Pad univerziteta na Šangajskoj listi: "Ana Brnabić da pogleda oko sebe, tu će naći uzroke problema"
Akademski plenum navodi da je Ana Brnabić dozvolila sebi da okrivi blokade za pad srpskih univerziteta na Šangajskoj listi, iako se nikada nije bavila naukom i o toj listi verovatno zna iz medija.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi i neuvrštavanje na tu listu Univerziteta u Novom Sadu posledica blokada fakulteta.
Reagujući na tu izjavu, Akademski plenum navodi da se pozicija na Šangajskoj listi ne menja zbog rezultata tokom tekuće godine, nego tokom prethodnih godina.
Ukazuju da se za poslednju objavljenu listu 2025. nije računao ni jedan rezultat iz 2025, nego samo naučni doprinos pre blokada.
"A kada je reč o razvoju nauke - najodgovorniji su ministar nauke, pokrajinski sekretar za nauku i rektor Novosadskog univerziteta, koji stvaraju okruženje i obezbeđuju finansiranje naučne delatnosti. Svi pomenuti: Bela Balint, Branko Markoski i Dejan Madić su, naravno, udarne snage ove vlasti koje bespogovorno podržavaju Aleksandra Vučića", navode oni.
Akademski plenum moli Anu Brnabić da "pogleda malo i naučne radove i citiranost profesora koji rade na UNS, a deo su ove vlast, jer će i tamo naći razloge zašto je Novosadski univerzitet ispao sa Šangajske liste".
"Skupština Srbije nedavno je izabrala trojicu novih sudija Ustavnog suda koji su profesori na Pravnom fakultetu u Novom Sadu: Zorana Lončara, Bojana Tubića i Atilu Dudaša, koji u poslednje tri godine zajedno nemaju ni jedan rad na SCI listi, koja je relevantna za bodovanje na Šangajskoj listi", saopštava Akademski plenum.
Oni pozivaju Anu Brnabić da sledeći put, "pre nego što izjavi bilo šta negativno za univerzitet, prvo pogleda malo oko sebe - tu će sigurno naći uzroke svih problema".
Cvetanović: Zamena teza
Reći da su univerziteti u Srbiji pali na Šangajskoj listi zbog studentskih blokada fakulteta je zamena teza, izjavio je za N1 profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu i član Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti Nikola Cvetanović.
Navodi da je vlast nauku, isto kao kulturu, dovela na najniže grane i što se tiče finansiranja, i što se tiče ko upravlja naučnim projektima u administrativnom smislu, ali i kad je u pitanju negativna selekcija.
"Vršite različite pritiske na naučne institucije. Vršite pritiske na naučno-obrazovne institucije kao što su univerziteti i onda očekujete da naučni rad bude jednak. Nekim herojskim radom naših naučnika, naročito iz pojedinih oblasti, postoje neke oblasti gde smo mi u vrhu u svetu, mi smo tu poziciju ipak uspeli da održimo. Ali sad reći da smo zbog blokada pali, to je stvarno zamena teze. A i nismo pali na listi."
Istakao je da je univerzitet pod intenzivnim napadom već godinu dana i da to može da ima ogromne posledice.
"Ovde se radi o jednoj sad već uzurpaciji univerziteta i mešanju u unutrašnje procedure. Ovo su presedani koji se prave i mogu da naprave ogromne posledice za ceo sistem obrazovanja, ali i lično za profesore koji su sada izloženi udarima. Ljudi mogu da ostanu bez posla."
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Društvo sudija Srbije: Ne učestvujemo u razmatranju izmena Mrdićevih zakona, nema neophodnih uslova
07.05.2026.•
1
Društvo sudija Srbije saopštilo je da njegovi predstavnici neće prisustvovati javnom slušanju povodom izmena pravosudnih zakona, jer nisu ispunjeni uslovi za suštinsku, transparentnu i inkluzivnu stručnu raspravu.
Sa Kinezima potpisan ugovor o izgradnji saobraćajnice "Vožd Karađorđe" vredan 1,3 milijarde evra
07.05.2026.•
2
Predstavnici Ministarstva građevinarstva i Koridora Srbije potpisali su sa kineskom kompanijom "Šandong" ugovore vrednosti 1,3 milijarde evra o za izgradnju gotovo 90 km brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe".
Beograđanin uhapšen zbog pedofilije
07.05.2026.•
1
N. M. (28) iz okoline Beograda uhapšen je zbog prikazivanja, pribavljanja i posedovanja pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnog lica za pornografiju.
Tošković: Za sve nas bi bilo dobro da se rektor Đokić bavi državnom politikom
07.05.2026.•
9
Profesor Filozofskog fakulteta Oliver Tošković ocenio je da je rektor Univeziteta u Beogradu Vladan Đokić "kvalifikovan čovek, iskusan u rukovođenju, pomirljiv, konstruktivan, ali jasnog stava".
Od sredine juna novi digitalni sistem tehničkih pregleda - da li se nešto menja za vozače
07.05.2026.•
17
Od 15. juna do 15. decembra počinje testiranje centralnog informacionog sistema tehničkih pregleda (CISTEP).
Vučićevo ponižavanje socijalista, pa Dačićeva replika: Prepucavanje SNS i SPS kao tradicionalni vesnik izbora
07.05.2026.•
11
Prepucavanje Aleksandra Vučića i Ivice Dačića o odnosu njihovih stranaka tradicionalno je vesnik izbora.
Dan žalosti u Novom Pazaru zbog smrti četiri osobe u saobraćajnoj nesreći
07.05.2026.•
0
Grad Novi Pazar je četvrtak, 7. maj proglasio Danom žalosti zbog teške saobraćajne nesreće u kojoj su život izgubile četiri osobe.
Vučić ima "plan za Srbiju" u pet tačaka: Robotika, nuklearna energija, "moraćemo da radimo više"...
07.05.2026.•
57
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo je plan za Srbiju u pet tačaka, u autorskom tekstu za list "Kurir", među kojima su reforma Vlade, obrazovanja i energetike.
Lazić: Javno slušanje o izmenama Mrdićevih zakona farsa, vlast nema za cilj da ispuni preporuke
06.05.2026.•
8
Tužilac Radovan Lazić ocenio je kao "očiglednu farsu" današnje javno slušanje o izmenama seta pravosudnih zakona.
Petoro uhapšenih na Kosovu zbog falsifikata i zloupotrebe službenog položaja
06.05.2026.•
1
Kosovska policija uhapsila je danas pet osoba zbog sumnje da su zloupotrebile službeni položaj i falsifikovale dokumentaciju kako bi protivpravno stekle imovinu.
Grejanje u Nišu pojeftinilo nakon završetka grejne sezone
06.05.2026.•
1
Niško Gradsko veće dalo je saglasnost na odluku Nadzornog odbora JKP "Gradska toplana" da varijabilni deo cene daljinskog grejanja bude smanjen sa 7,57 dinara po utrošenom kilovat-satu toplotne energije na 7,15 dinara.
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta najavili krivične prijave protiv članova Izborne komisije
06.05.2026.•
2
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Beogradu najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv članova Izborne komisije za izbore za studentski parlament.
Advokatska kancelarija Tomanović: Student Lazar Mišić uhapšen na aerodromu bez osnova
06.05.2026.•
8
Beogradska Advokatska kancelarija Tomanović je večeras saopštila da je student Lazar Mišić lišen slobode bez valjanog pravnog osnova.
Varali građane lažno se predstavljajući: Uzeli 25.000 evra za navodne hitne operacije
06.05.2026.•
2
Pedesetčetvorogodišnji D. Đ. i tridesetsedmogodišnji M. V. uhapšeni su zbog sumnje na prevaru.
Udruženje banaka Srbije: U aprilu najveći rast potrošačkih kredita
06.05.2026.•
1
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju aprila ove godine bili su 4.509 milijarde dinara.
Preminuo legendarni košarkaš Zvezde Vladimir Cvetković
06.05.2026.•
4
Legendarni košarkaš Crvene zvezde i bivši generalni direktor fudbalskog kluba Vladimir Cvetković umro je danas u 85. godini u Beogradu, saopštio je taj klub.
Vučić: Sutra potpisujemo ugovor o izgradnji brze saobraćajnice Vožd Karađorđe
06.05.2026.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će sutra ugovor o izgradnji brze saobraćajnice "Vožd Karađorđe" potpisati s kineskom kompanijom "Shandong" i da će put koštati milijardu i trista miliona evra.
Ljudski skelet pronađen na Košutnjaku
06.05.2026.•
0
Danas je u Beogradu, na Košutnjaku, pronađen ljudski skelet, potvrđeno je nezvanično za Nova.rs.
Odbornici Kreni-promeni u petak pešače do Obrenovca
06.05.2026.•
1
Pokret Kreni-promeni saopštio je da će njihovi odbornici u Skupštini grada Beograda, predvođeni šefom odborničke grupe Savom Manojlovićem, u petak, 8. maja, pešačiti do Obrenovca.
Komentari 12
Uvek drugi krivi
odmereno i precizno
@Pančevac
Jogi Letač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar