Srbija u evropskom vrhu po broju kladionica i kockarnica

Tokom decembra prošle godine u Srbiji je poslovalo 2.867 kladionica i kockarnica, a to je za oko 1,6 odsto manje nego tokom 2024. godine, objavila je Uprava za igre na sreću.
Srbija u evropskom vrhu po broju kladionica i kockarnica
Foto: Pixabay
Kako je navedeno na sajtu te ustanove, tokom 2024. godine bilo je 2.915 takvih objekata, dok je 2023. poslovalo 2.987 kladionica i kockarnica, a u 2022. godini evidentirano je 3.023 lokala te vrste.
 
Iako je primetan blagi pad broja objekata u kojima se priređuju posebne igre na sreću, Srbija i dalje prednjači u odnosu na druge države, a po pisanju Nove ekonomije druga je u Evropi po broju kladionica i kockarnica po glavi stanovnika.
Jedina evropska država koja je ispred Srbije na toj listi je Bosna i Hercegovina.
 
Kako je naveo taj portal, u Srbiji posluje tri puta više kladionica po glavi stanovnika nego u Italiji, pet puta više nego u Velikoj Britaniji ili šest puta više nego u Španiji.
Vlast je tokom 2024. godine najavljivala ograničenje reklamiranja kladionica i kockarnica, ali te mere ni tokom 2025. godine nisu usvojene.
 
Nekadašnji ministar trgovine Tomislav Momirović govorio je da više neće biti bilborda koji promovišu kockanje i da poznate ličnosti neće moći da budu zaštitna lica kladionica zato što "kocka razara društvo".
Poslanica iz Stranke slobode i pravde (SSP) Mila Popović ocenila je da ta obećanja nikada nisu bila iskrena i da je kladioničarski lobi "očigledno duboko uvezan sa ljudima iz vlasti".
 
Radio-televizija Vojvodine (RTV) pisala je početkom 2025. godine, pozivajući se na podatke Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut", da svaka četvrta mlada osoba ima problem sa kockom.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • dacic

    03.01.2026 11:47
    uvek na vrhu, da se zna
  • Gost sa fb

    03.01.2026 10:38
    Šampioni
    Eto, bar jedno prvo mesto u Evropi. Nije baš za pohvalu, ali...

    Inače, kad podelite broj kladionica sa brojem stanovnika, procentualno nisu izgubile ništa. S obzirom da broj stanovnika pada preko 35.000 na godišnjem nivou.
  • Dragan

    03.01.2026 08:29
    Kockarnice
    Mnoge porodice su gurnuti u propast zbog kocke i kladionice ali niko ne reaguje zbog toga jedino država profitira i zelenasi koji pozajmljuju novac tim unesrecenim mladim ljudima zar ni jedna institucija nema moć da reaguje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija