Objavljena Bela knjiga omladinske politike u Srbiji: Pedeset koraka za bolje sutra

Krovna organizacija mladih Srbije objavila je prvu Belu knjigu omladinske politike u Srbiji koja predstavlja sveobuhvatan dokument sa 50 konkretnih preporuka za unapređenje položaja mladih.
Objavljena Bela knjiga omladinske politike u Srbiji: Pedeset koraka za bolje sutra
Foto: 021.rs (ilustracija)
aj dokument je, kako se navodi u saopštenju KOMS, izrađen po uzoru na evropske prakse i model "Sive knjige" NALED-a.
 
Ističe se da je knjiga rezultat višemesečnog procesa konsultacija sa mladima, ekspertima i predstavnicima institucija. U okviru procesa organizovano je osam konsultativnih sastanaka, tri panel diskusije, kao i završna konferencija, uz učešće gotovo 70 mladih i stručnjaka.
Preporuke su grupisane u četiri ključna stuba omladinske politike i podrazumevaju:
 
Participaciju – veće uključivanje mladih u donošenje odluka
 
Obrazovanje – pravedniji, kvalitetniji i dostupniji obrazovni sistem
 
Osamostaljivanje – podrška za ekonomski i stambeni napredak mladih i
 
Blagostanje – mentalno zdravlje, zdravstvena zaštita i bezbednost.
Krovna organizacija mladih ističe se u pogledu participacije predlaže uvođenje obaveznog osnivanja Saveta za mlade u svim lokalnim samoupravama, koji trenutno postoje u 79 od 145 opština u Srbiji.
 
Ističu i unapređenje transparentnosti javnih konkursa u oblasti omladinske politike kao i uvođenje "Testa uticaja na mlade" prilikom donošenja zakona i javnih politika.
 
Drugi ključni stub omladinske politike - obrazovanje, kako navode, podrazumeva Građansko vaspitanje kao obavezan predmet u srednjim školama. Oni predlažu i formiranje Nacionalne zajednice učeničkih parlamenata.
 
U 50 preporuka KOMS-a spada i usvajanje Pravilnika o zaštiti od seksualnog uznemiravanja na fakultetima, ujednačavanje cena studentskog doma tokom cele godine.
Kada je reč o osamostaljivanju mladih, predlaže se uvođenje obavezne naknade za sve oblike praksi, donošenje Nacionalne stambene strategije za podršku mladima, kao i pravedniji obračun naknade za roditeljstvo za mlade majke koje nemaju formalno zaposlenje.
 
Kako bi se osiguralo blagostanje mladih, preporuka je besplatno zdravstveno osiguranje za sve mlade, bez obzira na status.
 
KOMS predlaže i da se zloupotrebe snimaka seksualnog sadržaja kvalifikuje kao posebno krivično delo, a da u školama bude više psihologa i pedagoga. Oni predlažu i besplatnu HPV vakcinaciju za sve mlade.
 
Više od dokumenta - alat za promene
 
Kako ističe Kovna organizacija mladih, Bela knjiga omladinske politike ne nudi samo ideje, već pravno utemeljena i primenljiva rešenja, spremna za integraciju u zakone, strategije i podzakonske akte.
 
"Ovo je poziv institucijama da jasno pokažu spremnost za saradnju s mladima i za konkretne korake ka stvaranju Srbije u kojoj mladi ostaju, razvijaju se i učestvuju", poručuju iz KOMS-a.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • T

    19.09.2025 14:13
    Niste bas razumeli
    Ne postoje omladinske organizacije u 79 opstina nego Saveti za mlade, dakle tela koja su opstine duzne da formiraju da bi mlade konsultovale i ukljucile na institucionalni nacin u odlucivanje. KOMS i druge postojece relevantne organizacije kroz godine napravile su svojim radom OSNOVU za omladinski pokret koji se trenutno desava. Potpuno je netacno i da mlade nije nista do sada interesovalo - obeshrabrivani smo na svakom koraku, iskljucivani i marginalizovani, ali uprkos tome mnogi od nas su bili i nastavljamo da budemo borbeni i ne odustajemo. Sa onoliko malo resursa sa koliko radimo, dobro je da u omladinskim organizacijama ista i uspevamo da postignemo. Toliko
  • Dule

    18.09.2025 17:52
    Bez ikakvog KOMS-a i sličnih krovnih, nevladinih organizacija su se studenti okupili i udružili i nije im trebala nikakva Bela, Zelena, Siva ili Crvena knjiga, samo jak povod za akciju i organska želja za promenama. Ceo život slušam Mladi, mladi, mladi, i privilegije mladima, a mladih nigde na vidiku, spremaju se da beže u inostranstvo i ništa ih do nadstrešnice nije ni interesovalo. Ako mladi žele moć, treba da je uzmu, a ne da im se neko stariji saginje.

    Ovo nije kritika mladih, nego omladinskih organizacija. Od 145 opština, samo 79 ima neku omladinsku organizaciju, a u tim postojećim opštinama, samo budući studenti filozofskog znaju za te organizacije, ostali i ne znaju da postoje. Kao rođeni Novosađanin, za gomilu omladinskih organizacija sam čuo tek sa skoro 30 godina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija