Daj šta daš: Kad već ne možemo (skoro) u EU, predlog da Srbija čim pre pristupi Šengenu - ostvarivo?

Samo mesec dana nakon predloga predsednika Srbije da ceo Zapadni Balkan zajedno pristupi uniji, stigla je nova ideja.
Daj šta daš: Kad već ne možemo (skoro) u EU, predlog da Srbija čim pre pristupi Šengenu - ostvarivo?
Foto: Screenshot (Youtube/BBC News)
Ministar za evrointegracije predlaže da najpre ceo Zapadni Balkan pristupi Šengen zoni, jer punopravno članstvo u Uniji nije ostvarivo u neposrednoj budućnosti, prenosi Insajder.
 
Smatra da bi Evropska unija time pokazala gest dobre volje prema regionu, što bi, kako kaže, bio pragmatičan potez za jačanje evropske bezbednosti.
Taj korak bio bi od nesumnjive koristi ne samo za naše građane već i za bezbednost cele Evrope, a pozitivno bi se odrazio i na privredu našeg regiona. Na kraju opet ostaje pitanje: da li je to moguće i izvodljivo, napisao je Starović.
 
Šengenski prostor obuhvata 29 evropskih zemalja koje su međusobne ukinule unutrašnje granice, kako bi se građani na toj teritoriji slobodno kretali bez pasoške kontrole.
Profesor fakulteta političkih nauka Slobodan Samardžić objašnjava za Insajder da je ulazak u Šengen politički i tehnički zahtevan proces.
 
"Dakle, morale bi se da se stvore institucionalne i pravne osnove u samoj zemlji, koje bi priznala Evropska unija da bi primila Srbiju kao ravnopravnu članicu Šengen zone. To je sve na dalekom štapu, ako je uopšte moguće, imajući u vidu da Srbija i Evropska unija ne stoje u tako dobrim odnosima da bi se moglo očekivati brzo pristupanje, a pitam se da li je to i potrebno s obzirom na stanje u samoj Evropskoj uniji", navodi Samardžić.
 
Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji kaže za Insajder da je nesporno da sve zemlje Zapadnog Balkana treba da postanu članice unije, ali smatra da vlast unapred pokušava da skine odgovornost sa zahtevnih procesa reformi.
 
"Zaista je neobično da jedan ministar evropskih integracija unapred odustaje od evropskih integracija Srbije u potpunosti i da govori da nije izvesno da Srbija može da postane članica u neko dogledno vreme. Mislim da treba taj tekst posmatrati kao deo neke šire kampanje koja se odnosi na to da se nekako Srbiji progleda kroz prste, a pod maskom toga da takve benefite treba da dobija ceo region", smatra Selaković.
 
Šta kaže dosadašnja praksa?
 
Iako nisu članice Evropske unije, Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska deo su šengenskog prostora. 
Međutim, praksa pokazuje da države najpre postaju punopravne članice EU, a tek onda pristupaju Šengenu. 
 
Taj proces najduže je trajao za Bugarsku i Rumuniju, koje su nakon više od deceniju od pristupanja uniji zvanično postale deo Šengena.
 
"Naime, iskustva pokazuju da je pre svega ta situacija primerena zemljama koje su članice EU, pa i one koje su posle postale članice imaju dosta vremena i prostora i problema, razume se, da uđu u šengensku zonu. Srbija je daleko od toga", smatra Samardžić.
 
Dve članice Evropske unije nisu deo Šengena - Irska, koja vodi sopstvenu politiku viza, i Kipar koji ima za cilj da do kraja godine postane deo te zone.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Borris

    01.02.2026 08:03
    Nema šanse
    Nema nikakve šanse. Jedan od razloga (ima ih jako mnogo) je da ljudi koji uđu legalno na teritoriju bilo koje “Šengen” države mogu dalje slobodno da putuju po svim ostalim “Šengen” državama. Znači svi Rusi i Kinezi koji uđu u Srbiju bi bili dobro došli u Nemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj…
  • Pera

    01.02.2026 07:50
    Komentar
    Sve je ostvarivo jednom kada smenimo vlast.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija