Evropski mediji o srpskim studentima u Strazburu: Da li će ih EU uzeti za ozbiljno?
Francuski i mediji drugih zemalja EU su s pažnjom dočekali studente iz Srbije koji su biciklima prešli 1.400 kilometara i u Strazburu uručili evropskim institucijama apel za pravdu u svojoj zemlji.
Ipak, nemački portal "Dojče vele" postavlja pitanje "da li će ih EU uzeti za ozbiljno"?
Nemački portal i neki francuski mediji su istakli da su im poslanici u Evropskom parlamentu rekli da će svim poslanicima preneti molbe za podršku u borbi za vladavinu zakona i ustavnog delovanja ustanova vlasti u Srbiji, ali kako je rečeno, "uz opasku da ne bi trebalo imati prevelika očekivanja".
Najgledanija francuska tv mreža TF1 je u vestima javila da su "srpski studenti biciklima prešli 1.400 kilometara da bi simbolično Evropskom parlamentu ukazali na korupciju u svojoj zemlji".
Ta televizija je navela da su rušenje nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibija 16 gradjana izazvali "talas ogromnih protesta u Srbiji"
Francuski list "Figaro" u opširnom izveštaju o dolasku studenata u Strazbur ukazuje da je "Srbija potresena talasom negodovanja" posle tragedije u Novom Sadu i posebno skreće pažnju na poruku studenata da je "od suštinske važnosti boriti se za istinske vrednosti i pravdu".
Mediji "Kurije de Balkan" javlja da su u "uzavreloj atmosferi dočekani srpski studenti koji su biciklima došli iz Srbije da iznesu na videlo nepočinstva režima predsednika Aleksandra Vučića".
List dodaje da je, "kako su stavili do znanja poslanici Evropskog parlamenta, ovaj poduhvat srpskih studenata im za cilj da simbolično razbije ćutanje u EU na dešavanja u Srbiji".
TV stanica "Frans 3" je javila da su srpski studenti u Strazbur dosli da "Evropu razbude i ukažu na korupciju koja razjeda njihovu zemlju i ukažu na talas protesta koji mesecima traje u Srbiji".
TV mreža "Frans 24" je saopštila da su studenti iz Srbije "došli s moćnom porukom Evropi, a to su pravda, demokratija i prestanak nekažnjivosti".
Belgijski list "Libr belžik" na svom video sajtu ističe da je cilj srpskih studenata da Evropski parlament, Savet Evrope i samu EU "osveste o tome kakva široka korupcija razjeda Srbiju". List prenosi izjave studenata i građana koji su ih dočekali da "EU mora da podrži borbu za demokratiju, a ne režim."
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dejli mejl: Grenel hteo da uvede Vučića kod Trampa na Floridi, susret blokirala Trampova šefica kabineta
13.02.2026.•
0
Ričard Grenel koji je imao više funkcija za vreme mandata Donalda Trampa, sada doživljava pad. Jedan od razloga je i njegov sukob sa Trampovom šeficom kabineta Suzi Vajls.
Đedović Handanović: Zatražili smo novac za prvu fazu nuklearnog programa Srbije
13.02.2026.•
3
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija ukidanjem zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana "otvorila vrata" razmatranju nuklearne energije.
Preminula scenaristkinja Ljiljana Pavić
13.02.2026.•
3
Filmska i televizijska scenaristkinja Ljiljana Pavić preminula je danas u 91. godini, objavili su beogradski mediji.
Niko od kandidata za članove Saveta RATEL-a nije dobio većinu glasova
13.02.2026.•
0
Skupštinski Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije danas nije utvrdio listu kandidata za izbor predsednika i članova Saveta RATEL-a.
VST nije izabrao tužioce za organizovani kriminal, nije usvojen dnevni red
13.02.2026.•
4
Na današnjoj sednici Visokog saveta tužilaštva (VST) nisu izabrani tužioci u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (JTOK) jer nije usvojen dnevni red sednice.
Protest proizvođača mleka: Ibarska magistrala kod Čačka blokirana treći dan
13.02.2026.•
8
Blokada Ibarske magistrale u Mrčejvcima kod Čačka, koju su proizvođači mleka i drugi nezadovoljni poljoprivrednici počeli u sredu, i dalje traje.
Tužilaštvo naložilo obdukciju tela muškarca preminulog nakon operacije krajnika
13.02.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Čačku saopštilo je danas da je naložilo obdukciju tela muškarca (38) preminulog nakon operacije krajnika u Opštoj bolnici u tom gradu.
Mrdić kaže da je zakone pisao sa saradnicima iz pravnog saveta SNS
13.02.2026.•
20
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić izjavio je da je on sa saradnicima iz pravnog saveta SNS pisao izmene seta pravosudnih zakona.
Saradnja studenata i opozicije: Gde je zapelo?
13.02.2026.•
53
Srpski studenti najavljuju samostalan izlazak na parlamentarne izbore i odbijaju saradnju sa opozicijom.
Putin čestitao Dan državnosti: "Želim vam sreću i prosperitet"
13.02.2026.•
3
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin uputio je čestitku povodom Dana državnosti Srbije.
Dragan Marković Palma dobio spomenik u Jagodini
13.02.2026.•
10
Statua posvećena Draganu Markoviću Palmi, dugogodišnjem gradonačelniku Jagodinu, postavljena je u memorijalnom parku.
Tramp čestitao Dan državnosti Srbije, podsetio na jedan istorijski događaj
13.02.2026.•
9
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država uputio je čestitku povodom 15. februara, Dana državnosti Republike Srbije.
Kolegijum Generalštaba: Savez Hrvatske, Albanije i Prištine jasno usmeren protiv Srbije
13.02.2026.•
13
Na sednici Kolegijuma načelnika Generalštaba zaključeno je da savez Albanije, Hrvatske i privremenih institucija u Prištini predstavlja bezbednosni izazov "jasno usmeren" protiv Srbije.
Studenti u Kosovskoj Mitrovici osudili deklaraciju Srpske liste: Ne odbacuje sporne zakone
13.02.2026.•
1
Grupa studenata prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici osudila je usvojenu Deklaraciju predstavnika Srpske liste i predstavnika srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija.
Kada planove Vlade piše veštačka inteligencija: Ko bi snosio odgovornost za negativne posledice?
13.02.2026.•
25
Ako srpska Vlada koristi veštačku inteligenciju (AI) za pisanje planova, mora da nisu jedini na svetu - zar ne?
Neprimereno se dodirivao pred decom, pa dečaka udarao motkom
13.02.2026.•
1
Pedesetjednogodišnji M. P. uhapšen je na Novom Beogradu zbog sumnje da je počinio krivična dela polnog uznemiravanja i nanošenja lake telesne povrede.
UNS: Manja Grčić javila da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke RTS
13.02.2026.•
18
Manja Grčić obavestila je Upravni odbor Radio-televizije Srbije da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke javnog servisa, objavilo je Udruženje novinara Srbije.
SRCE: "Kobre" umesto da treniraju, dadiljaju političare SNS-a po Novom Sadu i Beogradu
13.02.2026.•
16
Poslanik stranke Srbija centar Petar Bošković ocenio je da je "sraman rezultat" koji je Odred vojne policije specijalne namene "Kobre" postigli na takmičenju "Specijalne jedinice za oružje i taktiku" u Dubaiju.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj na putevima u Srbiji
13.02.2026.•
0
U popodnevnim satima očekuje se pojačan saobraćaj u Srbiji zbog predstojećih praznika i produženog vikenda.
Ministar informisanja u spisku Centra za društvenu stabilnost ne vidi ništa strašno
12.02.2026.•
7
Ministar informisanja Boris Bratina je večeras rekao da "ne vidi ništa strašno" u spisku Centra za društvenu stabilnost koji su medijska udruženja i deo opozicicije jasno označili kao tragetiranje novinara.
Komentari 10
Milan
Sneza
Vladimir
Nismo mi vino pa da smo nadolazecim godinama bolji,ma jok bre mi smo sve gori, kvarni ki tursija bez konzervansa.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar