
Istraživanje KOMS: Više od 90 odsto mladih bi izašlo na parlamentarne izbore
Prema preliminarnim podacima istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije, više od 90 odsto mladih u Srbiji izašlo bi na parlamentarne izbore kada bi se oni održali sledeće nedelje.

Foto: 021.rs
Apatičnost prema politici, "čvrsta ruka koja vlada" i tradicija su, uglavnom, bile preferencije mladih u Srbiji u prethodnih desetak godina kada god bi bi bili anketirani u vezi demokratskih procesa i politčkom kursu zemlje.
A kako i ne bi? Akteri u političkom ringu davali su sve od sebe kako bi, od petooktobarskih promena, ubedili iste da je javno delovanje, ili angažovanost za promene, uzaludno, piše NIN.
Međutim, prema istraživanju Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), situacija se, kao i sve u državi od 1. novembra prošle godine, drastično promenila.
S tim u vezi, i ne treba da čudi da KOMS-ov Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih za 2025, koji je ove godine malo poranio, u odnosu na prethodna istraživanja pokazuje da je došlo do značajnih promena.
Više od 90 odsto mladih bi izašlo na parlamentarne izbore
Prema njihovim preliminarnim podacima, više 90 odsto mladih u Srbiji izašlo bi na parlamentarne izbore kada bi se oni održali sledeće nedelje.
Iz KOMS-a podsećaju na to da je na ovo pitanje prošle godine pozitivno odgovorilo 72 odsto ispitanika, dodajući da rezultati ovogodišnjeg istraživanja pokazuju da su mladi više nego ranije spremni da se uključe u demokratske procese.
Više od 80 odsto mladih je zainteresovano za politiku
Dalje se navodi da je više od 80 odsto mladih odgovorilo da je zainteresovano za politiku. Takođe, ovogodišnje istraživanje pokazuje da 60 odsto veruje da je demokratija najbolji oblik uređenja, što je porast za 20 odsto u odnosu na podatke iz prošle godine.
Pored toga, 51,2 odsto mladih poručuje da Srbiji nije potreban jak vođa. U KOMS-u ističu da je ovo prvi put da mladi većinski imaju takav stav.
Uticaj neposredne demokratije
Generalna sekretarka KOMS-a Milica Borjanić povodom objavljenih preliminarnih podataka objašnjava, da se samo istraživanje tradicionalno objavljivalo u avgustu svake godine, ali da se zbog trenutne situacije u državi, kao i samih rezultata istog, osetila potreba da se ranije izađe u javnost sa preliminarnim podacima.
Kako kaže, kada su u pitanju mladi i njihov pogled na politiku i društvo, već prethodne godine su se mogle primetiti određene promene u odnosu na neke druge, a da su ove godine te promene i materijalizovale u stvarnosti.
"Ne radi se o apatičnosti mladih ljudi, radi se o tome da oni prosto nisu videli poligon za neku borbu, odnosno za borbu da se njihov glas jače čuje kroz neke institucionalne mehanizme. I otud podaci prethodnih godina da postoji ogromno nepoverenje ka institucijama. Dakle, nijedna institucija za koju smo ih mi pitali nije prelazila ocenu tri, od mogućih pet, čak mnoge zapravo nisu prelazile ocenu jedan i po. Jedina institucija, a koju smo tek prošle godine prvi put uveli, naučna, je prešla tu ocenu. I opet, kada povučemo paralelu sa onim što se dešava danas, vidimo da upravo univerziteti, odnosno nauka i profesori, su oni koji su i imali taj najveći stepen poverenja od strane mladih", rekla je Borjanić.
Ona dodaje da, kada su ranijih godina pitali mlade na koji način bi oni uopšte učestvovali u društveno-političkim promenama, odgovori u najvećem procentu bili usmereni ka peticijama i anketama, ali i protestima koji su organizovani od strane neformalnih grupa ili studenta, odnosno nestranačkih ličnosti. Kako dalje navodi, to ukazuje i na nepoverenje ka i opozicionim i vladajućim strukturama.
Borjanić ukazuje na to da, u odnosu na prošlu godinu, procenat mladih koji su rekli da je demokratija najbolji oblik vladanja je bio 39, a sada je 60. Ona smatra da takav skok prvenstveno dolazi zbog novih pristupa istoj.
"Primetili smo da je upravo to poverenje došlo zbog nekih novih načina i pristupa praktikovanja demokratije. Odnosno, zbog praktikovanja nekih mehanizama direktne demokratije kao što su plenum i zborovi, koji su postali dosta popularni. I onda se negde ta percepcija demokratije kao isključivo predstavničke promenila. Sa predstavničkom su mladi imali osećaj da ne mogu ništa da promene. To nije apatičnost, to zapravo vodi u pasivnost, ali pasivnost kada znate da ne možete da utičete na nešto, onda samim tim nekako u tome i ne učestvujete. A sada, građani i mladi zbog promene percepcije opet imaju potrebu da razgovaraju o problemi u društvu, ili delaju u njihovim zajednicama", rekla je Borjanić.
Stav prema EU: Od neutralnosti ka nepoverenju
Sagovrnica NIN-a, na pitanje o tome kako mladi gledaju na i dalje zvaničan put koji je Srbija izabrala na spoljnopolitičkom planu, odnosno na put ka Evropskoj uniji, uzakuzuje da se kod njih mogu videti stavovi od neutralnosti ka nepoverenju.
Ipak, napominje da se razlog tome može i naći u činjenici da većina njih ima manje godina nego što traje sam proces evropskih integracija.
"Sam proces je jako dug, te oni ne vide konkretne efekte, iz medija dolaze dosta kontradiktorne poruke, ali i od samih naših institucija. Međutim, ono gde smo mi uspeli da pronađemo vezu, a tu spada odlazak naših studenata do Strazbura i Brisela, je u podatku da kada smo ih pitali za koga smatraju da ima zapravo najviše uticaje na spoljnu politiku Srbije, oni su rekli da je to Evropska unija. I pored samog osećaja nepoverenja ka EU, oni su prepoznali da će Brisel moći izvršiti određeni uticaj na naše vlasti i na naše institucije, a koje će biti u saglasnosti sa njihovim zahtevima. Možda nisu nužno vođeni tim, uslovno rečeno, proevropskim osećanjima, ali primećuju da je EU neka instanca koja ima uticaj", ocenjuje Borjanić.
Prema zakonu u Srbiji, individua je mlada ukoliko ima između 15 i 30 godina.
Na pitanje, koliko je u stvari stasanje Džen Z generacije doprinelo, što promenama koje se dešavaju od 1. novembra, što trenutnim rezultatima istraživanja, Borjanić napominje da podaci na to itekako ukazuju. Pogotovo, kako kaže, kada se uzme u obzir kako oni koriste društvene mreže.
"Oni vrše mobilizaciju na društvenim mrežama, tamo se odvija njihova komunikacija. A našim vlastima i institucijama, ali i generalno političarima, je jako teško to da razumeju. Takođe, oni su dosta uporni i teže će se povinovati nekom autoritetu, odnosno neće nužno prihvatati da je predstavnička demokratija takva kakva jeste. Umesto da čekaju određene mehanizme i institucije preko kojih se odluke donose, oni će uraditi ono što i sada rade, uvoditi novine. I to najviše ukazuje na to koliko oni promišljaju situaciju, i neće prihvatiti stvari zdravo za gotovo. To se može videti i po nekim drugim istraživanjima, na primer kako utiču na tržište rada. Dakle, oni zaista jesu generacija koja donosi neke reforme", zaključuje Borjanić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Agencija za bezbednost saobraćaja: Ne kupujte deci električne trotinete
23.07.2025.•
0
Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS) apelovala je na roditelje da ne kupuju električne trotinete deci mlađoj od 14 godina.
Tužilaštvo pokrenulo istragu o navodnim krađama iz SKC-a na osnovu pisanja Informera
23.07.2025.•
0
Više tužilaštvo u Beogradu dalo je nalog Prvom osnovnom tužilaštvu da formira predmet i proveri navode medija koji su objavili da je iz Studentskog kulturnog centra otuđena imovina velike vrednosti.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - možda ovog puta znate sve
23.07.2025.•
0
Dobrodošli u još jedan 021.rs dnevni kviz.
Dvoje prorektora Univerziteta u Beogradu pozvano na informativni razgovor
23.07.2025.•
2
Prorektori Univerziteta u Beogradu Dejan Filipović i Zorica Vujić pozvani su na informativni razgovor u policiju.
Studenti Fakulteta za medije i komunikacije: Profesorka koja nas je podržavala dobila otkaz
23.07.2025.•
6
Studenti u blokadi Fakulteta za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu saopštili su da je njihova profesorka Tatjana Rosić, koja im je pružala podršku od početka blokada, dobila otkaz.
Automobili na Preševu čekaju 30 minuta, kamioni kod Šida četiri sata
23.07.2025.•
0
Prema informacijama granične policije, na putničkim terminalima graničnih prelaza vozila se na Preševu, na izlazu iz zemlje, zadržavaju pola sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila: Srpska i mađarska policija sprečile 263 prelaska granice
22.07.2025.•
0
Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila saopštio je danas da su zajedničke patrole srpske i mađarske policije u prethodnih sedam dana sprečile prelazak više od 263 osobe iz Srbije u Mađarsku
BIRN: Moldavci trenirani u paravojnim kampovima skrivenim u šumama Srbije i BiH
22.07.2025.•
12
Novo istraživanje BIRN-a i moldavskog medija CU SENS otkriva ko je obučavao moldavske učesnike paravojnih kampova lociranih u Srbiji i BiH i kako su učesnici regrutovani i plaćani uoči predsedničkih izbora u Moldaviji.
Vučić: "Sledi vreme odgovornosti za sve one koji su nam uništavali Srbiju"
22.07.2025.•
68
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je posao države da se pronađu odgovorni za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, ali da sledi i "vreme odgovornosti za sve one koji su nam uništavali Srbiju".
Zbog izjave predsednika Vučića: Novinarska udruženja traže procenu bezbednosti Verana Matića
22.07.2025.•
1
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, osudila su danas izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o Veranu Matiću, uz ocenu da mu time ugrožava bezbednost.
Kavčić: "Ne vidim plemenit cilj u predloženim promenama Zakona o udžbenicima"
22.07.2025.•
4
Osnivač fondacije "Alek Kavčić", profesor Aleksandar Kavčić ocenio je danas da je na tržištu udžbenika u Srbiji, do sada monopol imao nemački izdavač.
MUP apelovao na građane: Bez alkohola i narkotika prilikom vožnje gliserima i čamcima
22.07.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) apelovalo je danas na građane da poštuju savete za bezbednu vožnju gliserima i čamcima tokom leta, kao i da ne voze pod dejstvom alkohola i narkotika i poštuju saobraćajne propise.
Požar na planini Stolovi lokalizovan: Apel građanima na oprez
22.07.2025.•
0
Na teritoriji Republike Srbije danas do 8 časova registrovano je 11 aktivnih požara na teritoriji Užica, Bora, Kraljeva, Kragujevca, Niša i Vranja.
Evropska asocijacija univerziteta zabrinuta zbog pritisaka koje trpe fakulteti u Srbiji
22.07.2025.•
9
Upravni odbor Evropske asocijacije univerziteta izrazio je veliku zabrinutost u vezi sa trenutnim izazovima sa kojima se suočava visoko obrazovanje u Srbiji i ukazao na pritiske i pretnje koje trpe profesori i studenti.
Studenti izbačeni iz beogradskog SKC-a uz asistenciju policije
22.07.2025.•
13
Studenti koji su boravili u zgradi Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu izbačeni su rano jutros iz tog objekta uz asistenciju policije.
Kreni-promeni: Predato skoro 120 hiljada potpisa Međunarodnom birou u Parizu za otkazivanje izložbe Ekspo
22.07.2025.•
8
Pokret Kreni-promeni predao je danas zahtev za otkazivanje projekta "Ekspo 27" Međunarodnom birou za izložbe (BIE) u Parizu, uz 119.829 potpisa.
NSPRS: Nacionalni udžbenici politička propaganda vladajuće partije
22.07.2025.•
8
Član Glavnog odbora Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Zlatko Rahimić ocenio je da je namera vlasti da u osnovnim školama budu uvedeni nacionalni udžbenici, "politička propaganda vladajuće partije".
Tužiteljka Savović: Da tužilac zdušno brani okrivljenu u svom predmetu je nezapamćen presedan
22.07.2025.•
27
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Bojana Savović kaže da je prvi zamenik glavnog tužioca beogradskog VJT Miodrag Marković "prekršio načelo nepristrasnosti".
Dan žalosti u Bajinoj Bašti
22.07.2025.•
1
U opštini Bajina Bašta danas je Dan žalosti zbog ubistva jedne žene i deteta.
Preminuo vlasnik agencije FoNet Zoran Sekulić
22.07.2025.•
3
Vlasnik, direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić preminuo je u noći 21. jula posle kraće bolesti, u 67. godini, saopštila je porodica.
Komentari 11
Ђ
Doole
Пеки
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar