U Beogradu za godinu dana 71 napad na vozače GSP-a
U poslednjih godinu dana u Beogradu je zabeležen 71 napad na vozače Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP), od kojih je 45 još nerasvetljeno i nisu pronađeni počinioci.
Foto: 021.rs
To pokazuju podaci do kojih je došao sindikat "Centar-GSP Beograd".
Kako ocenjuju u sindikatu GSP-a, činjenica da počinioci nisu pronađeni u više od 60 odsto slučajeva šalje opasnu poruku - da su napadi na vozače javnog prevoza nekažnjivi.
"Posebno zabrinjava činjenica da se veliki broj napada dogodio za vreme vožnje, kada su pored vozača direktno ugroženi i životi i bezbednost putnika u vozilu i drugih građana", saopštio je sindikat.
Kako sindikat GSP-a navodi, video nadzor u vozilu nije dovoljan kako bi vozači bili zaštićeni i bezbedni, jer se često događa da kamere nisu ispravne ili da video zapis iz vozila nije sačuvan.
"Iako su svi ovi napadi prijavljeni nadležnim organima, često se događa da policija ne izuzme video zapis iz vozila na vreme, ili su kamere u kvaru, čime dokazi nepovratno nestaju. U vozilima postoje panik tasteri, ali je procedura vrlo spora jer u većini vozila kamere čak i kada su ispravne, nisu uvezane sa Dispečerskim centrom u realnom vremenu, pa tako vozač koji aktivira panik taster u toku napada čeka da dispečer vidi alarm i pozove ga telefonom da proveri šta se dešava u vozilu, čime se gubi vreme i reaguje tek kada bude kasno i napadači već pobegnu sa lica mesta", otkrio je sindikat "Centar".
Koliko sistem zataji u praksi najbolje ilustruje primer napada nožem i pištoljem na vozača na liniji 47N od pre tri nedelje. Sindikat "Centar" je dobio zvaničan odgovor Drugog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu u kojem se navodi da oni još nisu primili ni krivičnu prijavu ni izveštaj o ovom događaju.
Iako je dežurni tužilac još 8. februara naložio policiji prikupljanje podataka, dokumentacija do tužilaštva putuje punih 20 dana, što direktno opstruiše istragu i hapšenje krivaca.
Kako su dodali, pravni tim ovog sindikata detaljno analizira sve aktivne slučajeve napada na vozače koji se vode pred policijom, javnim tužilaštvima i sudovima, a prvi rezultati su alarmantni i pokazuju da su potrebna sistemska rešenja što pre.
"Vozači javnog prevoza nisu samo brojevi na papiru, već ljudi koji obavljaju važan posao u službi svih građana. Apelujemo na Sekretarijat za javni prevoz, rukovodstvo GSP-a i svih prevoznika, nadležne institucije i sindikate: vreme za okrugle stolove i saopštenja kada se dogodi neki napad je prošlo, potrebna su tehnička i zakonska rešenja koja funkcionišu u praksi. Ako vozači nisu zaštićeni, ne može biti bezbedan nijedan građanin koji koristi javni prevoz", zaključuje sindikat "Centar".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Reljić: Ulazak balkanskih zemalja koštao bi EU do 10 evra godišnje, ali nema ambicije za proširenjem
20.04.2026.•
0
Stručnjak za spoljne poslove i pitanja Evropske unije Dušan Reljić rekao je da bi prijem kandidata sa Zapadnog Balkana koštao od 10 centi do 10 evra godišnje.
Brnabić: Sumnjam da će Marta Kos tražiti zamrzavanje novca, stigao nacrt miljenja Venecijanske komisije
20.04.2026.•
2
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne smatra da će Evropska komesarka za proširenje Marta Kos tražiti zamrzavanje fondova za Srbiju.
Vlada naložila: Svi državni organi kad pripremaju zakone moraju da ih usklade sa EU propisima
20.04.2026.•
0
Vlada Srbije naložila je svim državnim organima da u pripremi zakona ili podzakonskih akata posebnu pažnju posvete njihovoj usklađenosti sa pravnim tekovinama EU.
Ogranak kineske firme koji gradi Nacionalni stadion oslobođen optužbi za ilegalne radnike - nije pravno lice
20.04.2026.•
5
Prekršajni sud u Beogradu oslobodio je beogradski ogranak firme "Power China International Group Limited" optužbi da je angažovala četvoricu kineskih radnika bez radnih dozvola na izgradnji Nacionalnog stadiona.
EU će zamrznuti 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji
20.04.2026.•
43
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas će na sednici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) objaviti da će EU zamrznuti paket od 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji zbog "Mrdićevih zakona".
Rektor Đokić se sastaje sa Martom Kos, razgovaraće o protestima, situaciji na univerzitetima...
20.04.2026.•
8
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić sastaće se danas sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos u njenom kabinetu u Briselu.
Za sedam dana pojačane kontrole otkriveno 40.000 prekršaja prekoračenja brzine
20.04.2026.•
4
Otkriveno je oko 40 hiljada slučaja prekoračenja dozvoljene brzine tokom sedam dana pojačane kontrole saobraćaja, rekao je za Tanjug pukovnik Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije.
Danas je Pobusani ponedeljak ili Vaskrs za mrtve - ovo su običaji i verovanja
20.04.2026.•
0
Srpska pravoslavna crkva obeležava Pobusani ponedeljak, odnosno "Vaskrs za mrtve", dan kada se uređuju grobovi i kada se na groblja iznose farbana jaja.
Skupština Srbije nastavlja raspravu o 40 tačaka dnevnog reda
20.04.2026.•
0
Poslanici u Skupštini Srbije nastaviće danas Drugu redovnu sednicu prolećnog zasedanja.
Vučić nastavlja konsultacije oko izbora, na redu Alternativa za promenu i Ujedinjena seljačka stranka
20.04.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastaviće danas konsultacije sa predstavnicima stranaka.
Istorijski arhiv Beograda popunjen, odbijaju se zahtevi za prijem građe
19.04.2026.•
2
U Istorijskom arhivu Beograda više nema prostora za skladištenje dokumentacije, pa se zahtevi za prijem građe svakodnevno odbijaju, kazao je direktor te ustanove Dragan Gačić.
Avžner: Izbori u Mađarskoj su pokazali kako se autokratama "izlazi na crtu"
19.04.2026.•
10
Izbori u Mađarskoj su pokazali kako se autokratama "izlazi na crtu", izjavio je marketinški stručnjak Igor Avžner.
Teretnjaci na Batrovcima čekaju četiri sata
19.04.2026.•
0
Teretna vozila na izlazu iz zemlje na graničnom prelazu Batrovci čekaju četiri sata.
U prodaji zbirke testova za malu maturu, sadrže zadatke iz poslednjih 10 godina
19.04.2026.•
3
Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja pripremio je nove zbirke testova za polaganje male mature koje sadrže zadatke sa završnih ispita iz poslednjih 10 godina.
Mlade naučnice mogu da se prijave na konkurs "Za žene u nauci" do 15. maja
19.04.2026.•
0
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije saopštilo je da organizuje 16. ciklus Nacionalnog programa "Za žene u nauci" u okviru kog mlade naučnice mogu da se prijave na nacionalni konkurs do 15. maja.
Ministarka Đurđević Stamenkovski najavila krst od 14 metara: "Ako su građani rekli da im to najviše treba..."
19.04.2026.•
84
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski najavila je da će ministarstvo na čijem je čelu finansirati izgradnju krsta visokog 13,86 metara na Pločniku u blizini Prokuplja.
MUP ponovo upozorava na lažne SMS poruke o navodnim kaznama i popustima za plaćanje
19.04.2026.•
0
MUP ponovo upozorava građane na lažne SMS poruke o navodnim kaznama i popustima za plaćanje.
Brnabić: Za sedam do deset dana sednica Skupštine sa glasanjem o nepoverenju vladi
19.04.2026.•
8
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da bi za sedam do 10 dana trebalo da se održi sednica parlamenta na čijem dnevnom redu bi ponovo bio predlog opozicije za glasanje o nepoverenju Vladi Srbije.
Mnogo puta najavljivan: Koliko je verovatan obavezni vojni rok od decembra ove ili marta 2027?
19.04.2026.•
38
Redovno služenje vojnog roka moglo bi da počne 1. marta 2027, najavio je predsednik Aleksandar Vučić, dok je ministar odbrane Bratislav Gašić prethodno poručio da će služenje vojnog roka početi u decembru ove ili u martu
Komentari 1
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar