Vučić između EU i Rusije: "Umeće da se proda onom ko više ponudi"
U balansiranju između Evropske unije i Rusije, predsednik Srbije će se konačno opredeliti za onoga ko ponudi više, piše briselski portal "Euraktiv" u osvrtu na posetu Aleksandra Vučića Ukrajini.
Foto: 021.rs
U verziji teksta o tome na engleskom jeziku "Euraktiv" piše da će se "evropske vođe, a posebno predsednik Francuske Emanuel Makron koji je pokušao da privuče Beograd ponudom francuskih borbenih aviona, konačno uveriti da je Vučić prevashodno politički oportunista".
U verziji teksta "Euraktiva" na francuskom jeziku piše da evropski lideri i Makron "ne smeju mnogo da se zavaravaju: Aleksandar Vučić će uvek umeti da se proda onome ko najviše ponudi".
U obe verzije teksta briselskog portala piše da "dužina opstanka Vučića u politici svedoči unekoliko o njegovoj veštini da hoda po žici između interesa Zapada i Rusije".
"Euraktiv" u zaključku postavlja pitanje nije li teška svadja Beograda i Moskve koja je Vučića optužila da "Rusiji zabija nož u leđa" prodajom municije Ukrajini, "znak njegovog približavanja Evropskoj uniji što evropske diplomate grozničavo očekuju?".
U analizi se napominje da u rekonstruisanu Vladu Srbije nije ušao Aleksandar Vulin, za koga se navodi da je bio šef službe BIA i da je od predsednika Rusije Vladimira Putina dobio orden.
I onda su se, ukazuje "Euraktiv", "u znak dobre volje rukovodioci Evropske komisije postarali da ne podrže pokret osporavanja vlasti koji je zapalio Srbiju od prošle jeseni".
"Brisel je", piše u tekstu, "isto tako izvukao trn iz pete srpskih rukovodilaca, uključivši 4. juna rudarenje litijuma u dolini Jadra u svoj spisak 'strateških projekata EU', uprkos protivljenju ljudi celog regiona".
"Euraktiv" prenosi ocenu Igora Bandovića iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku da "Vučićev režim jeste i uvek će biti bliži Kremlju nego evropskim glavnim gradovima".
"Saradnja srpskih i ruskih bezbednosnih službi je uvek bila dobra", rekao je Bandović.
Upozorenje ruske službe bezbednosti SVR da prodajom municije Ukrajini Vučić "zabija nož u ledja" Rusiji, bilo je, smatra Bandović, "upozorenje jer Putin zna da je Balkan od ključnog značaja ako jednog dana odluči da krene u ozbiljnu destabilizaciju Evropske unije".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bosutske šume stavljene pod zaštitu
22.03.2026.•
0
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o proglašenju Specijalnog rezervata prirode Bosutske šume, čime je ovo područje stavljeno pod zaštitu kao prirodno dobro od izuzetnog značaja.
Privedena dvojica studenata iz Novog Pazara, građani se okupili ispred zgrade policije
22.03.2026.•
0
Policija je danas privela dvojicu studenata iz Novog Pazara, a studenti i građani okupili su se ispred uprave policije, javila je reporterka FoNeta.
BIRODI: Na mitingu u Areni Vučić kršio Ustav i preporuke ODIHR-a
22.03.2026.•
5
Na mitingu Srpske napredne stranke u "Beogradskoj Areni" član te stranke Aleksandar Vučić je više puta oslovljen i predstavljen kao predsednik Republike.
Prijavljivanje za upis budućih prvaka preko eUprave počinje u ponedeljak
22.03.2026.•
0
Zakazivanje termina za testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole počinje u ponedeljak, 23. marta, na portalu eUprava, a roditeljima će usluga biti dostupna do 31. maja.
Država predložila novu uredbu o podsticajima za reciklere, oni najavili zatvaranje firmi
22.03.2026.•
1
Vlada Srbije početkom marta predstavila je reciklerima u Radnoj grupi Nacrt Uredbe o vrsti, kriterijumima, visini, uslovima i načinu dodele podsticajnih sredstava operatorima koji vrše ponovnu upotrebu otpada.
Politikolog Gogić: Srbija se više ništa ne pita na Kosovu
22.03.2026.•
11
Beograd više ne može da utiče ni na šta na Kosovu i dogovor o primeni Zakona o strancima je spasavanje onoga što se spasti može, izjavio je politikolog Ognjen Gogić u serijalu Kvaka 23 agencije FoNet.
Najavljeni data centri i superkompjuteri u Srbiji: Može li trenutna energetska mreža to da izdrži
22.03.2026.•
18
Dok predstavnici vlasti najavljuju ubrzani razvoj veštačke inteligencije, robotike i dolazak novih superkompjutera, Srbija u tu trku ulazi sa energetskim sistemom koji već sada jedva zadovoljava domaće potrebe.
Glamočić: Za poljoprivrednike će cena goria biti najviše 184 dinara, biće povećan povrat akciza
22.03.2026.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da čak i ako cena goriva bude rasla, za poljoprivrednike će maksimalno biti 184 dinara, i dodao da će povraćaj akciza biti povećan sa 50 na 57,64 dinara.
Predsednica nemačke AfD: Prijem u EU sada nije u interesu ni Srbije, ni Nemačke, ni Evrope
22.03.2026.•
23
Predsednica stranke Alternativa za Nemačku (AfD) Alis Vajdel ocenila je da "prenagljen ili bezuslovan prijem u Evropsku uniju trenutno ne bi bio u interesu ni Srbije, ni Nemačke, ni Evrope.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj, apel na vozače da paze na motocikliste i bicikliste
22.03.2026.•
0
Na putevima u Srbiji danas se očekuje pojačan intenzitet saobraćaja, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Pošta prodaje 47 rashodovanih vozila: Ne mogu se kupiti pojedinačno, početna cena je 3,1 milion dinara
22.03.2026.•
3
Javlja licitacija na kojoj će biti ponuđeno 47 rashodovanih vozila Pošte Srbije održaće se u utorak, 31. marta u Beogradu, Ugrinovačka 210b
Da je sutra referendum za ulazak Srbije u EU - evo kako bi građani glasali
22.03.2026.•
67
U slučaju referenduma o članstvu Srbije u EU, među ispitanicima koji su se izjasnili da bi izašli na referendum (85,3 odsto uzorka), većina njih (41,6) bi glasala za članstvo Srbije.
U Srbiju se vratilo ukupno 300 medicinara: "Dolaze u velikom broju"
22.03.2026.•
40
Ministarstvo zdravlja navodi da je nastavljen povratak zdravstvenih radnika u Srbiju i da se preko Kancelarije za saradnju sa dijasporom u našu zemlju vratilo još 14 medicinskih radnika.
Ruski ministar u Beogradu: Zbog prethodne posete Ursula fon der Lajen otkazala susret sa Vučevićem
21.03.2026.•
41
"Srbija će biti uz Rusiju", poruka je zvaničnika Beograda dan nakon što su Sjedinjene Države upozorile na ulogu Rusije u destabilizaciji Zapadnog Balkana.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta još znate
21.03.2026.•
16
Novi 021.rs dnevni kviz stiže da vas razonodi.
MUP: Na skupu SNS oko 70.000 građana - u "Beogradskoj areni" i oko nje
21.03.2026.•
86
Predizborni miting "Za Srbiju, za našu porodicu" Srpske napredne stranke (SNS) održan je u Beogradskoj areni, a počeo je oko 16 časova muzičkim programom u kojem su nastupali uglavnom izvođači narodne muzike.
Šabić: Oduzimanje novca od donacija studentima još jedan primer nezakonitog postupanja policije
21.03.2026.•
10
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da slučaj u kom je policija od studenata zaplenila oko dva miliona dinara predstavlja još jedan u sve dužem spisku zabrinjavajućih primera nezakonitog postupanja policije.
Profesor Šumarskog fakulteta: Na vreme početi nabavku drvnog peleta
21.03.2026.•
2
Profesor na Šumarskom fakultetu Branko Glavonjić poručio je građanima da na vreme počnu sa nabavkom drvnog peleta tokom cele godine i da kupovinu rasporede po mesecima, kako bi se troškovi ravnomernije rasporedili.
Movsesijan: Posetom Rešetnjikova, Srbija se svesno udaljava od EU i gura u političku izolaciju
21.03.2026.•
6
Potpredsednik Pokreta slobodnih građana Aris Movsesijan ocenio je da se Srbija potezima poput posete ruskog ministra za ekonomski razvoj Maksima Rešetnjikova svesno udaljava od EU i gura u sve dublju političku izolaciju.
SDS doneo odluku o podršci studentskim listama na lokalnim izborima
21.03.2026.•
12
Socijaldemokratska stranka (SDS) donela je na današnjoj sednici Glavnog odbora odluku da pruži pomoć i punu podršku studentskim listama na lokalnim izborima koji će biti održani u 10 gradova i opština.
Komentari 10
Plaćač poreza
Calc
Prva Srbija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar