan radom tužilaštva u slučaju pada nadstrešnice
31.10.2025.•
11
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić rekao je večeras da počinje štrajk glađu jer nije zadovoljan postupanjem tužilaštva u ispitivanju odgovornosti za pad nadstrešnice novosadske Železničke stanice.
Željko Mitrović proglašen krivim po tužbi Sava Manojlovića
31.10.2025.•
4
Pokret Kreni-promeni je saopštio da je u krivičnom postupku koji je Savo Manojlović pokrenuo protiv vlasnika Pinka Željka Mitrovića jer ga je vređao sud doneo prvostepenu presudu kojom je Mitrović oglašen krivim.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nije tako teško
31.10.2025.•
6
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Preminula nekadašnja gradonačelnica Beograda Slobodanka Gruden
31.10.2025.•
1
Prva žena na funkciji gradonačelnika Beograda Slobodanka Gruden preminula je u 85. godini, preneo je RTS.
Vučić se izvinio studentima zbog uvreda
31.10.2025.•
85
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mu je "žao zbog nekih stvari koje je izgovorio o studentima i demonstrantima" i da se zbog toga izvinjava.
Komentari 19
S56
Lepo si se ispovedio, ali se nisi oprao. Glasaj za koga hoćeš. Jedan glas ne znači ništa.
Boro iz Pobede
Kosta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar