Profesor Petrović o uvođenju SPIRI sistema na fakultetima: Potpuni čin osvete i devastiranja obrazovanja

Profesor sociologije na tri fakulteta Univerziteta u Beogradu Dalibor Petrović ocenjuje uvođenje novog sistema plaćanja ustanovama visokog obrazovanja kao potpuni čin osvete.
Profesor Petrović o uvođenju SPIRI sistema na fakultetima: Potpuni čin osvete i devastiranja obrazovanja
Foto: 021.rs (ilustracija)
Ustanove visokog obrazovanja od 1. januara 2026. godine sva svoja plaćanja moraju da obavljaju u okviru informacionog sistema SPIRI, a Petrović dodaje da je ovo pokušaj da se na jedan način devastira visoko obrazovanje i kroz materijalni aspekt.
 
Profesor za N1 kaže da je situacija na univerzitetima u Srbiji generalno teška, te da se preti uvođenjem sistema SPIRI, koji je država pokušala da uvede još prošle i pretprošle godine.
"To je sistem objedinjene naplate, gde bi se po prvi put desilo da fakulteti u Srbiji prestanu da budu zasebne jedinice, entiteti u smislu računa koji imaju i novca kojim raspolažu i da bi sav taj novac praktično se filtrirao kroz nekakav sistem koji kontroliše država", objašnjava on.
 
Dodaje da ovakav sistem postoji u osnovnim i srednjim školama, ali naglašava da ove ustanove nemaju različite drugo izvore finansiranja.
"Fakulteti su i naučne institucije, učestvuju na brojnim projektima, imaju umetnički segment rada, itd. Sada je potrebno odgovarati na neke uslove onih koji su finansijeri u okviru tih projekata, davati nekakve izveštaje, plaćati nekakva sredstva. Iako mi primenjujemo jedan sistem za koji se je pokazalo u prethodnim godinama, ne da ne postoje uslovi, nego nema nikakve obuke, mi sada to doživljavamo kao potpuni čin osvete i pokušaj da se na jedan način devastira visoko obrazovanje i kroz materijalni aspekt", navodi Petrović.
 
Primer toga je da za svaki račun veći od 100.000 dinara Ministarstvo prosvete mora da odobri plaćanje i da mora da prođe i kroz Upravu za trezor.
"Kad bismo mi pričali o nekakvom uređenju, nekakvog sistema, to bi bilo u redu, ali to se onda radi u saradnji sa institucijama i onda se sprovode određene obuke. Ja znam, kada je predstavljen taj sistem pretprošle godine, da bukvalno svako ko je predstavljao svoju instituciju za računovodstvo, imao je nejasnoća i nisu mogli da dobiju adekvatne odgovore i do sada ti problemi nisu rešeni", kaže profesor Petrović.
 
Navodi i da je pre pada nadstrešnice postojao nekakav pokušaj dogovora i saradnje, te je bila formirana i radna grupa koja je jako dobro ukazala na sve probleme koje bi usledili.
 
"Zato je to i odloženo, jer su predstavnici države tada shvatili da je to praktično nemoguća misija. Zato mi to danas doživljavamo kao potpuni čin osvete. Njih baš briga što to ne funkcioniše i baš ih briga što fakulteti neće moći da ispunjavaju svoje obaveze i prema stranim partnerima i sa svima onima koji su rađeni... Svi aranžmani, svi posebni računi će biti u problemu. Ta ideja integracije fakulteta na nivou univerziteta i ukidanja njih kao pravnih lica, je postojala poslednjih 20 godina, ali zapravo se je pokazalo da je to jako teško realizovati u praksi", kaže profesor.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Brine

    19.12.2025 10:00
    Sns
    Sve mi diraj samo novac
    N I K A K O
  • Миодраг

    16.12.2025 10:13
    Ја сам на почетку ових блокада рекао да је највећа корупција и хаос управо на тим факултетима и да је апсурд то што се ради...Видиш трн у туђем оку а не видиш балван у свом...
  • Gv

    13.12.2025 14:51
    Harvard
    Prepisati kako to rade najbolji univerziteti Harvard, Sorbona. Gospodo Profesori pametni ste da to postavite kao najbolji i da budete u vrhu. Naravno da se oduprete strankama. Vas finansira narod a to je drzava. Sve stranke izbacite sa fakulteta skola. Odmah i za navek.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Hidrolog: Manji porast Dunava

Hidrolog Jelena Jerinić izjavila je danas da se očekuje da vodostaj Dunava do 13. avgusta poraste za oko 20 centimetara što je, kako je navela, značajno sa aspekta energetike.

Rajaner obustavlja letove iz Niša

Irska niskobudžetna avio-kompanija "Rajaner" obustaviće letove ka i iz Niša od početka zimske sezone, zbog regulatornih problema u vezi sa gorivom, potvrđeno je za Danas iz te avio-kompanije.