Više javno tužilaštvo pokrenulo postupak po tužbi Mrdića protiv Dolovac i drugih tužilaca
Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je Trećem osnovnom javnom tužilaštvu zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u cilju ispitivanja navoda krivične prijave Uglješe Mrdića protiv četiri javna tužioca.
Predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe, lokalnu samoupravu i državnu upravu Uglješa Mrdić podneo je krivične prijave protiv vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva Branka Stamenkovića, glavne javne tužiteljke Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Ivane Stojiljković Pomoriški i javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu Ljubomira Anđelića jer, kako je naveo, postoji sumnja da su prekršili zakon u sudskom postupku protiv Stanislava Žunjića.
Trećem OJT u Beogradu, pored ostalog, naloženo je da bez odlaganja na uvid dostavi spise predmeta tog tužilšatva, a koji je predmet krivične prijave, saopštilo je Više javno tužilaštvo.
Ukoliko se predmet ne nalazi u tom tužilaštvu, potrebno je da ga što hitnije pribavi od lica ili državnog organa kod koga se nalazi i da ga dostavi Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, dodaje se.
"Od glavnog javnog tužioca Trećeg OJT u Beogradu I.S.P. zatraženo je da dostavi pisano izjašnjenje na okolnost postupanja u navedenom predmetu, posebno na okolnost kako je zasnovana mesna nadležnost Trećeg OJT u Beogradu – odnosno na osnovu kojih dokaza je kao mesto izvršenja krivičnog dela opredeljen Aerodrom 'Nikola Tesla' u Beogradu. Takođe je potrebno da se izjasni zbog čega je za postupanje u navedenom predmetu određen javni tužilac Lj.A. i ko je prema rasporedu dežurstava bio dežurni javni tužilac u Trećem OJT u Beogradu 29. maja 2024. godine", navodi se u saopštenju.
VJT navodi i da Glavni javni tužilac Trećeg OJT u Beogradu treba da se izjasni i na osnovu čega je procenjeno da rečenica koja se navodi u sporazumu: "Zar ste Vi još uvek živi?" predstavlja ozbiljnu pretnju u smislu radnje izvršenja krivičnog dela Ugrožavanje sigurnosti iz čl. 138. Krivičnog zakonika.
"Zatim, na koji način je određena vrsta i odmerena visina krivične sankcije prema S.Ž, licu koje je u tom predmetu bilo prijavljeno za izvršenje krivičnog dela 'ugrožavanje sigurnosti na štetu Vrhovnog javnog tužioca Z.D, a naročito zbog čega je postupajući javni tužilac Lj.A. primio primerak presude namenjen oštećenoj Z.D", saopštilo je VJT.
Mrdić je prilikom podnošenja prijave rekao da postoje osnovi sumnje da su Dolovac, Stamenković, Anđelić i Stojiljković u periodu od 29. do 31. maja 2024. kao saizvršioci, u nameri da u sudskom postupku nanesu štetu oštećenom Stanislavu Žunjiću, prekršili zakon na taj način što su Žunjića izložili protivzakonitom hapšenju, određivanju zadržavanja od 48 časova, krivičnom gonjenju zbog radnji koje ne predstavljaju krivično delo, kao i izricanju drakonske kazne.
Mrdić je naveo da se Stanislav Žunjić 29. maja 2024. godine, oko 16.45h na aerodromu u Briselu Zagorki Dolovac obratio rečima: "Zar ste vi još živi?", a da je Stamenković telefonskim putem potom pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova i zahtevao da se oštećeni Žunjić uhapsi odmah po sletanju aviona u Beograd.
"A Dolovac je, u nameri da na bezobzirni, surov način kazni oštećenog Žunjića, što se uopšte usudio da joj se obrati, iako je znala da nije postojao zakonski osnov za to, telefonom kontaktirala Ivanu Stojiljković Pomoriški, zahtevajući da se oštećenom odredi zadržavanje i da se pokrene krivični postupak zbog krivičnog dela ugrožavanja sigurnosti, iako se u njegovim radnjama ne stiču bitni elementi navedenog niti nekog drugog krivičnog dela", rekao je Mrdić.
Dodao je da je Ivana Stojiljković Pomoriški naložila javnom tužiocu Anđeliću da formira predmet i započne krivično gonjenje Žunjića, kršeći odredbe članova 23 i 24 Zakona o krivičnom postupku.
"Prema tim članovima nije moguće zasnovati mesnu nadležnost Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, jer nijedna radnja krivičnog dela nije izvršena na području mesne nadležnosti tog tužilaštva, niti tu oštećeni ima prebivalište, odnosno boravište", kazao je Mrdić.
On je istakao da je krivičnu prijavu podneo zato što je, kako je naveo, "dosta bezakonja" i dodao da nema nedodirljivih.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zašto su lokalni izbori 29. marta postali nacionalno pitanje?
24.03.2026.•
0
Srpska napredna stranka održala je u subotu miting čija su glavna tema bili lokalni izbori, i to u Beogradskoj areni, gradu u kojem se izbori ne održavaju.
VIDEO: Otišli na miting SNS, ukradeno im 72.000 evra
24.03.2026.•
0
Ivanovići iz Devića kod Ivanjice preko noći su ostali bez svega što su godinama stvarali, piše jedan lokalni portal iz tog mesta.
Novopazarskim studentima određen pritvor od 30 dana: Advokati uložili žalbu
24.03.2026.•
0
Studentima Državnog univerziteta u Novom Pazaru Hamzi Ziljkiću i Nikoli Marjanoviću, koji su privedeni u nedelju zbog sumnje u navodno krivično delo rušenje ustavnog poretka, određen je pritvor od 30 dana.
Preminuo novinar i diplomata Zoran S. Popović
24.03.2026.•
0
U Beogradu je posle duge bolesti peminuo Zoran S. Popović, novinar i diplomata.
Venecijanska komisija objavila dokument sa obrazloženjem Srbije o izmenama pravosudnih zakona
24.03.2026.•
0
Venecijanska komisija objavila je dokument u kome Srbija po prvi put detaljno objašnjava hitne izmene pravosudnih zakona donete početkom 2026. godine.
Tužilaštvo predložilo pritvor do 30 dana za dvojicu studenata iz Novog Pazara
24.03.2026.•
4
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru predložilo je danas da se studentima iz tog grada Hamzi Ziljkiću i Nikoli Marjanoviću odredi pritvor do 30 dana, nezvanično saznaje Sto plus radio.
UNS: Sedam lokalnih samouprava nije raspisalo konkurse za sufinansiranje medija
24.03.2026.•
0
Sedam lokalnih samouprava do danas nije raspisalo konkurse za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja, iako je zakonski rok da to urade bio 1. mart.
Uhapšeno 16 osoba zbog sumnje na prevaru i prodaju iznajmljenih vozila iz EU
24.03.2026.•
1
Pripadnici policije uhapsili su 16 osoba, a za još dve osobe se traga, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, prevara i prikrivanje.
Zaštitnik građana organizuje konsultacije o Nacrtu zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama
24.03.2026.•
1
Institucija zaštitnika građana organizovaće u Beogradu konsultacije povodom izrade Nacrta zakona o zabrani korišćenja mobilnih telefona u osnovnim i srednjima školama u Srbiji.
Gašić: Stvoreni uslovi da uvedemo vojni rok od 75 dana - vojska je učiteljica života
24.03.2026.•
36
Ministar odbrane Bratisav Gašić izjavio je da su stvoreni uslovi za ponovno uvođenje vojnog roka koji će trajati 75 dana.
Ruski hakeri napali srpsko Ministarstvo odbrane - koje ćuti o tome
24.03.2026.•
26
Tragovi ruske hakerske grupe "Fancy Bear" koju američke i britanske državne institucije povezuju sa ruskom vojnom obaveštajnom službom GRU, nađeni su u Ministarstvu odbrane Srbije, Vojnoj akademiji i VMA.
Uhapšen inspektor za zaštitu životne sredine u Nišu
24.03.2026.•
0
Niška policija uhapsila je D. M. (59), inspektora za zaštitu životne sredine Niša, zbog zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja službene isprave.
Uredba kojom su ograničene cene naftnih derivata ipak umesto još pet meseci produžena do 23. juna
24.03.2026.•
3
Uredba o ograničenju visine cena derivata nafte kojom se propisuje način utvrđivanja najviših maloprodajnih cena za evrodizel i benzin evro premijum BMB 95, produžena je do 23. juna.
"Audi" naleteo na dečaka na pešačkom prelazu u Nišu, a potom udario u drugo vozilo
24.03.2026.•
0
Četrnaestogodišnji dečak povređen je danas u 7.30 časova dok je prelazio pešački prelaz na Bulevaru svetog Pantelejmona u Nišu, kada je na njega naleteo automobil.
EU ponovo upozorila Srbiju da se uzdrži od sastanaka na visokom nivou s ruskim zvaničnicima
24.03.2026.•
6
Zvaničnici EU poručili su vlastima u Beogradu povodom posete ruskog ministra pod sankcijama da je Brisel redovno "kristalno jasan" kada su u pitanju veze sa Rusijom.
Ponovo upozorenje vozačima da ne otvaraju SMS poruke o navodnim prekršajima
24.03.2026.•
1
"Putevi Srbije" ponovo su upozorili građane da ne otvaraju SMS poruke o navodnim saobraćajnim prekršajima.
Građani Srbije izuzetno podeljeni prema EU - tome doprinose oprečne poruke i postupci vlasti
24.03.2026.•
5
Podeljeni stavovi građana Srbije sve više oblikuju sliku o evropskim integracijama - dok deo podržava članstvo u EU, postoji značajan broj onih koji su protiv ili neodlučni.
ANEM-u pristupilo još devet novih članica
24.03.2026.•
1
Upravni odbor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) na poslednjoj sednici doneo je odluku o prijemu još devet novih članica, odnosno medija.
NSZ raspisala 11 javnih poziva za učešće u merama aktivne politike zapošljavanja
24.03.2026.•
0
Nacionalna služba za zapošljavanje raspisala je 11 javnih poziva, preko kojih će, kroz direktnu finansijsku podršku poslodavcima i nezaposlenima, u mere aktivne politike zapošljavanja biti uključeno više od 15.000 osoba.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - idemo, na znanje
24.03.2026.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Zapis Tare: Tri generacije porodice Spasojević u misiji očuvanja zdravlja
24.03.2026.•
0
U svetu gde industrija često zaboravlja na čoveka, u podnožju planine Tare već tri decenije ispisuje se drugačija priča.
Komentari 13
dacic
tiha i nevidljiva
Banco
Антун Чупак
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar