Studentski bunt u Srbiji tema i na Harvardu: Demokratija, protesti i budućnost evropskih vrednosti
Panel diskusija o trenutnim društveno-političkim dešavanjima u Srbiji pod nazivom "Srbija na raskršću", biće održana u petak, 25. aprila na prestižnom Harvard Univerzitetu u Masačusetsu.
U Panel diskusiji, kako je najavljeno, učestvuju Vladimir Kostić, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, direktor Instituta za neurologiju i bivši predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), Srđan Verbić, profesor na Univerzitetu Metropolitan - FEFA, bivši ministar prosvete i nauke, i suosnivač Opservatorije društvenih inovacija i Katarina Beširović, doktorantkinja istorije na Univerzitetu u Beogradu i istraživačica aktuelnih studentskih protesta.

"Tokom 2025. godine Srbija je svedočila najvećim masovnim protestima u svojoj istoriji. Ovi protesti, podstaknuti optužbama za korupciju i jačanje autoritarizma, oslikavaju duboko nezadovoljstvo građana zbog urušavanja demokratskih institucija", piše u opisu najavljene panel diskusije na sajtu Harvard Univerziteta, preneo je Nedeljnik.
Panel će, kako je najavljeno, otvoriti ključna pitanja o budućnosti Srbije, posebno u svetlu evropskih integracija, trenutnog stanja vladavine prava i očuvanja evropskih vrednosti.
Govoriće se o tome ko su učesnici protesta i šta oni zahtevaju, kakva je budućnost mladih, obrazovanja i demokratije, kao i kolike su realne šanse da vlast sprovede suštinske reforme koje bi omogućile Srbiji da ostvari svoj puni potencijal na svetskoj sceni.
Panel na Harvardu o situaciji u Srbiji biće dostupan i putem Zoom platforme, čime je omogućeno učešće i prisustvo iz svih krajeva sveta.
Prijave za praćenje panel diskusije preko Zoom-a, nalaze na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zelenski danas sa Vučićem: Od evropskog puta i energetike do moguće proizvodnje dronova u Srbiji
08.08.2026.•
0
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski danas boravi u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji tokom koje se sastaje sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Vulin: Srbija da se obaveže da neće prodati ni metak neprijateljima Rusije, poseta Zelenskog pritisak Brisela
08.08.2026.•
0
Predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin izjavio je da poseta Srbiji predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog niije želja građana Srbije niti potreba rukovodstva Srbije.
Požar uništio prostorije i dokumentaciju ekološkog udruženja iz Valjeva
08.08.2026.•
0
Prostorije i dokumentacija ekološkog udruženja "iRevolucija", iz Valjeva, uništene su sinoć u požaru, koji su vatrogasci uspeli da lokalizuju.
Večera za Zelenskog, a šta će danas biti "na stolu": Đukić ne isključuje razgovore o dronovima i vojnoj opremi
08.08.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je priredio večeru u čast predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koji je došao u posetu Srbiji.
MUP: Aktivna četiri veća požara, najveći izbio u mestu Šumarak u Deliblatskoj peščari
07.08.2026.•
0
Na teritoriji Srbije trenutno su aktivna četiri veća požara na otvorenom prostoru, na kojima je angažovano ukupno 484 pripadnika različitih službi, uključujući Vojsku Srbije, kao i više od 110 vozila i helikoptere.
MUP apelovao na posetioce Sabora trubača u Guči: Ne vozite pijani
07.08.2026.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je danas apelovalo na posetioce Sabora trubača u Guči da unapred isplaniraju bezbedan povratak sa manifestacije i da, ukoliko su konzumirali alkohol, ne upravljaju vozilom.
Osumnjičenom za zlostavljanje i mučenje i napad na službeno lice određen pritvor u Valjevu
07.08.2026.•
0
Sud u Valjevu odredio je pritvor do 30 dana osumnjičenom za protivpravno lišenje slobode i zlostavljanje i mučenje i za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti koji je uhapšen u Beogradu, saopšteno je danas.
Direktor Telekoma Vladimir Lučić proglašen personom non grata na Kosovu: "Boriću se svim pravnim sredstvima"
07.08.2026.•
11
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da nije dobio zvaničnu informaciju da mu je prištinska administracija trajno zabranila ulazak na Kosovo i Metohiju i proglasila ga personom non grata.
Protestno saopštenje sto ličnosti protiv dolaska Zelenskog u Srbiju
07.08.2026.•
48
Tačno sto ličnosti potpisalo je saopštenje - protest protiv pozivanja u zaničnu posetu Srbiji predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.
Direktorka Batuta: Virus Zapadnog Nila prenose komarci Culex od juna do kraja septembra
07.08.2026.•
2
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović je kazala da virus zapadnog Nila u Srbiji dominantno prenose komarci tipa "Kuleks", od 1. juna do kraja septembra.
Gužve na granici sa Hrvatskom: Na Batrovcima četiri sata čekanja, Šid duplo kraće
07.08.2026.•
1
Putnička vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj zadržavaju se oko četiri sata na izlazu iz Srbije, a na Šidu čekaju duplo kraće, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Mreža integriteta: Odložena tribina o policijskoj brutalnosti u Valjevu, niko nije dao prostor
07.08.2026.•
2
Mreža integriteta Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) saopštila je da je odložila javnu tribinu planiranu za 13. avgust u Valjevu, povodom godišnjice, kako su naveli, policijske brutalnosti u tom gradu.
Zelenski stigao u Srbiju, sutra razgovara sa Vučićem
07.08.2026.•
34
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sleteo je nešto pre 18 sati na aerodrom "Nikola Tesla".
Ostajemo li bez jeftinih avionskih letova: Sankcije NIS-u dovele do odlaska Rajanera
07.08.2026.•
18
Irska niskobudžetna avio-kompanija "Rajaner" potvrdila je za Danas da obustavlja letove ka i iz Niša od početka zimske sezone 2026. godine zbog "regulatornih problema u vezi sa gorivom".
MOL: Pregovori o kupovini udela u NIS-u ušli u završnu fazu
07.08.2026.•
9
MOL grupa je u finansijskom izveštaju za drugi kvartal 2026. godine navela da pregovori sa prodavcem udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS) i nadležnim organima napreduju ka završnoj fazi, preneo je danas N1.
Vučević bez potvrde o povratku Stefanovića, Nikolića i Mihajlović u SNS: Neka mediji nagađaju
07.08.2026.•
20
Predsednik SNS Miloš Vučević niježeleo da potvrdi pisanje medija da će se bivši visoki funkcioneri te stranke Tomislav Nikolić, Nebojša Stefanović i Zorana Mihailović vratiti na aktivnije uloge u SNS uoči izbora.
Otkrivena laboratorija marihuane kod Smedereva: Policija zaplenila pola tone i uhapsila šest osoba
07.08.2026.•
11
Policija je u mestu Vodanj kod Smedereva otkrila ilegalnu laboratoriju marihuane, zaplenila pola tone ove droge i uhapsila šest osoba.
Komentari 11
Dragutin
Pa, da hoćemo, kako ti kažeš, da izvozimo blokade - "izvezli" bi smo braću Vučić, Malog, Brnabićevu i ostale ćacije.
P
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar