Niš bi mogao da ostane bez Bulevara Zorana Đinđića jer "ništa nije učinio" za grad i iz "Bosne je ili gde već"

Predsednik Skupštine grada Niša Igor Novaković najavio je da će na sledećoj sednici pokrenuti inicijativu da se Bulevar dr Zoran Đinđića više ne zove tako i da mu se vrati stari naziv.
Niš bi mogao da ostane bez Bulevara Zorana Đinđića jer "ništa nije učinio" za grad i iz "Bosne je ili gde već"
Foto: Screenshot (Youtube/FondacijaDjindjic)
Ovaj Bulevar, inače jedna od ključnih saobraćajnica u gradu, 15. marta 2004. godine nazvan je po prvom demokratskom premijeru u novijoj istoriji Srbije, ubijenom u atentatu 2003. godine, a pre toga se zvao Bulevar braće Tasković, prenosi Danas.
 
Novaković, koji je i predsednik niških socijalista, kazao je da je "isuviše mala vremenska distanca" kako bi se bulevaru dalo Đinđićevo ime, da on "nije prvi demokratski izabran premijer" i da "ništa nije učinio za Niš".
 
"Smatram da za manje od dve godine, koliko je proveo na funkciji premijera, čovek za Niš bukvalno ništa nije učinio, osim toga što je doneo Zakon o privatizaciji, koji je devastirao grad Niš", kazao je Novaković na poslednjoj sednici Skupštine grada.
On je kazao da su, kako je rekao, prvi demokratski izbori "bili 1990. godine", prvi demokratski izabran predsednik "bio je Slobodan Milošević", a prva demokratska Vlada "ona koju je vodio Dragutin Zelenović".
 
Prema njegovim rečima, hrabra majka i dva sina iz porodice Tasković "sigurno su značajnije ličnosti od nekog tamo ko je rođen u Bosni ili gde već".
 
Opozicija se usprotivila ovakvoj inicijativi, navodeći da braća Tasković treba da dobiju ulicu, ali neku drugu.
Dr Dragan Milić, osnivač istoimene grupe građana i Pokreta za decentralizaciju Srbije kazao je da je Novakovićeva inicijativa "neviđeni skandal" i upitao da li Grad treba da podigne spomenik Miloševićevoj vlasti iz devedesetih, kada su "'demokratski' ubijeni Ivan Stambolić, Žika Petrović i drugi silni ljudi".
 
Šef odborničke grupe koalicije "Ujedinjeni - nada za Niš" Miodrag Stanković zatražio je od Novakovića da se izvini zbog ovakve inicijative.
 
Đorđe Stanković, funkcioner Narodnog pokreta Srbije i šef odborničke grupe NPS-Demokratska stranka-Pokret slobodnih građana, najavio je da će pokrenuti drugačiju inicijativu - da se Đinđiću podigne spomenik.
 
U Nišu, inače, Đinđićevo ime nosi osim bulevara i jedna osnovna škola.
 
Studenti u blokadi su 12. marta ove godine, na dan Đinđićevog ubistva, predstavili mural sa njegovim likom, ali je on već posle par dana oskrnavljen crvenom farbom, a kasnije i kukastim krstom.
 
Zašto uklanjanje imena Zorana Đinđića iz Niša?
 
To su zadnji, osvetnički trzaji socijalista koji nestaju sa političke scene progutani od strane naprednjaka, smatraju sagovornici Danasa povodom inicijative niškog SPS-a da se Bulevaru Zorana Đinđića vrati prethodno ime. Iako neki od njih upozoravaju da se Aleksandar Vučić vraća na radikalska podešavanja, smatraju da neće ponoviti grešku kao kada je po Novom Beogradu preko Đinđićevih prelepljivao table sa imenom generala Ratka Mladića.
 
Za advokata Sinišu Nikolića, nekadašnjeg šefa kabineta Zorana Đinđića, ako je tačno da socijalisti žele da ukinu, odnosno, promene ime Bulevara Zorana Đinđića i vrate ga na prethodno, to je poslednji ekser u njihovom političkom mrtvačkom sanduku.
 
"Mislim da ova deca koje svakodnevno izlaze na ulicu znaju, bez obzira što nisu bila rođena kad je Zoran Đinđić poginuo, ko je bio on i da imaju u glavi njegovu viziju, a, koliko vidim, i njegovu energiju", kaže on za Danas.
 
Prema njegovom mišljenju, to je samo još jedan, kao i svih ovih poslednjih meseci, pogrešan potez koje vuku vlasti, što će na kraju dovesti do resetovanja našeg društva, baš kako studenti i traže.
 
Ova "inicijativa", po njemu, neće se proširiti po drugim gradovima Srbije, jer smatra da Aleksandar Vučić dobro zna kakav legat je ostavio Zoran Đinđić iza sebe, i sam se često, na neki način, upoređivao sa njim, pa su i njegovi bivši saradnici koji su bili i saradnici pokojnog Đinđića, kao što je Goran Vesić, govorili kako je on "po energiji isti Zoran".
 
"On neće, ne želi da razbije to ogledalo, u kome se ogledao sve ovo vreme. Vučić će učiniti sve da do toga ne dođe", zaključuje Nikolić.
 
 
Njemu ide na ruku da socijalisti to traže, jer spušta cenu koalicionom partneru za buduće pregovore, ocenjuje ovaj sagovornik Danasa.
 
Prema novinarki Vremena Jovani Gligorijević, inicijativa niškog SPS-a se nadovezuje na nešto što još pre mnogo godina izjavio Ivica Dačić, a to je da je Peti oktobar jedan incident u srpskoj istoriji i da bi danas sve bilo isto da se desio i da se nije desio.
 
"Peti oktobar je nešto što SPS zaista želi da izbriše kao važan datum iz naše istorije i mislim da se ova inicijativa nadovezuje na to. Na drugom planu, mi imamo jedan ozbiljan pad relevantnosti SPS-a. Primetno je da ministra policije Dačića baš dugo nemamo u javnosti. Tako da tu možda ima i pokušaja SPS-a da takvim klikbejt inicijativama proba da povrati ne relevantnost, ali da bude prisutan u medijima i da mi sad o njima pričamo", smatra Gligorijević.
Prema njenom mišljenju činjenica je da je za ovih 13 godina Srpska napredna stranka u potpunosti progutala SPS. Odakle i podele u SPS-u tipa: Branko Ružić, Goran Trivan koji sad, po njoj, "divlja po medijima".
 
Jovanu Gligorijević ne bi iznenadilo da oni pokrenu tu inicijativu u svim gradovima jer po njoj ima tu "još jedna stvar".
 
"Vučić se vraća na fabrička podešavanja. To je čovek koji je Bulevar Zorana Đinđića na Novom Beogradu prelepljivao onim nalepnicama 'Bulevar Ratka Mladića'", podseća i ona na ne tako daleku prošlost, dodajući "da su to sve zaista ovi njihovi histerični osvetnički trzaji zato što ne samo da više nemaju većinu u biračkom telu, nego su svesni da je više nikada neće imati".
 
Ceo tekst Danasa čitajte OVDE.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Ns

    28.12.2025 08:11
    Nis
    Sta si ti uradio za Nis,od 1990god.Izvini se gradjanima nesreco.
  • II

    28.12.2025 08:02
    Nije više ni smešno
    Možda naučnici treba da počnu da izučavaju 'razvoj' mozga nakon višegodisnjeg izlaganja članstvu dotične partije. Nijedna vrsta do sada nije toliko nayadovala. Šta bi dali Pajtonovci da su ovakvu personu imali kao inspiraciju.
  • Boro iz Pobede

    28.12.2025 08:01
    Ni mrtvi nemaju mira ako nisi njihov! Preimenujte ga odmah u Bulevar Ace Srbina, ne budite toliko skromni! A u Novom Sadu Bulevar Oslobodjenja isto tako a novi most, most Ace Srbina!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija